×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
true
false

هر چند یکبار خبری از خرید یک جنگنده روسی و غیر روسی توسط ایران از سوخو ۳۰ و رافال گرفته تا میگ ۳۱ و ۳۵ و حتی جنگنده های چینی,توسط بعضی خبرگزاری های غیر معتبر عمدتا خارجی منتشر می شود که با واقعیات موجود کشور ما و تحریم تسلیحاتی سازمان ملل ضد ایران هم خوانی ندارد.

در همین راستا در جدیدترین مطلب منتشر شده روزنامه الدیار چاپ بیروت نوشت: ایران برای جبران فقدان ناوگان هوایی نظامی اش، بر ساخت موشکهای زمین به زمین و موشکهای بالستیک تمرکز کرد و در آخرین سفر فرمانده ارتش ایران به روسیه، وی به روسها پیشنهاد خرید ۵۰۰ هواپیمای میگ۳۱ و میگ ۳۵ را داد، که در مقابل آن ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت به روسها واگذار کند. علاوه بر این در پیشنهاد ایران فروش نفت با قیمتی پایین تر به روسها به مدت ۱۰ سال نیز وجود داشت.

خرید میگ ۳۵ از روسیه

خرید میگ ۳۵ از روسیه

در بحث پیشنهاد ایران به روسیه برای خرید جنگنده قبلا اعلام شد که جنگنده سوخو ۳۰ بهترین جنگنده مورد نیاز ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و تهدیدات منطقه ای است به دلایل زیر:

۱:تخصص هدایت و نگهداری جنگنده سوخو ۳۰

هرچند آشنایی متخصصان و خلبانان ایرانی با سوخو عمر زیادی ندارد و از جنگ خلیج فارس به بعد آغاز شده اما در این دوران به نسبت کوتاه، هم خلبان ها و کارشناسانی نظامی ایران با قابلیت های این پرنده روسی به خوبی آشناشده اند.

۲:موقعیت جغرافیایی ایران و تهدیدهای منطقه ای

زمانی بهتر می‌توانیم به چرایی علاقه مقامات ایران پی ببریم که بدانیم برد عملیاتی این جنگنده تا ۳۰۰۰ کیلومتر می‌رسد یعنی این جنگنده می تواند بدون سوخت گیری به مهمترین دشمن ایران یعنی اسرائیل حمله کند و بعد از عملیات بدون نگرانی از اتمام سوخت یا مخاطرات سوخت گیری هوایی به کشور بازگردد.

۳:قابلیت های فنی و ویژگی های جنگنده سوخو ۳۰

جنگنده سوخو ۳۰ از نسل چهارم جنگنده‌هاست که البته توان مبارزه آن در آسمان، هوا به زمین و کاربردهای دیگر، آن را تبدیل به جنگنده‌ای چندمنظوره و مدرن نموده که با انواع جنگنده لاکهید مارتین اف ۱۵ و ۱۶ ایالات متحده مقایسه‌اش می‌کنند.

بعد از گذشت چند سال از زمزمه های خرید جنگنده سوخو هنوز هیچ منبع رسمی تحویل این جنگنده به ایران را تایید نکرد اما در اخبار غیر رسمی با استدلال های غیر قابل تایید گفته می شود تعدادی جنگنده سوخو ۳۰ به روش هایی به ایران تحویل شده مثل متن پایین:

مذاکرات بین ایران و روسیه به دنبال راهی برای انتقال تعدادی سوخو ۳۰ به ایران بودند که دور از چشم رسانه ها,رادارها,ماهواره ها و ابزار های جاسوسی غرب باشد که در آن زمان احتمالا دلیل اجازه دادن به روسیه جهت استفاده از پایگاه هوایی همدان برای بمباران داعش در عراق و سوریه بود.

عکس ماهواره ای امریکا از جنگنده سوخو 34 در همدان

عکس ماهواره ای امریکا از جنگنده سوخو ۳۴ در همدان

چندی بعد روسیه اجازه پیدا کرد از پایگاه هوایی همدان جهت حمله به داعش در سوریه عراق استفاده کند،که پس از این مجوز شاهد انتقال و پرواز های متعدد در مسیر شمال به جنوب کشور که با مبدا روسیه و مقصد همدان انجام میشد که شامل انواع جنگنده ها و هواپیماهای نظامی و ترابری روسی بود که با توجه به حجم زیاد این پرواز ها،شناخت و شناسایی نوع یا تعداد جنگنده های ورودی به ایران بسیار سخت بود که این میتوانست راهی برای تحویل مخفی جنگنده های سوخو ۳۰ و انتقال قطعات یدکی دیگر جنگنده ها به ایران باشد که متاسفانه با فشار گروه چپ و غرب گرا و به ظاهر روشنفکر،فریاد وا مصیبتا سر دادند و با جار و جنجال که کشور اشغال شده و غیره … روسیه را مجبور به خروج از کشور کردند.

حتما بخوانید:  آیا ایران جنگنده های سوخو ۳۰ را از روسیه دریافت کرده؟

البته طبق قوانین کشور ایجاد پایگاه نظامی در ایران توسط هر کشور خارجی ممنوع است.

اما باز خبرهایی منتشر شد از حضور خلبانان ایرانی با یونیفرم های روسی به جهت محافظه کاری و عدم شناسایی در حال آموزش دیدن هستند و در خبرهایی تعدادی جنگنده سوخو ۳۰ در پایگاه شکاری کیش و همدان در حال لندینگ دیده شدند. همچنین گفته شده قطعات جنگنده سوخو ۳۰ به وسیله کشتی از طریق آبهای شمالی وارد کشور شده و درحال مونتاژ شدن است که نکته ای که بالا ذکر کردم برا اینجا قابل ذکر است که ایران قبلا تمایل برای ساخت یا مونتاژ سوخو ۳۰ را نشان داده بود.

اما واقعیت این است که ایران به طور رسمی نمی تواند یک هواپیمای سبک در حد توکانو بخرد چه برسد به رافائل و میگ و سوخو

پس بهتر است با دید باز هر اخبار یا گمانه زنی ها در این باره را بزرگ نکنیم و دلخوش به خرید جنگنده چه از روسیه یا هر کشور دیگری نباشیم,با توجه به تحریم تسلیحاتی شورای امنیت ضد ایران,هر کشوری که به ایران سلاح هجومی بفروشد و ضد قطعنامه شورای امنیت عمل کند شامل مجازات بین المللی خواهد شد.

خرید جنگنده ایران خرید جنگنده از چین خرید جنگنده خرید جنگنده از فرانسه خرید جنگنده سوخو از روسیه خرید جنگنده سوخو خرید جنگنده روسی خرید جنگنده روسی توسط ایران خرید جنگنده از امریکا توسط ایران خرید جنگنده میگ ۳۱ توسط ایران

 

true
true
true
true
 1. حسین

  این جمله غلطه:
  “هر چند وقت یکبار خبری از خرید جنگنده های روسی توسط ایران از سوخو ۳۰ و رافائل گرفته تا میگ ۳۱ و ۳۵ و حتی جنگنده های چینی,توسط بعضی خبرگزاری های غیر معتبر عمدتا خارجی منتشر می شود که با واقعیات موجود کشور ما و تحریم تسلیحاتی سازمان ملل ضد ایران هم خوانی ندارد”
  باید بنویسید:
  “هر چند یکبار خبری از خرید یک جنگنده روسی و غیر روسی…”
  رافال که روسی نیست!
  رافائل هم غلطه ، رافال درسته!

  ۳

  ۶
 2. ناشناس

  باسلام‌خدمت شما ببخشید ایا ایران نمیتونه جنگنده نسل ۵++درست کنه؟؟؟؟

  ۴

  ۱۲
  • aria-moazeni

   سلام خیر
   ایران تا ۱۰ سال آینده هم نمیتونه جنگنده نسل ۵++ تولید کنه

   ۱۰

   ۴
   • دانیال کوثری

    هواپیمای نسل ۴++یا ۴ پلاس درسته که البته ما نسل ۳ پشتیبانی نزدیک مثل قاهد رو شاید تا ۱۰‌سال دیگه عملیاتی کنیم.روسیه هنوز نسل ۵ عملیاتی نکرده نسل ۵++ از کجا اومد دیگه

    ۵

    ۲
 3. فریبرز کلهری

  سلام
  من در جنگ حضور داشتم و در عملیاتهای موفق و عملیاتهای که نا موفق بود بلنوان دیده بان حضور داشتم
  مهمترین دلیل اون چند شکست وسایل ارتباطی بود من که دیده بان بودم چون بیسمها با وسیله پارازیتاای ارسالی عراق قطع می شد ، تلفنهای ارتشی که بطور کامل قطع میشد انچه را که میدیم را نمی توانستم به توپخانه یا مرکز موشکها و یا به هوانیروز اطلاع رسانی کنم
  پس اصلی ترین وسیله برای موفقیت در جنگ وسایل ارتباطی است
  وسایل ا تباطی
  لطفا برای موفقیت از جوانان دانشمند بخواهید وسابل ارتباطی که وابسطه به جای نباشد و ضمنا قدرت بالایی داشته باشد بسازند

  ۶

  ۰
 4. ناشناس

  ببخشید اگه‌هنوز نمیتونین یک جنگنده نسل۵ درست کنن چجوری‌میخوان‌جلوی امریکا که چندین سال پیش جنگنده نسل ۵درست کرده مبارزه کنن؟؟

  ۷

  ۵
 5. میثم

  به نظر من اگر روی همین کارهای داخلی مثل جنگنده قاهر خوب تمرکز و سرمایه گذاری بشه تو این زمینه هم به امید خدا مثل موشکی و غیره به سطح بالایی میرسیم

  ۳

  ۵
 6. ninja

  واحتملش کمه روسیه میگ۳۱ بده چون یک جنگنده بسیار سریع هست و برای خودشون توی دنیا دو کشور بطور رسمی دارنش سرعت از ۲.۵ ماخ بیشتره

  ۱

  ۲
 7. vahid

  تا وقتی فرار مغز ها باشد ما پیشرفت نمیکنیم

  ۲

  ۱

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false