سه شنبه , آبان ۲ ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
خانه / تسلیحات نظامی / جنگنده بمب افکن / Chengdu-j20 جنگنده چند منظوره و رادارگریز چینی

Chengdu-j20 جنگنده چند منظوره و رادارگریز چینی

جی 20 جنگنده ای رادار گریز و چند منظوره است که اغلب آن را تلاش چینی ها برای رقابت با جنگنده های رادارگریز آمریکا و روسیه نظیر اف 22 و سوخو پک فا می دانند. اولین عکس های این جنگنده در سال 2010 منتشر شد و با دیدن عکس های آن اکثر کارشناسان بر این نظر بودند که جنگنده از لحاظ وظیفه یک جنگنده با برد بلند و تاکتیکی با در نظر گرفتن برتری هوایی است. البته یه سری از کارشناسان اون رو به عنوان یک جنگنده نسل چنجمی نمی دونند و اون رو نسخه ای پیشرفته از یک جنگنده نسل چهارمی می دونند، با این وجود چینی ها اون رو یک جنگنده نسل پنجمی به حساب میارن. اطلاعات رسمی کمی از این جنگنده در دسترس هست و دولت چین معمولا این چیز هارو خیلی محرمانه نگه می داره. تا سال 2015 مجموعا 5 نمونه ی اولیه از این جنگنده ساخته شده. جالبه که نوع موتور های اون هنوز مشخص نیست برخی منابع اعلام کردند که قراره موتور های اون روسی و از نوع AL-31 باشند و البته برخی دیگه اعلام کردند که قراره موتور هایی از نوع WS-15 باشند هر چند که هنوز آماده نیستند. برخی منابع اعلام کردند که ممکنه چین تا 10 سال از ساخت موتور برای جنگنده های رادارگریز خودش فاصله داشته باشه. جی 20 تنها پروژه جنگنده نسل پنجمی در چین نیست و جنگنده ای دیگر به نام Shenyang J-31 وجود داره که از لحاظ ابعاد بسیار به اف 35 شبیه و نزدیک هست. به هر حال این نشون دهنده ی تصمیم جدی چینی ها برای ساخت چنین جنگنده هایی هست. این جنگنده با طول حدودا 23 متری و ارتفاع 6 متری بیشینه وزنی بین 34 تا 36 تن هنگام بلند شدن داره. با توجه به این که اطلاعات رسمی خیلی کمی منتشر شده تخمین زده شده که حداثر سرعت این جنگنده 2700 کیلومتر در ساعت و برد اون هم 4500 کیلومتر باشه. وزن این جنگنده هنوز مشخص نیست.

جی ۲۰ جنگنده ای رادار گریز و چند منظوره است که اغلب آن را تلاش چینی ها برای رقابت با جنگنده های رادارگریز آمریکا و روسیه نظیر اف ۲۲ و سوخو پک فا می دانند.
اولین عکس های این جنگنده در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و با دیدن عکس های آن اکثر کارشناسان بر این نظر بودند که جنگنده از لحاظ وظیفه یک جنگنده با برد بلند و تاکتیکی با در نظر گرفتن برتری هوایی است.
البته یه سری از کارشناسان اون رو به عنوان یک جنگنده نسل چنجمی نمی دونند و اون رو نسخه ای پیشرفته از یک جنگنده نسل چهارمی می دونند، با این وجود چینی ها اون رو یک جنگنده نسل پنجمی به حساب میارن.
اطلاعات رسمی کمی از این جنگنده در دسترس هست و دولت چین معمولا این چیز هارو خیلی محرمانه نگه می داره.
تا سال ۲۰۱۵ مجموعا ۵ نمونه ی اولیه از این جنگنده ساخته شده.
جالبه که نوع موتور های اون هنوز مشخص نیست برخی منابع اعلام کردند که قراره موتور های اون روسی و از نوع AL-31 باشند و البته برخی دیگه اعلام کردند که قراره موتور هایی از نوع WS-15 باشند هر چند که هنوز آماده نیستند.
برخی منابع اعلام کردند که ممکنه چین تا ۱۰ سال از ساخت موتور برای جنگنده های رادارگریز خودش فاصله داشته باشه.
جی ۲۰ تنها پروژه جنگنده نسل پنجمی در چین نیست و جنگنده ای دیگر به نام Shenyang J-31 وجود داره که از لحاظ ابعاد بسیار به اف ۳۵ شبیه و نزدیک هست.
به هر حال این نشون دهنده ی تصمیم جدی چینی ها برای ساخت چنین جنگنده هایی هست.
این جنگنده با طول حدودا ۲۳ متری و ارتفاع ۶ متری بیشینه وزنی بین ۳۴ تا ۳۶ تن هنگام بلند شدن داره.
با توجه به این که اطلاعات رسمی خیلی کمی منتشر شده تخمین زده شده که حداثر سرعت این جنگنده ۲۷۰۰ کیلومتر در ساعت و برد اون هم ۴۵۰۰ کیلومتر باشه.
وزن این جنگنده هنوز مشخص نیست.

حتما بخوانید:  هواپیمای جاسوس الکترونیکی RC-135

درباره ی aria-moazeni

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 1 =