×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

 

5 سلاح ایرانی - ۵ سلاح ایرانی که چالشی جدی برای آمریکا به وجود می آورد5 سلاح ایرانی - ۵ سلاح ایرانی که چالشی جدی برای آمریکا به وجود می آورد

۵ سلاح ایرانی که چالشی جدی برای آمریکا به وجود می آورد

 سایت nationalinterest در مطلبی با اشاره به قدرت نظامی ایران نوشت به استثنای کره شمالی، هیچ کشوری در دوران پس از جنگ سرد نتوانسته بیشتر تز ایران آمریکا را به چالش بکشد. از شرق میانه به آسیای مرکزی به امریکا لاتین، ایران هرگز یک فرصت برای به چالش کشیدن آمریکا و کم کردن تاثیر در آن محدوده از دست نداده است.

نه تنها آمریکا هم ایران را با پایگاه های نظامی در همه طرف محاصره کرده،که ایران هم دست بسته نبوده است اما هزینه های نظامی امریکا در سال های اخیر دو برابر و به اندازه کل تولید ناخالص داخلی ایران است. در هر درگیری نظامی متعارف، ایران در مقابل نیروهای مسلح ایالات متحده ایستاده است.

ایران یک دکترین نظامی مبتنی بر بازدارندگی بر سه نوع از قابلیت های مهم را دنبال کرده است. 

زرادخانه گسترده موشک های بالستیک، جنگ دریایی نامتقارن (بخصوص تهدید بستن تنگه هرمز)، و روابط گروه های شبه نظامی غیر دولتی است.

پنج سلاح مهم و تاثیر گذار ایران :

۱-موشک سجیل

ابزار موشکی در دکترین نظامی ایران بسیار بزرگ و متشکل از موشک هایی با قابلیت ها و تنوع زیاد است.از این تعداد موشک، خانواده شهاب جزء معروفترین و شناخته ترین موشک های ایران است.

 کم حجم - ۵ سلاح ایرانی که چالشی جدی برای آمریکا به وجود می آورد

سجیل-۱ (و جانشین آن، سجیل ۲) سجیل-۱ دو مرحله، با برد متوسط سطح به سطح موشک های بالستیک که ایران برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ رونمایی کرد. بر خلاف موشک های شهاب، موشک سجیل-۱ سوخت جامد،و تا حد زیادی زمان راه اندازی آن کاهش پیدا کرده در حالی که باعث افزایش تحرک و کم شدن زمان آماده سازی جهت پرتاب شده است.

کنگره در نوامبر ۲۰۰۹، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفت که “برد [سجیل] یک طیف وسیعی از حدود ۲،۰۰۰ تا ۲،۵۰۰ کیلومتر است.” این با محدوده داده شده توسط مقامات ایرانی مانند وزیر دفاع است که در این محدوده، سجیل-۱ می تواند بار ۷۵۰ کیلوگرم به اسرائیل و حتی بخشی از جنوب شرقی اروپا برسد.

سجیل ۲ در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار مورد آزمایش قرار گرفت و به احتمال زیاد هنوز در حال توسعه است. “سجیل ۲-دارای قابلیت وسیعی نشان از ۲،۵۱۰ کیلومتر با ۶۵۰ کیلوگرم سه مخروطی کلاهک ورود مجدد طراحی  آن است. همچنین می تواند یک کلاهک ۱،۰۰۰ کیلوگرم به ۲،۰۰۰ کیلومتر حمل کند “بزرگترین پیشرفت سجیل-۲ در دقت است، چیزی که ضعف عمده موشک های بالستیک ایران به طور سنتی بوده است. مقامات دفاعی ایران گفته اند که در مقایسه با سجیل-۱، سجیل-۲ “مجهز به یک سیستم ناوبری جدید و همچنین از حسگر دقیق و پیچیده است.”

۲-زیردریایی کلاس غدیر-

شاید بزرگترین نیروی بازدارنده ایران توانایی به تهدید محموله های نفتی در تنگه هرمز، که تقریبا ۲۰ درصد از منابع جهانی نفت باید در راه خود را به بازارهای عرضه از تنگه هرمز عبور کنند است. در واقع، بر اساس برخی برآوردها،در سال ۱۹۷۶ آمریکا مبلغ ۸۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ $ صرف کرده است برای حفاظت از تنگه هرمز که عملا شکست خورد.

 25352352452462 - ۵ سلاح ایرانی که چالشی جدی برای آمریکا به وجود می آورد

غدیر برای ایران یک زیردریایی بسیار ارزشمند خواهد بود برای بهبود نیروی دریایی و احتمالا بستن تنگه هرمز. موسسه مطالعات جنگ (ISW) توضیح داده است، غدیر “در آبهای محدود و کم عمق خلیج فارس، توانایی استقرار و حرکت به طور موثر را دارد که ” کشتی های نظامی و تجاری را طعمه ای آسان برای زیردریایی غدیر می شوند.

ایران دارای تعداد زیادی از انواع مختلف از زیردریایی است، اما این ناوگان رو به رشد بوده است.

زیردریایی کلاس غدیر سخت توسط دیگر شناورها شناسایی و ردیابی می شود. زیردریایی کلاس غدیر مجهز به اژدر های پیشرفته ۵۳۳ میلی متر است و با توجه به گفته رسانه های ایرانی، می تواند به حمل و نقل و قرار دادن نیروهای ویژه  به قلمرو دشمن استفاده شود.

۳-خلیج فارس موشک

خلیج فارس-E موشک های بالستیک ضد کشتی (ASBM) هستند یکی دیگر از تسلیحات با ارزش از قابلیت های نیروی دریایی نامتقارن ایران است.

این موشک ایران به نام خلیج فارس (خلیج فارس) یک موشک سوخت جامد با سرعت مافوق صوت ضد کشتی و با برد ۳۰۰ کیلومتر که قابلیت حمل کلاهک ۶۵۰ کیلوگرمی را دارد. خلیج فارس که از فاتح ۱۱۰، یک موشک تک مرحله سوخت جامد سطح به سطح است پیشرفته تر شده که ایران برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ مورد آزمایش قرار داد.

رسانه های ایران خلیج فارس به عنوان “موشک خلیج فارس پیشرفته ترین  و مهم ترین موشک نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» توصیف کرده اند و گفتند: “از ویژگی های متمایز این موشک در سرعت مافوق صوت و دقت آن است. 

خلیج فارس برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ مورد آزمایش قرار گرفت و به طور منظم از زمان آزمایش شده است. ایران ادعا کرد که آزمون دوم از ASBM در جولای ۲۰۱۲ یک کشتی در حال حرکت با نرخ دقت ۳۰ متر رسید. در سال بعد، سرتیپ امیر علی حاجی زاده، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC)بخش هوا و فضا ، ادعا کرد که ایران دقت این موشک را از ۳۰ متر تا ۸٫۵ متر افزایش یافته است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که با صراحت اعلام کرد که این موشک”طراحی شده برای از بین بردن اهداف و نیروهای دشمن را در دریا.” معاون وزیر دفاع عمومی مجید Bokayee مشابه افتخار است که “ما شاهد عقب نشینی آمریکا ناوگان نیروی دریایی در خلیج فارسی پس از آزمایش این موشک بودیم.

۴-سامانه S-300

پس از سفر وزیر دفاع روسیه سرگئی Shoigu به تهران در این هفته، روسیه اعلام کرد که آن را به ایران تحویل میدهد.

 243567890765 - ۵ سلاح ایرانی که چالشی جدی برای آمریکا به وجود می آورد

 در واقع، واشنگتن به مدت طولانی به لابی با روسیه برای عدم فروش اس ۳۰۰ به ایران بود. در سال ۲۰۱۰، مسکو قرارداد اولیه فروش S-300 را به ایران لغو کرده بود. 

این سیستم به ایران یک پیروزی بزرگ برای برتری در مقابل ایالات متحده است. S-300  “بسیار توانا، با موشک های دوربرد زمین به هوا” که برای اولین بار توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۹ توسعه داده شد، اما بارها به روز رسانی شده است. با توجه به گزارش بی بی سی، ۴گردان S-300PMU- به ایران تحویل داده می شود که متشکل از شش پرتابگر همراه با فرمان و کنترل و وسایل نقلیه و تشخیص رادار دوربرد است.

هر پرتابگر دارای شش موشک روسی ۴۸N6E با محدوده تا ۱۵۰ کیلومتر و ارتفاع بین ۲۷-۳۰ کیلومتر است. رادارهای نظارت و دوربرد می تواند اهداف از فاصله ۳۰۰ کیلومتری کشف و رهگیری نمایند. S-300 به طور همزمان می تواند تا شش هدف را رهگیری و دوازده موشک به انها شلیک کند.

 ۵-موشک عماد

موشک عماد موشکی سوخت مایع,دوربرد,زمین به زمین, است که اولین موشک ایرانی است که قابل هدایت تا لحظه اصابت به هدف را دارد ازاین رو دقت این موشک بسیار بالاست.

 emad - ۵ سلاح ایرانی که چالشی جدی برای آمریکا به وجود می آورد

در بعضی خبرگزاری ها برد موشک عماد ۱۷۰۰ کیلومتر اعلام شده اما طبق گفته وزیر دفاع که موشک عماد را با واژه ی موشک دوربرد معرفی کرد و طبق تعریفی که از موشک دوربرد داریم عماد باید ۲۴۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر برد داشته باشد.موشک عماد همچنین توانایی حمل کلاهک جنگی تا وزن ۷۵۰ کیلوگرم را دارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.