×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
false

با توجه به وسعت کشور ایران کنترل مرزهای هوایی لزوم داشتن نیروی هوایی قدرتمند بسیار مهم است که این کنترل از طریق جنگنده بمب افکن ها و با کمک پهبادها و رادارها انجام می شود که با توجه به ناوگان فرسوده جنگنده ای ایران که بیش از ۴۰ دهه عمر دارند و با توجه به تحریم بودن فروش سلاح های هجومی به ایران طبق اعلام شورای امنیت ایران نتوانست ناوگان هوایی و خصوصا جنگنده های خود را به روز رسانی کند.

با آغاز دهه ۸۰ شمسی، زمزمه‌هایی از گفتگو با روسیه برای خرید جنگنده‌های Su-27 یا MiG-31 و تمایل فرانسه برای تحویل تعدادی از جنگنده‌های Mirage F-1 از ناوگان هوایی به گوش می‌رسید که البته هیچ گاه تایید یا تکذیب نشد و بعد از آن نیز شایعاتی مبنی بر خرید ۲۵۰ فروندی جنگنده از روسیه یا ۱۵۰ فروندی از چین توسط رسانه‌های خارجی منتشر شد و بعد از آن، دیگر هیچ صحبتی نبود تا زمان حال؛ چراکه با توجه به تحریم‌های گسترده بین‌المللی، امکان دستیابی به هواپیماهای روز دنیا وجود نداشت.

البته ایران هم دست رو دست نگذاشت و شروع به طراحی و کپی جنگنده های ساده تر مثل اف ۵ کرد که با توجه به عدم آشنایی ایران در تولید جنگنده مدل اف ۵ برای شروع گزینه خوبی بود که با گذشت زمان مدلهای پیشرفته تری در حال طراحی و مهندسی معکوس می باشد .

اما ضرورت اجتناب ناپذیر افزایش وارتقاء ناوگان جنگنده های ایران باعث نشر اخبار زیادی در خصوص خرید جنگنده توسط ایران از چند کشور شده است و در این اخبار صحبت هایی از تعداد و مدل جنگنده های خریداری شده توسط ایران مطرح می شود و در بعضی مواقع توسط مسئولین نظامی کشور تایید و گاها تکذیب می شود.

در این مطلب قصد داریم مروری به اخبار منتشر شده پیرامون خرید جنگنده توسط ایران و در پایان نتیجه گیری در این رابطه داشته باشیم.

 

سوخو 57 ایران سوخو 50 ایران

 

اولین خبر در سال ۲۰۱۴ منتشر شد: روسیه جنگنده سوخو (SU – 50) به ایران می فروشد..

مدل نهایی جنگنده سوخو (SU – 50) تا سال ۲۰۱۶ بطور کامل عملیاتی خواهد شد. از مدل اولیه این جنگنده (T-50 PAKFA) نیز تا کنون ۵ فروند ساخته شده است و پس از تکمیل مدل نهایی SU-50، این جنگنده پایه‌گذار پروژه نسل پنجم جنگنده‌ها خواهد بود که بخشی از مدل‌های آن برای صادرات در نظر گرفته شده است، که به عنوان مثال، هند یکی از مشتریان اصلی آن است و مدل‌هایی برای این کشور ساخته می‌شود. به جز هند، مدل‌های دیگری از جنگنده‌های سوخو ۵۰ برای کره جنوبی و ایران نیز در حال ساخت است. مدل SU-50EK برای کره‌جنوبی تا سال ۲۰۱۸ به این کشور تحویل داده خواهد شد. بیزینس اینسایدر همچنین از تحویل جنگنده‌های نسل پنجم روسی به ایران نیز خبر داده است. مدل SU-50ES از جنگنده‌های سوخو نیز برای ایران در حال ساخت است و تا سال ۲۰۲۲ تحویل این کشور خواهد شد.

 

جنگنده جی 10 ایران

 

دومین خبر در رابطه خرید جنگنده توسط ایران در سال ۲۰۱۵ منتشر شد با تیتر ایران در حال خرید بیش از ۴۰۰ فروند جنگنده از روسیه و چین!

 

سایت خبری اسرائیلی «دبکا» مدعی شد، ایران در حال خرید ۱۵۰ جت جنگی چنگدو ۱۰ «Chengdu J-10» از چین است. به گزارش میلیتاری نیوز، سایت خبری اسرائیلی «دبکا» وابسته به ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد، ایران در حال نهایی کردن قرارداد با چین برای خرید ۱۵۰ جت جنگی چنگدو ۱۰ «Chengdu J-10» است که در غرب به عنوان جت‌های «Vigorous Dragon» یا به فارسی «اژدهای قدرتمند» نام برده میشود. در این گزارش ادعا شده، هر چند جنگنده های چینی «J-10» با جنگنده های «F-16» آمریکا قابل قیاس هستند اما این جنگنده ها کپی جنگنده‌ی اسرائیلی با اسم «Lavi» می باشند که صنعت هواوفضای اسرائیل در نیمه دوم دهه ۱۹۸۰ تولید کرده است. بر اساس گزارش سایت خبری اسرائیلی «دبکا»، ایران همچنین در حال بررسی خرید ۲۵۰ جنگنده Sukhoi-Su-30MK1 از چین است که در غرب Flanker-H شناخته میشود. دبکا پیشتر نیز در ۲۲ جولای مدعی شده بود، تهران در حال خرید یکصد جنگنده IL78 MK1 از روسیه است. سایت خبری اسرائیلی «دبکا» با اعلام موارد فوق ادعا کرد میزان تلاش تهران برای خرید جنگنده از روسیه و چین نشان می‌دهد اولویت تهران برای خرج پول‌های آزاد شده از لغو تحریم‌ها، تقویت ناوگان هوایی خود می باشد.

 

خرید جنگنده میراژ

در سال ۲۰۱۵ محمدباقر نوبخت در یک نشست خبری گفته است که ما در موضوع حمل و نقل هوایی می‌توانیم از طریق همکاری با فرانسه مشکلات‌مان را حل کنیم. فرانسه می‌تواند نیاز ما به هواپیماهای میراژ و ایرباس را تامین کند. رقیب او نیز بوئینگ است وقتی فرانسه را کنار بگذاریم و با آمریکا هم نتوانیم همکاری کنیم، پس منافع ملی چه می‌شود؟ وی این اظهارات را در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی در مورد سفر هیئت فرانسوی به ریاست فابیوس به تهران با توجه به مواضع دولت این کشور در مذاکرات هسته‌ای و مرتبط بودن فابیوس با ورود خون‌های آلوده به کشور در گذشته، بیان کرده بود. منظور سخنگوی دولت از تامین کردن نیازهای ایران توسط میراژ، به روزسانی جنگنده‌های قدیمی سری اف-۱ ایران نیست، بلکه موضوع خرید جنگنده است که در روزهای اخیر توسط کارشناسان هم نظراتی در این باره و گزینه‌های آن منتشر شده است.

همچنین بخوانید:  شوک ارتش آمریکا و اسرائیل از افزایش قدرت نامرئی نیروهای مسلح ایران/ «اخلالگرهای داخلی» برنامه‌ریزی دشمنان را به هم ریختند +عکس

خبرگزاری های زیادی از ایرانی و خارجی این خبر را بازتاب دادند.

 

میراژ 2000 ایران

 

خبر سوم فروش جنگنده به ایران در سال ۲۰۱۶ منتشر شد:ایران در حال خرید تعداد قابل توجهی جنگنده سوخو ۳۰ از روسیه

سردار دهقان:در رابطه با خرید جنگنده از روسیه با توجه به نیاز نیروی هوایی ارتش با روس‌ها صحبت‌هایی شده است و در حال حرکت به‌سمت انعقاد قرارداد با روس‌ها هستیم. وی با بیان اینکه جنگنده مورد نظر وزارت دفاع و نیروی هوایی ارتش سوخو۳۰ است، تأکید کرد: تعداد جنگنده‌های سوخو۳۰ که قصد خرید از روس‌ها داریم مشخص شده ولی فعلاً تعداد این جنگنده‌ها را اعلام نمی‌کنیم. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در ادامه ضمن تکذیب اخبار منتشره درباره خرید جنگنده جی۱۰ از کشور چین، اظهار داشت: بنده خودم هم این جنگنده را دیده‌ام ولی قرار نیست این جنگنده چینی را خریداری کنیم.

حتی سردار دهقان گفت طرف روسی نیز در این خصوص مخالفتی ندارد و به زودی قرارداد خرید جنگنده سوخو ۳۰ با روسیه منعقد خواهد شد که نهایتا امیدواریم خبر آن را به زودی به ملت اعلام کنیم.

 

خبر بعدی خرید جنگنده توسط ایران بعد از یک سال سکوت خبری در سال ۲۰۱۸ منتشر شد: خرید ۵۰۰ هواپیمای میگ ۳۱ و میگ ۳۵ از روسیه توسط ایران

در همین راستا در جدیدترین مطلب منتشر شده روزنامه الدیار چاپ بیروت نوشت: ایران برای جبران فقدان ناوگان هوایی نظامی اش، بر ساخت موشکهای زمین به زمین و موشکهای بالستیک تمرکز کرد و در آخرین سفر فرمانده ارتش ایران به روسیه، وی به روسها پیشنهاد خرید ۵۰۰ هواپیمای میگ۳۱ و میگ ۳۵ را داد، که در مقابل آن ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت به روسها واگذار کند. علاوه بر این در پیشنهاد ایران فروش نفت با قیمتی پایین تر به روسها به مدت ۱۰ سال نیز وجود داشت.

 

آخرین خبر در اوایل سال ۲۰۱۹ منتشر شد مبنی بر خرید جنگندۀ JF-۱۷ ساخت پاکستان توسط ایران

برخی از رسانه‌های پاکستانی خبری را منتشر کردند که بر اساس آن ایران «قصد دارد» از پاکستان جنگندۀ JF-۱۷ خریداری نماید. بعدتر، برخی دیگر از رسانه‌ها به نقل از امیر حاتمی مدعی شدند که صحبت‌هایی انجام شده است و ایران در نمایشگاه IDEAS کراچی با طرف پاکستانی قرارداد بسته و سال آینده این هواپیما‌ها در اختیار نیروی هوایی سپاه پاسداران قرار خواهند گرفت.

 

سوخو 30 تحویل ایران

 

نتیجه گیری:

به نظر بنده و با توجه به برخی شواهد موجود و با درک اینکه در حال حاضر کدام جنگنده بهترین گزینه برای ایران است باید گفت جنگنده سوخو ۳۰ بهترین گزینه است که برخی گزارش های غیر رسمی نشان می دهد در سال ۹۶ که ایران برای مدتی اجازه پرواز در آسمان ایران و فرود و سرویس جنگنده های روسی در فرودگاه همدان جهت بمباران مواضع داعش در عراق و سوریه را داد و با توجه به تعدد پروازها تعدادی سوخو ۳۰ و سوخو ۳۴ در بین این جنگنده ها به ایران منتقل و تحویل شد که متاسفانه در آن زمان عده ای لیبرال با تحریک حس وطن پرستی ایرانیان مبنی بر اعطای مالکیت فرودگاه همدان به روسیه فریاد وامصیبتا سر دادند و روسیه همدان را ترک کرد و طلایی ترین فرصت انتقال مخفی جنگنده ها به ایران متوقف شد و بر اساس بعضی گزارش ها و اطلاعات تعداد جنگنده های تحویلی سوخو ۳۰ دوازده فروند و تعداد جنگنده های تحویلی سوخو ۳۴ پنج فروند بوده است.

 

true
true
true
true
 1. salar

  سلام
  بله بنده هم شنیدم در جریان استفاده از فرودگاه نوژه همدان توسط روسها تحویل شده چون باید مخفی بوده باشه بخاطر تحریم تسلیحاتی شورای امنیت

 2. ام

  برخی بلد نیستند انجایی که باید حرف بزنند حرف بزنند
  وانجایی که نباید حرف بزنند حرف نزنند
  انها همان افراد غرب زده در داخل کشور هستند

 3. زیتون

  تا این تکلیف این نفوذیای غربی در ایران مشخص نشه این کشور روز آرام به خودش نخواهد دید….

 4. سید محمد

  بنظرم این لیبرالهای جاسوس غرب باید شناسایی و در اسرع وقت دستگیر و یا … شوند تا دیگر کاسه از اش داغتر و فریب افکار عمومی نباشد.

 5. مسعود

  فکر نکنم . هواپیمایی به ایران تحویل داده باشند. چون این خلبان ها و هواپیما ها باید پرواز کنند. پس کلی عکس و خبر از پایگاه هوایی نوژه به جهان مخابره می شود. سوخو ۳۰ با سوخو ۲۷ فرق می کنند. نمیشه جای هم جاش زده. سوخو ۳۴ نمی دونم. اگر این خرید صورت بگیرد. بعد از سال ۲۰۲۲ توسط ایران رونمایی می شود. انهم پس از اتمام تحویل جنگنده ها به ایران . چون آمریکا به عربستان و امارات دستور خرید ادوات مد نظر ایران را می دهد. قبلا این کار را کرده اند.

 6. AA

  بنام خدا.متاسفم که میبینم دروبگاه معتبر شما تحلیلهاواخبار غلط درج میشود.راجع به خرید هواپیما واقعا خنده داراست که بعضی کلمه پنهان را بکار میبرند.روسها باتوجه به فشار آمریکاییها ومنافع خود تاحال از فروش هواپیما بما خودداری کرده اند حتی از پشتیبانی مناسب سایر هواپیماها وحتی زیردریایی های کلاس کیلو هم سرباز میزنند.

 7. سعید

  روسها هیچ وقت دوستان قابل اعتمادی برای ایران نیستند و هرگز هم هواپیما ب ایران نمیدن .تسلیحات نظامی فقط غربی الل خصوص نظامی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false