×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

به گزارش میلیتاری نیوز، با توجه به نوع مأموریت‌های نیروهای زمینی، استفاده از بالگرد برای پشتیبانی از این مأموریت‌ها و همچنین انجام عملیات‌های آفندی بسیار ضروری است و به همین دلیل هوانیروز یکی از ارکان مهم در نیروهای زمینی ارتش‌های دنیا است.

در کشور ما نیز تا پیش از تشکیل هوانیروز در سپاه، هوانیروز فقط در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تجمیع بود و یگان بالگردی سپاه در اختیار نیروی هوافضا قرار داشت و بالگردهای سپاه از این نیرو برای اجرای مأموریت اعزام می‌شدند.

اما ۱۲ اسفندماه سال ۱۳۹۴  با فرمان فرمانده معظم کل قوا، هوانیروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور پشتیبانی هرچه بهتر از مأموریت‌های نیروی زمینی تشکیل شد و مجموعه بالگردی سپاه از نیروی هوافضا به نیروی زمینی منتقل شد.

۳۱ فروردین ماه سال ۹۵ بود که سردار محمد رحمانی قهرودی که یکی از مؤسسین یگان بالگردی سپاه بود، با حکم سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه به عنوان اولین فرمانده هوانیروز سپاه منصوب شد.

139512211558167510244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی
سردار رحمانی اولین فرمانده هوانیروز سپاه

به عنوان سوال اول بفرمایید که چه دلیلی داشت که هوانیروز در سپاه تشکیل شود؟

مجموعه بالگردی در سپاه از سال ۱۳۶۲ فعالیت خود را در یگان هوایی سپاه آغاز کرد و اولین عملیاتی هم که در آن شرکت کرد، عملیات خیبر بود. بعد از تشکیل نیروی هوایی در سال ۱۳۶۵ به فرمان حضرت امام(ره) این مجموعه در نیروی هوایی ادامه فعالیت داد.

تا اینکه در انتهای سال ۹۴ تصمیم بر این شد که مجموعه بالگردی سپاه که عملاً مأموریت‌های نیروی زمینی و بخش‌هایی از مأموریت‌های نیروهای دیگر مثل نیروی مقاومت و بعضاً کمک به نیروی دریایی را انجام می‌داد، فعالیتش را در نیروی زمینی متمرکز کند. به دلیل آنکه اصل مأموریت هوانیروز، پشتیبانی از نیروی زمینی است لذا بخش‌هایی از جمله بخش پشتیبانی در نیروی هوا فضا مانده ولی عمده تجهیزات به نیروی زمینی منتقل شد.

با ورود مجموعه بالگردی به نیروی زمینی باید اتفاقات دیگری را شاهد باشیم از جمله آنکه در مراکزی که مسئولیت اصلی با نیروی زمینی است و قرارگاه‌های فعال به خصوص در جنوب شرق و شمال غرب وجود دارد هوانیروز باید تقویت شود که در حال کار در این زمینه‌ها هستیم.

 تا پیش از انتصاب جنابعالی، مجموعه منسجمی به نام هوانیروز در سپاه نبود. الان که این سازمان منسجم وجود دارد میزان آمادگی این یگان را چگونه ارزیابی می‌کنید و فکر می‌کنید این آمادگی را در آینده چگونه می‌توان افزایش داد؟

 البته نمی‌شود گفت که میزان آمادگی نسبت به قبل تفاوت کرده باشد اما باید به سمت ارتقاء آن حرکت کرد. از آنجایی که مأموریت‌های نیروی زمینی بسیار گسترده است و چون هوانیروز در حوزه مأموریتی مستقیم نیروی زمینی است، این نیرو سرمایه‌گذاری بیشتری در هوانیروز کرده و خواهد کرد. ما درصدد هستیم که پایگاه‌هایی که به خصوص در مناطق مرزی وجود دارد به صورت پایگاه‌های مستقل فعال شوند.

این پایگاه‌ها هم‌اکنون به صورت پایگاه‌های مقدم انجام وظیفه می‌کنند که البته از این به بعد ان‌شاءالله به صورت پایگاه مستقل ادامه فعالیت خواهند داد، چرا که  پایگاه‌های مستقل مأموریت‌های خود را بهتر انجام خواهند داد و تقویت بیشتری خواهند شد.

با توجه به تبدیل پایگاه‌های مقدم هوانیروز به پایگاه‌های مستقل و نیاز به افزایش تعداد بالگرد در این پایگاه‌ها، آیا هوانیروز سپاه در این حوزه با کمبود مواجه است یا خیر و آیا برنامه‌ای برای ارتقاء در این بخش دارید؟

ما در نیروی هوافضا دو مجموعه بالگردی به عنوان پایگاه داشتیم. یکی پایگاه فتح که به صورت پایگاه مادر و مستقل با همه امکانات و تجهیزات انجام وظیفه می‌کند و پایگاه‌های مقدم زیر نظر این پایگاه فعالیت می‌کردند.

در شمال غرب و جنوب شرق هم وسایل پرنده به تعدادی که ساختار و سازمان قرارگاه‌ها اجازه می‌دهد، وجود دارد. فعلاً هم دلیلی برای افزایش آنها نداریم چون تعداد مأموریت‌هایی که به عنوان پایگاه مقدم دارند قابل افزایش نیست اما اگر پایگاه به صورت پایگاه مستقل شود قاعدتاً تعداد وسایل پرنده‌اش افزایش خواهد یافت اما اکنون سازمان آن‌ها اجازه گسترش بیش از این را نمی‌دهد که اگر ما ساختار این پایگاه‌ها را مستقل کنیم قطعاً تعداد بالگردهای آنها هم بیشتر خواهد شد.

 پایگاه مستقل به چه معناست؟

 در حال حاضر پایگاه‌های هوانیروز زیر نظر پایگاه اصلی در حال انجام وظیفه هستند و کلیه پشتیبانی‌های تخصصی بر عهده پایگاه اصلی است. منظور ما از پایگاه مستقل یعنی اینکه دارای ساختارمشخص عملیاتی و پشتیبانی مستقل زیر نظر هوانیروز سپاه باشند.

در آینده فکر می‌کنید چند پایگاه مستقل را در جنوب شرق بشود احداث کرد؟

 پایگاه زاهدان به پایگاه مستقل تبدیل خواهد شد که در آن صورت، با ساختار و سازمان جدید، نیروی انسانی، بالگرد، تجهیزات و امکانات آن افزایش پیدا می‌کند.

1395122115581568410244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

 چه زمانی قرار است پایگاه‌های مقدم هوانیروز در شمال غرب و جنوب شرق به پایگاه مستقل تبدیل شوند؟

 بالاخره برای راه‌اندازی یک پایگاه هم آن با سازوبرگ یک پایگاه هوایی و تخصصی زمان زیادی لازم است ولی با توجه به اینکه سپاه همیشه در این موضوعات ید طولایی دارد و این کارها را سریع انجام می‌دهد، ما سال ۹۴ توانستیم یک پایگاه را ایجاد کنیم. یعنی هم مطالعاتش انجام شد، هم ساخته شد و هم تجهیزات و امکانات به آنجا منتقل شد و الان به عنوان یک پایگاه مستقل فعالیت می‌کند. امیدواریم در سال ۹۶ پایگاه‌های شمال غرب و جنوب شرق  هم راه‌اندازی شود.

 معمولاً در مجموعه‌های هوایی یک پشتیبانی قوی لازم است. با توجه به اینکه مجموعه پشتیبانی مانند پروژه شاهد هم‌اکنون در نیروی هوافضا وجود دارد، آیا  پشتیبانی از بالگردها به هوانیروز منتقل می‌شود یا همانجا می‌ماند؟

 شاهد یک مجموعه تحقیقاتی است و کار تحقیقاتی وقتی اتمام پیدا می‌کند نتیجه آن باید به محصول تبدیل شود. قطعاً پروژه شاهد تأمین کننده محصول نیست و نخواهد بود کما اینکه بالگرد شاهد ۲۷۸ که کار تحقیقاتی آن تمام شده برای ساخت به هسا واگذار شده یعنی وظیفه ساخت و پشتیبانی با هسا خواهد بود.

لذا ما یک مجموعه اجرایی هستیم و فعلاً مجموعه تحقیقاتی را راه‌اندازی نکرده‌ایم. قصد بر این است که مجموعه تحقیقاتی هم با مرور زمان به نیروی زمینی منتقل شود ولی هنوز منتقل نشده لذا بحث شاهد یک موضوع تحقیقاتی است و ما قاعدتاً از سازمانی مثل هسا و پنها پشتیبانی می‌شویم.

1395122115581523110244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

بالگرد شاهد ۲۸۵ را که سردار حاجی زاده گفتند ۱۰ یا ۱۱ دستگاه از آن را ساخته‌اند، شما تحویل گرفته‌اید یا خیر؟

 مجموعه‌ی شاهد، وظیفه تحقیقات را دارد؛ هم بالگرد شاهد ۲۸۵ و هم بالگرد شاهد ۲۷۸ تحقیقات‌شان تمام شده و برای ساخت به هسا واگذار شده‌اند. من بالگرد شاهد ۲۷۸ را مثال زدم، چون عملیاتی است اما بالگرد شاهد ۲۸۵ را هنوز به صورت کامل به کار نگرفته‌ایم البته تعدادی از این بالگردها را در اختیار داریم ولی وارد صحنه عملیاتی نشده‌ایم.

مشکلی که ما در کشور داریم این است که شاید ارگان‌های دولتی توانایی این را نداشته باشند که در هنگام بلایای طبیعی و برای کمک به محرومیت‌زدایی به همه جا رسیدگی کنند. در این بین، هوانیروز و بالگرد خیلی به کار می‌آید آیا برنامه‌ای برای ورود به این موضوع دارید و کاری هم انجام داده‌اید؟

 موضوعاتی مثل کمک به مردم، یکی از راهبردهای سپاه است و در مباحثی مانند بلایای طبیعی در حقیقت به عناصر زمینی سپاه کمک می‌کنیم. اگر قرار باشد تجهیزات یا امکاناتی انتقال داده شود و یا به نجات مردم کمک کنیم، با کمک نیروی زمینی و اطلاعاتی که از آنها دریافت می‌کنیم برای انتقال تجهیزات و یا نجات مردم کمک خواهیم کرد. این کاری است که از سنوات گذشته هم که این مجموعه در هوافضا بوده، انجام می‌شده است.

در خصوص محرومیت‌زدایی هم طبیعتاً ما با قرارگاه‌های مختلف سپاه از جمله قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) که آنها هم مجموعه‌ای برای این کار دارند همکاری کرده و می‌کنیم. از جمله کارهایی که سال گذشته انجام شد بحث انتقال مدارس در استان لرستان و یا انتقال نفرات و تجهیزاتی بود که در منطقه جنوب شرق انجام دادیم.

یک برنامه گسترده‌ای که الحمدالله در دستور کار سپاه قرار گرفته، این است که قصد داریم با همکاری معاونت بهداری نیروی زمینی بتوانیم یک مجموعه اورژانس هوایی را راه‌اندازی کنیم، به‌خصوص برای استفاده در مناطق محروم و این موضوع در دستور کار سال ۹۶ است. البته تمام هزینه‌های درمان با بهداری نیروی زمینی است.

معمولاً سپاه در کمک به مردم پیش‌قدم بوده و در حوادثی مانند آتش‌سوزی جنگل‌های گلستان یا برف استان گیلان هم سپاه حضور داشته است. همچنین کمک رسانی در زلزله رودبار و بم در زمان فرماندهی شهید کاظمی و انجام پروازهای شبانه از بم به کرمان و رفسنجان و …. که در حال حاضر هم این فعالیت ها و نظایر آن ادامه دارد.

به نظر می‌رسد در بحث سلاح، بالگردهای ما ضعف داشته باشند. تسلیحاتی مثل موشک سدید که نیروی هوافضا روی بالگردهای شاهد ۲۸۵ نصب کرده بود، موشک‌های خوبی هستند؛ آیا در زمینه بروز رسانی تجهیزات بالگردها کاری انجام داده‌اید؟

– سردار رحمانی: در بحث سلاح و مهمات کارهای بسیار خوبی انجام‌شده و عملکرد بسیار خوبی هم داشته‌اند اما  انتظار سپاه را برآورده نکرده و ما به دنبال تجهیزات بهتری هستیم. بخش تحقیقاتی و ساخت این تجهیزات در اختیار وزارت دفاع است که جلسات زیادی را در سال ۹۵ با آنها داشته‌ایم و درصدد ارتقاء تجهیزات هستیم.

1395122115581577810244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

در بُعد راکت و موشک کارهای بسیار خوبی انجام‌شده و ۲-۳ نوع موشک و راکت هدایت‌شونده با چند هدف مشخص انتخاب‌ شده و موشک‌هایی با هدایت‌های مختلف از جمله هدایت‌لیزری، راداری و حرارتی انتخاب‌شده که امیدواریم به نتیجه برسد. مشکلاتی وجود دارد، ما به این مقداری که داریم راضی نیستیم و درصدد ارتقا هستیم؛ کارهای خوبی انجام‌شده و امیدواریم به نتیجه برسد.

** تست موفق موشک سدید روی بالگرد شاهد ۲۸۵

** تسنیم: پروژه ‌موشک سدید که با حضور حضرت آقا توسط نیروی هوا فضا رونمایی شد، به نظر می رسد بتواند روی بالگردهای دیگر هم مورد استفاده قرار بگیرد؛ نظر شما در این باره چیست ؟

– سردار رحمانی: بله، اخیراً  موشک سدید روی بالگرد شاهد ۲۸۵ تست شده و جواب داده است. این موشک هم هدایتش درست شده و هم نصب و امکاناتش و یکی از برنامه‌های ما هم استفاده از موشک سدید است.

** تسنیم: آیا می‌شود این موشک را روی بالگردهای کبرا نصب کرد و آیا در این زمینه تستی هم انجام داده‌اید؟

– سردار رحمانی: بله، می‌شود این موشک‌ها را روی بالگردهای کبرا نصب کرد اما روی این بالگرد تست نشده ولی مراحل تست موشک سدید روی بالگرد شاهد ۲۸۵ اخیراً انجام شده است.

کاری که هوافضا کرده، بسیار خوب است و با هدفی که ما می‌خواهیم نزدیک است اما این پروژه می‌تواند ارتقاء پیدا کند هم از نظر حجمی و هم از نظر هدایت کنترل و این توانمندی در مجموعه نیروی هوافضای سپاه و شاهد وجود دارد.

منظور شما این است که باید موشک سدید جدیدتری ساخته شود که قابل نصب روی بالگرد کبرا باشد؟ حال این سوال پیش می‌آید که آیا این بالگرد هم باید متناسب با موشک سدید ارتقاء‌ پیدا کند؟

 بالگرد کبرا نیاز به ارتقاء ندارد، چون تجهیزاتی که این برای استفاده این از موشک نیاز است، در بالگرد کبرا وجود دارد و موشک سدید قابل نصب بر روی بالگردهای کبرا است.

منظور شما از موشک هدایت راداری، موشک‌های هوا به هواست؟

منظور، هدایت توسط رادار بالگرد است. ما درباره موشک‌ها انواع هدایت‌ها را داریم مانند هدایت رادیویی، راداری، لیزری، حرارتی، باسیم و بدون سیم.

با توجه به اینکه موشک سدید یکی از موشک‌های شناخته شده در دنیاست در این باره خواسته خود را به نیروی هوافضا انتقال داده‌اید یا به هسا؟

 بحث وسیله پرنده مقداری متفاوت از سلاح و مهمات است. اگر قرار باشد موشک سدید به تولید انبوه برسد، این کار باید به صنعت واگذار شود چون مجموعه‌های تحقیقاتی توان تولید انبوه را ندارند.

1395122115581595010244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

در بحث شاهد این پروژه تحقیقاتی به نتیجه رسیده و می‌تواند ارتقاء پیدا کند. مشابه این کار در صنعت هم انجام شده است. البته در صنعت تست پایانی آن انجام نشده چون باید روی وسیله پرنده نصب شود. در حال همکاری با آنها هستیم. قراردادهایی را با مجموعه‌های صنعتی تنظیم کرده‌ایم که این اتفاق بیفتد. به خصوص در بحث موشک‌ها نیازمند موشک‌های خاص با هدایت‌های مشخصی هستیم که امیدواریم سال ۹۶ این پروژه‌ها به نتیجه برسد.

در بحث موشک، فقط قرار است روی سدید کار کنید یا مجموعه‌ای از موشک‌ها مد نظر شماست؟

سدید یکی از موشک‌هایی است که ما مد نظر داریم از آن استقاده کنیم همچنین درباره ساخت ۳،۴ نوع موشک در حال همکاری با صنعت هستیم. یکی موشک‌هایی هم که مدنظر داریم موشک سدید است و درباره آن در حال همکاری با نیروی هوافضا سپاه و پروژه شاهد هستیم.

 در پروژه‌های تحقیقاتی که نیروی هوافضای سپاه انجام می‌دهد، مثل ساخت موشک‌های بالگرد؛ از آنجایی که ممکن است شما خواهان آن پروژه باشید، آیا شما هم در این پروژه‌های تحقیقاتی همکاری دارید؟

 طبیعت کار این است که مجموعه‌هایی که کار اجرایی انجام می‌دهند، نیازمندی خود را به صنعت یا مجموعه تحقیقاتی اعلام کنند و بر اساس آن نیاز مجموعه‌های صنعتی و تحقیقاتی کار کنند. این اتفاقی است که معمولاً در کشور ما نمی‌افتد و خسارت‌هایی که  مجموعه‌های صنعتی متحمل می‌شوند از همین لحاظ است. ما تجربه تلخ این نوع فعالیت را هم در وزارت دفاع و هم در بخش‌های دیگر داشتیم. در ساخت وسایل پرنده معمولاً باید این اتفاق بیفتد که تاکنون نیفتاده است.

مثلاً صنعت اعلام می‌کند که یک وسیله‌ای را ساخته‌ است بعد که می‌رویم و می‌بینیم کدام نیرو نیازمندی خود را برای ساخت این وسیله اعلام کرده؟ ولی هیچ نیرویی نیازمندی خود را برای ساخت این وسیله اعلام نکرده و یک هزینه‌ای بیهوده انجام‌شده است. اما در بحث خاص این نوع موشک، نیروی هوافضا پروژه‌ای را برای ماموریت‌های خاص خود در اختیار داشته و برای آن، کار هم پیش‌بینی کرده است. چون مراحل تحقیقاتی آن به اتمام رسیده و از بالگرد شاهد ۲۸۵ هم شلیک‌شده و به‌ راحتی قابل‌نصب روی بالگرد کبرا می‌باشد.

یکی از پروژه‌هایی که خیلی سرو صدا کرد پروژه بالگرد شاهد ۲۱۶ نیروی هوا فضای سپاه بود که سال ۹۴ در نمایشگاه هوایی تهران اطلاعات آن منتشر شد، آیا شما در این زمینه هم همکاری دارید؟

 در بخش‌هایی را بچه‌های ما با آنها همکاری دارند که من در جریان ریز موضوعات نیستم. بخش‌های تخصصی را از گذشته همکاری داشته‌ایم و داریم.

 این سوال  را از آن جهت پرسیدیم که شاید  در آینده هوانیروز جزو خریداران آن باشد؟

 اگر این بالگر مطابق نیازمندی‌های ما باشد چراکه نه.

 با توجه به مسائلی که درباره مستقل شدن پایگاه‌های هوانیروز گفتید و افزایش تعداد بالگرد در این پایگاه‌ها، آیا برای افزایش تعداد بالگردها، خرید خارجی را مدنظر دارید یا خرید داخلی؟

 کارهای خیلی خوبی که از سنوات قبل در کشور انجام شد، باعث شده تعداد قابل توجهی وسیله پرنده‌ در صنعت دفاعی کشور تحویل نیروهای مسلح شود. ما در سال ۹۴ تعدادی بالگرد ۲۱۴ تحویل گرفتیم. در سال ۹۵ هم تعداد دیگری بالگرد ۲۰۶ و ۲۱۴ تحویل گرفتیم. در سال ۹۶ هم برنامه‌هایی داریم؛ در ادامه همین روند هم، تعدادی بالگرد پروژه طوفان و ۲۱۴ و ۲۰۶ از هسا تحویل می‌گیریم.

 آیا برنامه‌ای برای تحویل  بالگردهای کبرای فعلی جهت ارتقا به بالگرد طوفان به هسا دارید؟

 ارتقا باید در دو جهت صورت بگیرد که صنعت دفاعی برنامه دارد این کار را انجام دهد. یکی از جهت ارتقاء خود وسیله پرنده که شامل قدرت موتور، قدرت ملخ‌ها یا سازوکار بدنه و یک بخش هم راجع به سلاح است که همزمان با کمک هسا، همان پروژه‌هایی که خدمت‌تان عرض کردم که مورد قبول هسا هم هست و آنها هم مشتاق هستند تا بیشتر وارد موضوع بشویم را در  سال ۹۴ انجام دادیم و ادامه این کار در سال ۹۶ هم اتفاق خواهد افتاد. قظعاً ارتقا سلاح و مهمات هم قطعاً جزو برنامه‌های کاری ما خواهد بود.

تفکیک کار ها میان هوانیروز ارتش و سپاه چگونه است و نحوه هماهنگی یگان‌ها در استفاده از بالگردهای ارتش و سپاه به چه صورت است؟

 در کشور، هم ارتش مأموریت خود را انجام می‌دهد هم سپاه؛ هیچ کدام هم با یکدیگر تداخل مأموریتی ندارند در بحث هوایی هم همین‌طور هیچ تداخل در اجرای مأموریت وجود ندارد. با توجه به اینکه مأموریت‌های سپاه گسترده و وسیع است و در بخش‌هایی همه امکانات هوایی ما پاسخگوی نیازهای زمینی نیست لذا بخش‌هایی از هوانیروز ارتش تحت کنترل عملیاتی قرارگاه‌های نیروی زمینی سپاه قرار دارند.

1395122115581510610244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

در این موضوع  با سازوکاری که در قرارگاه پیش‌بینی شده مدیر عملیات هوایی وجود دارد و مدیر عملیات هوایی برنامه‌ریزی برای اجرای مأموریت‌ها را بر عهده دارد و فرقی هم نمی‌کند که چه یگانی در آنجا کار می‌کند. هماهنگی هم برابر دستورالعملی که وجود دارد پیش می‌رود و به هیچ وجه تداخلی وجود ندارد بلکه همکاری بسیار خوبی بین ما و ارتش بخصوص در قرارگاه‌ها برای اجرای همزمان مأموریت ها وجود دارد.

به عنوان مثال در شمالغرب بعضاً در یک روز ۴ یا ۵ صورتی پرواز انجام می‌شود که تعدادی را هوانیروز سپاه و تعدادی هم هوانیروز ارتش انجام می‌دهد. مثلاً می‌بینید که در یک روز همزمان دو بالگرد به پرواز درمی‌آید که یکی از ارتش و دیگری از سپاه است. یک هماهنگی نزدیک و جو بسیار صمیمی و دوستانه بین دو مجموعه وجود دارد.

 ارتباط بین هوانیروز ارتش و سپاه در حوزه آموزش و پشتیبانی چگونه است؟

 هوانیروز ارتش و سپاه، دو سازمان مستقل و مجزای از همدیگر هستند. همه نیازمندی‌های ما از طریق مجموعه سپاه برآورده می‌شود؛ قاعدتاً هوانیروز ارتش هم نیازمندی‌های خود را از طریق سلسله‌مراتب خودشان تأمین می‌کنند. ولی این‌طور نیست که هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند. اگر ما یک جایی نیاز داریم به یک قطعه‌ای هم ما به هوانیروز ارتش منتقل می‌کنیم و هم هوانیروز ارتش  مشکلات ما را حل می‌کند.

بالاخره ما همه تجهیزات را در منطقه نداریم مثلاً اگر ما در اهواز فعالیت می‌کنیم این‌طور نیست که همیشه همه امکانات و تجهیزات را داشته باشیم گاهی از ارتش درخواست می‌کنیم و آنها هم اجابت می‌کنند. در زاهدان هم همین‌طور است. گاهی ما وسایلی را نیاز داریم که آنها در اختیار ما می‌گذارند و گاهی هم آنها وسایلی را نیاز دارند که ما در اختیار آنها می‌گذاریم. در این زمینه هم همکاری بسیار نزدیک و خوبی وجود دارد.

 میزان آمادگی فعلی شما برای مقابله با تهدیدات با توجه به اینکه بخش عظیمی از کار مقابله با این تهدیدات برعهده بخش هوایی کشور و بخصوص هوانیروز است فکر می‌کنید میزان آمادگی هوانیروز سپاه بخصوص در جنوبشرق و شمالغرب کشور در چه سطحی است؟

ما با توجه به تهدیداتی که وجود دارد و پیش بینی می‌شود امکاناتی را فراهم کرده‌ایم برای پاسخگویی به تهدیدات که امکانات بسیار خوبی است و به نظرم می‌رسد پاسخگوی تمام تهدیدات خواهیم بود، ولی به این حد بسنده نکرده‌ایم و درصدد ارتقا و توسعه تجهیزات هستیم هم ارتقا و توسعه کمی و کیفی ولی قطعاً این‌طور نیست که اگر تهدیدی شد بی‌پاسخ باشد قطعاً پاسخ مناسب را در زمان مناسب خودش خواهیم داد.

139512211558151210244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

 با توجه به اینکه غربی‌ها در خصوص استفاده از یگان‌های بی‌سرنشین مانند پهپاد و بالگرد بی‌سرنشین بسیار فعال هستند، آیا شما هم برنامه‌ای برای استفاده از بالگردهای بی‌سرنشین دارید؟

 همان‌طور که مطلع هستید برنامه پهپادی تقسیم‌بندی شده، یعنی پهپاد هم در نیروی هوایی و هم در نیروی زمینی سپاه سازوکار مستقل دارد. فرماندهی پهپاد یک فرماندهی جداگانه است و تحت نظر و اختیار هوانیروز نیست. در نیروی زمینی سپاه و نیروی هوایی فرماندهی‌های جداگانه‌ای برای این کار وجود دارد و تقسیم وظایف هم صورت گرفته است.

استفاده از پهپاد تا یک بردی در اختیار نزسا و از یک بردی به بعد در اختیار نیروی هوافضا است که اگر قرار باشد کار پهپادی انجام شود که در حال انجام است در فرماندهی پهپاد انجام می‌شود. معمولاً فرماندهی پهپاد مستقل عمل می‌کند. در هوافضا هم همین‌طور است یعنی آنها یک فرماندهی هوایی و یک فرماندهی پهپادی جداگانه دارند.

 در بخش فرماندهی پهپاد نیروی زمینی، آیا کاری بر روی بالگردهای بی‌سرنشین هم شده است؟

 تا آنجایی که بنده اطلاع دارم که روی این موضوع در حال کار هستند و تجهیزاتی هم خریداری کرده‌اند.

آیا هوانیروز سپاه در بخش آموزش به طور مستقل کار می‌کند و آیا این آموزش‌ها متناسب با تهدیدات آینده است؟

آموزش در دو بخش پیش‌بینی‌ شده است. یک بخش آموزش پایه در مقاطع کارشناسی خلبانی و کاردانی فنی که از نیروی هوافضا به هوانیروز منتقل شده و بخش هم دوره‌های ضمن خدمت که آموزش پیشرفته عرضی تخصصی و در حقیقت آموزش‌های ارتقایی است. قبلاً این آموزش‌ها در مجموعه پایگاه‌های ما انجام می‌شد مثلاً آموزش پرواز کوهستان، دریا، کویر، آموزش‌های بار خارجی، تجسس و نجات و همه آموزش‌هایی که نیاز بوده تحت عنوان آموزش‌های عرضی تخصصی انجام می‌شده است والان هم در حال انجام است. امروز یک مجموعه خیلی خوبی هم در کنار پایگاه فتح قرار دارد که این آموزش‌ها را ارائه می‌کند.

بخش دیگر آموزش‌های پایه است که آموزش‌های دانشکده‌ای است و آن مجموعه هم از هوافضا به نیروی زمینی منتقل‌شده است. الان ما یک مجموعه دانشکده هوانوردی داریم که  آموزش کارشناسی خلبانی و کاردانی فنی و مراقبت پرواز را آنجا انجام می‌دهند و امسال( سال ۹۵) فارغ‌التحصیل هم داشته‌ایم. ساختار این مجموعه تحت عنوان مرکز آموزش عالی هوانوردی شکل گرفته‌ است.

1395122115581530910244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

همچنین آموزش‌های کاردانی فنی مانند مکانیک هوایی و برق هوایی را  آنجا انجام می‌دهند. امسال به طور نمونه تعدادی  فارغ‌التحصیل آموزش فنی و تعدادی هم  فارغ‌التحصیل خلبانی داشته‌ایم که وارد یگان‌های عملیاتی شده‌اند. همچنین آموزش مراقبت پرواز و کنترل هوایی را داشتیم که هفته گذشته فارغ‌التحصیل شده‌اند. ما یک مرکز آموزش مستقل داریم که این کارها را انجام می‌دهد اما بخش‌های مربوط به هواپیما همچنان در نیروی هوافضا مانده است و بخش بالگردی به نیروی زمینی منتقل‌ شده است.

بخشی از تهدیدات ممکن است از طریق دریا باشد، آیا برای این موارد هم فکری کرده‌اید؟

 حوزه مأموریت‌های نیروی دریایی در اختیار نیروی دریایی سپاه است، اما با وسایلی که در اختیار داریم آموزش‌های عرضی  را پیش‌بینی کرده‌ایم و همان‌طور که آموزش‌های پرواز کوهستان و کویر در برنامه‌های ماست آموزش‌های دریایی هم انجام می‌دهیم. ما آموزش‌های مربوط به دریا را در پایگاه مقدم شمال انجام می‌دادیم و الان هم همان‌جا انجام می‌شود و این آمادگی وجود دارد که اگر از طرف دریا هم تهدیدی بود در کنار نیروی دریایی سپاه در دریا هم مأموریت انجام دهیم چون آموزش‌های آن طی شده و تمریناتش هم انجام‌ شده است.

 در حوزه تجهیز بالگردهایی که بتواند در دریا هم ماموریت انجام دهد کاری کرده‌اید؟

اگر صرفاً بحث روی دریا را صحبت کنیم، یکسری تجهیزاتی مانند تجهیزات ضد زیردریایی و تخصصی دریایی است که در اختیار نیروی دریایی سپاه است و ما آنها را در اختیار نداریم. اما تجهیزات پرواز روی آب در اختیار ما هم هست و می‌توانیم به عنوان مکمل نیروی دریایی مأموریت انجام دهیم.

ولی از لحاظ سلاح و مهمات یک بخش‌هایی مختص نیروی دریای است مانند مین ریزی، مین‌یابی و مین‌روبی و سونار که ما در اختیار نداریم ولی کارهایی مثل غواص‌ریزی و غواص‌گیری و پرواز روی آب، تجهیزاتش را در اختیار داریم و انجام می‌دهیم.

آیا شما جانشین هم دارید؟

 بله، مجموعه هوانیروز یک مجموعه شامل فرماندهی، جانشین، معاون هماهنگ‌کننده و یک مجموعه ستادی به اضافه پایگاه‌ها و مرکز آموزش و تعمیرات و پژوهش است. الان در حال تغییر و تحول هستیم.

 آیا درگیری با اشرار در جنوب شرق و یا شمال غرب داشته‌اید؟

ما در مأموریت‌هایی که نیروی زمینی انجام داده، حضور داشتیم ولی اینکه در سال ۹۵ با اشرار درگیر شده باشیم، خیر. یعنی اینکه بالگردهای کبرا را برای هدف قراردادن اشرار برده باشیم، نه، مأموریتی به این شکل نداشته‌ایم. البته کار ترابری و جابه‌جایی نیروی و امکانات را داشته‌ایم.

برنامه‌ای برای نصب سلاح روی بالگردهای میل۱۷ دارید؟

 روی این بالگردها سلاح نصب بوده و هست. الان هم به دلیل اینکه بالگردهای تک را وارد مأموریت می‌کنیم، خیلی به دنبال این کار نیستیم زیرا این بالگردها جثه بزرگی داشته و قدرت مانور کمی دارند بنابراین خیلی ضرورتی برای این کار نمی‌بینیم ولی آمادگی برای این کار وجود دارد. البته سلاح و مهمات جدید برای این کار پیش‌بینی کرده‌ایم و روی این بالگردها نصب و  تست هم شده است.

1395122115581645010244944 - تحویل ۲ بالگرد شاهد به هسا برای تولید انبوه/ احتمال نصب موشک سدید روی کبرا/ امکان خرید بالگرد از منابع خارجی

 بحث خرید بالگرد در وزارت دفاع مطرح شده، آیا شما هم در این زمینه پیشنهادی  داشته‌اید؟

 این موضوع فعلاً در برنامه‌های ما نیست. تولیدات داخلی در سطح خوبی قرار دارد اما اگر نیاز باشد خرید خارجی هم خواهیم کرد. البته نظرات‌مان را در این باره اعلام کرده‌ایم.

روس‌ها فعالیت‌های زیادی را روی بالگردهای کاموف ۵۲ و میل ۲۸ انجام داده‌اند و تجهیزات و امکانات بسیار خوبی هم روی آنها نصب‌کرده‌اند. این دو بالگرد جزو بالگردهای بسیار خوب دنیا هستند. منتها با توجه به بحث تحریم‌ها نباید خیلی روی خرید خارجی سرمایهگذاری کرد.

در درگیری که نیروی زمینی سپاه با گروه‌های تکفیری در غرب کشور داشته، شما هم اجرای ماموریت کرده‌اید؟

ما در این عملیات‌ها به عنوان مجموعه پشتیبانی‌کننده حضور داشته‌ایم ولی اینکه درگیری مستقیم با اشرار داشته باشیم، نه این‌طور نبوده است و بالگردهای ما درگیری نداشته‌اند. پشتیبانی هم به معنای انتقال تجهیزات و امکانات و جابجایی نیرو بوده است. اگر قرار باشد از بالگردهای هجومی استفاده شود منوط به نظر فرماندهی نیروی زمینی است و طبق نظر فرماندهی نیرو این کار انجام می‌شود.

منبع: تسنیم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.