×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1822677 281 - هفته‌نامه ویک: منتظر نمایش تانک بزرگ و اسرارآمیز ایران هستیم

هفته نامه «ویک» که به‌طور همزمان در انگلیس و آمریکا به چاپ می‌رسد، در مطلبی در زمینه «تانک جدید ساخت ایران» نوشت: ایران تانک بزرگ اسرار آمیزی دارد و «حسین دهقان» وزیر دفاع ایران در مارس سال جاری مدعی شد ایران یکی از پیشرفته‌ترین تانک‌های جهان به نام «کرار» را تولید کرده است.

وزیر دفاع ایران حتی مدعی شد که این تانک صد درصد تولید داخلی است و تا حدودی نیز بر تانک «تی -۹۰» روسیه برتری دارد. چندی بعد و در ماه اوت، تانکی شبیه به تانک  «تی _۹۰ ام .اس» در تلویزیون دولتی ایران پدیدار شد که پرچم سبز،سفید و قرمز این کشور را به اهتزار در آورده بود.

این رسانه نوشت: با این که نتیجه گیری با دیدن فیلم چند ثانیه‌ای از تانک جدید ایران دشوار است، اما بهرحال ابهام‌هایی را در این زمینه برانگیخته است. کرار، نام ایرانی تانک تی-۹۰ ام. اس، نمونه‌ای کاملا تولید داخل یا نسخه تزیین شده و ارتقا یافته از تانک تی-۷۲ و یا موردی کاملا متفاوت است.

1822679 445 - هفته‌نامه ویک: منتظر نمایش تانک بزرگ و اسرارآمیز ایران هستیم
تصاویر تانک کرار ساخت ایران

تانک تی -۹۰ ام .اس تانک پیشرفته روسی و معرف تحولی در طراحی تانک است. مختصر گفته شود که خانواده تی- ۹۰ ترکیبی از تانک کلاسیک تی -۷۲ با تانک «تی-۸۰» است. تانک تی- ۹۰ مجهز به سامانه دفع موشک‌های ضد تانک است و در نبردهای سوریه شلیک موشک ضد تانک «تاو» آمریکا در خدمت شورشیان ضد دولتی به تانک تی -۹۰ ارتش سوریه تنها خسارت‌های جزیی وارد کرد.

ویک در ادامه نوشت:تانک به نمایش درآمده در تلویزیون ایران به یقین شبیه تانک تی-۹۰ ام اس است و شواهدی برای اثبات آن نیز وجود دارند که می‌توان به برجک کوتاه، پوشش زرهی دندانه‌دار و محل نصب سلاح در بالای برجک تانک و برخی موارد دیگر اشاره کرد. البته تفاوت‌هایی نیز وجود دارد از قبیل این‌که تانک ایرانی در برجک دارای بخش اتصالی قابل رویت بوده و بشکه سوخت اضافی در پشت ندارد و مجهز به مسلسل بزرگتری در برجک است.

1822678 892 - هفته‌نامه ویک: منتظر نمایش تانک بزرگ و اسرارآمیز ایران هستیم
نسخه روسی و استتار شده تانک تی -۹۰ ام.اس

این رسانه به احتمال دیگری اشاره نمود و نوشت: شاید این تانک نمونه‌ای باشد که ایران آن‌را از تانک‌های موجود و با کمک قطعات تانک‌های دیگر مونتاژ کرده است. در مجموع این‌که ایران بتواند تانک تی -۹۰ روسیه با همان مشخصات بسازد شک‌برانگیز است و شواهدی از این‌که ایران امتیاز فنی ساخت این تانک را از روسیه گرفته باشد نیز موجود نیست.

نشریه یاد شده به احتمال سومی نیز اشاره کرد و مدعی تزیین تانک تی -۷۲ و شبیه سازی با تی -۹۰ شد و با اشاره به اغراق گاه و بیگاه مقام‌های ایرانی نسبت به توانمندی‌های خود و  جنگ تبلیغاتی در این زمینه نوشت: ایران در ماه آوریل نیز تانک «تیام» را رونمایی کرد که طراحی آن به دهه ۵۰ میلادی بر می‌گردد. همچنین «ذوالفقار» دیگر تانک ایرانی نیز جمع‌آوری ناشیانه از قطعات تانک‌های M48, M60 و T-72 است. ایران حتی برخی از تانک‌های ذوالفقار خود را نیز از لحاظ ظاهری شبیه تانک‌های «آبرامز» آمریکا نموده است.

مجله ویک در انتهای این مطلب با اشاره به این‌که دلایلی موجه برای شک کردن نسبت به ادعای ایران در زمینه این که تانک کرار شبیه یا بهتر از تی-۹۰ است وجود دارد، نوشت: ایران در سپتامبر و در زمان سالگرد هفته دفاع مقدس که نشانه خاتمه نبرد عراق علیه ایران است و ناظران نظامی با دقت و از نزدیک سخت افزارهای جدید ایران را می‌نگرند، شاید سرنخ‌هایی را نشان دهد. تا آن روز و پدیدار شدن کرار و پی بردن به آن منتظر می‌مانیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.