×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

در بین ایرانی ها سوالی وجود دارد که اف ۲۲ رپتور بهتر است یا اف ۳۵ لایتنینگ؟ و یا وقتی صحبت از اف ۳۵ به میان میاید ، برخی افراد میگویند : آمریکا اف ۲۲ را به هیچ کشوری نداد. اما پس از آن اف ۳۵ را ساخت و به متحدانش داد. پس معلوم میشود که اف ۳۵ بدرد نخور است و یا از رپتور پایین تر است که آمریکا رپتور را به هیچ کشوری نمی فروشد ولی اف ۳۵ را به این همه کشور در جهان میفروشد.

 اف ۲۲ رپتور بهتر است یا اف ۳۵ لایتنینگ

پیش از این بارها گفته ام که علت اینهمه هجمه در بین کاربران اینترنتی فارسی زبان و اینکه این همه در خبرگزاری ها و رسانه ها و افراد عادی و کاربران علیه اف ۳۵ صحبت میشود و بگونه ای وانمود میشود که این جنگنده یک جنگنده ناکارآمد و پر از اشکال و در یک کلمه آشغال و بدرد نخور است ، این است که در آینده ستون فقرات نیروی دریایی ، هوایی و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا و دیگر اعضای ناتو خواهد شد. رقبای منطقه ای ما ، یعنی ترکیه و اسراییل نیز بزودی این جنگنده را در مقیاس وسیعی بکار خواهند گرفت. به همین دلیل است که عده ای به دنبال آن هستند که وانمود کنند اف ۳۵ آشغال و بدرد نخور است.

حال به چند نکته اشاره میکنم تا این مساله اف ۲۲ بهتر است یا اف ۳۵ ، حل شود.

اینکه گفته میشود اف ۳۵ جنگنده بدرد نخوری است و آمریکا به دنبال قالب کردن آن به دیگر متحدان خود است ، جمله ای کاملا مغرضانه و نادرست است. اولا بخش عمده ای از هزینه های توسعه و تحقیقات و طراحی این جنگنده توسط خود آمریکا پرداخت شده است. پس نمی توان گفت که آمریکا به دنبال قالب کردن آن است. در ثانی بزرگترین و اصلی ترین سفارش دهنده اف ۳۵ هم خود آمریکاست. بیشتر متحدان آمریکا حدود ۳۰ الی ۱۲۰ فروند اف ۳۵ سفارش داده اند. درحالیکه تنها نیروی هوایی آمریکا برنامه ای برای به خدمت گیری ۱۸۰۰ الی ۲۰۰۰ فروند لایتنینگ دارد. صدها فروند دیگر از مدلهای بی و سی نیز برای نیروی دریایی و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا ساخته خواهد شد. پیش بینی میشود که خود آمریکا تا دهه ۲۰۳۰ بیش از ۲۵۰۰ فروند لایتنینگ بخدمت بگیرد. علی الخصوص اینکه از سال ۲۰۲۰ به بعد خط تولید لایتنینگ با حداکثر سرعت شروع به تولید خواهد کرد و آهنگ تولید آن به بیش از ۱۲۰ فروند در سال خواهد رسید. پس این حرف که اف ۳۵ جنگنده بدرد نخوری است و آمریکا به دنبال قالب کردن آن به دیگر کشورهاست ، کاملا غلط و مغرضانه است و به نیت تخریب گفته میشود. چون بزرگترین و اصلی ترین کاربر لایتنینگ خود آمریکاست. آیا آمریکا به دنبال قالب کردن یک جنگنده آشغال و بدرد نخور به نیروهای خودش است؟ در ضمن ، وقتی کشوری تصمیم به خرید جنگنده ای دارد ، ماهها و سالها آنرا بررسی میکند و پس از اطمینان از عملکرد قابل قبول و راضی کننده آن ، اقدام به سفارش آن جنگنده میکند. آیا این کشورهایی که درگیر پروژه لایتنینگ هستند و به دنبال به خدمت گرفتن این جنگنده هستند ، خبر ندارند که درحال خرید یک جنگنده آشغال و بدرد نخور هستند؟ اما رسانه هایی مثل مشرق نیوز و اسپوتنیک نیوز و رسانه های امثال اینها بیشتر میفهمند؟ رسانه هایی امثال مشرق نیوز از کجا متوجه معایب و ایرادات اف ۳۵ شده اند؟ راستی چرا رسانه های  امثال مشرق نیوز در مقابل ایرادات و ضعف ها و نارسایی های جنگنده به اصطلاح نسل پنجم روسیه ، یعنی پکفا ساکت هستند و هیچ چیزی نمی گویند؟

پس بهتر است خودمان را گول نزنیم و واقع بین باشیم و اسیر بازی های رسانه ای تعدادی رسانه معلوم الحال و یا چند پیج و کانال که دارای سمپاتی روسیه هستند و حافظ منافع کرملین در فضای مجازی هستند ، نشویم. اف ۳۵ اگر نگوییم برترین جنگنده جهان ، اما جزء برترین های جهان است. بزرگترین کاربر این جنگنده هم آمریکاست و تا دو دهه دیگر این جنگنده ستون فقرات ارتش آمریکا خواهد شد. پس بهتر است خودمان را گول نزنیم که اف ۳۵ آشغال و بدرد نخور است و آمریکا بدنبال قالب کردن آن به متحدانش است.

مواردی که توصیف شد ، شرایط آمریکا است. اما کشورهای دیگر و هم پیمانان آمریکا نه این اندازه بودجه دارند که هم رپتور و هم لایتنینگ را به خدمت بگیرند و نه تا این حد تهدید دارند که نیازمند هر دو جنگنده باشند. مشتریان خارجی لایتنینگ نیز عمدتا تعداد ۴۰ الی ۸۰ فروند از این جنگنده را سفارش داده اند که البته همان تعداد نیز برای مقابله با تهدیدات منطقه ای شان کافیست. توجه کنید که خط تولید رپتور در سال ۲۰۱۱ بسته شد. یعنی الان حدود شش سالی است که دیگر رپتور تولید نمی شود. در آن بازه زمانی که رپتور تولید میشد ، درخواست هایی از جانب اسراییل و ژاپن برای خرید آن مطرح شد. در نهایت کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۶ ممنوعیت صادرات بر روی رپتور قرار داد و اجازه فروش این جنگنده به خارج از آمریکا را به شرکت سازنده آن نداد. از سال ۲۰۱۱ هم دیگر رپتور تولید نمیشود. پس بنابراین توجه کنید که امروزه دیگر هم پیمانان آمریکا گزینه دیگری به جز لایتنینگ برای خرید یک جنگنده نسل پنجم از آمریکا ندارند.

نکته مهم دیگری هم که به آن توجه نمی شود و در نظر گرفته نمی شود ، این است که حتی اگر خط تولید رپتور فعال میبود و تولید آن ادامه داشت ، باز هم با وجود جنگنده ای مثل لایتنینگ ، هیچ کشوری حاضر به خرید رپتور نبود. رپتور جنگنده بسیار گرانقیمتی است و هزینه های نگهداری و پرواز آن بسیار بالاست. از طرفی هم به نسبت لایتنینگ چندمنظورگی کمتری دارد. به عنوان مثال در حملات زمینی به اندازه لایتنینگ کارآیی ندارد. از همه مهمتر اینکه بخش زیادی از مشتریان خارجی لایتنینگ نمونه های بی و سی (که مدلهای مخصوص خدمت بر روی ناوهواپیمابر میباشند) را سفارش داده اند. درحالیکه رپتور اصلا نمونه عمود پرواز و ناونشین ندارد و نمی توان نسخه هایی مشابه لایتنینگ بی و سی را برای رپتور توسعه داد. چرا که هزینه های طراحی و در نهایت قیمت تمام شده آن بسیار گرانتر تمام خواهد شد. پس این موضوع را هم در نظر بگیرید که حتی اگر خط تولید رپتور فعال بود و کنگره اجازه صادرات آنرا هم میداد ، تقریبا هیچ کشوری مایل به خرید آن نبود.

 , اف-۳۵ لایتنینگ ۲ , لاکهید مارتین اف ۳۵ لایتنینگ ۲ , اف ۳۵ لایتنینگ ,

اجازه بدهید مطالب عنوان شده در مقاله را جمع بندی کنم. جنگنده اف ۲۲ رپتور به اذعان همگی کارشناسان جهان برترین جنگنده جهان است و در این هیچ شکی نیست. تا ده سال آینده هم با ارتقاهایی که بر روی این جنگنده انجام میشود که بخش عمده ای از آن ارتقای سخت افزاری و نرم افزاری آن بر اساس جنگنده اف ۳۵ لایتنینگ است ، باز هم جایگاه برتر آن تا دو دهه بعد هم کماکان به قوت خویش باقی می ماند. قیاس اف ۲۲ و اف ۳۵ صحیح و منطقی نیست. در سازمان ارتش آمریکا این دو جنگنده مکمل یکدیگر هستند ، نه جایگزین هم. پس نباید این تصور را داشت که چون لایتنینگ پس از رپتور طراحی شده و پنهانکاری آن کمتر از رپتور است ، پس بنابراین لایتنینگ ضعیفتر از رپتور است و حرکت آمریکا از رپتور به لایتنینگ یک پسرفت و یا حرکت رو به عقب است. این تصور صحیح نیست. رپتور پنهانکاری و رادارگریزی بالاتری نسبت به لایتنینگ دارد. اما این به معنی پسرفت و حرکت رو به عقب آمریکا نیست. چرا که لایتنینگ پس از رپتور دارای بالاترین میزان پنهانکاری و رادارگریزی است و هیچ رقیبی هم بجز رپتور ندارد. در واقع به اندازه کافی رادارگریزی و پنهانکاری دارد. از طرفی دیگر رپتور یک جنگنده شکاری رهگیر است و تخصص اصلی آن رزم هوایی است که در ادامه توانایی حملات زمینی هم بدان افزوده شده است. اما لایتنینگ از ابتدا یک جنگنده چندمنظوره بوده و توانایی کامل رزم هوایی و زمینی و دریایی را دارا میباشد. از طرفی هم لایتنینگ دارای سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری بروزتری نسبت به رپتور است. پس نباید صرفا به این دو جنگنده تنها از بعد سطح مقطع راداری نگاه کرد و مقایسه کرد. حتی اگر امروز هم خط تولید رپتور باز بود و منع صادرات هم نداشت ، هیچ کشوری حاضر نبود به جای اف ۳۵ چندمنظوره و ارزانتر و کم هزینه تر ، اف ۲۲ تک منظوره و گران و پرهزینه را خریداری کند. درواقع رپتور تنها مناسب کشوری مثل آمریکاست ، نه کشورهای دیگر.

و در نهایت به عنوان کلام آخر اینکه : هر دو جنگنده بهترین هستند. با این تفاوت که رپتور بیشتر برای رزم هوایی بهینه است. لایتنینگ هم یک جنگنده چندمنظوره واقعی است که توانایی کامل رزم هوایی و دریایی و زمینی را دارد. اف ۳۵ درواقع دنباله روی پنهانکاری اف ۲۲ است. با این تفاوت که سعی شده به آن چندمنظورگی افزوده شود.

در بین مشتریان خارجی لایتنینگ ایتالیا و انگلستان مدل بی را سفارش داده اند و مابقی مشتریان تنها مدل آ را سفارش داده اند. نسخه سی لایتنینگ هم هیچ مشتری خارجی بجز آمریکا ندارد. ایتالیا نیز علاوه بر مدل بی ، مدل آ را هم سفارش داده است.

رپتور نیز یک جنگنده برتری هوایی است. در مجموع برای رزم هوایی طراحی شده است.

لایتنینگ در رزم هوایی و نبردهای هوا به هوا نیز بسیار کارآمد است. این جنگنده میتواند تا شش موشک هوا به هوا را در درون محفظه تسلیحاتی درونی خود حمل کند. انواع موشک های هدایت فعال راداری مثل آمرام و متئور و موشکهای با مکانیسم تصویرساز فروسرخ مثل AIM-9X و IRIS-T و آسرام بر روی لایتنینگ قابل استفاده میباشند. رادار نیرومند لایتنینگ قادرست هدفی با سطح مقطع راداری ۱ متر مربع را از فاصله حدود ۱۶۵ کیلومتری کشف کند. سوخو ۳۵ به ادعای روسها دارای سطح مقطع راداری ۲ متر مربع میباشد. (روسها همیشه در اعداد و ارقام جنگ افزارهایشان بزرگنمایی میکنند) اما اگر این عدد و این ادعای روسها را صحیح در نظر بگیریم ، لایتنینگ میتواند یک سوخو ۳۵ بدون هیچگونه بارگذاری خارجی را از فاصله تقریبی ۲۰۰ الی ۲۲۰ کیلومتری کشف کند. حال اگر سوخو ۳۵ در زیر بالها و بدنه اش تسلیحات و تجهیزات حمل کند ، سطح مقطع راداری آن باز هم افزایش خواهد یافت. در نتیجه اف ۳۵ لایتنینگ قادرست در میدان نبرد واقعی یک سوخو ۳۵ مسلح را از فاصله حدود ۲۵۰ کیلومتری کشف و شناسایی کند. این درحالی است که اف ۳۵ لایتنینگ با توجه به سطح مقطع راداری اندک خودش در فاصله بیشتر از ۶۰ الی ۷۰ کیلومتر برای سوخو ۳۵ قابل کشف نیست. توجه کنید که ما در این نبرد صرفا دو جنگنده را در نظر گرفته ایم و تجهیزات و امکانات جانبی ، مثل پشتیبانی جنگ الکترونیک ، پشتیبانی آواکس و … را دخیل نکرده ایم. همانگونه که مشاهده میکنید سوخو ۳۵ (که یکی از شناخته شده ترین جنگنده ها در رزم هوایی است) در نبرد هوایی شانس زیادی در برابر لایتنینگ ندارد. بخصوص در نبردهای BVR یا همان ورای دید خلبان. در نبردهای نزدیک هم با وجود موشک هایی مثل آسرام و ساید ایکس و … دست برتر را نسبت به سوخو ۳۵ خواهد داشت.

علی محمدی

 1. حسین

  اگه مشرق از اون ور افتاده ‌ شمام از طرف دیگه افتادید!

 2. قریشی

  تا رسیدم به این بخش که نوشتید ” مشرق نیوز و سایر رسانه های معلوم الحال “! فهمیدم بقیه مطلب هم ارزش خوندن نداره … سایت مشرق چون اصولگراست و تابع اصول و قاعده است و از خط رهبری و شهدا کنار نرفته برای همه حال و احوالش معلومه ولی سایتهای معلوم الحال به اصطلاح اصلاح طلبان چی ؟!!! دقیقا همینطوره که نوشتید، حالشون معلوم نیست یه بار می افتند توی دامن امریکا یه بار اسرائیل … بعد هم یه گندی بالا میارن مثل فتنه ۸۸ . برید خودتون رو اصلاح کنید .

 3. فیاض

  تادیدم مثلامقاله از علی محمدی هستش تاتهشو خوندم کافیه به مقاله های دیگه این آقا هم توجه کنید تا متوجه بشین این آدم برای مطرح کردن خودش اینطوری قلم میزنه وتوی همه نوشته هاش از مشرق اسم میبره واز این رسانه هابعنوان معلوم الحال اسم میبره درحالی که حال خودش کاملامعلومه چجوریه ماهم براش دعا میکنیم

 4. navid

  ممنون خیلی مطلب کامل و مفیدی بود البته یکی دوتا اشکال داشت مثلا دلیل تولید پاین f22 این که این جنگنده با حد اکثر توانایی و تکنولوژی ساخته میشه با قیمت بالا و به تعداد محدود مثل بمب افکن b2 که کلا ۲۰ ازش ساختن به هیچ کشوری هم نمیدن ولی یا همه اینا f35 واقعا فوقلاده هستش و شما هم خوب شکافتین البته در مورد f22 کم لطف بودین راستی درسته f22 پرواز عمودی نداره ولی میتونه نصف مصافت استاندارد برای بلند شدن رو تی کنه و بلند شه که برای ناو عالی هستش بازم ممنون از مطلب مفیدی که گذاشتی معلومه براش وقت گذاشته بودی

 5. محمد

  دمت گرم، خیلی خوب بود… مشرق و دارو دستش تو توهم هستن از خیلی چیزا خبر ندارن، این یه نقطه ضعف بزرگه که به وقتش بدجور قافل گیر میشن…

 6. تارا

  اقای نویسنده شما که خودت بیشتر از یه طرف افتادی، هرچی مربوط به غربی ها باشه به بهترین وجه بزرگ کردی و هرجا راجع به روسها حرف زدی باشک و تردید جوری القا کردی که دوست داشتی، اگه روسها درشت نمایی میکنن غربیها هم میکنن، نمونش رو در بسیاری از موارد تو میدون جنگ واقعی دیدیم، نمونش اون گنبد آهنین که که اینهمه همه دنیا تعریف میکردن، موشک های قوطی حلبی حماس سوراخ سوراخش کرد!

 7. علی

  کافیه یه سرچی توی اینترنت بکنید تا ببینید به اذعان خودکارشناسان آمریکایی اف 35درصورت نبرد باسوخو35هیچ شانسی برای پیروزی نداره و تنها میتونه با اتکابه قابلیت رادارگریزی و ایجاد پارازیت ازدست سوخو35در بره.اینو نه ما میگیم نه مشرق نیوز.اینو خود کارشناسان نظامی آمریکایی میگن

 8. سامان

  تارا خانم چطورنتیجه گرفتی موشکهای حماس سوراخ سوراخش کردن. مگ موشکی خورد تو اسرایل ک مردموبکشه خیلی جالبه اسرایل اون همه ادم وکشت وپپیشرروی کرد اما اینامیگن پپیروز شدیم البته عاشق اسراییل نیستم چون یکی از پست ترین کشورهاس

 9. م. م

  باتشکر از مطلب بسیار خوب سایت و نویسنده محترم.

  دوستانی که طرفدار روسها و سوخو۳۵ و تجهیزات روسی هستن، کافیه به تاریخ جنگها نگاه کنن.
  کافیه f14 خودمون رو ببینن که چطور دربرابر شرقی ها برتریشو حفظ کرد.
  برن بردهای f15, f16, f18 و بقیه جنگنده های غربی رو ببینن بعد نظر بدن.
  اینها مطالبی هست که براحتی قابل دست یابیه.
  اونایی هم ک ادعا دارن که خود امریکا گفته اف۳۵ بدرد نمیخوره یا دربرابرسوخو۳۵ کم میاره، لابد اونقدر احمقن که باز سفارش هزاران عددی اونو میدن!
  در آخر هم مساله معلوم الحالی مشرق و اسپوتنیک و امثالش کاملا مشخصه.
  حتی اونایی ک حمایتش میکنن، هم حالشون معلومه.
  دوستان ازقدیم گفتن حقیقت تلخه، اما حقیقته. چه ما بخایم چه نخایم…

  باتشکر از سایت علمی و پربارتون.

 10. علیرضا

  امریکا هیچ غلطی نمی کند خودمان را باور داشته باشیم ایرانی یک روز بهترین ها را میسازد خودمان شروع کنیم به ساختن بخدا چن سال دیگه بهترین جنگنده ها را میسازیم فعلا این صنعتا ایران باید تجاری کنه الو تولید هواپیما شخصی و……

 11. ایرانی

  پیاده نظامان محترم جناب پوتین توجه فرمایید…………. بر پایه آخربن اظلاعات جناب علیرضاخان: ایران خودرو سازنده برترین خودروهای جهان با تلاش شبانه روزی برادران ارزشی ومهندسین ژنتیک مرغوب موفق شد بهترین هواپیمای جنگنده جهان را بسازد……. این جنگنده که عثصضغظههظصضثقععععع نام دارددارای قابلیت های ذیل میباشد:
  سرعت:57کیلومتر در سال…بیشینه ارتفاع پرواز:تا عالم هپروت… مهمات:100 هزارتن دشنام و افترا و و ادعا وتوهم … برد پرواز:تا آستان مقدس کرملین

 12. كيان

  باسلام. ممنون از اطلاعات بسيار جالب و دقيقتون، واقعا برام جالب بود اين حجم خزعبلات و اطلاعات مغرضانه بعضى سايت هاى عشق روس رو در مختصر ترين و منطقى ترين شكل ممكن جواب داديد.جمله كليدى كه كشورهاى صنعتى و توسعه يافته كه خودشون داراى تكنولوژى پيشرفته در زمينه پرواز هستن خريد لايتنيگ رو اولويت تجهيز ناوگان هوايى مى دونن ولى ايرادهاش رو اتاق فكر مشرق تونسته كشف و رسانه اى كنه! دقت نظر عالى شما در مورد رپتور هم جالب بود،خريد رپتوربراى هر كشورى به جز امريكا مثل اين مى مونه شخصى اولين خريد اتوموبيلش يه ماشين فرمول١ باشه! خنده دار بودن خريد فرمول براى كاربرد هاى مورد نياز شهروند معمولى معنيش ضعف يا بد بودن اون نيست .

 13. خائن شناس

  دوستان این سایت اصلا نظر های کارشناسی رو پخش نمی کنه. تاحالا 20 مرتبه با چند تا از دوستان عزیز نظر های کارشناسی فرستادیم هیچ کدوم ثبت نشده.(به جاش دیدیم که بعضی ها میان چه نظر های شاهکاری میدن)اگر می بینید توی همه پست ها تو نظرات یه مشت افراطی که همه یا از چپ افتادن یا از راست دارن کل کل میکنن این چیزیه که نویسنده های این پست ها می خوان. خلاصه که تعجب نکنید اگر دیدید تو نظرها یک نفرهم درست نمی گه… حالا ببینیم این از زیر دستش رد میشه پخش میشه یا نه؟

 14. احمدی

  بسیار جالب و آموزنده بود ممنون از سایت خوبتون،،نیاز ب طرفداری نیس ولی از نظر جنگنده ک ن حالا صدسال دیگه هم روسیه ب تکنولوژی آمریکایی ها نمیرسه،

 15. triple A

  به نظر من اشتباه خیلی از کشور های دنیاست که میرن f35 ارزون تر رو میخرن. زمان شاه ایران توی این موضوع مونده بود که اف 15 رو بخره که ارزونتر و جدید تر هستش یا اف14 ای که گرون تره.همه ی کشور ها در اون زمان f15 ارزون تر رو سفارش دادن. در نتیجه ایران f14 رو خرید که گرون تر بود و در اون زمان به غیر از ایران و آمریکا هیچ کشوری صاحب اف 14نبود و همین خرید باعث شد که نیروی هوایی ایران قویترین نیروی هوایی شرق آسیا بشه. حتی در زمان جنگ تحمیلی چند تا از عملیات های عراق با رویت شدن جنگنده f14 روی آسمان لغو شده. این کار درستی بود که شاه کرد و رفت سراغ جنگنده ی گرون تر. الآن هم همینه بیشتر کشور ها این اشتباه رو میکنن که میرن سراغ جنگنده ی ارزون تر اگه برن سراغ جنگنده ی گرونتر نیروی هوایی خودشون رو قوی تر کردن

 16. محمد

  در مقاله شما هيچ خبري از اطلاعات فني دو هواپيما ياد شده و مقايسه آن دو با يك ديگر نبود و فقط نظر شخصي خودتون رو و ديدگاه رسانه ديگه رو نوشتيد كه أصلا نه ديدگاه شما و آنها پشتوانه علمي ندارد حداقل از سايت هاي خارجي ترجمه كنيد كه اطلاعات درست دست مردم بياد

 17. رضا

  اگر یه سرچی کنید متوجه میشین در نبرد آزمایشی بین سوخو ۳۵ و رپتور که خود غربیها ترتیب دادند این خوخو ۳۵ بود که دست برتر رو در نبرد داشت
  پیاز داغ رپتور و لایتنینگ رو زیادش کردید

 18. مسعود حاتمی

  امسال مشرق و فارس و… از معلوم‌الحالی خارج شده‌اند. به خائن‌الحالی ارتقاء پیدا کرده‌اند. تمام این سینه‌ای هم که برای مثلا اصول نداشته‌اشان می‌کوبند، جهت بهره بردن هر چه بیشتر از بهم ریختگی مملکت و نداشتن حساب و کتاب بر اثر تحریم‌ها است تا از این آب گل‌آلود ماهی خود را بگیرند و به سرمایه‌های صدها و هزاران میلیاردی برسند. بابک زنجانی را ببینید حساب بقیه را هم بگذارید کنار او!!!

 19. سامان

  خیییلی خوب و عالی بود .کاملا موافقم

 20. رضا

  با سلام و خسته نباشيد.
  من واقعا متاسفم كه يه بحث علمي چطوري به ناكجا آباد ميره، نويسنده عزيز بهتر نبود به جاي مباحث سياسي يكم بار علمي مقاله رو بيشتر كنيد و بيشتر جنبه هاي نظامي موضوع رو تحليل كنيد؟؟!!
  اما دوستان عزيز ديگه؛ خواهشا اينجا جاي اين بحثها و حاشيه ها نيست، خسته شدم بس كه حرف بي ربط خوندم ، شماييكه فرق پيكان رو با جنگنده نميدوني اينجا چكار داري، برو دنبال همفكرهاي خودت اينجا فقط و فقط بحث ميليتاري و نظامي و دانش نظامي بايد بشه ولاغير!!!!!!
  با تشكر ازسايت خوبتون فقط يكم مقالات منتشره رو بادقت بيشتري انتخاب كنيد چون واقعا در بعضي مقالات اشتباهات فوق العاده اوليه اي ميشه كه واسه يه سايت نظامي اصلا خوب نيست. ممنونم

 21. قاسم واحدی

  این نظر علمی نبود که فقط حمله به خبرگزاری مشرق بود. خیلی ناشیانه و پشت سر هم بدترین توهین‌ها رو به این خبرگزاری منصف کردید و کل متن دور و درازتون خالی از یک دلیل علمیه و استدلالتون فقط بر این پایه است که خودِ ر‌ژ‌یم آ‌مر‌یکا هم داره از اف‌۳۵ استفاده می‌کنه پس حتما خالی از اشکال و کمبوده

 22. امیر ارسیلان رحیم پور

  من واقعا برای آقای نویسنده متاسفم.شما فکر میکنی سوخو ۵۷ یا سوخو ۳۵ و یا میگ ۳۱ هواپیماهای کمی هستند؟برید سوخو ۳۵ رو با اف ۳۵ مقایسه کنید.جنگنده های آمریکایی فقط در حوزه الکترونیک بهتر هستند.سازنده اف ۱۶ به اف ۳۵ لقب بوقلمون داده.واقعا برید درباره میگ ۳۱ سوخو ۳۵ میگ ۳۵ سوخو ۵۷….تحقیق کنید بعد بیا اینجوری مقاله بنویس.غربی ها به سوخو ۳۵ لقب شاه آسمان داده اند.واقعا این مقاله مشکل اساسی داره.

 23. ارسطو

  عالی
  همه کارشناس نظامی نظرها جالبتر بود تا متن
  هرکی به دیگری میگه تو که حالیت نیست چرا نظر میدی
  سلاح های کشتار خودتون رو به بهترین نحو تحسین میکنید۔۔ موشکاش بخوره تو سرتون میفهمین کدوم بهتره

 24. رضا رضایی

  بابا چرا انقدر میسوزین اخه امریکا عرضه داشته اختلاس نکردن پیشرفت کرد و بهترین جنسای دنیارو تو همه چی دارن اگر بده چرا انگل زاده هاتون سر از اونجا در میارن همشون بابا نسوزین انقدر اونی که میگه سوخو 35 بهتره بهش میگم احمق نفهم اول برو تفاوت نسل های جنگنده رو بفهم فرق ۰هر و پنج رو بفهم بعد بیا تلاوت کن جنگنده نسل 4 قبل از اینکه متوجه حضور بشه نسل 5 شلیکشم کرده
  مثال دقیقشم زمان جنگه خودمون
  دلیل اینکه ایران برتری کامل تو نبرد هوایی داشت صدقه سر همین اف 14 امریکایی بود
  انقدرم نگید تامکت ایرانی
  باباتون نساخته که
  جالبه هم امریکا ساخته هم شاه خدابیامرز خریده شما انگلا هم فقط استفاده کردین و به اسم خودتون ثبت میکنین
  پس جنگنده های روسی اشغالی بیش نیستن که یه اف 14 قبل دیده شدن میگ 25 رو پودر میکرد
  الانم اف 35 یا 22 قبل اینکه دیده بشن اف 14 یا هر جنگنده ای رو پودر میکنن چون همون تکنولوژی اینو ساخته
  هرچند که شماها قبول بکن نیسین

 25. ایران

  یه عده واقعا هیچوقت نمیخوان بفهمن. بابا آمریکا هیچ رقیبی نداره و کشوری مثل ایران به جز بمب هسته ای هیچ تهدیدی برای امریکا نداره (روش کشورهای جهان سوم). برید یکم مطالعه کنید و امار و ارقام اقتصادی و نظامی بخونید مقایسه کنید. ما همون کشوری هستیم ک کره جنوبی اجازه پرداخت طلب ما رو از طرف امریکا نداره و کاری از دستمون برنمیاد. مشرق نیوز رو هم خوب ترکوندی مرسی

 26. arash

  با سلام آمریکا برترین سلاح و تسلیحات را که داشته باشد در برابر سلاح ایمان برادران ما کم می آورد یادمان رفته که یک برادر پاسدار با دست خالی 10 تا آمریکایی غول بیابانی تا دندان مسلح را اسیر کرده بود که تازه آمریکاییها اشک ریخته و از او امان میخواستند.

 27. محمد

  دوستانی که از مشرق نیوز و امثالهم طرفداری میکنند و به نویسنده حمله میکنند، بروند همان مشرق نیوز و فیک نیوزها را مطالعه کنند. چکاری با واقعیت دارند؟

 28. اوستا

  بسیار عالی بود👏👏ومتاسفم برای کاسه لیس های کودن

 29. شهرام

  در اینکه آمریکا دشمن ماست بحثی نیست.ولی وقتی مغزها از همه ی کشورها فرارمیکنند و میرن امریکا باید منتظر چنین تکنولوژی های برتری باشیم.
  هواپیماهای روسی اصلا قابل قیاس با هواپیماهای امریکایی نیستند. اف ۲۲ رپتور سلطان اسمان بهش لقب دادند بلا استثنا در کلیه جنگ های هوایی با هر هواپیمایی پیروز هست.مختص جنگ هوایی هست فقط. و امریکا هرگز اون رو نخواهد فروخت تا بتونه درصورت جنگ هواپیماهای دشمن رو رهگیری و ساقط کنه.اف ۳۵ ارزونتر هست وکاراییش بیشتر البته رادارش پیشرفته ترین رادار در جهانه حتی ازاف ۲۲ پیشرفته تره رادارش.ولی توان مقابله هوایی با اف ۲۲ رو نداره.یک نبرد ازمایشی بین اف ۲۲ و اف ۳۵ صورت گرفت که نتیجشو اعلام نکردن فقط خلبان اف ۳۵ گفت اف ۲۲ حریف سرسختیه.
  اینکه امریکا پیشرفته ترین هواپیمای جهان رو داره تولید میکنه و یک سر و گردن از بقیه کشورها بالاتره واقعیت تلخیه.الان اف ۱۴ که ما داریم ازش استفاده میکنیم وبهترین هواپیمای ماست درامریکا ازدور خارج شده وکارایی نداره.انشاالله متخصصان ما بتونن بهترین هواپیماها رو تولید کنند.
  ولی انچه مسلمه نیروی هوایی امریکا فعلا قویترین نیروی هوایی جهان است.و هواپیماهای روسی پیشرفته ترینشونم حرفی برای گفتن درمقابل هواپیماهای امریکایی ندارند.

 30. آراز

  اصولگرا ها مثلا خیلی خوبن ؟ برو ببین چه گند و کثافت هایی بار آوردن مثالش همین لاریجانی هست که حساب بانکی چند هزار میلیاردیش فاش شد ولی این مقاله خیلی هم خوب نبود چون بیش از حد کم لطفی در حق اف۲۲ شده بود با این حال خسته شدیم از دروغ های مشرق نیوز و اسپوتنیک

 31. بهنام

  خب راست میگه دیگه مشرق نیوز اخه رسانس؟ فقط پول میگیره دروغ بگه شماها هم دستتون نمیرسه به گوشت میگید بو میده
  من حتی از یه خلبان ارتش ایران اینو پرسیدم و بهم گفت تو دنیا امریکا بهترین و بی رقیب ترین جنگنده ها رو داره و روسیه هم در حد متوسط رو به خوب هستش ولی سالهای سال عقبه
  طرف گفت هنوز که هنوزه با یه اف 14 یا 15 میشه سوخو 35 یا 57 روسیه رو شکار کرد دیگ بماند اف 35 و 22
  قرار بود نوکر امریکا نشید رفتید غلام حلقه به گوش چین و روسیه کومونیست شدین
  والا امریکا سگش شرف داره به این دوتا
  والا غیرتن منطقی باشین دو زار هر کشوری تو دنیا که متحد امریکاس تو رفاه و پیشرفته هر کشوری هم که متحد این روس و چین اشغاله ضعیف و عقب مونده شده

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.