×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بیشترین برد موشک های ایران چقدر است؟

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی سایت میلیتاری نیوز

در این مطلب قصد داریم به بررسی دوربردترین موشک های ایران بپردازیم.

همیشه چند سوال بی پاسخ در ذهن هموطنان عزیز در مورد برد موشک های ایران وجود دارد که هیچ گاه بنا به دلایل امنیتی و غیره پاسخی روشن داده نمی شود.

برد موشک های ایران

دوربردترین موشک ایران چه نام دارد؟

بیشترین برد موشک های ایران چقدر است؟

آیا ایران موشک قاره پیما دارد؟

کمترین برد موشک های ایران!

برد موشک های ابران چقدر است؟

ایران توانایی ساخت موشک تا چه بردی را دارد؟

مقاله دوربردترین موشک ایران با توجه به گزارش های غبر رسمی از سرویس های جاسوسی و سخنان شخصیت های سیاسی نگارش شده است.

در ادامه با ما همراه باشید…

موشک شهاب 4

موشک یالستیک شهاب 4و5

موشک شهاب ۴ با برد بیش از 3000 کیلومتر، یک موشک ساخت ایران است که تقریبا بردش رسانه ای شده و در برنامه موشک‌های بالستیک دوربرد ایران قرار دارد. این موشک نخستین موشک ایرانی است که برای حمل ماهواره و قرار دادن آن در مدار طراحی شده‌است. تغییرات روی موشک شهاب ۴ منجر به ساخت موشک فضایی ایرانی که کاوشگر ۱ نام دارد، شده است.

موشک دوربرد شهاب 5 یکی از موشک های بسیار پیشرفته با برد تقریبی 3500 کیلومتر می باشد که اطلاعات کمی درباره این موشک منتشر شده است.

شهاب ۵ نامیست که برخی منابع اسرائیلی و غربی بر روی پروژهٔ ساخت یک موشک بالستیک دوربرد ایران گذاشته‌اند. گزارش‌های مربوط به برنامه ساخت این موشک و موشک‌های شهاب ۴ و شهاب ۶ از سال ۱۹۹۶ تاکنون بارها منتشر شده اما مقامات ایران هیچگاه وجود برنامه ساخت چنین موشک‌هایی یا موشک‌هایی با مشخصات مشابه را تایید نکرده‌اند و مدرکی از برنامه ساخت این موشک نیز در دست نیست. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در سال ۱۹۹۸ نیز گفته بود که ایران در حال توسعه شهاب ۴ که قادر به هدف قرار دادن اروپا است و شهاب ۵ و شهاب ۶ برای هدف قراردادن سواحل شرقی ایالات متحده است.

موشک 3 مرحله ای شهاب 6 دور بردترین موشک ایران

هبچ عکس و ویدئویی از موشک شهاب 6 موجود نیست.

گزارش‌های مربوط به برنامه ساخت این موشک و موشک‌های شهاب ۴ و شهاب ۵ از سال ۱۹۹۶ تاکنون بارها منتشر شده اما مقامات ایران هیچگاه وجود برنامه ساخت چنین موشک‌هایی یا موشک‌هایی با مشخصات مشابه را تأیید نکرده‌اند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که ایران برای جلوگیری از تحریم این موشک‌ها را رونمایی نمی‌کند و در صورت جنگ از آن‌ها استفاده خواهد کرد بسیاری معتقدند این موشک روز به روز در حال افزایش دقت خود است.

بر اساس گزارش‌هایی که در سال ۱۹۹۶ منتشر شده این موشک حدود ۸۰۰۰ کیلومتر برد با یک کلاهک ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کیلوگرمی دارد و تکنولوژی ساخت آن از روسیه و کره شمالی به دست آمده‌است. بر اساس این گزارش‌ها موشک شهاب ۶ تا سال ۲۰۱۴عملیاتی شده‌است؛ و یک مدل کاملاً باز طراحی شده از موشک بالستیک کره شمالی تائپودونگ ۲ (ان‌کااس‌ال-ایکس-۲) است.

 برد موشک شهاب ۶

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در سال ۱۹۹۸ نیز گفته بود که ایران در حال توسعه شهاب ۶ که قادر به هدف قرار دادن امریکا است.

از نگاه تحلیل گران ولادمیر یفسیوف تحلیلگر روسی هم در سال ۲۰۰۷ مدعی شد که ایران با همکاری کره شمالی به زودی موشک‌های شهاب ۵ و شهاب ۶ را تولید خواهد کرد.

سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران

سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران است که برخی کارشناسان آن را برترین موشک بالستک ایرانی می دانند که از سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب برخوردار است. این موشک به دلیل استفاده از سوخت جامد به سرعت و ظرف چند دقیقه آماده پرتاب شده و پس از شلیک نیز پرتابگر آن به سرعت محل را ترک می کند که این ویژگی باعث کاهش احتمال نابودی موشک قبل از پرتاب می شود.

 برد موشک سجیل

همچنین به دلیل شتاب بسیار بالای سجیل امکان ردگیری آن برای دشمن در فازهای اولیه پرتاب بسیار کم و عملآً شانس دشمن برای انهدام سجیل در طی پرواز ناچیز است. سجیل جزو آن دسته از موشک‌های بالستیک کشور است که با خروج از جو و طی مسیر در چنین ارتفاعی به داخل جو بازگشته و با سرعت حدود 10 تا 12 ماخ (حدود3400 تا 4080 متر بر ثانیه) به سوی هدف سرازیر می‌شود که انهدام آن از سوی سامانه‌های دفاع هوایی موجود را ناممکن می‌سازد و تاکنون در دو نمونه سجیل 1 و 2 معرفی شده است که در سجیل 1 بردی بین 2000 تا 2500 کیلومتر و در سجیل 2 بردی بین 2500 تا 3000 کیلومتر دارد.

موشک قدر 110

موشک قدر 110 یکی دیگر از موشک‌های ایران است که از لحاظ سرعت جز سریع‌ترین موشک‌های دنیاست و قادر است بر تمام رادارها و موشک‌های ضد موشک فائق آید. در نتیجه هر چقدر قدرت سامانه دفاعی ضد موشک دشمن قوی باشد، این موشک به هدف اصابت می‌کند. برخی منابع به برد 2500 تا 3000 کیلومتری این موشک اشاره کرده‌اند با این تفاسیر این موشک توان ضربه زدن به دورترین نقاط اروپا را داراست و بیش از 70 درصد آسیا را در تیررس توان موشکی ایران قرار می‌دهد. قدر-110 بهبود یافته موشک معروف ایرانی شهاب 3 است.

 برد موشک قدر 110

این موشک بر خلاف شهاب 3 از موتوری 2 مرحله ای بهره می جوید که توانایی رسیدن به بردی 2500 تا 3000 کیلومتر را برای آن فراهم می اورد.اعتقاد بر این است که موتور اول این موشک سوخت مایع و موتور دوم این موشک از سوخت جامد بهره می برد. ایران در سال 2005 میلادی طراحی موتور جدیدی با سوخت جامد را به پایان رساند و بنابر منابع نا معتبر احتمالا از این موتور در طراحی گروهی از موشک ها از جمله Ghadr-110,Ghadr-110A,Ghadr-101 مورد استفاده قرار گرفته است. البته برخی از وجود دو نسخه از موشک قدر نام برده اند که نسخه دوم ان با نام Ghadr-110 A نامگذاری شده و از موتوری سه مرحله ای سود می برد.از دیگر تفاوت های این نسخه و نسخه Aاین موشک می توان به طول 19 الی 20 متری این موشک نسبت به طول 17.5 متری نوع اول اشاره کرد. منابع غربی طبق سیاست خود موشک قدر را به یک موشک چینی با نام M-18 ارتباط داده و قدر-110 را نوع ارتقا داده شده این موشک چینی معرفی کرده و اعلام داشته موشک های شاهین پاکستان هم در زمره این گروه از موشک ها قرار می گیرند.

موشک قدر-110 قابلیت مانور بهتری را نسبت به شهاب 3 دارا می باشد و زمان آماده سازی آن برای شلیک نسبت به نسخه های اولیه شهاب 3 پایین تر بوده و در حدود 30 دقیقه می باشد در حالی که در نسخه های اولیه شهاب این زمان بالغ بر چندین ساعت بود. کلاهک جنگی این موشک ماسوره انفجاری، ضربتی و مجاورتی است و به صورت عمود پرواز شلیک می‌شود. بسیاری از منابع غربی این ساخت این موشک را تلاش مخفیانه ایران برای تولید شهاب 4 و دستیابی به موشک هایی با برد بلندتر عنوان ساختند اما ایران این اطلاعات را بارها تکذیب و عنوان کرده است که برنامه ای برای تولید موشک هایی با برد بیشتر از 2000 کیلومتر را ندارد. این موشک توان ضربه زدن به دورترین نقاط اروپا را داراست و بیش از 70 درصد آسیا را در تیررس توان موشکی ایران قرار می دهد که با تلاش متخصصین داخلی و در صنایع موشکی شهید همت طراحی و تولید شده است.

موشک عاشورا

عاشورا موشک بالستیک میان برد با برد 2500 کیلومتر است که تاج صنعت موشک ایران لقب گرفته است. زمانی که جمهوری اسلامی ایران، آزمایش موفقیت آمیز موشک «عاشورا» را اعلام کرد، واشنگتن و تل آویو در واکنشی به این موشک اعلام کردند موشک جدید ایران از لحاظ تکنولوژی قادر است به هر هدف آمریکایی در شرق اروپا و هر هدف صهیونیستی برخورد کند و در محل برخورد ویرانی گسترده‌ای را ایجاد کند؛ بنابراین چنین موشکی با چنین قابلیت ها و برد بلند، ابزاری برای خاموش کردن رجزخوانی های کشوری مانند عربستان سعودی است چراکه با این موشک تقریبا تمام نقاط این کشور در تیررس ایران قرار می گیرد.

 برد موشک عاشورا

هفته نامه گلوبال سکیوریتی در گزارش خود درباره موشک عاشورا نوشت که این موشک با قطر 1.2 تا 1.4 متری از تعداد زیادی بمبلِت ها تشکیل شده و کلاهک آن وزنی در حدود 750 کیلوگرم دارد و کلاهکی با این وزن قدرت تخریب این موشک را افزایش داده است. ارتفاع این موشک در حدود 19 تا 23 متر بوده و روند طراحی، تحقیق و توسعه موشک عاشورا توسط صنایع شهید باقری و در گروه صنعتی صنام (گروه ۱۴۰) زیرمجموعه صنایع دفاع انجام شده است.

 

نتیجه گیری..

کشوری که سالهاست در حال تولید انواع موشک به عنوان اصلی ترین سلاح دفاعی و تهاجمی خود است قطعا به تکنولوژی ساخت موشک های برد بلند و قاره پیما رسیده است که نمونه آن را ساخت چند موشک ماهواره بر در سال های گذشته دانست.

همانطور که اطلاع دارید موشک های قاره پیما به صورت چند مرحله ای ساخته می شوند که بتوانند سوخت بیشتری حمل کنند و در نتیجه برد بیشتری خواهند داشت که جدیدترین موشک ماهواره‌برِ 3 مرحله ای ایرانیِ ذوالجناح است که ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ از آن رونمایی شد، و در مسیری زیر مداری از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شده است.

ساختمان و فناوری موشک های ماهواره بر ساخته شده ایرانی دقیقا به صورت موشک های قاره پیما به صورت مرحله ای طراحی شده که می توان گفت ایران قادر به تولید موشک های قاره پیما است اما بنا به دلایل سیاسی رسانه ای نشده و احتمالا چندین فروند ساخته شده و در موقع نیاز قطعا استفاده خواهد شد.

 

ماهواره بر سروش

ماهواره بر سروش جدیدترین موشک ایران

این ساختار، سروش را در ردیف حامل‌های بزرگ و سنگین فضایی قرار می‌دهد. این‌که بوسترهای سروش از نوع سوخت جامد یا مایع هستند، اعلام نشده و در دنیا به‌کارگیری هر دو نوع به‌عنوان موتورهای شتاب‌دهنده جانبی، سابقه داشته است.

همان طور که اطلاع دارید دکترین سیاسی و نظامی ایران به این صورت است که سلاح های تولید شده استراتژیک را با تاخیر 5 تا 10 ساله رونمایی میکند.

بررسی برد موشک های ایران