×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1943411 524 - سردار دهقان: همکاری دفاعی با چین اولویت ماستبه گزارش میلیتاری نیوز به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، پس از انجام مراسم استقبال رسمی از سپهبد چانگ وان چوان وزیر دفاع جمهوری خلق چین که از سوی سردار دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در محل وزارت دفاع کشورمان صورت گرفت، وزرای دفاع دو کشور و هیات های همراه با یکدیگر دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند.

سردار دهقان در این دیدار طی سخنانی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور چین به جمهوری اسلامی ایران و توافق روسای جمهور دو کشور در خصوص تقویت و توسعه همکاری های دفاعی – نظامی و مبارزه علیه تروریسم در چارچوب سند جامع همکاری های دو کشور تاکید کرد: ارتقاء روابط و همکاری های دفاعی – نظامی بلند مدت با چین از اولویت های اصلی دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود و سفر وزیر دفاع چین به ایران را در همین راستا ارزیابی می کنیم.

سردار دهقان با بیان اینکه همکاری های دفاعی – نظامی ایران و چین، ضامن صلح و امنیت جهانی و منطقه ای است تاکید کرد، حفظ صلح و ثبات در آسیا و اقیانوسیه مسئولیت تمامی کشورهای این منطقه است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با تبیین شرایط منطقه خاطر نشان کرد: امروز منطقه خاورمیانه به دلیل مداخلات خارجی و عدم احترام به حاکمیت ملی کشور ها به کانون بحران و نا امنی در جهان تبدیل و به تروریسم و گسترش آن در اقصی نقاط جهان منجر شده است.

سردار دهقان با اشاره به حمایت آمریکا و برخی دولت های منطقه از جریانات تروریستی گفت: دامنه تروریسم و گستره آن در حال گسترش به اروپا، آسیای مرکزی، قفقاز و دیگر مناطق می باشد و امروز تهدید داعش و تروریسم به یک چالش مهم منطقه ای و جهانی تبدیل شده است.

وزیر دفاع تاکید کرد، مقابله با این بحران نیازمند همکاری صادقانه و کارآمد همه کشورهای مورد تهدید از جانب تروریسم می باشد.

سردار دهقان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تجربیات عظیمی که طی چند سال اخیر در عرصه مقابله تروریسم به دست آورده آمادگی خود را برای ایجاد یک حرکت دسته جمعی برای مقابله با این تهدید اعلام می نماید و معتقد است کشور چین در این فرآیند می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند.

وزیر دفاع در پایان اظهار امیدواری کرد سفر وزیر دفاع چین فصل جدیدی از همکاری های دفاعی- نظامی را رقم زده و موجبات تقویت صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و جهانی را فراهم کند.

سپهبد چانگ وان چوان وزیر دفاع جمهوری خلق چین نیز در این دیدار طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر به ایران اظهار داشت: کشور بزرگ ایران با تمدن کهن از جایگاه برجسته و ممتازی در حوزه های سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی برخوردار است و من بسیار خوشحالم که در تهران با دوست صمیمی خود سردار دهقان دیدار و گفتگو می کنم.

وی افزود: اشتراک منافع و تفاهم ایران و چین در مسائل مختلف جهانی و منطقه ای راه را برای توسعه همکاری های دفاعی-نظامی میان دو کشور کاملاً هموار کرده است.

وزیر دفاع چین با اشاره به سفر دو سال پیش سردار دهقان به چین، روابط دفاعی-نظامی ایران و چین را خوب توصیف کرد و برگسترش و تعمیق آن با اجرای دقیق موافقت نامه همکاری های دفاعی-نظامی بین دو کشور تاکید نمود.

سپهبد چانگ وان چوان، امضای موافقت نامه همکاری دفاعی –نظامی را مهم و تحکیم بخش روابط دو کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که سفر وی به تهران سرآغاز جدیدی در توسعه روابط و مناسبات دفاعی-نظامی ایران و چین باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.