×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

2094601 794 - کمک سپاه به زنان بی سرپرست سیستان و بلوچستان+عکسبه گزارش میلیتاری نیوز، یکی از مشکلات اصلی استان سیستان و بلوچستان، اشتغال است و این اشتغال آنجایی خیلی مهم‌تر می‌شود که در این استان تعداد زیادی از زنان و خانواده‌های بی‌سرپرست یا بدسرپرست وجود داشته و این خانواده‌ها مجبورند برای تامین معاش خود تلاش دوچندانی کنند، آن هم در استانی که درصد محرومیتش بالا و درصد اشتغالش، پایین است.

خانواده، از آنجایی که نمونه کوچکی از یک جامعه است و جامعه از زیربنایی به نام خانواده‌ها تشکیل می‌شود، لذا در جمهوری اسلامی ایران خانواده همواره مورد توجه بوده و سپاه نیز اهمیت زیادی به معقوله می‌دهد.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد درآمدزایی برای زنان و خانواده‌های بی‌سرپرست، این موضوع در دستور کار محرومیت‌زدایی سپاه قرار گرفته و سپاه برای این که خانواده‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست در استان را ساماندهی کند، اقدامات زیادی انجام داده است.

بر همین اساس، با توجه به نیازهای جدی و اولیه خانوارهای مستقر در مناطق محروم در استان سیستان و بلوچستان، سپاه برنامه جامعی برای تامین معاش و لوازم زندگی برای این خانوارهای طراحی و اجرا کرده که ثمرات زیادی درپی داشته است.

در وهله نخست، در مناطق محروم نیاز بود که خانوارهای بی‌سرپرست یا بدسرپرست اسکان خوبی پیدا کنند به این معنا که این خانواده‌ها حتما باید سرپناه دائمی داشته و بابت این سرپناه، اجاره‌ای هم پرداخت نکنند. سپاه این مشکل را در گام اول، برای تعداد زیادی از خانواده‌ها حل کرده و در حال حاضر حدود ۷۱۵ واحد مسکونی در مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان توسط سپاه ساخته شده و به طور رایگان تحویل خانوارهای محروم یا خانواده‌های بی‌سرپرست شده است.

نیروی زمینی سپاه فقط در استان سیستان و بلوچستان، در فاز اول از یکی از طرح‌های کلانش، احداث ۱۰۰۰ واحد مسکونی در سراسر این استان را پیش بینی کرده که تا لحظه انتشار این خبر، چیزی قریب به دو سوم آن محقق شده و بقیه نیز در دست احداث است.

اما همزمان با طرح احداث سرپناه دائمی، خانواده‌های بی‌سرپرست و بدسرپرست حتما باید درآمد هم داشته باشند تا بتوانند زندگی عزتمندانه‌ای داشته و فرزندان خود را بزرگ کنند. برهمین اساس، نیروی زمینی سپاه با محوریت قرارگاه منطقه‌ای قدس در استان سیستان و بلوچستان دست به کار شده و اقدام به اجرای یک طرح بزرگ اشتغالزایی مخصوص خانواده‌ها و یا زنان بی‌سرپرست در مناطق محروم استان کرده است.

برای دیدن آنچه که در این زمینه سپاه انجام داده، راهی شهر زابل در شمال زاهدان شدیم. وارد شهر که شدیم به روستایی در اطراف شهر رفتیم، روستایی که خیلی اوضاع خوبی نداشت اما در داخل روستا، شهرکی واقع بود که سپاه در آنجا خانوارهای بی‌سرپرست را تحت پوشش حمایتی قرار داده بود.

سپاه در این شهرک، یک کارگاه خیاطی با هزینه خودش احداث و آن را تجهیز کرده است. ده‌ها زن بی‌سرپرست که معمولا فرزندانی هم داشتند در این کارگاه و کارگاه‌های مشابه مشغول به کار بودند، کاری که زنان هم آن را می‌پسندند، یعنی خیاطی.
 
2094606 380 - کمک سپاه به زنان بی سرپرست سیستان و بلوچستان+عکس 

سپاه این کارگاه‌ و تعداد زیادی کارگاه دیگر را احداث و در اختیار زنان بی‌سرپرست گذاشته تا سفارشات خیاطی دریافت کرده و از این مسیر منبع درآمدی برای خودشان داشته باشند، کارگاه‌هایی که تقریبا همگی نیز در همان محل زندگی خانوارهای بی‌سرپرست واقع شده بود.
 
2094605 166 - کمک سپاه به زنان بی سرپرست سیستان و بلوچستان+عکس 

تاکنون فقط در یک پروژه، ۳ کارگاه بزرگ در مناطق محروم شهر زابل توسط سپاه تاسیس شده که فقط ۹۰ زن سرپرست خانوار در این کارگاه‌ها در چند شیفت کاری مشغول به کار هستند و از این طریق درآمد کسب می‌کنند.

 2094604 110 - کمک سپاه به زنان بی سرپرست سیستان و بلوچستان+عکس

غیر از این پروژه که ما موفق شدیم از آن بازدید کنیم، نیروی زمینی سپاه تاکنون بیش از ۵۵ کارگاه دیگر شامل کارگاه‌های صنایع دستی و خیاطی در نقاط محروم از مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان ساخته و پس از تجهیز، به طور رایگان تحویل طوایف و قبایل مختلف اهل سنت داده است تا فقط زنان بی‌سرپرست در این کارگاه‌ها مشغول به کار شده و درآمد داشته باشند و در حال حاضر صده‌ها زن بی‌سرپرست یا بدسرپرست در این کارگاه‌ها مشغول به کار هستند.

مجموعا، نیروی زمینی سپاه برای ریشه‌کن کردن فقر در بین خانوارهای بی‌سرپرست، طرح‌های بزرگی پیش بینی کرده که پروژه‌های بعدی این طرح‌ها در آینده نزدیک افتتاح خواهند شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.