×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

با توجه به وسعت کشور ایران کنترل مرزهای هوایی لزوم داشتن نیروی هوایی قدرتمند بسیار مهم است که این کنترل از طریق جنگنده بمب افکن ها و با کمک پهبادها و رادارها انجام می شود که با توجه به ناوگان فرسوده جنگنده ای ایران که بیش از 40 دهه عمر دارند و با توجه به تحریم بودن فروش سلاح های هجومی به ایران طبق تحریم شورای امنیت ایران دیگر نمی توانست خرید و فروش تسلیحاتی داشته باشد که این مورد باعث ضعف در ناوگان هوایی و خصوصا جنگنده های خود شد.

تحریم فروش جنگنده

با سلام خدمت همراهان همیشگی سایت میلیتاری نیوز (اخبار نظامی) با آخرین خبرها از خرید جنگنده ایران با ما همراه باشید.

اما پایان زمان تحریم های تسلیحاتی نزدیک است و روسیه و چین اعلام کردند به قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران رای نخواهند داد.

تحریم تسلیحاتی ایران درست پنج سال پس از امضای برجام، یعنی دقیقا در اکتبر ۲۰۲۰ مهر ماه 1399، کمتر از 6 ماه دیگر به پایان می‌رسد و کشوری همچون روسیه و چین از اعضای دائم شورای امنیت به مقامات آمریکایی اعلام کرده که تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نخواهد شد؛ لذا از هم اکنون برخی در داخل ایران و برخی دیگر در خارج به دنبال پاسخ به این سوال هستند که ایران در صورت پایان تحریم تسلیحاتی، چه سلاح‌هایی و از چه کشور‌هایی خریداری خواهد کرد.

با آغاز دهه 80 شمسی، زمزمه‌هایی از گفتگو با روسیه برای خرید جنگنده‌های Su-27 یا MiG-31 و تمایل فرانسه برای تحویل تعدادی از جنگنده‌های Mirage F-1 از ناوگان هوایی به گوش می‌رسید که البته هیچ گاه تایید یا تکذیب نشد و بعد از آن نیز شایعاتی مبنی بر خرید 250 فروندی جنگنده از روسیه یا 150 فروندی از چین توسط رسانه‌های خارجی منتشر شد و بعد از آن، دیگر هیچ صحبتی نبود تا زمان حال؛ چراکه با توجه به تحریم‌های گسترده بین‌المللی، امکان دستیابی به هواپیماهای روز دنیا وجود نداشت.

البته ایران هم دست رو دست نگذاشت و شروع به طراحی و کپی جنگنده های ساده تر مثل اف 5 کرد که با توجه به عدم آشنایی ایران در تولید جنگنده مدل اف 5 برای شروع گزینه خوبی بود که با گذشت زمان مدلهای پیشرفته تری در حال طراحی و مهندسی معکوس می باشد .

اما ضرورت اجتناب ناپذیر افزایش وارتقاء ناوگان جنگنده های ایران باعث نشر اخبار زیادی در خصوص خرید جنگنده توسط ایران از چند کشور شده است و در این اخبار صحبت هایی از تعداد و مدل جنگنده های خریداری شده توسط ایران مطرح می شود و در بعضی مواقع توسط مسئولین نظامی کشور تایید و گاها تکذیب می شود.

در این مطلب قصد داریم مروری به اخبار منتشر شده پیرامون خرید جنگنده ایران و در پایان نتیجه گیری در این رابطه داشته باشیم.

 

خرید جنگنده روسی

 

اولین خبر در سال 2014 منتشر شد: روسیه جنگنده سوخو (SU – 50) به ایران می فروشد..

مدل نهایی جنگنده سوخو (SU – 50) تا سال 2016 بطور کامل عملیاتی خواهد شد. از مدل اولیه این جنگنده (T-50 PAKFA) نیز تا کنون 5 فروند ساخته شده است و پس از تکمیل مدل نهایی SU-50، این جنگنده پایه‌گذار پروژه نسل پنجم جنگنده‌ها خواهد بود که بخشی از مدل‌های آن برای صادرات در نظر گرفته شده است، که به عنوان مثال، هند یکی از مشتریان اصلی آن است و مدل‌هایی برای این کشور ساخته می‌شود. به جز هند، مدل‌های دیگری از جنگنده‌های سوخو 50 برای کره جنوبی و ایران نیز در حال ساخت است. مدل SU-50EK برای کره‌جنوبی تا سال 2018 به این کشور تحویل داده خواهد شد. بیزینس اینسایدر همچنین از تحویل جنگنده‌های نسل پنجم روسی به ایران نیز خبر داده است. مدل SU-50ES از جنگنده‌های سوخو نیز برای ایران در حال ساخت است و تا سال 2022 تحویل این کشور خواهد شد.

 

خرید جنگنده ایران

 

دومین خبر در رابطه خرید جنگنده توسط ایران در سال 2015 منتشر شد با تیتر ایران در حال خرید بیش از 400 فروند جنگنده از روسیه و چین!

 

سایت خبری اسرائیلی «دبکا» مدعی شد، ایران در حال خرید 150 جت جنگی چنگدو 10 «Chengdu J-10» از چین است. به گزارش میلیتاری نیوز، سایت خبری اسرائیلی «دبکا» وابسته به ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد، ایران در حال نهایی کردن قرارداد با چین برای خرید 150 جت جنگی چنگدو 10 «Chengdu J-10» است که در غرب به عنوان جت‌های «Vigorous Dragon» یا به فارسی «اژدهای قدرتمند» نام برده میشود. در این گزارش ادعا شده، هر چند جنگنده های چینی «J-10» با جنگنده های «F-16» آمریکا قابل قیاس هستند اما این جنگنده ها کپی جنگنده‌ی اسرائیلی با اسم «Lavi» می باشند که صنعت هواوفضای اسرائیل در نیمه دوم دهه 1980 تولید کرده است. بر اساس گزارش سایت خبری اسرائیلی «دبکا»، ایران همچنین در حال بررسی خرید 250 جنگنده Sukhoi-Su-30MK1 از چین است که در غرب Flanker-H شناخته میشود. دبکا پیشتر نیز در 22 جولای مدعی شده بود، تهران در حال خرید یکصد جنگنده IL78 MK1 از روسیه است. سایت خبری اسرائیلی «دبکا» با اعلام موارد فوق ادعا کرد میزان تلاش تهران برای خرید جنگنده از روسیه و چین نشان می‌دهد اولویت تهران برای خرج پول‌های آزاد شده از لغو تحریم‌ها، تقویت ناوگان هوایی خود می باشد.

 

خرید جنگنده میراژ

در سال 2015 محمدباقر نوبخت در یک نشست خبری گفته است که ما در موضوع حمل و نقل هوایی می‌توانیم از طریق همکاری با فرانسه مشکلات‌مان را حل کنیم. فرانسه می‌تواند نیاز ما به هواپیماهای میراژ و ایرباس را تامین کند. رقیب او نیز بوئینگ است وقتی فرانسه را کنار بگذاریم و با آمریکا هم نتوانیم همکاری کنیم، پس منافع ملی چه می‌شود؟ وی این اظهارات را در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی در مورد سفر هیئت فرانسوی به ریاست فابیوس به تهران با توجه به مواضع دولت این کشور در مذاکرات هسته‌ای و مرتبط بودن فابیوس با ورود خون‌های آلوده به کشور در گذشته، بیان کرده بود. منظور سخنگوی دولت از تامین کردن نیازهای ایران توسط میراژ، به روزسانی جنگنده‌های قدیمی سری اف-1 ایران نیست، بلکه موضوع خرید جنگنده است که در روزهای اخیر توسط کارشناسان هم نظراتی در این باره و گزینه‌های آن منتشر شده است.

خبرگزاری های زیادی از ایرانی و خارجی این خبر را بازتاب دادند.

 

خرید جنگنده میراژ

 

خبر سوم فروش جنگنده به ایران در سال 2016 منتشر شد:ایران در حال خرید تعداد قابل توجهی جنگنده سوخو ۳۰ از روسیه

سردار دهقان:در رابطه با خرید جنگنده از روسیه با توجه به نیاز نیروی هوایی ارتش با روس‌ها صحبت‌هایی شده است و در حال حرکت به‌سمت انعقاد قرارداد با روس‌ها هستیم. وی با بیان اینکه جنگنده مورد نظر وزارت دفاع و نیروی هوایی ارتش سوخو۳۰ است، تأکید کرد: تعداد جنگنده‌های سوخو۳۰ که قصد خرید از روس‌ها داریم مشخص شده ولی فعلاً تعداد این جنگنده‌ها را اعلام نمی‌کنیم. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در ادامه ضمن تکذیب اخبار منتشره درباره خرید جنگنده جی۱۰ از کشور چین، اظهار داشت: بنده خودم هم این جنگنده را دیده‌ام ولی قرار نیست این جنگنده چینی را خریداری کنیم.

حتی سردار دهقان گفت طرف روسی نیز در این خصوص مخالفتی ندارد و به زودی قرارداد خرید جنگنده سوخو 30 با روسیه منعقد خواهد شد که نهایتا امیدواریم خبر آن را به زودی به ملت اعلام کنیم.

 

خبر بعدی خرید جنگنده توسط ایران بعد از یک سال سکوت خبری در سال 2018 منتشر شد: خرید ۵۰۰ هواپیمای میگ ۳۱ و میگ ۳۵ از روسیه توسط ایران

در همین راستا در جدیدترین مطلب منتشر شده روزنامه الدیار چاپ بیروت نوشت: ایران برای جبران فقدان ناوگان هوایی نظامی اش، بر ساخت موشکهای زمین به زمین و موشکهای بالستیک تمرکز کرد و در آخرین سفر فرمانده ارتش ایران به روسیه، وی به روسها پیشنهاد خرید 500 هواپیمای میگ31 و میگ 35 را داد، که در مقابل آن ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت به روسها واگذار کند. علاوه بر این در پیشنهاد ایران فروش نفت با قیمتی پایین تر به روسها به مدت 10 سال نیز وجود داشت.

 

خبر بعدی از خرید جنگنده ایران در اوایل سال 2019 منتشر شد مبنی بر خرید جنگندۀ JF-۱۷ ساخت پاکستان توسط ایران

برخی از رسانه‌های پاکستانی خبری را منتشر کردند که بر اساس آن ایران «قصد دارد» از پاکستان جنگندۀ JF-۱۷ خریداری نماید. بعدتر، برخی دیگر از رسانه‌ها به نقل از امیر حاتمی مدعی شدند که صحبت‌هایی انجام شده است و ایران در نمایشگاه IDEAS کراچی با طرف پاکستانی قرارداد بسته و سال آینده این هواپیما‌ها در اختیار نیروی هوایی سپاه پاسداران قرار خواهند گرفت.

 

خرید جنگنده سوخو 30

آخرین خبر از خرید جنگنده ایران در سال 2020 منتشر شد که ایران بعد از تحریم تسلیحاتی بخشی از قرارداد های خرید جنگنده خود از چین و روسیه را دریافت خواهد کرد.

گفته می شود با پایان تحریم تسلیحاتی ایران و عدم تمایل روسیه و چین به درخواست تمدید مجدد تحریم علیه ایران,قرارداد های بسته شده ایران برای خرید جنگنده های روسی و چینی در حالت اجرا قرار گیرد.

مدل های روسی که گفته می شود ایران برای خرید آنها تمایل نشان داده ( جنگنده میگ 35 – جنگنده سوخو 30  و 31 – جنگنده آموزشی یاک و بعضی منابع سوخو 57 )

مدل های چینی که گفته می شود ایران برای خرید آنها تمایل نشان داده ( جنگنده جی 10 – جنگنده جی 16 – جنگنده جی 31 و جنگنده جی 20 )

خرید جنگنده جی 20

مقاله دوم :ایران و خرید جنگنده روسی یا چینی

سه دهه است که نیروی هوایی ایران عملا موفق به خرید جنگنده نشده و هر آنچه که امروز در سازمان رزم نیروی هوایی کشور وجود دارد عمری چند دهه‌ای دارند که با زحمت شبانه‌روزی و جهادگونه متخصصان نیروی هوایی، وزارت دفاع و در این چند سال شرکت‌های دانش‌بنیان پرواز کرده و همچنان بخشی از این ناوگان سرپا ایستاده است.

ایران را باید از معدود کشورهای جهان برشمرد که تقریبا از همه سازندگان جنگنده (به‌جز انگلیس) هواپیمای جنگی در اختیار دارد، کشوری که اساس و پایه نیروی هوایی آن غربی است اما پس از قطع ارتباط با غرب موفق شده تا در این سازمان رزم جنگنده‌های شرقی هم به کار بگیرد. در مورد اینکه چرا در طول این چند دهه کسی در کشور ما سراغ خرید جنگنده نرفت، عوامل متعددی را می‌توان برشمرد، اما مهمترین دلیل آن علاوه بر تحریم باید در مسائلی جستجو کرد که در ذهن فرماندهان ایرانی واقعی به‌نظر می‌رسیدند.

مساله‌ای مانند اینکه دشمن واقعی ما امریکا است و ما حریف نیروی هوایی امریکا در یک رزم کلاسیک نخواهیم شد، هزینه خرید، تجهیز و نگهداری یک جنگنده بالا است و ما می‌توانیم با پول یک جنگنده که ممکن است خیلی ساده از دست بدهیم صدها موشک بسازیم و در نهایت هم باید به اولویت‌بندی‌ در بحث دفاعی کشور اشاره کرد که شاید تجهیز نیروی هوایی آخرین آن باشد. با این حال، جنگ علیه تروریسم در سوریه و عراق و تجاوزات هوایی رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در روزگار امضای برجام مقامات کشورمان را به این نتیجه رساند که باید نیروی هوایی را هم به روز کرد.

همانگونه که پیش از این هم در خلال گزارش‌های متعدد اشاره کرده‌ام، اولویت اصلی در کشور تقویت پدافند بوده است. با تقویت پدافند هوایی که می‌تواند آسمان کشور را به شکل بسیاری ایمن نگه دارد، حضور یک جنگند مولتی‌رول قدرتمند در کنار جنگنده‌های قدیمی که همواره در معرض به‌روزرسانی قرار دارند، تکیه‌گاه خوبی برای کشور است. نظرات در مورد جنگند‌ه‌ها و اینکه کدام یک بهتر هستند، همواره وجود دارد. اما بر همه روشن است که در ایران کسی نمی‌تواند جنگنده غربی بخرد و اصولا در صورت داشتن چنین توانی، باز هم اقدامی اشتباه است چرا که غربی‌ها اصولاً چندان پایبند به تعهدات خود نبوده و از ابزارهای تحریم به‌خوبی استفاده می‌کنند.

خرید جنگنده چنگدو J10C

در این میان ‏برخی منابع می‌گویند ایران دنبال خرید جنگنده چنگدو J10C از چین است. این جنگنده‌ای تک موتوره است که به نظر نمی‌رسد در میان فرماندهان نیروی هوایی ایران کسی با توجه به تک موتوره بودنش برای خرید آن انگیزه داشته باشد. فرماندهان ایرانی نسبت به جنگنده تک موتوره دید خوبی ندارند. ‏نیروی هوایی دو جنگنده اف ۷ ساخت چین و میراژ غنیمتی که از عراق وارد ایران شده است را فعلاً در سازمان رزم خود دارد. با این حال این نیرو هیچ وقت تمایلی برای پرواز دادن جنگنده‌های سوخو ۲۲ آنها هم تک موتوره بودند از خود نشان نداد و آنها را به سپاه پاسداران واگذار کرد.

‏سال‌ها بیش هم گفته می‌شد که ایران نسبت به خرید دو اسکادران از این جنگنده چینی ابراز تمایل کرده است اما این مسئله هیچ وقت به حقیقت پیوست و جنگنده چینی راهی ایران نشد. با این حال مشخص نیست این دفعه چه کسی وارد گود شده و چنین خبری را منتشر کرده است، چرا که پذیرش آن کمی سخت است. ‏جنگنده چنگدو J10C جنگنده خوب و به روزی است اما مشخصاً دو اسکادران آن به هیچ عنوان نیاز ایران را تامین نخواهد کرد. همانگونه هم که گفته شد، فرماندهان نیروی هوایی بیش از آنکه دنبال جنگنده تک موتور باشند به دنبال جنگنده‌های دو موتوره هستند که در ساخت جنگنده کوثر هم ثابت شده است.

‏همه منابع تایید کردند که ایران و روسیه بر سر ساز و کار خرید جنگنده سوخو ۳۰ اس.ام به توافق رسیده‌اند و ما باید شانس حضور سوخو ۳۰ در ایران را بیش از جنگنده چنگدو بدانیم. سوخو ۳۰ هم امتحان خود را پس داده است همین اینکه در اختیار بسیاری از کشورهای دوست قرار گرفته است. ‏شواهدی در د،ست است که گفته می شود ایران تمایل دارد تا بخشی از جنگنده های سوخو ۳۰ را به صورت مستقیم خریداری و بخشی را در داخل کشور مونتاژ و در ساخت قطعات آن همکاری نزدیک داشته باشد. در صورت درستی این مسئله باید گفت که ما می‌توانیم تجربیات گرانبهایی از این همکاری به دست بیاوریم.

با این حال، روس‌ها در طول سه دهه‌ای که به ما تجهیزات فروخته‌اند، هیچ‌وقت در حوزه پشتیبانی و خدمات کمک شایانی نکرده و این مسائل بر عهده متخصصان نیروی هوایی و سایر بخش‌ها بوده که گلیم خود را از آب بکشند. این نگرانی البته در مورد خرید جنگنده هنوز هم در میان برخی افراد وجود دارد و به‌شدت بر طبل آن می‌کوبند. در حالی که با برداشته شدن تحریم‌ها دست ایران برای خرید جنگنده بسیار به‌روزتری مانند سوخو۳۵ هم باز است، اما خرید سوخو ۳۰ اس‌ام یک خرید هوشمندانه است که حتی در صورت دبه کردن روس‌ها، بسیاری از کشورها این جنگنده را در اختیار دارند و می‌توان قطعات را تامین کرد.

خرید جنگنده سوخو ۳۰

اینکه نوشتم ایران در تلاش است تا دو دسوم جنگنده‌های سوخو ۳۰ را در داخل کشور مونتاژ کند و حتی صحبت‌هایی هم در بحث مونتاژ موتور با طرف روسی شده، دقیقا به دلیل همان نگرانی‌های پیشین است. در طول این سال‌ها بازار شایعات در مورد خرید جنگنده توسط ایران بسیار داغ بوده و هر کسی در این مورد حرفی می‌زند، اما این واقعیت را باید در نظر داشت که خریدهای ایران مانند عربستان، قطر، امارات، کویت و یا حتی هند و مصر نیست. ایرانی‌ها در خریدهای خود هم محتاط بوده و چون افکار بلندی در این حوزه دارند، نمی‌خواهند همه نیازها را در کوتاه‌مدت و با یک جنگنده تامین کنند.

‏از سوی دیگر باید این مسئله را هم مد نظر داشت که ایران طرح‌های مهم بسیاری برای ساخت یک جنگنده قابل در کشور در دست پیگیری داشته که باید دید متحدان شرقی ما چه همکاری تکنولوژیکی جهت پیشبرد این طرح‌های در دست ساخت وزارت دفاع ایفا کرده‌اند. ‏مشکل دیگر چین برای فروش این جنگنده به ایران البته به موضوع رژیم‌صهیونیستی و همکاری فنی این رژیم در ساخت این جنگنده بازمی‌گردد. بدون شک صهیونیست‌ها با این خرید و فروش چینی‌ها حتی در سطح محدود هم مخالفت خواهند کرد. این یک واقعیت است که J10C مشابه لاوی ساخت اسراییل است.

در این میان برخی از دوستان با ارسال چند پیام به من گفتند که طرف چینی قول داده تا به همراه این جنگنده کمک‌های دیگری هم به ایران انجام دهد. هر چند نسخه صادراتی این جنگنده با مدل C که ایران تمایل به خرید آن دارد تفاوت‌های متعددی داشته و همین مدل هم باید به رادارهای پیشرفته‌تری مجهز شوند، اما در شرایط کنونی و برای یک بازه زمانی چند ساله می‌تواند بخشی از نیازهای کشورمان را تامین کند، چه اینکه این جنگنده نسل ۴++ است و همپای بسیاری از جنگنده‌های موجود در منطقه می‌تواند حرکت کند. گفته می‌شود اساس خرید این جنگنده در سفر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح به چین و سفر متقابل مقامات چینی به تهران ریخته شده است.

ساخت جنگنده در ایران

جنگنده J10C یک جنگنده متوسط به‌شمار می‌رود، نه سبک بوده و نه سنگین به قول معروف. هر چند در صورت مجهز شدن به موشک‌های هوابه‌هوای پیشرفته می‌تواند رقیبی سرسخت برای اف۱۶های موجود در منطقه باشد، اما مشخص است که در مقابل یک جنگنده توانمند و پیشرفته مانند اف۱۵ در مدل‌های جدیدتر که در اختیار رژیم صهیونیستی، قطر، عربستان سعودی و همچنین نیروی هوایی امریکا در منطقه است، توان رویارویی ندارد. به همین دلیل برای رقابت و برابری و نه برتری، نیاز است که نیروی هوایی کشورمان به جنگنده سنگینی مانند سوخو۳۰ اس‌ام مجهز شود. خرید ۸ اسکادران از این جنگنده سال‌ها پیش در دستور کار قرار داشت، حالا مشخصا نمی‌دانم که آیا هنوز هم این تعداد قرار است خریداری شود یا نه

‏ما امیدواریم که نیروی هوایی با پایان تحریم‌های تسلیحاتی بتواند پایگاه‌های متعدد شکاری کشور را با جنگنده‌های به روز و مدرن محافظت کند چرا که وجود این جنگنده‌ها حتی اگر در یک نبرد به کار هم نیآیند -که می‌آیند- به لحاظ روانی اثرات بسیار مهمی در روحیه مردم کشور دارد. ‏به هر حال چه جنگنده از چین بخریم چه از روسیه و چه خودمان بسازیم در هر صورت باید این کار صورت بگیرد. هر چند نباید از سنگ اندازی اروپا و دشمن حقیقی مردم ایران یعنی آمریکا در این مسیر غافل شد، آنها هر کاری می‌کنند تا جوانان ایرانی جنگنده خوب را هدایت نکنند، اما از آنجایی که ایرانی‌ها سزاوار بهترین‌ها هستند، باید امیدوار بود که به‌زودی شاهد به پرواز درآمدن جنگنده‌های مدرن و پیشرفته در آسمان کشورمان باشیم.

نتیجه گیری:

به نظر بنده و با توجه به برخی شواهد موجود و با درک اینکه در حال حاضر کدام جنگنده بهترین گزینه برای ایران است باید گفت جنگنده سوخو 30 بهترین گزینه است که برخی گزارش های غیر رسمی نشان می دهد در سال 96 که ایران برای مدتی اجازه پرواز در آسمان ایران و فرود و سرویس جنگنده های روسی در فرودگاه همدان جهت بمباران مواضع داعش در عراق و سوریه را داد و با توجه به تعدد پروازها تعدادی سوخو 30 و سوخو 34 در بین این جنگنده ها به ایران منتقل و تحویل شد که متاسفانه در آن زمان عده ای لیبرال با تحریک حس وطن پرستی ایرانیان مبنی بر اعطای مالکیت فرودگاه همدان به روسیه فریاد وامصیبتا سر دادند و روسیه همدان را ترک کرد و طلایی ترین فرصت انتقال مخفی جنگنده ها به ایران متوقف شد و بر اساس بعضی گزارش ها و اطلاعات تعداد جنگنده های تحویلی سوخو 30 دوازده فروند و تعداد جنگنده های تحویلی سوخو 34 پنج فروند بوده است.

انشالله با پایان تحریم تسلیحاتی ایران خریدهای تسلیحاتی آزاد خواهند شد و به نظر تنها روسیه و چین برای فروش جنگنده و تسلیحات به ایران موافقت کنند.