×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

موشک های بالستیک بین قاره ای یا ICBM ها برای حمل کلاهک های هسته ای ساخته شده اند.حداقل برد این تسلیحات مرگبار ۵۵۰۰ کیلومتر است. لازم به ذکر است که ICBM های مدرن قادرند بیش از یک کلاهک هسته ای با خود حمل کنند و انواع پیشرفته تر این نوع موشک ها قادر به پشتیبانی از چند نوع موشک مختلف برای اهداف مختلف(MIRV ها) هستند.

در این نوع موشک های بالستیک شاهد حمل چند جنگ افزار توسط موشک هستیم که هر یک برای انهدام اهدافی خاص به کار می روند. از این گذشته، موشک های بالستیک از فناوری فریبنده ای استفاده می کنند که هیچ یک از تجهیزات دشمن قادر به رهگیری و انفجار آنها در هوا نیست. ICBM ها می توانند از انواع جاده ای و متحرک، زیردریایی، ریل قطار و یا سیلوی غلات باشند. ICBM های متحرک سخت ترین نوع این موشک ها محسوب می شوند که شناسایی و انهدام لانچر آنها بسیار دشوار است. در حال حاضر بهترین ICBM در جهان کدام است؟ کدام یک از انواع این موشک های بالستیک قاره پیما، بهترین نوع آن محسوب می شوند و چرا؟

فاکتورهای مهمی که در لیست ده موردی زیر در همه موارد دیده شده اند عبارتند از قدرت تخریب و برد موشک، تعداد MIRV ها، دقت نقطه زنی، نوع لانچر و استقرار، فناوری های جدید به کار رفته در آن که قادر به فریب سیستم های رهگیری دشمن می شوند. این آنالیز بر اساس ویژگی های هر موشک بالستیک تا به امروز تهیه شده است و اصولا تمامی موشک های بالستیک حاضر در لیست موجود، از قدرت تخریب بالا تا حد محو کردن یک کشور برخوردارند. در واقع این لیست شامل، موشک هایی که هنوز رونمایی نشده اند و یا به صورت عملیاتی از آنها استفاده نشده است، نمی باشد.

موشک قاره پیمای شیطان R-36M SS-18 Satan

شماره ۱: موشک قاره پیمای شیطان R-36M SS-18 Satan روسیه ۱۶۰۰۰ کیلومتر

موشک بالستیک قاره پیمای R-36 که در کشورهای غربی با نام SS-9 Scarp شناخته می شد برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ و در دوران اتحاد جماهیر شوروی آزمایش شد. ساخت این موشک در نهایت به شکل گیری خانواده ای از موشک های بالستیک با نام R-36M منتهی شد که غربی ها با نام SS-18 Satan از آن ها یاد می کنند. اولین محموله ۵۶ فروندی از این موشک ها در سال ۱۹۷۷ آماده پرتاب شد و بعدها با نمونه هایی مدرن تر جایگزین شدند. جدیدترین نمونه موشک این خانواده R-36M2 Voyevoda (SS-18 Mod 6) است که برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ در مراکز پرتاب خود مستقر گردید.

موشک بالستیک قاره پیمای R-36M2 Voyevoda یک موشک بسیار قدرتمند بوده که از سرعت و وزن بسیار بالایی برخوردار است. موشک بالستیک قاره پیما روسیه همواره در زمینه ساخت موتورهای موشک از ایالات متحده و کشورهای غربی جلو بوده است. موشک R-36M2 Voyevoda بردی ۱۶۰۰۰ کیلومتری دارد و می تواند بیش از ۱۰ MIRV با قدرت تخریب ۰٫۷۵ تا ۱ مگاتن و فراتر از ۴۰ طعمه نفوذی حمل کند. از این رو رهگیری کلاهک های هسته ای این موشک بالستیک قاره پیما برای سیستم های دفاع موشکی بسیار دشوار است. دقت نقطه زنی این موشک نیز ۲۲۰ متر اعلام شده و اگر چه نمی توان آن را دقیق تری موشک بالستیک روسیه دانست اما قدرت حمل کلاهک و قدرت تخریب آن از هر موشک بالستیک دیگری در زرادخانه موشکلی روسیه بیشتر است. بر اساس برخی از گزارش ها تنها یک موشک SS-18 Satan با ۱۰ MIRV خود می تواند ۳ ایالت آمریکا را به طور کامل نابود سازد.

موشک مذکور یک موشک سیلو-پرتاب است که سیلوهای پرتاب آن در نقاط مختلفی از خاک روسیه پراکنده شده اند. این سیلوها و مرکز فرماندهی آن ها در برابر انفجارهای هسته ای بسیار مقاوم بوده اما مکان این سیلوها برای مقامات غربی مشخص شده است. اگر چه این موشک از لحاظ برد و قدرت حمل کلاهک از موشک بالستیک قاره پیمای آمریکایی Trident II بهتر است اما به دلیل بالا رفتن سن این موشک ها، تعداد فروندهای آماده شلیک آن ها هر ساله کاهش می یابد به نحوی که در حال حاضر تنها ۵۸ فروند از این موشک ها در اختیار یگان موشک های استراتژیک روسیه قرار دارد. در سال ۲۰۲۰، موشک های سری R-36 با موشک های جدید RS-28 Sarmat که با نام SS-X-30 Satan 2 نیز شناخته می شوند جایگزین خواهند شد، موشک های بالستیک قاره پیمای جدیدی که هنوز در مرحله آزمایش و توسعه قرار دارند.

موشک دانگ فنگ DongFeng 5C

شماره ۲:موشک دانگ فنگ DongFeng 5C چین ۱۳۰۰۰ کیلومتر

دانگ فنگ ۵ ( با نام گذاری ناتو : CSS-4 ) موشک بالستیک قاره پیمای سوخت مایع توسعه یافته توسط آکادمی پرتابگر های چین ( که با نام آکادمی یکم هم شناخته می‌شود) است.هم اکنون در حدود ۲۰ الی ۳۰ فروند از مدل توسعه یافته دانگ فنگ ۵A در اختیار ارتش چین قرار دارد و بازدارندگی اتمی چین را ایجاد کرده است. از جمله موشک هایی که پایه و حاصل توسعه این موشک محسوب می‌شوند پرتابگر های فضایی فنگ بائو ۱ (FB-1) و چانگ ژنگ ۲ (CZ-2) هستند که پایه و اساس برنامه فضایی چین را تشکیل داده‌اند.

این موشک دو مرحله ای سوخت مایع از دی متیل هیدرازین نامتقارن (UDMH) به عنوان سوخت و از نیتروژن تتراکسید به عنوان اکسید کننده استفاده می‌کند. دانگ فنگ ۵ با سرجنگی ۳ مگاتنی گداختی (هیدروژنی) به وزن ۳۲۰۰ کیلوگرم ، بردی در حدود ۱۲ تا ۱۴ هزار کیلومتر در مدل‌های مختلف خود دارد.با این برد اولین موشک بالستیک ساخت چین است که می‌تواند مناطق غربی ایالات متحده آمریکا و اکثریت بخش های اروپا را هدف قرار دهد. دانگ فنگ ۵ موشکی دو مرحله‌ای است. مرحله اول شامل چهار پیشرانه موازی YF-20 هر کدام با کشش ۷۵ تن با نازل های نوسانی (swinging nozzles) و مرحله دوم شامل یک پیشرانه YF-22 با کشش ۷۵ تن و نازل ثابت (fixed nozzle) و یک پیشرانه تقسیم شده با چهار محفظه احتراق با کشش ۴.۸ تن است که نیروی لازم برای ادامه پرواز و هدایت در مدت ۱۹۰ ثانیه پس از خاموش شدن پیشرانه اصلی را فراهم کرده و زاویه گردش گسترده‌ای را در سطوح فوقانی جو برای کلاهک ایجاد می‌کند.

مخزن سوخت موشک از آلیاژ بسیار مقاوم و سبک وزن آلومینیوم ساخته شده است. استفاده از هدف‌گیری مستقل چندگانه دانگ فنگ ۵ سی نمونه‌ای بهبودیافته نسبت به هم اعضای دیگر این خانواده است و قابلیت حمل ۱۰ کلاهک هسته‌ای دارد که به عنوان کلاهک چندگانه با هدف گیری مستقل (MIRV) به کار گرفته شده‌اند. هدف گیری مستقل چندگانه سیستم حامل کلاهک موشکی هدف گیری پرشمار مستقل (MIRV) (multiple independently targetable re-entry vehicle) مجموعه‌ای از کلاهک‌های موشکی جداگانه در مقابل کلاهک موشکی تکی که یک کلاهک موشکی در یک موشک است. هنگام استفاده از موشک های تک کلاهکی،هر موشک برای یک هدف شلیک می شود .

اما با یک موشک دارای قابلیت هدف گیری پرشمار مستقل،شلیک موشک های فراوان برای انهدام یک منطقه پهناور عملا بدون توجیه خواهد بود.این سیستم کارآمدی “سیستم پدافند ضد بالستیک تقویت شده” را برای مقابله با موشک‌های خاص کاهش می‌دهد، درحالی که یک موشک تهاجمی هدف گیری پرشمار مستقل می‌تواند چندین کلاهک موشکی را حمل کند تسلیحات بازدارنده تنها می‌توانند یک کلاهک ِ هر موشک را ساقط کنند. این موشک این موشک از قابلیت حمل یک یا چند طعمه (decoy) در کلاهک ۳۲۰۰ کیلوگرمی خود برخوردار است تا با استفاده از آن ها شانس عبور موشک از سیستم های پدافندی افزایش پیدا کند.

R-29RMU Sineva روسیه

شماره ۳-:موشک R-29RMU Sineva روسیه ۱۱۵۰۰ کیلومتر

موشک سینوا با کد طراحی RSM-54 یک موشک قاره پیمای هسته ای با سوخت مایع میباشد که جهت شلیک از زیر دریاییهای راهبردی و استراتژیک کلاس Delta IV طراحی شده است.این زیردریاییها توان حمل و شلیک ۱۶ موشک هسته ای را دارا میباشند.این موشک که در ناتو با کد SS-N-23 Skiff شناخته میشود دارای ۱۰ کلاهک هسته ای به وزن ۱۰۰ kt است که در صورت استفاده جهنمی بپا شده و از یک شهر همانند نیویورک فقط تلی از خاک و خاطره بجای میگذارد.برد مفید آن ۱۱۵۴۷ km میباشد که براحتی از دریای شمال تا آنسوی کره خاکی را می پیماید.

سینوا برادر بزرگتر و خلف بولاوا (جدیدترین موشک قاره پیمای روسیه) است که طراحی آن به سال ۱۹۷۰ میلادی بر میگردد درست زمانیکه پیمان Stalt (strategic Arms Limitation Talk) (پیمان منع گسترش تسلیحات استراتژیک) بین شوروی و ایالات متحده وجود داشت . تصویر در آن روزگار نیروهای استراتزیک شوروی نیاز شدیدی به یک سلاح همه فن حریف در حوزه دریاها داشتند چرا که نیروی دریایی شوروی دارای ۱۰۰ ssbn بود و این تعداد با نبودن موشکی مثل سینوا کمی غیر قابل تحمل بود .

نوع: موشک هسته ای با کلاهک چند گانه ..Mwhead ..SLBM Strategic

سال ورود :۲۰۰۷ /کشور سازنده: فدراسیون روسیه کمپانی گروه کارخانجات ماشین سازی کراسنویارسک /وزن: ۴۰.۳ تن /طول: ۱۴.۸ متر/ قطر: ۱.۹ متر/ تعداد کلاهک: ۱۰ – ۱۶/ قدرت انفجار: ۱۰۰ kt در هر کلاهک پیشرانه: سه مرحله ای سوخت مایع/ برد عملیاتی: ۷۱۷۵ مایل معادل ۱۱۵۴۷ کیلومتر.

موشک Trident D5 امریکا

شماره ۳-: موشک Trident D5 امریکا برد ۱۱۳۰۰ کیلومتر

موشک Trident D5 یا Trident IIیک موشک بالستیک قاره پیمای زیردریایی-پرتاب ساخت ایالات متحده است که در واقع نمونه بروز شده و پیشرفته تر Trident C4 با قدرت حمل، برد و دقت بیشتر است. این موشک برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ عملیاتی شد و توسط نیروی دریایی ایالات متحده و بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت. موشک های بالستیک قاره پیمای Trident II ایالات متحده توسط ۱۴ فروند زیردریایی کلاس Ohio حمل شده و در نیروی دریایی بریتانیا نیز ۴ فروند زیردریایی کلاس Vanguard از این موشک به عنوان اصلی ترین سلاح خود استفاده می کنند. موشک Trident IIبردی ۷٫۸۰۰ کیلومتری با ظرفیت کلاهک کامل و ۱۱٫۳۰۰ کیلومتر با کلاهک های کمتر دارد.

موشک بالستیک قاره پیما بدین ترتیب اگر چه موشک Trident II در مقایسه با موشک های بالستیک قاره پیمای دیگر از برد کمتری برخوردار است اما زیردریایی های حامل این موشک می توانند با نزدیک شدن به هدف، این ضعف را پوشش دهند. هر موشک Trident II قابلیت حمل ۱۴ کلاهک با قدرت انفجار ۴۷۵ کیلوتن برای هر یک از کلاهک ها را دارد و از زمان توافق START I تعداد این کلاهک ها به ۸ MIRV برای ناکام گذاشتن سیستم دفاع موشکی دشمن کاهش یافته است. MIRV به کار گرفته شده در موشک های بریتانیا از نوع بومی و متفاوتی است و تعداد کلاهک های حمل شده هر یک از این موشک ها نیز ۱۲ عدد گزارش شده است. موشک بالستیک قاره پیمای موشک بسیار دقیقی است و CEP ان در حدود ۹۰ متر گزارش شده است. این موشک با استفاده از سیستم جهت یابی astro-inertial به سمت هدف می رود اما می توان از نسخه های هدایت جی پی اسی نیز روی آن استفاده کرد.

همچنین بخوانید:  برترین موشک های دوش پرتاپ جهان + عکس

موشک بالستیک قاره پیما علاوه بر برد قابل توجه، توان حمل بالا و دقت خارق العاده، موشک بالستیک قاره پیمای Triden II برتری های دیگری نسبت به دیگر موشک های هم رده خود دارد که یکی از آن ها قابلیت پرتاب آن توسط زیردریایی هاست. در حالی که برتری دریایی ناوگان های ایالات متحده در سراسر نقاط جهان قابل توجه است، زیردریایی های مجهز به این موشک ها می توانند بدون شناسایی شدن به اهداف خود در هر نقطه ای از جهان نزدیک شوند که این موضوع موشک آمریکایی را خطرناک تر و مرگبارتر از هر موشک بالستیک قاره پیمای دیگری در جهان می سازد. بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته برای روزآمد سازی موشک های Trident II، انتظار می رود که این موشک تا سال ۲۰۴۲ همچنان در سرویس باقی بماند.

موشک دانگ فنگ DongFeng 31 A

شماره ۵-:موشک دانگ فنگ DongFeng 31 A چین ۱۱۲۰۰ کیلومتر

این موشک بالستیک قاره پیماف ساخت کشور چین است.این مدل در واقعه نسخه بهبود یافته مدل قدیمی DF-31 محسوب می شود. نام این موشک در غرب CSS-10 Mod2 است. این موشک در سال ۲۰۰۷ برای اولین بار آزمایش شد و تخمین زده می شد که تا سال ۲۰۰۹ حدود ۳۰ مدل از آن به صورت عملیاتی در ارتش چین به کار گرفته شوند که پس از گذشت چند سال این عدد افزایش یافت. آشنایی با ۱۰ موشک بالستیک بین قاره ای برد این موشک نزدیک ۱۱۲۰۰ کیلومتر است و چین قادر است با آن بخش هایی از امریکا و اروپا را هدف قرار دهد. این موشک قادر به حمل سه کلاهک هسته ای با قدرت تخریب ۲۰،۹۰،۱۵۰ کیلوتن است و از سیستم فریب رادارهای دشمن نیز در آن استفاده شده است.

سیستم راهبری DF-31A از نوع آسترو اینترشال داخلی است که با ماهواره بیدو چین پشتیبانی می شود. خطای نقطه زنی این موشک ۱۰۰ متر است که به نوعی موشکی دقیق در انهدام اهداف محسوب می شود. بر طبق گزارشات، این موشک با لانچرهایی از نوع سیلو و متحرک کار می کند. لانچر متحرک این موشک یک تریلر است که خود به عنوان بخشی از لانچر نیز ایفای نقش می کند. این تریلر، ساخت شرکت هانیانگ است و از ۱۶ چرخ در آن استفاده شده است. با این مشخصات، لانچر این موشک قادر به طی مسافت های طولانی و عبور از مسیرهای صعب العبور و دشوار است.

با اعلام وضعیت اضطراریف موشک بالستیک از لانچر پرتاب می شود و هدایت آن در اسمان از راه دور انجام می پذیرد. شناسایی لانچرهای متحرک برای دشمنان بسیار سخت است و از این رو این یکی از ویژگی های مثبت این موشک محسوب می شود. چین در حال حاضرف در حال ارتقای مجدد DF-31A و DF-31B است. این موشک های جدید سنگین تر و با قابلیت تخریب بیشتر هستند. لانچر این موشک ها از نوع ۸ محوره است که به آن قابلیت عبور از مسیرهای آف رود را نیز می دهد.

موشک توپل RT-2UTTKh Topol-M

شماره ۶-:موشک توپل RT-2UTTKh Topol-M روسیه ۱۱۰۰۰ کیلومتر

این موشک با استفاده از پرتاب کننده های قابل حمل خود می تواند بسرعت جابجا شده و در مکان های غیرقابل آشکارسازی پنهان شود. با سرعت ۲۴ هزار کیلومتر در ساعت پرواز کرده و با مانورهای طفره و گریز و پرتاب اشیای فریب دهنده رادار، آشکارسازی و ردیابی آن تقریبا غیرممکن است. این موشک بالستیک اولین نوع تولید شده در روسیه پس از فروپاشی شوروی است. در اوایل دهه ۱۹۹۰ ساخته شده و تقریبا ۸۰ فروند از آن در خدمت ارتش روسیه است. هر موشک تا ده عدد اشیای فریب دهنده رادار می تواند پرتاب کند و در حین پرواز مانورهایی برای گریز از ردیابی رادار انجام دهد.

سرعت بسیار بالای آن زمان واکنش ممکن را بسیار کوتاه می سازد بطوریکه ماهواره های فضایی آشکارساز مادون قرمز آمریکا (SBIRS, DSP) زمان کمی برای آشکارسازی و ردیابی آن در اختیار دارند. خود موشک حدود ۲۰ متر طول داشته و بیشتر از فیبر کربن ساخته شده است و در زمان پرتاب حدو ۵۰ تن وزن دارد. برد آن حدود ۱۱ هزار کیلومتر است. این موشک یک سرجنگی هسته ای ۸۰۰ کیلوتنی با خود حمل می کند و توسط یک سیستم مسیریابی اینرسی (INS) و سیستم مکانیابی ماهواره ای روسیه موسوم به گلوناس هدایت می شود. شعاع دایره خطای احتمالی آن حدود ۲۰۰ متر است که دقتی فراتر از مقدار لازم برای یک موشک بالستیک هسته ای است.

موشک Minuteman-III

شماره ۷-:موشک Minuteman-III امریکا ۱۰۰۰۰ کیلومتر

موشک Minuteman III پرتعدادترین موشک بالستیک قاره پیما در زرادخانه هسته ای ایالات متحده است که در سال ۱۹۷۰ وارد سرویس شد، موشکی که در آن زمان اولین موشک دارای توانمندی MIRV بود. علیرغم قدیمی بودن، این موشک بالستیک همواره توسعه یافته و روزآمد شده است تا قدرت و کارآیی آن حفظ شود. انتظار می رود که این موشک بالستیک دستکم تا سال ۲۰۳۰ در سرویس باقی بماند. Minuteman III یک موشک سیلو-پرتاب است. با از رده خارج شدن موشک بالستیک LGM-118 Peacemaker در سال ۲۰۰۵، این موشک به تنها موشک بالستیک قاره پیمای سیلو-پرتاب آمریکا تبدیل شد که هنوز در سرویس قرار دارد. موشک بالستیک قاره پیما تعداد ۴۵۰ فروند از این موشک ها در زرادخانه هسته ای ایالات متحده آماده عملیات هستند که ۵۰ تا ۷۵ فروند دیگر که در حالت رزرو قرار دارند را نیز باید به این عدد اضافه کرد.

بدین ترتیب از این موشک بالستیک بیش از هر موشک بالستیکی در جهان ساخته و عملیاتی شده است. سیلوهایی در سراسر خاک ایالات متحده وجود دارد که می توان از آن ها برای پرتاب موشک بالستیک Minuteman III استفاده کرد. حداکثر برد این موشک ۱۱۰۰۰ کیلومتر بوده و سیستم جهت یابی inertial اورجینال آن باعث شده بود که Minuteman III از دایره احتمال خطای ۲۰۰ متر برخوردار باشد که این عدد در نمونه های جدیدتر به ۱۲۰ متر کاهش یافته است.

موشک بالستیک قاره پیما هر موشک بالستیک قاره پیمای Minuteman III سه MIRV حمل می کند که هر یک از آن ها دارای کلاهکی با قدرت تخریب ۳۰۰تا ۵۰۰ کیلوتن است. اگر چه این موشک بسیار سریع بوده و از برد بسیار بالایی نیز برخوردار است اما نمی توان آن را قدرتمندترین و مخرب ترین موشک بالستیک قاره پیمای جهان دانست و تعداد آماده پرتاب این موشک نقش مهمی در قرار گرفتن آن در رتبه های بالای این فهرست دارد.

موشک M51 ICBM فرانسه

شماره ۸-:موشک M51 ICBM فرانسه ۱۰۰۰۰ کیلومتر

موشک بالستیک فرانسوی M51 یکی از انواع موشک ها با لانچر زیردریایی است.طراحی این موشک از سال ۱۹۹۲ اغاز شد و در سال ۲۰۱۰ اولین پرتاب آزمایشی آن صورت گرفت. این موشک ها توسط زیردریایی های کلاس لاتریومفنت فرانسه حمل می شوند. فرانسه در حال حاضر ۴ زیردریایی از این کلاس در نیروی دریایی خود دارد. برد این موشک ۸۰۰۰ کیلومتر است و قادر است بدون کلاهک تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر نیز پرتاب شود. با چنین بردی فرانسه قادر به نابودی بخش های زیادی از چین و روسیه و یا حتی امریکا با پرتاب این موشک ها از اسکله های اختصاصی خود است.

هر موشک قادر به حمل ۶ تا ۱۰ جنگ افزار مستقل است که قدرت تخریبی برابر با ۱۰۷ کیلوتن داردند. این موشک ها از سیستم های ضدرهگیری برای فریب رادارهای دشمن برخوردار هستند. با این حال باید گفت که نسخه جدید تر این موشک ها که در سال ۲۰۱۵ از آن رونمایی شدف قدرت تخریب بیشتری معادل با ۱۵۰ کیلوتن داشتند. بر طبق برنامه ریزی قبلی، این موشک های بالستیک فرانسوی از سیستم ناوبری ماهواره ای گالیله استفاده خواهند کرد. بنابراین دقت این موشک ها احتمالا به اندازه همتایان خود نخواهد بود و خطای نقطه زنی این موشک ها حدود ۲۰۰ متر اعلام شده است.

فرانسه در حال حاضر ۴ زیردریایی در کلاس لا تریموفنت دارد که در هریک از آنها ۱۶ موشک بالستیک سوار شده است. بنابراین ۶۴ موشک بالستیک از نوع m51 در نیروی دریایی فرانسه آماده پرتاب هستند. با اعلام وضعیت اضطراری این زیردریایی ها به اقیانوس اطلس می روند و در وضعیت غیرقابل رهگیری قرار می گیرند. نسخه جدیدتر M51 یعنی M51.3 در حال ساخت است.اما زمان رونمایی از آن زودتر از سال ۲۰۲۵ نخواهد بود.

وشک SS-19 Stiletto UR-100N

شماره ۹-:موشک SS-19 Stiletto UR-100N روسیه ۱۰۰۰۰ کیلومتر

موشک قاره پیمای اتمی سوخت مایع دو مرحله ای با برد ۱۰۰۰۰ کیلومتر . این نسخه دارای  یک مرحله سوم نیز متصل به کلاهک خود است و میتواند تا ۶ کلاهک اتمی را با خود حمل کند. این نسخه سویلو پرتاب در سال ۱۹۷۵ در خدمت است و ۳۶۰ تیره از ان ساخته شد  و بین ۲۰ تا ۳۰ فروند انها همچنان در خدمت است. روسها در دهه ۱۹۹۰  بر اساس پیمان سالت مبنی بر عدم استفاده از موشک های با کلاهک  چند گانه اتمی نسخه ای را با یک کلاهک اتمی واحد را به خدمت گرفتند که همچنان  در خدمت است . روسیه مدتی تلاش در تغییر نقش این موشک برای پرتاب محموله های فضای داشت ولی شکست خورد. انتظار می رود این موشک در سال ۲۰۲۰ از خدمت خارج شود.

موشک بولاوا RSM-56 Bulava روس

شماره ۱۰-:موشک بولاوا RSM-56 Bulava روسی ۱۰۰۰۰ کیلومتر

موشک های زیردریایی نقطه ضعف شوروی سابق و روسیه کنونی در برابر آمریکاست و چه از نظر تعداد و چه عملکرد، آمریکا دست بالا را نسبت به دشمن شرقی اش دارد. Bulava گزینه روس ها برای کم کردن این فاصله است. این موشک ها برای زیردریایی های Borlie-class طراحی شده و در مراحل اول چندین بار با شکست هایی در آزمایشگاه روبرو شد و بالاخره روس ها قبول کردند آن را سال ۲۰۱۳ وارد خدمت کنند. در حال حاضر Bulava با شش کلاهک ۱۵۰ کیلویی مسلح می شود. اگرچه برخی می گویند امکان حمل ۱۰ کلاهک هم وجود دارد. مثل بیشتر موشک های بالستیک، این موشک هم سامانه پخش امواج دارد که باعث می شود امکان رهگیری اش بسیار پایین باشد. برد این موشک هشت هزار کیلومتر عنوان شده و خطای آن که نسبت به مدل های مشابه زیاد به نظر می رسد، بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر است.

 

موشک بهتر است یا جنگنده؟

معرفی ۱۰ کشور برتر جهان از نظر قدرت و فن آوری موشکی

۵ مورد از دوربرد ترین موشک های بالستیک جهان

 1. A.v

  ماشالله به این ایران که تو جز هیچ کدوم از مقایسه های قدرت نیست بعد میگن امریکارو شکست میدیم

  • aria-moazeni

   باید دقت داشته باشیم که ایران با توجه به حساسیت اروپایی ها نسبت به برد موشک ها معمولا برد دقبق رسانه ای نمیشه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.