×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

در روزهای اخیر شاهد شروع جنگ و درگیری های خونین بین ج آذربایجان و ارمنستان هستیم و تصمیم داریم مقایسه مختصری از قدرت نظامی این دو کشور که هم مرز با ایران هستند را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

برای سال ۲۰۲۰ ، ارمنستان در رتبه ۱۱۱ و ج آذربایجان در رتبه ۶۴ قویترین ارتش های جهان قرار دارند در حالی که ایران در رتبه ۱۴ جهان قرار دارد که مجموع توان ارتش ارمنستان و آذربایجان به اندازه نیمی از قدرت ایران هم تخمین زده نمی شود.

۳۰ ارتش قدرتمند جهان در سال ۲۰۲۰ و اثبات جایگاه ایران در رده ۱۴

شاید این روزها بخاطر جنگ بین ارمنستان و ج آذربایجان سوالی ذهن تون رو درگیر کرده که ارتش آذربایجان قویتره یا ارتش ارمنستان در ادامه به مقایسه قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان خواهیم پرداخت.

قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان

مجموع نیروهای نظامی

در مجموع نیروی زمینی ارمنستان متشکل از ۴۶۰۰۰ نفر نیرو است که ۲۰۰۰۰ نفر انها نیروی حرفه ای و ما بقی سرباز هستند.

نیروی زمینی اذربایجان دارای ۶۷۰۰۰ نفر پرسنل است که ۲۸۰۰۰ نفر انها نیروی حرفه ای و ما بقی سرباز هستند.

توپخانه

ارمنستان:در بخش توپخانه خودکششی دارای حدود سی عراده اکاتسیا، ۱۰ تا ۱۳ عراده توپ۱۲۲ م م گاوازدیکا است و در بحث توپخانه کششی دارای ۹۰ عراده توپ ۱۲۲ م م دی ۳۰ است که بخشی از ان را به شکل دست دوم از منتنگرو، روسیه و بلاروس خریداری کرده است. همچنین دارای ۲۰ تا ۲۵ عراده توپ ۱۵۲ م م دی ۲۰ است که تعدادی از ان را از روسیه دست دوم خریدار کرده است که با ۲۵ عراده توپ۱۵۲ م م ۲ ای ۳۶ و حدود ۳۰ عراده توپ ضد تانک ۱۰۰ م م تی ۱۲ تکمیل شده است.

مقایسه قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان

ج آذربایجان:در بخش توپخانه خود کششی این کشور دارای حدود ۱۸۰ توپ خودکششی است که دو نوع انها شامل ۸۱ عراده ۲ اس ۱ گوزدیکا با کالیبر ۱۲۲ م م و ۲۶ عراده توپ ۱۵۲ م م اکاتسیا است ولی این کشور ۲۶ توپ خودکششی شنی دار ۲۰۳ م م پیون ساخت شوروی را از بلاروس دریافت کرده است. به غیر از این سه قلم این کشور دارای پنچ عراده توپ خودکششی ATMOS 2000 با کالیبر ۱۵۵ م م ساخت اسرائیل، ۱۸ عراده توپ ماستا با کالیبر ۱۵۲ م م ساخت روسیه (تحویل سال ۲۰۱۴) و توپ خودکششی ۱۵۵ م م ترکی تی ۱۵۵ که ۱۸ عراده ان تحویل این ارتش شده است.

توپخانه راکتی

بیشترین راکت انداز ها ارمنی ها بین ۵۰ تا ۹۰ عراده راکت ۱۲۲ م م گراد است که تعداد را دست دوم در سال ۱۹۹۵ از روسیه تحویل گرفته اند. همچنین این ارتش تعداد نا مشخصی راکت انداز ۲۲۰ اورگان دارد ولی این مسئله قابل تائید نیست زیرا تصویر از این راکت انداز در ارمنستان ثبت نشده و جای نیز سفارش در این مورد ثبت نشده است. در برخی منابع از ۶ عراده از این راکت انداز در ارمنستان سخن به میان امده است .همچنین این کشور دارای تعدادی راکت انداز سمرج نیز میباشد . همچنین ارمنستان دارای ۴ راکت انداز ۲۸۷ م م wm-80 ساخت چین است . این راکت انداز دارای دو لانچر روی هر خودرو ، و هر لانچر به چهار راکت در مجموع هشت راکت دارای برد ۱۲۰ کیلومتر است که دوربردترین راکت موجود ارمنستان است.

ج آذربایجان حدود ۲۰۰ راکت انداز توپخانه ای دارد . بیشترین تعداد حدود ۷۰ عراده مربوط به راکت ۱۲۲ م م گراد است ولی موثر ترین راکت انداز این کشور عبارت اند از راکت انداز ۳۰۰ م م سمرچ ساخت شوروی است.این راکت انداز ۳۰۰ م م دارای برد ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر است و دارای لانچر ۱۲ لول است .اذربایجان ۱۲ عراده از این راکت انداز را از اکرایین به شکل دست دوم و ۱۸ عراده از روسیه تحویل گرفت. به غیر از ان ۴۴ راکت انداز ۱۲۲م م تی ۱۲۲ ساخت ترکیه که یک راکت ۴۰ لول با برد ۴۰ کیلومتر، ۳۰ عراده راکت انداز اسرائیلی لار۱۶۰ که یک راکت انداز ۱۶۰ م م با ۲۶ لوله پرتاب است که ۴۵ کیلومتر برد دارد، ۳۰ راکت اندازاسرائیلی Lynx مشابه راکت انداز لار ۱۶۰ ولی با توان شلیک مهمات های هدایت ماهواره ای ،۲۱ لانچر راکت انداز ۳۰۲ م م کا ۳۰۰ ساخت ترکیه که دارای چهار راکت با برد ۱۰۰کیلومتر که توان شلیک مهمات هدایت ماهواره ای را نیز دارد و ۱۸ راکت انداز ۲۲۰ م م روسی برد کوتاه TOS با کلاهک تریبوباریک و لانچر ۲۴ لول.از جمله اخرین راکت اندازهای تحویلی به اذربایجان راکت انداز پولانز ساخت بلاروس است که شامل هشت راکت ۳۰۰ م م سوار بر شاسی متحرک با برد ۲۰۰ کیلومتر است.

خودروی زرهی

ارتش ارمنستان حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ خودرو زرهی چهار چرخ BRDM-2 را در خدمت دارد اگرچه احتملا اکثر انها دیگر ذخیره شده اند. همچنین این کشور کمتر از ده عراده بی تی ار ۶۰ دارد . اگرچه در برخی منابع تعداد ۱۰۰ عراده ذکر شده ولی از روز اول کمتر از ۳۰ عراده از این نفربر در خدمت ارمنستان بوده است . همچنین ارمنستان حدود ۲۰ تا ۲۵ عراده و یا کمی بیشتر بی تی ار ۷۰ دارد که برخی را نیز با برداشتن برجک مجهر به توپ۲۳ م م دو لول ضد هوایی شده اند همچنین ۱۱۰ عراده نفربر بی تی ار ۸۰ در سال ۲۰۱۳ از روسیه خریداری شده است ولی برخی منابع از وجود ۱۶۰ عراده بی تی ار ۸۰ خبر می دهند و حدود ۱۴۵ عراده نفربر شنی دار MT-LB نیز در خدمت ارمنستان است البته به نظر میرسد فعلا در حالت زخیره قرار دارند. به این لیست ده خودرو تایگر ساخت روسیه نیز باید اضافه کرد در بخش نفربر زرهی مسلح ارمنستان دارای ۸۰ عراده بی ام پی ۱ و بین ۵۰ تا ۶۰ فروند بی ام پی ۲ است. این کشور بی ام پی ۲ را یک دهه پیش به میزان ۵۰ عراده از روسیه خریدای کرد.

خودروی زرهی ارمنستان اذربایجان

ج آذربایجان از بیش از ۷۰۰ خودوری زرهی چرخدار بهره می برد که ساخت کشورهای مختلف مانند امریکا، المان، افریقای جنوبی، اسرائیل و ترکیه است . از جمله پر تعداد ترین انها میتوان به ۸۵ عراده خودروی زرهی چهار چرخ مارادر ساخت افریقای جنوبی، ۳۵۰ خودروی زرهی چهار چرخ کبرا و ۲۰۰ عراده خودروی ZPT هر دو ساخت ترکیه، ۱۱۰ عراده خودروی لندرور دیفندر نسخه نظامی لند رور انگلستان اشاره کرد. همچنین بیش از ۵۰۰۰ کامیون نظامی در این ارتش خدمت میکند.

تانک

در بخش زرهی ارمنستان دارایی چندان بزرگی ندارد . بزرگترین دارایی ان حدود ۲۰۰ عراده تی ۷۲ است که دست کم طی دو سری اکثر انها را از نسخه تی ۷۲ بی از روسیه تحویل گرفته است اگرچه تعدادی تی ۷۲ ام نیز در خدمت دارد. همچنین گفته تعدادی از تی ۷۲ به زره کنتاکت۵ مجهز شده اند . همچنین حدود ۲۰ عراده تی ۸۰ بی وی است که همکنون پیشرفته ترین تانک ارمنستان است و بازمانده از شوروی می باشد ولی چندان مورد استفاده نیست و به نظر می رسد ارمنیها تانک ساده تری چون تی ۷۲ را ترجیه می دهند . همچنین کمتر از ده عراده تی ۵۵ نیز در خدمت ارمنستان است.

تانک آذربایجان و ارمنستان

آذربایجان از سه تانک تی ۵۵ ، تی ۷۲ و تی ۹۰ استفاده میکند. اذربایجان ۱۲۰ عراده تی ۵۵ را در سال ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ در جریان جنگ غره باغ از اکراین تحویل گرفت که همگی از نسخه تی ۵۵ ای ام بودند و امروزه به شکل ذخیره نگهداری می شود. ولی پر تعداد ترین تانک این کشور تی ۷۲ است. اذربایجان حدود ۴۰۰ عراده تی ۷۲ دارد که تعداد کمی از شوروی باقی ماند ولی بعد از استقلال دست کم از چهار کشور این تانک ها را دست دوم تحویل گرفت. درسال ۲۰۰۵ تعداد ۶۰ عراده تی ۷۲ ام۱ از بلاروس و ۹۳ عراده دیگر در سال ۲۰۱۰ از همین کشور تحویل گرفت. همچنین این کشور ۶۲ عراده تی ۷۲ بی در سال ۲۰۰۶ از روسیه، ۴۵ عراده در سال ۲۰۰۳ از اکرایین و تعداد از اسلواکی تحویل گرفت. تی ۷۲ اذربایجانی از نسخه A ، B و حتی ام۱ بودند . این تی ۷۲ طی برنامه ارتقای توسط اسرائیل به استاندارد ASLAN که شامل سامانه ناوبری جدید جی پی اس و اینرسی، سامانه اتش جدید با ۷۰% برد بیشتر اتش و زره واکنش دهنده جدید در کنار هشدار دهنده لیزری و رایانه بالستیک جدید است که از نظر دقت اتش با تی ۹۰ برابری میکند ولی پیشرفته ترین تانک اذربایجانی ها تانک T-90S است که صد عراده ان بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ تحویل این کشور شده است . تی ۹۰ فروخته شده دارای سامانه اختلالگر فروسرخ استورا است.

نیروی هوایی

ارمنستان در زمان تاسیس در سال ۱۹۹۱ و سال بعد ان حدود سه جنگنده و ۱۵ هواپیما و بالگرد ترابری داشت . این سه جنگنده دو سوخو۲۵ و یک میگ۲۵ بودند. ارمنستان از بالگردهای برای بمب باران اذری ها استفاده میکرد. از سال ۱۹۹۵ با در نظر گرفتن ضعف هوایی این کشور، ارمنستان یک پیمان ۲۵ ساله با روسیه برای استقرار تعداد شکاری در خاک این کشور امضا کرد که شامل استقرار ۲۰ تا ۲۵ فرند میگ۲۹ بود. البته دست کم ۸۰ فروند هواپیمای ترابری و بالگرد و حتی تعداد جنگنده از شوروی در انبار های ارمنستان باقی ماند ولی کمتر از ده تا پانزده فروند انها ارزش عملیاتی داشتند . در سال ۲۰۰۴ میلادی این کشور دست به خرید ده فروند سوخو۲۵ از اسلواکی زد که در حال حاظر تنها جنگنده عملیاتی این کشور است. مدتی ارمنستان به دنبال خرید همین میزان سوخو۲۷ نیز بود حتی برخی از منابع اذربایجان در سال ۲۰۰۵ از تحویل این سوخو۲۷ ها از یکی از کشورهای اروپای شرقی خبر دادند ولی امروز کاملا مشخص است این خبر درست نبوده است . ولی اگرچه ارمنستان نتوانست سوخو۲۷ به دست بیاورد ولی در سال ۲۰۱۹ میلادی طی یک قرارداد دست به خرید ۸ فروند سوخو۳۰ اس ام زد. سوخو۳۰ اس ام همان نسخه در خدمت خود روسها است. این کشور در کنار این ۸ فروند تعدادی موشک هوا به هوای ار۷۷ و ار۲۷ نیز سفارش داده که البته تعداد ان مشخص نیست .اولین دسته این سوخو ها در اواخر سال ۲۰۱۹ شامل ۴ فروند تحویل این کشور شد ارمنستان حدود ۱۳ فروند سوخو۲۵ نیز در خدمت دارد که پر تعداد ترین جنگنده انها است که شامل دو فروند نسخه دو سرنشینه اموزشی می شود. سوخو۲۵ ارمنستان به راکت های اس ۵ و اس ۸ و بمب های ۲۵۰ و ۵۰۰ کیلوگرمی تجهیز شده است . همچنین این نیرو دارای شش فروند جت اموزشی رزمی ال ۳۹ است که به صورت دست دوم از اکرایین خریداری شده است.

ارمنستان در بخش ترابری این ارتش دارای ۳ فروند ایلیوشین ۷۶ است که تنها هواپیما ترابری این ارتش است. البته این ارتش دارای تعداد انتنوف۱۲ و ۲۴ نیز است که فعلا زمینگیر هستند.

جنگنده آذربایجان و ارمنستان

نیروی هوایی ج آذربایجان

میگ۲۱: نیروی هوایی اذربایجان همکنون دارای ۵ فروند میگ۲۱ است که بازمانده از انبار های شوروی بود. این پرنده در زمان شوروی نیز ذخیره شده بود ولی در اذربایجان به خدمت بازگشت . البته دست کم ۱۵ تا ۲۰ فروند میگ۲۱ به خدمت گرفته شد ولی همکنون ۵ فروند در خدمت است که برای دفاع هوایی دارای موشک فروسرخ ار ۶۰ است

میگ۲۹: همچنین پیشرفته ترین شکاری اذربایجان میگ ۲۹ این کشور است که به صورت دست دوم در سال ۲۰۰۵ میلادی از اکراین تحویل شد. ۱۶ فروند از این جنگنده دست کم شامل شش فروند نسخه اموزیش یو بی تحویل این کشور شد که مجهز به موشک ار ۶۰ و ار ۲۷ هستند. اذربایجان برای مسلح کردن این جنگنده ها ۴۳ تیره موشک ار ۲۷ نسخه هدایت رادار نیم فعال از اکرایین به صورت دست دوم تحویل گرفت سوخو۲۵: تنها جنگنده تهاجمی ارتش اذربایجان که طی دو سری به شکل دست دوم تحویل این کشور شد. در مرحله نخست ۶ فروند به صورت دست دوم در سال ۲۰۰۲ از گرجستان تحویل شد و در مرحله بعد ۱۱ فروند در سال ۲۰۰۹ به صورت دست دوم از بلاروس خریداری شد. همکنون ۱۱ تا ۱۳ فروند سوخو۲۵ در اذربایجان در خدمت است که مجهز به راکت اس ۵ و اس ۸ و بمب های ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرمی هستند جدیدا اذربایجان موفق شده که تعدادی موشک کروز اس او ام ساخت ترکیه با برد ۲۵۰ کیلومتر را به دست اورد که یک موشک هوا پرتاب است . مشخص نیست دقیقا این موشک از کدام جنگنده این نیرو قابلیت پرتاب دارد.

تنها هواپیمای ترابری ارتش اذربایجان یک فروند ایلیوشین ۷۶ است که بازمانده از شوروی است. این کشور در حال تلاش برای به دست اوردند سه فروند هواپیمای سی ۲۳۵ تولید شده در ترکیه است اموزشی نیروی هوایی اذربایجان دارای ۱۲ فروند جت اموزشی ال ۳۹ است . این ۱۲ فروند در سال ۲۰۰۵ به صورت دست دوم از اکرایین خریداری شد. این جت اموزشی مادون صوت ساخت چک اسلاواکی سابق که در ارتش شوروی نیر خدمت میکرد دارای یک جایگاه زیر هر بال برای حمل سلاح نیز است همچنین این نیرو از ۷ بالگرد ترابری میل۲ ساخت شده در لهستان و بازمانده از ارتش شوروی بهره می برد که در نقش اموزشی و گهگاه ترابری استفاده می شود البته یک نکته مهم این است که ارتش اذربایجان دارای نسخه شناسایی میگ۲۵، جنگنده تهاجمی سوخو۱۷ و ۲۴ نیز بود که همگی فعلا ذخیره هستند که دلیل ان صرفه جویی مالی است ولی این امکان وجود دارد برخی از انها در صورت لزوم عملیاتی شوند(البته نه به سرعت). همچنین چند فروند انتنوف۱۲ و ۲۴ و ایلیوشین ۷۶ نیز به صورت ذخیره نگهداری می شود . از این روی این نیرو دست کم ۴۰ فروند جنگنده دیگر و ده فروند هواپیمای ترابری دیگر در خدمت دارد نیروی هوایی اذربایجان کوچک است و توان بالای ندارد و به نظر می رسد به دلیل عدم وجود توان هوایی بزرگی در ارمنستان ، اذربایجان نیز بودجه ای برای تجهیز نیروی هوایی در نظر نگرفته است (نیروی هوایی ارمنستان تنها دارای ۱۱ فروند سوخو۲۵ به عنوان نیروی جنگی است)

همچنین بخوانید:  ۳۰ ارتش قدرتمند جهان در سال ۲۰۲۰ و اثبات جایگاه ایران در رده ۱۴

پدافند هوایی

در ارمنستان سازمانده ای فرمانده ای پدافند هوایی از نیروی هوایی جدا است . پدافند در ارمنستان اهمیت بسیار دارد زیرا این کشور توان خرید جنگنده ندارد و از نیروی هوایی اذربایجان ضعیفتر و از ترکیه خیلی خیلی خیلی ضیعفتر است از این رو به توان پدافند هوایی خود دل بسته است. این توان در برابر اذربایجان موثر است زیرا خود اذربایجان نیز با ۲۵ جنگنده برتری انچنانی بر ارمنستان ندارد

تجهیزات پدافندی ارمنستان عبارتند از اس ۳۰۰: این کشور در سال ۲۰۰۷ دو اتش بار اس ۳۰۰ پی اس را به شکل دست دوم از روسیه تحویل گرفت که شامل ۱۴۴ موشک وی ۵۵ یو نیز می شود . این سامانه همکنون بهترین سامانه پدافندی هوایی ارمنستان است و اگرچه در واقع از نسخه های اولیه اس ۳۰۰ ، توسعه یافته در دهه ۱۹۸۰ به حساب می اید ولی برای تهدید اذربایجان کافی است سام۲: این قدیمیترین سامانه پدافند روسها از زمان شوروی در این کشور جا مانده گرچه برخی رادار و تجهیزات نیز از اروپای شرقی رسیده است. ارمنستان دارای حدود ۴۵ تا ۵۰ لانچر پرتاب سام ۲ است و احتمالا ۱۰ است بار همچنان فعال باید داشته باشد سام۸: این سامانه در سال ۱۹۹۴ به شکل دست دوم از روسیه تحویل شد. ۴۰ اتش بار از این سامانه در اختیار ارمنستان است سام۳: سامانه ارتفاع متوسط که احتمالا بین ۵ تا ۷ اتش بار ان همچنان در خدمت ارمنستان است سام۴: این اتش بار قدیمی روسی نیز از سال ۱۹۹۳ در خدمت ارمنستان است. ارمنستان ۹ سیستم سام۴ را از روسیه در دهه ۱۹۹۰ تحویل گرفته است(اصلا متوجه نمی شوم چرا سام۴ را خریدند) سام۱۱ بوک: این کشور همچنین دارای تعدادی نا مشخص(در برخی منابع پنچ اتش بار) سامانه بوک است تورم ام : این کشور در سال ۲۰۱۷ تعداد نامعلومی سامانه تور سفارش داده است که احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۸ تحویل این کشور خواهد شد وربا: تعداد۲۰۰ موشک پدافند کوتاه برد شانه پرتاب وربا در سال ۲۰۱۷ تحویل این کشور شده است وضعیت پدافند هوایی ارمنستان برای مقابله با اذربایجان بد نیست ولی برای مقابله با هر نیروی هوایی دیگر بسیار فرسوده و قدیمی است.

قدرت پدافند آذربایجان و ارمنستان

سامانه های پدافندی آذربایجان

از ۲۷ پرتابگر سامانه سام۳ شامل هفت اتش بار که توسط باروس از ناحیه رادار و اپتیک ارتقا یافته اند. البته اذربایجان تعدادی از این سیستم ها را از خود بلاروس تحویل گرفت ۱۵ سکو پرتاب موشک پدافند هوایی ارتفاع بالای اس۲۰۰. این ۱۵ پرتابگر در قالب ۵ اتش بار به کار می رود ۵۰ و یا به گفته برخی منابع ۳۴ اتش بار سامانه سام۸ اوسا که پرتعداد ترین سامانه پدافندی این کشور است. تعداد از شوروی به ارث رسید و تعدادی نیز از باروس و اکرائین دریافت شد . اکثر این سامانه ها در بلاروس ارتقا یافت ۵۴ اتش بار شنی دار سام ۱۳ .. تعداد بازمانده از ارتش شوروی بود و تعداد نیز از اکراین تحویل شد دو اتش بار کامل سامانه اس ۳۰۰ پی ام یو ۲ که در سال ۲۰۱۱ توسط روسها تحویل اذربایجان شد. این کشور ۲۰۰ موشکی ۴۸N6E2 را نیز برای تجهیز این اتش بارها دریافت کرده است (مقاله ای دیگر در مورد اس ۳۰۰) بین ۱۵ تا ۲۲ اتش بار تور ام ۲. این سامانه در سال ۲۰۱۰ توسط روسها تحویل ارتش اذربایجان شد که در هفت گردان پدافندی استفاده می شود دو اتش بار پدافندی بوک ام ۲ (سام۱۱) که به صورت دست دوم از روسیه تحویل شد و توسط بلاروس به استاندارد سام۱۷ رسید. ۲۰۰ موشک نیز برای این دو اتش بار تهیه شده است هزار تیره موشک سام۲۴ و ۲۰۰ لانچر پرتاب که در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ از روسیه تحویل شد یک اتش بار سامانه باراک۸ با ۷۵ موشک. باراک ۸ یک سامانه پدافندی ساخت اسرائیل با برد ۹۰ کیلومتر و سقف پرواز ۱۶ کیلومتر است که از یک رادار ارایه فازی بهره می برد.اذربایجان اولین کشوری که که از نسخه زمین پرتاب باراک۸ استفاده میکند زیرا این سامانه در اصل ناو پرتاب است در بخش پدافند هوایی وضعیت اذربایجان با در نظر گرفتن وسعت خاک این کشور بسیار خوب زیرا و دارای سامانه های چون تور ام۲، بوک، اس ۳۰۰ پی ام یو ۲ و باراک ۸ است و دست کم در این زمینه بروز ترین سامانه ها را دارد.

توان بالستیک

توان بالستیک ارمنستان جزئی از نیروی زمینی است ولی در اینجا اورده شده است. با وجود اینکه در تمامی زمین ها ارمنستان از نظر تجهیزاتی و حتی نفرات پایین تر از اذربایجان است ولی تنها توان بالستیک این کشور است که برتر از اذربایجان است. در واقع سیاست های که چند بار نیز اعلام شد برای ارمنستان ، تهدید شهرهای اذربایجان به هدف قرار داد با موشک بالستیک است تا شاید اینگونه به بازدارندگی نظامی برسند. اگرچه موشک های بالستیک ارمنستان کم دقت هستند و تاثیری در یک نبرد نظامی ندارند ولی برای هدف قرار داد شهرهای اذربایجان کافی است . این کشور دو نوع موشک بالستیک دارد موشک توچکا: این کشور دارای هشت پرتاب گر و تعداد نا مشخصی موشک توچکا است که البته نباید بیش از ۳۰ تا ۴۰ تیره باشد. این موشک از نوع بی با برد ۱۲۰ کیلومتر است و دقیقترین موشک این است که این کشور در اختیار دارد. البته از نظر بردی راکت انداز WM-80 چینی نیز همین مقدار برد دارد ولی کلاهک ان کوچکتر و دقت کمتری دارد . موشک اسکاد. این کشور در سال ۱۹۹۵ دست به دریافت ۲۴ تیره موشک اسکاد بی با برد ۳۰۰ کیلومتر با کلاهک یک تنی از روسیه زد که شامل هشت پرتابگر می شود. از قرار معلوم این موشکهای توسط کشور دیگری ارتقا یافته که هم بر دقتشان افزوده شده و همچنین بر دامنه برد . با این موشک میتوان دست کم با یک کلاهک ۷۵۰ کیلوگرمی باکو را نیز از درون ارمنستان هدف قرار داد موشک بالستیک اسکندر: این کشور در سال ۲۰۱۶ تعداد ۲۵ تیر موشک اسکندر از نسخه صادراتی با برد ۲۸۰ کیلومتر تحویل گرفته است .این کشور ۴ پرتابگر این موشک را نیز تحویل گرفته است البته اذربایجان نیز دست کم روی کاغذ در برد زیر ۱۰۰ کیلومتری چیزی از ارمنستان کم ندارید زیرا هم توچکا دارد و هم راکت انداز کا ۳۰۰ ترکی با برد ۱۰۰ کیلومتر ولی در برد بیشتر و از نظر قدرت انفجار سلاحی مانند اسکاد ندارد.(اذربایجان دارای موشک اس ۳۰۰ پی ام یو ۲ است ولی این سامانه توان ضد بالستیک ندارد زیرا سری ضد بالستیک موشک اس ۳۰۰ سری اس ۳۰۰ وی است نه سری پی)

موشک آذربایجان و ارمنستان

آذربایجان:تنها موشک بالستیک در خدمت اذربایجان موشک بالستیک توچکا ساخت شوروی است که از اکراین تحویل شده است . گفته شده این کشور چهار لانچر و بین ۴ تا ۳۰ موشک توچکا را در خدمت دارد. البته راکت کا۳۰۰ برد بیشتری از توچکا دارد.ولی پیشرفته ترین موشک بالستیک اذربایجان، موشک زمین به زمین تاکتیکی لورا ساخت اسرائیل با برد ۳۰۰ کیلومتر و دقت حدود ۱۰ متر است.لورا همکنون تنها غیر اسرائیل در اذربایجان خدمت میکند. این موشک برای اولین بار در یک مراسم بازدید رئیس جمهور اذربایجان در ۱۵ جولای سال ۲۰۱۸ میلادی دیده شد.اذربایجان این موشک را در جواب به خرید موشک بالستیک اسکندر توسط ارمنستان دریافت کرده است.

گفته شده تعدادی موشک بالستیک از طریق ترکیه و اسرائیل به آذربایجان فروخته شده.

بالگرد

ارمنستان در بخش بالگرد دارای ۱۰ تا ۱۵ فروند بالگرد ترابری میل ۸ است و در کنار انها ۲۰ تا ۲۵ فروند(برخی منابع ۴۵ فروند ولی بسیار بعید است ) بالگرد میل ۲۴ هایند است که تنها بالگرد تهاجمی این نیرو است. احتمالا تعداد پنج تا ده بالگرد میل ۲ نیز در نقش اموزشی و ترابری همچنان در خدمت ارمنستان است.

اذربایجان دارای سه مدل بالگرد است. کاموف ۲۷: بالگرد گشت دریایی که اگرچه در خدمت نیروی دریایی است ولی برای عملیات دریایی بر فراز دریایی خزر دست به عملیات میزند میل۸و ۱۷: ارتش اذربایجان تعداد میل ۸ از ارتش شوروی به ارث برد ولی در واقع بخش زیادی از این بالگردها که ستون فقرات ترابری این ارتش را تشکیل داده است مربوط به سفارش ۶۶ فروند میل ۱۷ در سال ۲۰۰۹ می باشد که بخش زیادی از انها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ تحویل شده و کمتر از ده فروند انها همچنان تحویل نشده است . همکنون به شکل عملیاتی این ارتش حدود ۵۶ تا ۶۰ میل ۱۷ را در خدمت دارد که همگی جوان هستند. برخی از این بالگردها توسط اسرائیل برای پرتاب موشک لهد ارتقا یافته اند میل۲۴: این بالگرد در حال حاظر تنها بالگرد تهاجمی اذربایجانی است اگرچه تمامی میل۱۷ ارتش اذربایجان به غلاف دو لول ۲۳ م م و همچنین راکت اس ۵ و اس ۸ تجهیز می شوند . اذربایجان در مرحله اول تعداد محدودی (کمتر از ۵ فروند) هایند در اختیار داشت که بخش عمده ان را در نبرد قره باغ از دست داد ولی دست به دریافت ۱۲ فروند میل ۲۴ پی به صورت دست دوم از اکرایین زد. این بالگرد بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ تحویل این کشور شد. این بالگردها طی قرار دادی در همان سال به افریقای جنوبی منتقل شد و در ان کشور به نسخه سوپر هایند یا MI-24G ارتقا یافت .این ارتقا شامل نصب یک توپ ۲۰ م م متحرک زیر دماغه، یک سامانه دید حرارتی و نشان گذار لیزری در دماغه، کابین هماهنگ با نمایشگر های رنگی و همچنین سامانه ناوبری جدید ماهواره ای شد. در ادامه این کشور دست به سفارش ۲۴ فروند میل ۳۵ ام اخرین نسخه بالگرد هایند در سال ۲۰۱۰ میلادی زده است که تعدادی از ان طی یک سال گذشته تحویل این کشور شده است . این بالگردها به راکت اس۸ و موشک ضد تانک ای تی ۶ و احتمالا طی قرار داد جدید موشک ای تی ۹ مجهز خواهند شد.

نیروی دریایی

ارمنستان: ندارد

آذربایجان:نیروی دریایی اذربایجان نیروی دریایی کوچکی است و در واقع بیشتر یک نیروی دریایی ساحلی است که البته محوده عمل ان دریاچه خزر است.

نیروی دریایی آذربایجان و ارمنستان

پهپاد

ارمنستان:در حال بررسی

اذربایجان:ناوگان مناسبی از پهپادها در اختیار دارد که همه انها ساخت اسرائیل هستند ده فروند پهپاد اسرائیلی هرمس ۴۵۰ . این پهپادها بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ تحویل شد و دارای یک موتور پیستونی و برد پروازی ۳۰۰ کیلومتر است پنچ فروند پهپاد اسرائیلی هرون. این پهپادها در سال ۲۰۱۱ تحویل شده اند و دارای برد ۳۵۰ کیلومتر هستند پنچ فروند پهپاد اسرائیلی سرچر. این پهپاد در سال ۲۰۱۲ تحویل شده اند و دارای برد ۳۰۰ کیلومتر هستند ۱۴ فروند پهپاد کوچک اسرائیلی اوربیتر. این پهپاد کوچک که از روی ریل پرتاب می شود توسط نیروی زمین استفاده می شود و در اذربایجات تولید می شود ۱۵ پهپاد هرمس۹۰۰ که در سال ۲۰۱۸ میلادی رسما وجود ان با نشان دادن تصاویری از ان در یک رژه عمومی ر اذربایجان مشخص شد پهپاد اسرائیلی اروستار. یک پهپاد شناسایی ساخت یک شرکت خصوصی اسرائیلی که در اذربایجان تولید می شود پهپاد انتهاری ضد رادار هارپ…تعداد تحویلی مشخص نیست.

نکته:عکس ها تزئینی میباشد.

ویدئو مقایسه قدرت قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان

پایان

مقایسه قدرت نظامی آذربایجان و ارمنستان آذربایجان قویتر است یا ارمنستان سلاح های آذربایجان چیست سلاح های ارمنستان چیست

 1. علی تبریزی

  بله ارمنستان و ج اذربایجان با قرقیزستان هم نصف ایران نیست قدرتشون
  قدرت ایرانه که باعث شده امریکا با ایران کاری نداره وگرنه تا حالا ده بار حمله کرده بود.

 2. محمد سرایی

  آقای تبریزی عزیز. البته که جمهوری اسلامی از نظر نظامی هیچ حرفی برای گفتن مثلا در برابر نیروی هوایی امارات و… ندارد چه برسد به ایالات متحده…
  ناوگان فرسوده و عقب مانده زمینی و هوایی و دریایی (متعلق به ۵۰ سال پیش) امروزه کاربردی ندارند.
  موشک بالستیک هم فقط به درد یک یا دو موج حمله اولیه (برای خریدن زمان) میخورد و نمیتوان با تکیه بر چند صد تیره موشک (یا اصلا شما بگو هزار تیره) وارد جنگ تمام عیار شد.
  حالا شاید پاسخ شما تهمت و هتاکی باشد و بگویید امثال ما لابد وطن فروش و ترسو! هستیم ولی این رجزها چیزی بر توان نحیف نظامی فعلی (که حتی از تهیه قطعات حساس تجهیزات فعلی هم عاجز و درمانده است) نمی کاهد.
  باور کنید که هیچکس به اندازه ما دوستدار ارتشی قوی و منظم و مدرن نیست ولی چه کنیم که فعلا اوضاع همین است و در بر پاشنه ریختن پول ملت در چاه ویل میچرخد..

 3. ناشناس

  اما ترکیه سه برابر ایران قدرت دارد

 4. امیر

  چرا نادانسته تحلیل می کنید هر چند قدرت نظامی ایران از کشور هایی چون آمریکا کمتر است ولی تفسیر شما غلط است. ایران چهاردهمین ارتش دنیا است… نیروی دریایی ایران رتبه ۴ دنیا را دارد و سریعترین اژدر دنیا را می سازد… ایران جزو ۵ کشور پیشتاز در موشک های نقطه زن است و دست کم ۲۰۰۰ تیره موشک دوربرد، میان برد و کوتاه برد دارد و همین تعداد موشک برای به خاک مالیدن بینی دشمن کافیست… ایران جزو ۵ کشور پیشتاز در صنایع پهپادی است و انواع پهپاد های پیشرفته عملیاتی را می سازد… ایران توانایی تولید جنگنده ی نسل پنج یعنی قاهر۳۱۳ را دارد… ایران یکی از قدرتمند ترین سیستم های راداری دنیا با برد بسیار زیاد یعنی باور ۳۷۳ را به خط تولید رسانده و با همین سیستم های راداری پیشرفته اش چندین بار پیشرفته ترین پهپاد های جاسوسی آمریکا را شکار کرده است… البته که اینها تنها بخشی از توانمندی های دفاعی ایران بود که آشکار شده و بی شک تجهیزات سری کافی برای غافلگیری دشمن در هنگام جنگ نیز دارد… ایران با سرعتی ۲۵ برابر پیش از انقلاب در صنایع نظامی ترقی می کند و یقین دارم روزی خواهد رسید که آمریکای مزدور و اسرائیل و … را سزای اعمالشان خواهد رساند.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.