×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1921412 - افزایش ۸۵ درصدی صادرات تسلیحاتی ایتالیا

به گزارش میلیتاری نیوز، نخست وزیری ایتالیا روز چهارشنبه در گزارش سالانه خود به پارلمان اعلام کرد که صادرات تسلیحاتی در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۴٫۶ میلیارد یورو رسید که نسبت به ۷٫۹ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۵ میلادی ۸۵٫۷ درصد افزایش پیدا کرد.

بر اساس این گزارش، ۵۰ درصد از ارزش این صادرات تسلیحاتی برابر با ۷٫۳ میلیارد یورو مربوط به فروش ۲۸ فروند جنگنده یوروفایتر 'Eurofighter ' به کویت می شود. ایتالیا همچنین به کشورهای انگلستان، فرانسه، اسپانیا و عربستان سعودی (۴۲۷٫۵ میلیون) و آمریکا، قطر، نروژ و ترکیه (۱۳۳٫۴ میلیون) صادرات تسلیحاتی کرده است.
در این گزارش آمده است: ایتالیا مجموعا به ۸۲ کشور جهان تسلیحات صادر می کند و در مکان های نخست جدول جهانی صادرات اسلحه قرار دارد. بیشترین صادرات تسلیحاتی ایتالیا، علاوه بر جنگنده ها (۸٫۸ میلیارد یورو) ، شامل بمب ها، اژدر راکت و موشک ها به ارزش ۱٫۲ میلیارد یورو می شود. در حالی که صادرات این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی تنها به ۲٫۹ میلیارد یورو می رسید.

البته واردات اسلحه نیز به رکورد جدیدی در سال ۲۰۱۶ رسید. بر اساس گزارش مذکور واردات تسلیحاتی ایتالیا به ۶۱۲ میلیون یورو رسید که ۱۶۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش پیدا کردخ و بیش از ۸۲ درصد از تسلیحات وارداتی از آمریکا خریداری شده است.

در ابان ماه گذشته برخی از نمایندگان پارلمان ایتالیا وابسته به جنبش پنج ستاره (اپوزیسیون) با ارائه دادخواستی به دادستانی رم، خواستار تحقیقات قوه قضاییه پیرامون فروش احتمالی تسلیحات نظامی به عربستان سعودی که بدون مجوز سازمان ملل متحد جنگی خونین با یمن را آغاز کرد وتاکنون هزاران نفر غیرنظامی را کشته است، شدند.

نمایندگان پارلمانی جنبش پنج ستاره اظهار داشتند: این دادخواست بر اساس اخبار مختلف برخی مطبوعات بویژه گزارشات برنامه تلویزیونی 'Le Iene' با استناد به مدارک ویدئویی در ارتباط با مسئولیت ایتالیا در نقض قانون شماره ۱۸۵ مورخ ۱۹۹۰ میلادی مبتنی بر ممنوعیت صادرات و ترانزیت سلاح به کشورهای درگیر در جنگ که کنوانسیون های بین المللی در زمینه حقوق بشر را رعایت نمی کنند، تنظیم و به دادستانی تسلیم شده است. درگزارش برنامه تلویزیونی مذکور، بمب منفجر نشده ای در یمن نشان داده می شود که بر اساس کدهای شناسایی اش، در کارخانه 'Rwm Italia Srl 'ایتالیا تولید شده است.

پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک ها نیز در ماه های اخیر با تاکید بر اینکه قدرت های جهانی با صنعت مرگ آفرین جنگ و سود فروش تسلیحات زنده اند، از کشورهایی که با ساخت و فروش تسلیحات و جنگ آفرینی سود می برند، به شدت انتقاد کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.