×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

در این پست سعی داریم مقایسه مختصری بین قدرت ارتش و سپاه پاسداران ایران داشته باشیم.

مقایسه بین این دو نیرو وقتی صحیح است که این ۲ نیرو باهم دشمن باشند! اما برادر و همکار همدیگر هستند ارتش وسپاه وظیفه حراست از تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران رو دارند و بعضی وقتها باعث مشارکت این دو نیروی عزیز با هم میشود و وظیفه هر دو دفاع از تمامیت ارزی و خاک میهن از هر نوع حمله احتمالی خارجی است.

تسلیحات ارتش و سپاه

هر دوی این نیروها زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح قرار گرفته و رؤسای همهٔ آن‌ها توسط رهبر ایران انتخاب می‌شود. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کار برنامه‌ریزی و تهیه امکانات برای نیروهای نظامی را برعهده دارد و به‌طور مستقیم در عملیات‌های نظامی شرکت نمی‌کند ولی جزء نیروهای مسلح محسوب می‌شود. به گفته جان ابی زید، فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، نیروهای مسلح ایران قوی‌ترین نیروها در منطقهٔ خاورمیانه هستند.

سپاه و ارتش مثل دو کفه ترازو هستند.و برقراری تعادل میان این دو به هماهنگیهای عملیاتی اونها کمک می کنه.اما اگر یکی از کفه ها سنگین تر باشه عملکرد هر دو رو در شرایط جنگی مختل می کنه. در حال حاضر مسولیتهای دفاعی و امنیتی بین سپاه و ارتش تفکیک شده است.و بر اساس شرایط و نوع مسولیت های محوله هر کدام به نوبه خود قوی هستند. مثلا شما برای یک گروه مدافع(پدافندی) از جنگ افزار های دفاعی استفاده می کنید و برای یک گروه مهاجم(آفندی) از تسلیحات تهاجمی استفاده می کنید.پس نمی تونیم بگیم یک گروه از گروه دیگر قوی تر است.بلکه هر دو گروه در زمینه تخصصی خودشون قدرت بالایی باید داشته باشند.

سپاه ساختارش طوری است که عملیات برون مرزی انجام می دهد و ارتش عملیات برون مرزی تنها در حد نیروی سازمان ملل دارد.

سپاه نیرویش برای جنگ نابرابر و نامتقارن آماده شده است و ارتش برای جنگ کلاسیک –

در سپاه نیروی وظیفه آموزش کلی می بیند و تمام در حالی که در ارتش نیرو آموزش تخصصی می بیند و در موقع جنگ ارتش نیروهایش را برای همان واحد فرا می خواند و نفر به کارش آشنا است.

ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران

ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتشی از نوع منظم حساب می‌شود که حدوداً دارای ۴۲۰۰۰۰ نفر پرسنل است. از این رو ارتش جمهوری اسلامی ایران خود، از سه زیر مجموعه تشکیل می‌شود که به آنها قوای سه‌گانه ارتش می‌گویند.

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران که برآورد می‌شود حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر پرسنل داشته باشد.

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که برآورد می‌شود حدود ۵۲۰۰۰ نفر پرسنل داشته باشد.

همچنین بخوانید:  انهدام اهداف توسط جنگنده‌های فانتوم و سوخو۲۴

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که برآورد می‌شود حدود ۱۸۰۰۰ پرسنل داشته باشد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حدود ۱۲۵۰۰۰ نفر پرسنل دارد و خود به ۵ زیر مجموعه تقسیم می‌شود.

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

و سازمان بسیج مستضعفین بسیج از مجموعه شبه‌نظامیان داوطلب تشکیل می‌شود و عضویت در آن در زمان جنگ اهمیت بیشتری دارد. تعداد افراد عضو بسیج به ۲۳٫۸۰۰ میلیون نفر می‌رسد.

<a data-ail=جنگنده های ارتش ایران” class=”wp-image-10858″/>

در بخش نیروی هوایی مسلما ارتش قویتره بدلیل ناوگان عظیم جنگنده و بالگردهای پیشرفته تری که نسبت به نیروی هوایی سپاه در اختیار دارد برتری دارد.

اما در بخش پهپادی بین سپاه و ارتش برتری با سپاه است. سپاه پاسداران بزرگترین و پیشرفته ترین ناوگان پهپادی خاورمیانه را در اختیار دارد.

دارا بودن انواع پهپاد شناسایی و رزمی وتنوع در مدل ها از نکات قوت سپاه است.

در بخش سامانه های پدافندی برتری با ارتش است بخاطر دارا بودن سامانه های اس ۲۰۰ و اس ۳۰۰ و هاوک و… رادارهای برد بلند قدرتمند که اطلاعات راداری هر دو نیرو با هم شیر می شوند.

شهر موشکی سپاه

در بخش نیروی دریایی. ارتش با داشتن انواع ناوشکن زیردریایی هاورکرافت برتری چشمگیری نسبت به سپاه دارد. اما ناوگان قایق های تندروی سپاه قدرت خاصی در کنترل مرزهای آبی کشور ایجاد کرده است.

در بخش موشکی که بدون تردید برتری با سپاه است. سپاه با داشتن انواع موشک برد بلند و کوتاه و متنوع قویترین قدرت موشکی خاورمیانه را به نام ایران ثبت کرده است.

در بخش نیروی زمینی قطعا برتری با ارتش است بخاطر آموزش های تخصصی و حرفه ای و ذات اصلی ارتش

ارتش یک نیروی کلاسیک و منسجم است که قدمت زیادی داره و کار ازموده ترین نیروی کشور هست.

سربازان و محافظان وطن

در پایان لازم است به این نکته اشاره کنم که در نگارش این مطلب اصلا قصد ضعیف یا قوی نشان دادن ارتش و سپاه نداشتم چون هر کدام در جای خود انجام وظیفه میکنند و ماموریت خاص خود را دنبال میکنند. به خصوص بعد از جنگ که ستاد نیروهای مسلح با داشتن زمان کافی در برنامه ریزی و ماموریتهای محوله آنان و با توجه به قابلیتهای هرکدام از این دو سازمان شاهد وضعیت بهتری در سازمان رزم آنان هستیم. یکسویه نگاه کردن به ارتش و یا سپاه هیچ فایده ای که ندارد بلکه ضرر بسیار زیادی برای آنها که وضیفه تامین امنیت کشورمان را دارند خواهد داشت.

زنده باد سربازان و محافظان وطن

 1. نیما

  سلام ، در بخش نیروی زمینی واقعا تعجب کردم که چگونه ارتش رو برتر میدونید ، هم از تعداد نفرات و هم تسلیحات و هم تجربه درگیری و کار آزمودگی این نیروها ، سپاه با فاصله زیاد برتره ، حال آنکه از نیروی زمینی ارتش بیشتر به عنوان دکور استفاده میشه تا یک نیرو

  • aria-moazeni

   سلام
   نیروی زمینی خودش شامل چند بخش مهم است
   مثل توپخانه که سپاه برتره اما از نظر آمادگی اموزش و نفرات آماده رزم ارتش برتره
   در بحث ادوات زمینی مثل تانک و نفر بر علی رغم تجهیز سپاه به تانک کرار اما عمده زرهی های کشور در اختیار ارتش است

 2. مهدی فردوسیان یخدانی

  با سلام، اگر یک به یک لشگر های سپاه وارتش رو ذکر کنید وهم چنین تیپ های ویژه متوجه خواهید شد که تعداد لشگر های سپاه از ارتش و هم چنین تیپ های مستقل سپاه از ارتش نیز بیشتر میباشد واگر کمی دقت کنید یگان های زرهی سپاه نیز از ارتش بیشتر میباشد واما در نیروی زمینی سپاه، سازماندهی بیشتر از لشگر نیز گنجانده شده مثل سپاه قدس، سپاه بدر و سپاه محمد رسول الله و…در بحث نیروی دریایی درست فرمودید ولی سپاه در مجموع دست پر تری نسبت به ارتش در دریا از حیث لانچر های پرتاب موشک بر روی قایق های تندرو دارد وهم چنین دارای یگان منحصر بفرد قایق های پرنده، در نیروی هوایی از لحاظ جنگنده شکاری رهگیر کفه ترازو بسمت ارتش است اما در بحث ترابری هوایی کفه ترازو با سپاه هست
  در پناه حضرت حق

 3. Mohsen

  با سلام.
  ببینید دوستان عزیز من نمیدونم چه معنی میده شما میگین سپاه تو این زمینه قدرتش بیشتره یا ارتش تو زمینه ی دیگه.اصلا ربطی نداره.ما باید افتخار کنیم هر دو نیروهای نظامی ما هر کدام در زمینه های خاصی قدرتمند هستند که وقتی یکی بشن عالی میشه.من موافقم اموزش های ارتش تخصصی تره و سربازانش تقریبا نسبت به سپاه اماده تر هستن.و یا تو بحث موشکی سپاه مجهز تر هستش.مهم اتحاد ما هستش.
  من نوکر تمام دلیر مردان و تکاوران هر دو نیرو هستم.دستشونو از همین جا میبوسم.

 4. سید حسین حسینی

  قایق پرنده؟!

 5. علی

  شاید شما ریاضی تون ضعیفه چون معلومه از نظر تعداد برتری با ارتش است. از نظر کیفیت هم ارتش تکاوران بیش تری داره

 6. javadmostaghim

  چاقوی میوه خوری بهتر است یا ساتور چه معنی داره؟
  شما مهمون میاد خونتون برای مهمونتون ساتور میزارید چون با یه ضربه میوه رو نصف میکنه؟
  تو بسکتبال، فوتبال و والیبال آیا قد بلند نشون از برتری تیم داره؟ مارادونا کلا یه وجب قد داشت بهترین بازی کن تاریخ فوتبال بود.
  به نظر من هر کی جای خود، و باید برای تشکیل تیم خوب باید همدیگه رو پوشش بدن نه اینکه شاهد رقابت باشیم چرا که رقابت در داخل تیم یه شکست بزرگ هست.
  فرقی نداره نیروی انتظامی، ارتش و سپاه و کارمند شهرداری یا شیر پاستوریزه و… همه داخل یه تیم هستند. مثلا کشاورز در زمان لازم گندم و نان دست ارتشی ندهد آیا ارتش و تسلیحات آن بدرد خواهد خورد که بخواهد از کشور هم دفاع کند؟
  به نظر من رقابت تسلیحاتی بین نفرات یک تیم (ارتش وسپاه) خطرناک است از این مقایسه ها پرهیز کنید. از همین رو آمریکاییها سپاه رو تحریم کردند تا دو دستگی اتفاق بیافتد. رادیو فردا و وی او ای وابسته به دولت آمریکا رو نگاه کنید به شدت تبلیغ منفی در مورد ایران میکنند به خصوص شمشیر رو از رو برای تفرقه بین سپاه و ارتش بستند.
  شخصا نظرم این است باید در تیم علمی و فناوری تسلیحات تیم ارتش وسپاه نگاه جدید و ویژه ای باید شود چرا که در یک نگاه می توان فهمید چرا آمریکا تا این حد به پیشرفت دست پیدا کرده، امنیت کشور وتجارت خارجی= رفاه بیشتر و پیشرفت
  ممنون از سایت خوبتون

 7. حمید صفت

  سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران یکی از قوی ترین و حرفه ایی ترین نیروهای جهان است و بنظرم پرسنلش از ارتش بیشتره ولی نمیخان بگن و میخوان محرمانه بماند.

 8. محمد

  ارتش خیلی قوی تر از سپاه خسیلی سپاه رو گنده کردن ارتش باید سلاح هاش محرمانه بمونه تا دشمن نفهمه درضمن موشک های ایران فقط مخصوص سپاه نیست ارتش هم انواع موشک رو داره تازه تکاور های ارتشی خیلی آماده تر هستن ۴ تکاور ارتشی ۱۳۰ تا داعشی زدن زمانی که کربلا محاصره شده بود خود مردم کربلا گفتن اگه این چهار تا تکاور ارتشی نبود داعش کربلا رو هم میگرفت

 9. خیرخواه

  مقایسه عاقلانه:
  نیروی هوایی: ارتش با دراختیار داشتن بیش از ۵۰۰ هواپیما رکن اصلی هوایی کشور است و همچنین بزرگترین عملیات هوایی جهان به نام اچ ۳ به نام این نیرو ثبت شده است در حالی که سپاه فقط ۲ جنگنده سوخو دراختیار دارد.
  نیروی دریایی: از نظر سایت رسمی رتبه بندی ارتش های جهان(global firepower) نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جایگاه ششم را در جهان دارد. و این نیرو در مقایسه با سایر نیرو های دریایی جزو معدود کشور های سازنده زیر دریایی در جهان است. و این نیرو سریعترین و قوی ترین اژدر جهان را دراختیار دارد.
  نیروی زمینی:این نیرو با قرار گرفتن در جایگاه سیزدهم در میان نیرو های زمینی در جهان و دراختیار داشتن بیش از ۲۰۰۰ تانک و خودروی زرهی و تکاوران زبده به اعتراف آمریکا، رکن اصلی نیروی زمینی در ایران است.
  نیروی پدافند:این نیرو با رادار های قدرتمند و رهگیری پهباد گلوبال هاوک و موشک های نقطه زن قدرتمند تنها نیرو در عرصه پدافند در ایران است.
  حال شما قضاوت کنید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.