×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

هویتزر دیتا یک هویتزر جدید خودران ساخت کشور چک است. هویتزر دیتا یک توسعه بیشتر از هویتزر DANA M2 است، اما با یک برجک بسیار اتوماتیک و جدید. این سیستم توپخانه توسط ارتش چک ساخته شده است.

هویتزر خودکششی دیتا

دیتا برای اولین بار در سال 2021 به صورت عمومی آشکار شد. ویژگی غیرمعمول این هویتزر خودران این است که از طرح برجک استفاده می کند بر اساس شاسی چرخدار و نه شاسی دارطراحی شده است. چنین طراحی غیرمعمولی در چکسلواکی سابق در دهه 1980 در قالب هویتزر DANA ظاهر شد .

این هویتزر در چکسلواکی خود را به خوبی ثابت کرد. با انحلال چکسلواکی ، جمهوری چک و اسلواکی هم این هویتزر خودران چرخدار را بهبود بخشیدند. هویتزر دیتا با یک گلوله 155 میلی متری / L45 مجهز شده است. حداکثر برد آتش 39 کیلومتر با گلوله اصلی است.

هویتزر دیتا

توپخانه خودکششی دیتا می تواند با مهمات دقیق به اهداف واقع در 50 کیلومتری آن برسد. اگرچه طبق استانداردهای مدرن ، یک هویتزر با یک کالیبر 45 فاقد برد است. به عنوان مثال یک هویتزر بسیار مشابه اسلواکی زوزانا 2 از یک مهمات با توانایی 155 میلی متر / L52 استفاده می کند. تعدادی از هویتزرهای مدرن با مهمات ویژه می توانند به بیش از 70 کیلومتر برسند. این سیستم توپخانه قابلیت شلیک مستقیم نیز دارد.

حداکثر سرعت آتش 6 گلوله در دقیقه است. سرعت پایدار آتش 5 دور در دقیقه است.

توپخانه خودکششی دیتا در مجموع توانایی حمل 40 گلوله را دارد. این سیستم توپخانه دارای یک کابین زرهی است. اگرچه محافظت نسبتاً ضعیفی دارد. زره پوش از خدمه و اجزای حیاتی آن فقط در برابر شلیک سلاح های کوچک و ترکش پوسته توپخانه محافظت می کند. زره پوش دیتا حتی در برابر مهمات 5.56 یا 7.62 میلی متری نیز آسیب پذیر است.

در هویتزر دیتا یک سیستم فیلتراسیون NBC نصب شده است. این سیستم توپخانه بسیار اتوماتیک است. این سیستم شامل سیستم خودکار بارگیری مهمات ، ناوبری ، سیستم های خودکار اسلحه گذاری ، کامپیوترهای بالستیک ، سیستم های تشخیصی و غیره است. اگرچه یک ایستگاه کاری برای سومین خدمه نیز در برج وجود دارد. این فقط در موارد اضطراری برای کار دستی(غیر انوماتیک) برجک استفاده می شود.

توپخانه خودکششی دیتا

برخلاف بسیاری از هویتزرهای اخیر سوار بر کامیون ، مانند CAESAR فرانسه ، که بر اساس شاسی کامیون های نظامی اصلاح شده ساخته شده اند ، دیتا از یک شاسی مخصوص چرخ مخصوص استفاده می کند. نیروگاه این خودرو از یک موتور دیزلی توربو شارژ شده و خنک کننده هوا Tatra T3C-928-90 تأمین می شود و قدرت آن 400 اسب بخار است. موتور به یک گیربکس اتوماتیک متصل می شود.

توپخانه خودکششی دیتا می تواند در زمین های ناهموار حرکت کند همچنین یک واحد قدرت کمکی وجود دارد که امکان کنترل اضطراری اسلحه را در صورت خرابی موتور اصلی فراهم می کند.

توپخانه دیتا

کشور مبداجمهوری چک
وارد خدمت شد؟
خدمه2 – 3
ابعاد و وزن
وزن29 تن
طول (اسلحه به جلو)13.02 متر
طول بدنه؟
عرض3.09 متر
قد3.12 متر
تسلیحات
اسلحه اصلی155 میلی متر
طول بشکهکالیبر 45
مسلسل ها1 7. 7.62 میلی متر یا 12.7 میلی متر (اختیاری)
وزن پرتابه43.5 کیلوگرم
حداکثر دامنه شلیک39 کیلومتر
حداکثر برد شلیک (با مهمات با هدایت دقیق)50 کیلومتر
حداکثر میزان آتش سوزی6 دور در دقیقه
دامنه ارتفاع– 3 تا + 70 درجه
محدوده عبور60 درجه
بار مهمات
اسلحه اصلی40 دور
مسلسل ها؟
تحرک
موتوردیزل Tatra T3C-928-90
قدرت موتور400 اسب بخار
حداکثر سرعت جاده90 کیلومتر در ساعت
دامنه600 کیلومتر
قابلیت مانور
شیب60٪
شیب کناری30٪
مرحله عمودی0.47 متر
سنگر2 متر
ضبط کردن1.2 متر

 

 

 

 

 

 

منبع military-today.com

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.