×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1860336 866 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲به گزارش سرویس دفاع و امنیت میلیتاری نیوز، امروز و به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس رژه سراسری یگان های نیروهای مسلح در سراسر کشور برگزار شد. در شهر تهران و در غیاب رییس جمهور، سرلشکر باقری ، رییس ستاد کل نیروهای مسلح به ایراد سخنرانی پرداخت. این اولین حضور سرلشکر باقری در مراسم رژه به عنوان رییس ستاد کل نیروهای مسلح محسوب می شود. در بندر عباس نیز یگان های منتخبی از سپاه و ارتش رژه رفتند. حضور سامانه اس ۳۰۰ و همچنین رونمایی از موشک بالستیک جدید ذوالفقار از نکات مهم رژه امروز در تهران و بندرعباس بود. در ادامه به برخی از مهمترین اظهار نظرها و وقایع امروز رژه نیروهای مسلح می پردازیم.

 
 سرلشکر باقری: تلاش برای تضعیف توان نظامی نادانی و بازی در زمین دشمن است
 
 سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم صبح امروز رژه نیروهای مسلح که در جوار حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد. طی سخنانی اظهار داشت: راهبردها و برنامه‌های دفاعی نیروهای مسلح ایران هوشمندانه و دقیق و متناسب با تامین امنیت در داخل و خارج از کشور و پاسخگویی سریع، قاطع، به موقع و موفق به تهدیدات جبهه دشمن طراحی و پیش‌بینی شده است.

وی افزود: این برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده که آمادگی‌های دفاعی در طراز ایران اسلامی و در سطح قابل قبولی است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تجربه ۳۸ سال گذشته به ویژه دوران پرافتخار دفاع مقدس موجب شده که در عرصه استقلال حوزه دفاعی و نظامی و دستیابی به سامانه‌ها و فناوری‌های دفاعی نیروهای مسلح با خلاقیت و ابتکار با آمادگی کامل مسیر  اتکای خود را پیش ببرند.

 
1860352 969 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲

سرلشکر باقری ادامه داد: در این جهت طراحی و تولید سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی در حوزه‌های مختلف دریایی، زمینی، هوایی، موشکی با قدرت ادامه خواهد یافت و اقدام اخیر رژیم جنایتکار آمریکا در ارائه یک بسته حمایتی نظامی از رژیم صهیونیستی که تلاشی مذبوحانه برای تامین امنیت پوشالی این رژیم است ما را در قدرت‌افزایی نظامی خود مصمم‌تر می‌سازد.

وی بیان کرد: آزمایش‌های نظامی و رزمایش‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران طبق جدول و زمان‌بندی تعیین‌شده  ادامه خواهد یافت و تحت هیچ شرایطی مورد تغییر نخواهد گرفت و هرگاه ما صلاح بدانیم آن را رسانه‌ای خواهیم کرد.

سرلشکر باقری تاکید کرد: ما باید همواره در وضعیتی باشیم که در عرصه نبرد و مقابله با دشمن از هیچ تهدیدی غافلگیر نشویم و این آمادگی‌ها و سامانه‌های دفاعی ما هستند که در روز مبادا دشمن را غافلگیر خواهند کرد.

وی ادامه داد: اگر ما خواهان صلح و جلوگیری از وقوع جنگ هستیم که اینطور هم هست تنها با قدرتمند شدن ساختار دفاعی نظامی کشور است که می‌توان به آن رسید. در واقع پیشرفت و امنیت دو روی یک سکه هستند لذا با ارتقای توان بازدارندگی و توان دفاعی راهبردی می‌توان دشمن را از خیال‌پردازی نسبت به جنگ بر حزر داشت.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با الهام از آموزه‌های تاریخی و منویات فرمانده معظم کل قوا انقلابی فکر می‌کنند، انقلابی عمل می‌کنند واین را مشی تغییرناپذیر قرار دادند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: تجربه دفاع مقدس و رشادت‌ها به ما آموخته است که باید با اشراف اطلاعاتی عمیق همواره مراقب غافلگیری راهبردی باشیم. به این جهت تمامی تحرکات دشمن در منطقه تحت رصد دقیق و موشکافانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و قاطعانه می‌گوییم ما قادر به تحلیل و خنثی‌سازی تحرکات دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای قبل از اقدام خواهیم بود.

وی افزود: امنیت و آرامش کشور مرهون فداکاری‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان دفاع مقدس و تداوم آن به دست توانای نیروهای مسلح و ارتش و سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و تلاشگران صنعت دفاعی است بنابراین هر تلاش و اظهارنظری برای تضعیف این توان ارزشمند ناآگاهی و بازی در زمین دشمن است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان لنگرگاه ثبات در منطقه پرآشوب منطقه غرب آسیا هر گونه حضور نیروهای فرامنطقه‌ای را عامل بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه ارزیابی می‌کنند، جمهوری اسلامی ایران امنیت و ثبات منطقه را امنیت خود می‌دانند و همچنین چشم‌داشتی به خاک دیگران ندارد و برای هیچ کشوری در منطقه تهدید نیست.

سرلشکر باقری گفت: شبکه استکبار و صهیونیست امروز در شرایط دشواری قرار دارد. آنها دوران جدیدی را در منطقه تجربه می‌کنند که بارزترین خصیصه آن پایان هژمونی و سلطه آمریکا در منطقه و تزلزل اساسی در پایه‌های حاکمیت رژیم صهیونیستی است. تغییر آثار موازنه قدرت به نفع محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در حال وقوع است و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند.

وی بیان کرد: دشمنان از توانمندی این ملت و محور مقاومت دچار وحشت راهبردی شده است لذا با خرید انواع تسلیحاتی، تربیت و حمایت تروریست‌ها و دغل‌بازی تلاش می‌کنند با محدودیت‌ها و فشارها را بر محور مقاومت افزایش دهند و با نگرانی در پی جلوگیری از الگوبرداری کشورهای منطقه از جمهوری اسلامی ایران هستیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: موفقیت‌های محور مقاومت در پی جنگ‌های نیابتی و مقابله با تروریست‌ها را شکست خود می‌دانند، هدف نهایی آمریکا و رژیم صهیونیستی و و سایر حامیان تروریست‌های تکفیری در جنگ‌های تکفیری و نیابتی و فتنه‌های تروریستی نابودی زیرساخت کشورهای اسلامی مانند سوریه، عراق و حذف آنها از محور مقاومت و ایجاد نوعی احساس نیاز و ضرورت اتکا به آمریکا است، از بین بردن محور مقاومت، از بین بردن محور مقاومت ایران، سوریه و لبنان را در راستای منافع رژیم صهیونیستی دنبال می‌کنند و در نهایت به دنبال مقابله با افزایش نفوذ و توسعه محور مقاومت هستند که به فضل الهی تحقق نمی‌یابد.

 
 سرلشکر رشید در بندرعباس: پاسخ ما به تهدیدات در بیرون از خانه سهمگین خواهد بود

 سردار سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص) طی سخنانی در رژه بزرگ نیروهای مسلح که در سواحل خلیج فارس در حال برگزاری شد ضمن تبریک هفته دفاع مقدس به ملت ایران، مردم استان هرمزگان و همه فرماندهان و مسئولین حاضر در میدان، درخصوص فرا رسیدن این ایام گفت: برگزاری هفته دفاع مقدس در ۳۱ شهریور هر سال، سالگرد یک تجاوز نیست، بلکه بزرگداشت حماسه عظیم یک ملت است. بزرگداشت مقاومت قهرمانانه نیروهای مسلح و بزرگداشت مقاومت مردمی یک ملت است؛ ملتی که در اوج سختی‌ها و کمبودها و امکانات و با مظلومیت، در یک جنگ کاملا نابرابر در مقابل دشمنان ایستاد و دفاعی قاطع و سرسختانه کرد و شکست و هزیمت و ناکامی را به همه دشمنان تحمیل کرد.

سرلشکر رشید ادامه داد: ملت ایران توانست در این جنگ اراده خود را به صدام و ارتش متجاوز او که به نیابت از استکبار جهانی با ملت ایران می‌جنگید و نیز همه حامیان مرتجع منطقه و همه حامیان جهانی‌اش (در رأس آنها آمریکا) تحمیل کند.

 
1860350 448 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲

وی تصریح کرد: در پایان این نبرد ۸ ساله، پیروز میدان نبرد، ملت ایران بود و دشمن شکست خورد و نابود گشت.

فرمانده عالیرتبه سپاه در ایام دفاع مقدس، افزود: برای همین است که ملت ایران هر ساله در چنین ایامی، این هفته را گرامی می‌دارد و بر پایداری و مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان تأکید می‌کند.

سرلشکر رشید در ادامه سخنان خود اظهار داشت: اکنون ۳۶ سال از تجاوز سراسری دشمن به سرزمین ایران اسلامی با هدف تجزیه و تسلیم ملت ایران می‌گذرد و باید خداوند متعال را شاکر باشیم که به ما عزت‌مندی را، با برخورداری از اراده و قدرت دفاع در برابر متجاوز عطا کرد.

وی با بیان اینکه هفته دفاع مقدس در تاریخ انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، جزو ایام‌الله و روز ظهور قدرت الهی است، گفت: در این ایام خداوند مکر همه دشمنان را به خود آنها برگردانید و همه محاسباتشان را در هم شکست و ویران کرد.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص) با تاکید بر اینکه جنگ به دلیل روش و نتایج آن در کشتار و تخریب، مطلوب هیچکس نیست، تصریح کرد: ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی از هیچ جنگی استقبال نمی‌کند اما در برابر هر اقدامی از سوی دشمن که متوجه به ارزش‌های دینی و انقلابی و به تمامیت ارضی و استقلال این کشور و به عزت و حقوق ملت ایران باشد قاطعانه و سرسختانه به دفاع و مقابله برمی‌خیزد و این سرزمین را قتلگاه متجاوزین می‌کند.

سرلشکر رشید ادامه داد: درسی که ملت ایران از ۸ سال دفاع مقدس آموخته این است که اگر کشور و ملت از قدرت دفاع، برخوردار نباشند، مورد طمع دشمنان قرار خواهند گرفت و عزت و زندگی سعادتمندانه‌ آنها توسط دشمن نابود می‌شود.

وی گفت: این ملت آموخته است که نباید یک لحظه از تقویت قدرت دفاعی و قدرت تهاجمی خود غفلت کند و همواره باید بر تقویت دفاعی و قدرت تهاجمی بپردازد.

جانشین سابق ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم رژه بزرگ نیروهای مسلح، اقتدار و قدرت کنونی جمهوری اسلامی ایران را برآمده از رنج و مجاهدت‌های مردمی، رشادت‌ها و شجاعت‌های دلیر مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست و گفت: این مردان در انقلاب و در دفاع قهرمانانه، بهترین عزیزان خود را از دست داده و فدای اسلام عزیز کرده‌اند و بهترین ایام و لحظات زندگی خویش را در نبرد با دشمن و جبهه‌های ۸ سال دفاع مقدس سپری کرده‌اند.

سرلشکر رشید تصریح کرد: ما امروز وامدار ایثار ملت ایران و پشتیبانی تمام و کمال این ملت از ارتش و سپاه و عنایت حضرت حق برای برخورداری از قدرت دفاعی و تهاجمی در تأمین عزت و بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب و حمایت از محرومان و مستضعفان هستیم.

وی اضافه کرد: موقعیت بی‌نظیر و بی‌همتای سرزمین ایران که به عنوان امتیاز و برجستگی ژئوپلتیکی از آن نام برده می‌شود، با مرور کلی تاریخ چند صد سال اخیر ایران، ناظر بر این معنا است که ملت بزرگ ما با توجه به موقعیت بی‌نظیر ژئوپلتیکی که خداوند عطا فرموده است، برای ادامه و بقای موجودیت خود، دو گزینه بیشتر پیشروی خود ندارد: یا باید در برابر نظام سلطه‌گر و متجاوز تسلیم شود و یا اینکه برای حیات عزتمندانه و مستقل، دشواری‌‌ها را تحمل کنیم و قدرت دفاعی و تهاجمی خود را افزایش دهیم.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم افزود: ملت ایران ۴ دهه است که تحت رهبری امام راحل (رحمت‌الله علیه) و تحت زعامت مقام معظم رهبری راه دوم را انتخاب کرده است.

سرلشکر رشید در ادامه خاطرنشان کرد: بحران‌های امنیتی و جنگ‌های نظامی در منطقه غرب آسیا طی چند دهه گذشته نشان می‌دهد که این منطقه با اهمیت و استراتژیک، بر اثر مداخله سلطه‌گران، همواره دستخوش بحران و جنگ‌های دائمی شده است بنابراین باید حیات عزتمندانه را در رویارویی جسورانه و مدبرانه در برابر باج‌خواهی و زیاده‌خواهی‌های قدرت‌های متجاوز و سلطه‌گر جست‌وجو کرد.

وی ادامه داد: تاریخ منطقه و ایران (قبل از پیروزی انقلاب) آینه‌ تمام نما و روشنی است که می‌توان سرنوشت ملت‌هایی که راه سازش را برگزیده‌اند و از تجهیز قدرت دفاعی و تهاجمی خودداری کرده‌اند و یا به دشمن اعتماد کرده‌اند، را در آن مشاهده کرد.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم گفت: در منطقه پیرامونی ایران اسلامی، بی‌ثباتی و جنگ‌های مداوم حاصل بی‌تدبیری حاکمان بی‌ریشه و فاسد و بی‌کفایت و وابسته و یا حاصل مداخله قدرت‌های متجاوز و بیگانه و دشمنی دشمنانی همچون آمریکا و رژیم صهیونیستی متجاوز است که با زبانی جز زبان زور و قدرت آشنا نیستند.

سرلشکر رشید تاکید کرد: در برابر چنین متجاوزانی هرگز تمکین نباید کرد و برخورداری از قدرت دفاعی و تهاجمی و اراده مستحکم برای رویارویی با دشمنان متجاوز، تنها شرط تضمین موجودیت و بقا و حیات ملت شریف ایران است.

وی ادامه داد: ما امروز نیازی نداریم که دشمنان و قدرت‌های سلطه‌گر در پای میز مذاکره و یا در رسانه‌ها، به صورت آشکار یا پنهان ثبات سیاسی و قدرت دفاعی ایران را به رسمیت بشناسند -که البته چنین کرده‌اند- زیرا ملت شریف ایران با حضور در میدان‌های رویارویی با دشمنان، و در بیرون از سرزمین خود قدرت خود را اثبات کرده و آنها هم این قدرت عظیم را باور کرده‌اند.

این فرمانده عالیرتبه نیروهای مسلح اظهار داشت: دشمن، امروز قدرت جمهوری اسلامی را در شرایطی پذیرفته و به آن اذعان دارد که احساس شکست و ناتوانی را در مواجهه با نتایج و پیامدهای مداخلات و تجاوزات نظامی خود، با تمام وجود حس می‌کند.

سرلشکر رشید گفت: فرماندهی معظم کل قوا در دیدار با معلمان و فرهنگیان در ۱۲ اردیبهشت ماه امسال فرمودند: «وقتی قدرت داشته باشید و دشمن ببیند قدرت شما را ناچار عقب‌نشینی خواهد کرد. وقتی هم در مقابل دشمن از نشان دادن و عرضه کردن مبانی و عناصر قدرت خودمان اجتناب کنیم، دشمن پر رو می‌شود. دشمنان حرف‌های بزر‌گ‌تر از دهان خودشان می‌زنند، می‌نشینند طراحی می‌کنند که ایران نباید در خلیج فارس رزمایش نظامی داشته باشد، چه غلط های عجیب و غریبی!

شما اینجا چه کار می‌کنید؟ او از آن طرف دنیا می‌آید اینجا رزمایش راه می‌اندازد خب بروید در همان خلیج خوک‌ها! در خلیج فارس شما چه کار می‌کنید؟ خلیج فارس خانه ما است خلیج فارس جای حضور ملت بزرگ ایران است ساحل خلیج فارس و سواحل دریای عمان و مکران متعلق به این ملت است باید حضور داشته باشند باید رزمایش کنند باید اظهار قدرت بکنند.

قرآن به ما یاد داده«”ترهبون به عدوالله و عدوکم» خودتان را اینجور آماده کنید که دشمن خدا و دشمن شما، واهمه داشته باشد – هراس داشته باشد از شما – دشمن هم مراد همسایه نیست مراد رقیب نیست – مراد آن کشوری که با ما دشمنی نمی‌کند، نیست، دشمن یعنی آنکه دشمنی می‌کند که او را هم، همه می‌شناسید.»

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم در بخش دیگری از سخنان خود، برگزاری نخستین رژه بزرگ نظامی در سطح ملی و برگزاری هفته دفاع مقدس در بندرعباس و استان هرمزگان و در منطقه حساس و حیاتی تنگه هرمز و خلیج فارس را بیانگر هوشمندی و هوشیاری مدافعین شجاع و فهیم این سرزمین در شناخت پاشنه آشیل قدرت دشمنان عنوان کرد و افزود: این رژه نظامی و ان‌شاءالله تکرار آن در سال‌های آینده و رزمایش‌ها و حضور قوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان و سواحل مکران، مهم‌ترین نشانه قدرت دفاعی و تهاجمی مدبرانه و هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران است.

سرلشکر رشید در ادامه به برخی اظهار نظرهای مقامات آمریکایی درخصوص برخورد شناورهای تندروی سپاه با ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس اشاره کرد و گفت: شنیدم یک فرمانده متجاوز آمریکایی این روزها حرف بی‌ربطی زده است و گفته که «دو کشور باید برای اجتناب از خطاهای محاسباتی خطرناک بر سر برخی قواعد رفتاری به توافق برسند» باید به این فرمانده متجاوز آمریکایی گفت شما گرفتار خطاهای مکرر محاسباتی خطرناک (هم در عمل و هم در فهم از مسائل منطقه) هستید. شما خطاکار هستید چون متجاوزید.

وی ادامه داد: پرسنل شما (آمریکایی‌ها) نابلدند و دچار خطا می‌شوند چون متجاوز به آب‌های منطقه هستید که آخرین نمونه آن تجاوز تفنگداران ترسو و نابلد شما به آب‌های جزیره فارسی بود که به سرعت اسیر شدند و آنقدر نابلدند که نمی‌دانند جزیره‌ای ایرانی سر راه‌شان است و فرماندهان آنها هم یا نمی‌دانستند و یا به پرسنل خودشان دروغ گفته و خیانت کرده‌اند.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم افزود: پرسنل متخصص و فداکار ما کارشان را بلدند و اعتماد به نفس دارند، چون فرزند همین آب و خاک و مرز و بوم هستند و در خانه خود دریانوردی می‌کنند و هرگز دچار خطا نمی‌شوند.

سرلشکر رشید ادامه داد: صرف نظر از درخواست برخی حاکمان بی‌ریشه و بی‌کفایت منطقه که بر خلاف میل و خواسته و منافع ملت‌ها از شما متجاوزین دعوت کرده‌اند که هیچ پشتوانه حقوقی هم ندارد، دور نیست آن روزی که با قیام ملت‌های همین منطقه، شما متجاوزین را با خفت و خواری بیرون کنند.

وی این موضوع را وعده الهی عنوان کرد و گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران منشا امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز و متجاوزین آمریکایی منشا ناامنی در منطقه هستند.

سرلشکر رشید خاطرنشان کرد: ما نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اعم از ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ویژه نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه چنانکه فرماندهی معظم کل قوا فرموده‌اند، هیچ اقدام تحریک کننده‌ای را نداشته و انجام نخواهیم داد اما با هر اقدام تحریک کننده‌ای که زمینه نادیده گرفتن قدرت و حقوق ملت شریف ایران باشد، قاطعانه و سرسختانه برخورد خواهیم کرد و امیدواریم دشمن برای درک این موضوع نیاز نداشته باشد که اراده ملت و نیروهای مسلح ما را به آزمون بگیرد زیرا پاسخ کوبنده نیروهای مسلح ما در بیرون از سرزمین خود چنان خواهد بود که از نتایج آن هیچ منفعتی برای دشمن و ملت‌های منطقه حاصل نخواهد شد.

وی در پایان از همه دست‌اندرکاران برپایی رژه بزرگ و ملی نظامی در بندرعباس، تقدیر و تشکر کرد.

 
 جدیدترین موشک بالستیک ایران رونمایی شد
 
 اولین تصاویر از سامانه موشکی ذوالفقار، جدیدترین موشک ایرانی که دقایقی پیش در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندرعباس رونمایی شده بود منتشر شد.
 
1860335 884 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲

این موشک، یکی از دقیق‌ترین موشک‌های ساخت ایران است که از این پس به جمع موشک‌های ایران اضافه شده است.

موشک ذوالفقار، سر جنگی بارانی دارد و می‌تواند اهداف و مواضع پخش شده روی زمین، باندهای فرودگاهی را با دقت بالا هدف قرار دهد.

 
فرمانده نیروی هوافضای سپاه برد این موشک را ۷۵۰ کیلومتر اعلام کرد.
 
موشک عماد برای اولین بار به رژه آمد
 
انواع سامانه‌های موشکی هوافضای سپاه در رژه ۳۱ شهریور تهران در جوار بارگاه ملکوتی امام راحل در حال رژه رفتند.

موشک‌های پدافند هوایی طبس، سام۶ (مترحک) سوم خرداد، تور ام ۱ و موشک های بالستیک از جمله قدر F  و H‌و سجیل ازجمله این سامانه ها بودند.

 
1860334 735 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲

موشک دوربُرد «عماد» با برد ۱۶۵۰ کیلومتر هم برای اولین بار در رژه حاضر بود. تعداد موشک‌های بالستیک دوربرد حاضر در رژه ۱۶ فروند بود.

 
 نخستین حضور جنگنده های Su-22 سپاه در رژه هوایی

۲ فروند جنگنده‌ Su-22 (فیتر) نیروی هوافضای سپاه نخستین بار در رژه خلیج فارس حاضر شدند.  این اولین حضور رسمی این جنگنده ها در یک مراسم عمومی است.

 
1860351 790 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲

هواپیمای آموزشی EMB312 توکانوی سپاه هم در این رژه هوایی حاضر بودند.

 
 سامانه موشکی S-300 در رژه تهران به نمایش گذاشته شد

سامانه موشکی برد بلند S-300 ایران در جوار حرم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به نمایش درآمد.

در جریان رژه بزرگ نیروهای مسلح که با حضور سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان عالرتبه ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی در جوار بارگاه ملکوتی امام راحل در تهران برگزارشد، همچنین سامانه موشکی برد بلند S-300 از نوع PMU2 که اخیرا از روسیه تحویل شده است، به همراه لانچرهای پرتاب این سامانه به تمایش درآمد.

 
1860337 835 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲

این سامانه موشکی اخیرا وارد کشور شده و در برخی مراکز حساس و حیاتی نظیر سایت هسته‌ای فردو مستقر شده است.

 
سرلشکر جعفری: آمریکایی‌ها برای عرض اندام به همان خلیج خوک‌ها بروند

 سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری رژه گسترده نیروهای مسلح در بندرعباس با تأکید بر اینکه به رغم رفتارهای غیرحرفه‌ای آمریکایی‌ها، بحمدالله با هوشمندی و هوشیاری نیروی دریایی سپاه امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز تأمین شده است، گفت: ما نشان داده‌ایم که از شاخص‌ها و مؤلفه‌های لازم برای اجرای مسئولیت و مأموریت واگذار شده به منظور ایجاد امنیت در این منطقه حساس، حیاتی و راهبردی دنیا برخوردار بوده و در تلاشیم روز به روز به قابلیت‌های خود در این حوزه بیفزاییم.

وی افزود: پیامدهای حضور نیروی دریایی سپاه در خلیج‌فارس و تنگه هرمز نشان می‌دهد واگذاری مأموریت برقراری امنیت در این منطقه به این نیرو، دقیق، هوشمندانه و درست بوده است.

سرلشکر جعفری با اشاره به رفتارهای غیرحرفه‌ای آمریکایی‌ها در منطقه گفت: این آمریکایی‌ها هستند که به دلیل رفتارهای نامتعادل و عدم تسلط و اشراف اطلاعاتی برای خود و برخی کشورها تولید هزینه کرده‌اند.

وی ادامه داد: در واقع آنها که مدعی رفتار حرفه‌ای هستند از خود سؤال کنند که حضورشان در خلیج فارس امنیت آفرین بوده است یا مخل یا خسارت آفرین منطقه؟!

فرمانده کل سپاه خطاب به آمریکایی‌ها تأکید کرد: به تأسی از رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا به آمریکایی‌ها اعلام می‌کنیم بهتر است بیش از این سرمایه و ثروت مردم آمریکا را با حضور شرارت‌آمیز و خسارت‌آفرین در خلیج فارس هدر ندهند و برای عرض اندام و ماجراجویی به همان خلیج خوک‌ها بروند.

سرلشکر جعفری در پایان با تأکید بر اینکه خلیج فارس خانه ماست و ما نسبت به پرسه زدن دشمن پیرامون خانه‌ خود بسیار حساس هستیم، گفت:  برغم ادعاهای دشمن و تلاش رسانه‌های صهیونیستی و نظام سلطه، وحدت، انسجام، هم افزایی، هم پوشانی، تعامل و همکاری‌های دقیق در مجموعه‌ نیروهای مسلح به ویژه ارتش و سپاه از جمله در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان سکه رایج بوده و واقعیتی انکار ناپذیر بوده و نشان می‌دهد لحظه‌ای از اندیشیدن پیرامون ارتقای دامنه‌ی هماهنگی‌ها و همکاری‌ها و افزایش قدرت دفاعی کشور غافل نبوده و به عنوان ید واحده مشت آهنین ملت ایران برابر دشمنان خواهیم بود.

 
سردار تنگسیری: سپاه پیش‌ازاین متجاوزان کانادایی‌ و استرالیایی‌ را هم در خلیج فارس دستگیر کرده است
 
دریادار علیرضا تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در حاشیه رژه بزرگ نیروهای مسلح که در خلیج فارس برگزار شد، این رژه را نشان‌دهنده اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: دشمن از فرسنگ‌ها دورتر به خلیج فارس می‌آید، میلیاردها دلار خرج رزمایش می‌کند و ما هم این حق را داریم که اقتدار و توان خود را در این منطقه به نمایش بگذاریم.

وی با بیان اینکه ما در خلیج فارس به دنبال آشوب نبوده و خواهان امنیت هستیم، گفت: رزمایش‌های مشترک ایران با کشورهای همسایه می‌تواند تضمین کننده این امنیت باشد و امروز خلیج فارس از امنیت بسیار خوبی برخوردار است.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه با تاکید بر اینکه تمام شناورها و سامانه‌های ما ساخت داخل است،‌ گفت:‌امروز موشک‌های بیش از ۳۰۰ کیلومتر را در داخل کشور می‌سازیم و همانطور که چند روز پیش نشان داده شد شناور جدیدی هم به نام شهید ناظری با برد ۱۰ هزار کیلومتر ساخته شده است.

تنگسیری اضافه کرد: بیگانگان که به خلیج فارس می‌آیند به دنبال گرفتن دلار و حقوق هستند اما ما در اینجا از خانه و سرزمین خود دفاع می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی سپاه تاکنون ۲ بار آمریکایی‌ها، ۲ بار انگلیسی‌ها، یک بار کانادایی‌ها و یک بار هم استرالیایی‌ها را که به آب‌های ایران در خلیج فارس تجاوز کرده بودند، دستگیر کرده است.

 
الحاق ناوشکن سهند در آینده نزدیک به نداجا
 
دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز در حاشیه مراسم رژه بزرگ نیروهای مسلح در بندرعباس با بیان اینکه امروز گوشه‌ای از توانمندی‌های نیروی دریایی ارتش و سپاه به معرض نمایش گذاشته شد، گفت: هدف از برگزاری رژه دریایی در بندرعباس این بود که توانایی فوق‌العاده‌ای در برقراری امنیت و حفظ صیانت از منافع خود در خلیج فارس و تنگه هرمز وجود دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از منافع و مرزهای خود با هیچ‌کس شوخی ندارد و هرکس اجازه تعرض به خود را بدهد پشیمان خواهد شد و باید این فکر را از مغزش بیرون کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش از تولید ناوهای موشک‌انداز جدید در نیروی دریایی ارتش خبر داد و گفت: ما در این حوزه توانایی بالایی داریم، اما این توانایی ما برای تعقیب دیگران نیست، بلکه برای دفاع از سرزمین‌های خودمان است.

دریادار سیاری گفت: ما در برابر هر تهدیدی می‌ایستیم، خلیج فارس را خانه خود می‌دانیم و در خانه خود هم رزمایش و هم رژه برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما تمام دستورات فرمانده کل قوا را اجرا می‌کنیم و بر خواسته‌های ایشان پافشاری خواهیم کرد، گفت: هرگونه تحرک را رصد کرده و می‌کنیم و هیچ اتفاقی بدون کنترل و رصد نیروی دریایی ارتش نخواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تأکید بر افزایش همکاری بین سپاه و ارتش گفت: ما سپاه و ارتش را لازم و ملزوم یکدیگر می‌دانیم و فقط حیطه انجام کارها جداست، ولی در عین حال پشتیبان هم هستیم.

دریادار سیاری در پایان سخنانش از الحاق ناوشکن سهند به نیروی دریایی در آینده نزدیک خبر داد.
 

 شناورهای رزمی و لجستیک ارتش و سپاه در خلیج فارس رژه رفتند

رژه بزرگ نیروهای مسلح کشورمان با محوریت نیروی دریایی ارتش و سپاه در سطحی گسترده در خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار شد  و تعداد زیادی از انواع شناورهای رزمی و لجستیک نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مقابل جایگاه رژه رفتند.

 
1860431 964 - از سخنرانی سرلشکر باقری تا نمایش اس۳۰۰ /حضور متفاوت هوافضای سپاه با «ذوالفقار»، «عماد» و سوخو ۲۲

در این مراسم، حدود ۱۰۰ فروند شناور (سطحی و زیرسطحی) از نیروی دریایی ارتش و ۳۰۰ فروند از انواع شناورهای تندرو و موشک‌انداز نیروی دریایی سپاه از مقابل جایگاه رژه رفتند.

 
 شناور جدید دوربرد سپاه در خلیج فارس رژه رفت

شناور جدید دوربرد سپاه با نام شهید ناظری در رژه خلیج فارس حاضر شد. در جریان رژه بزرگ نیروهای مسلح شناورهای تندرو و موشک انداز سپاه از مقابل جایگاه رژه رفتند. این در حالیست که شناور جدید دوربرد و بالگرد بر سپاه با نام «سردار شهید ناظری» نیز در جلوی این شناورها در حال حرکت است.

این شناور جدیدا رونمایی شده و می‌تواند با یک بار سوختگیری تا خلیج عدن برود.

 

منبع

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.