×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1730883 544 - تقویت شبکه پدافند هوایی ایران تا عمق خلیج فارس با سامانه‌های متنوع دفاع موشکی

به گزارش میلیتاری نیوز، هفته نامه انگلیسی «جینز دیفنس» در مطلبی به قلم «جرمی بینی» پیرامون «تقویت شبکه پدافند هوایی ایران» نوشت: فرمانده پدافند هوایی ایران از چشم انداز استقرار سامانه‌های جدید دفاع موشکی «اس-۳۰۰» در حالی خبر داده که قرار است  این سامانه‌ دفاع موشکی برد بلند با استقرار در مکان‌های مناسب بتواند فضای بین‌المللی خلج فارس را  نیز پوش دهد.

«جینز دیفنس» به نقل از سرتیپ «فرزاد اسماعیلی» از برنامه‌های جدید ایران برای ایجاد تغییر در پوشش دفاع  هوایی خلیج فارس و دریای عمان خبر داد.

بر این اساس، اکثر سامانه‌های برد بلند قدیمی ایران اینک در اطراف شهرهای مرکزی چون تهران، اصفهان و کاشان استقرار یافته‌اند و در این میان سامانه‌های دفاع موشکی «اس-۲۰۰» و « HQ-2» در سواحل خلیج فارس در بوشهر و بندرعباس قرار دارند.

به نوشته جینز دیفنس، ایران در حال دریافت چهار سامانه دفاع موشکی  PMU اس-۳۰۰ است که روسیه ارسال آن‌ها را به ایران چندی است که آغاز کرده است. ایران اینک دست کم یک رادار «۳۰N6 engagement radar » که ویژه شناسایی و کنترل آتش سامانه دفاع موشکی «اس-۳۰۰» است را در اختیار دارد. جینز دیفنس با استناد به تصاویر موجود از حمل رادار «۳۰N6  » در ایران اشاره کرد.

بر این اساس، این رادار مجهز به آنتن کمک ناوبری «Orientir navigation aid system» است. سامانه «اورینتر» این امکان را می‌دهد تا به درستی و با دقت موقعیت‌یابی و جهت‌گیری انجام گیرد.

یک رسانه آمریکایی نیز در این زمینه نوشت: سامانه «اس -۳۰۰ بالقوه قابلیت شبکه دفاع هوایی ایران را افزایش می‌دهد و رادارهایی که از این سامانه به ایران فرستاده شده‌اند می‌توانند به طور مستقل برای افزایش میزان رصد و شناسایی موقعیتی بکار روند.

1730886 485 - تقویت شبکه پدافند هوایی ایران تا عمق خلیج فارس با سامانه‌های متنوع دفاع موشکی

سامانه دفاع موشکی HQ-2

سامانه دفاع موشکی  HQ-2 که ایران در خدمت دارد نمونه ارتقا یافته سامانه « S-75 Dvina SA» است و نیروی هوایی چین نیز از آن استفاده می‌کند. این موشک می‌تواند بمب‌افکن‌های راهبردی، هواپیماهای تجسسی، موشک‌های هوا به زمین و بالستیک را هدف گیرد. موشک HQ-2 بعد از سرنگون سازی چند هواپیمای جاسوسی « U-2» تایوان در دهه ۶۰ میلادی مشهور شد.

1730885 368 - تقویت شبکه پدافند هوایی ایران تا عمق خلیج فارس با سامانه‌های متنوع دفاع موشکی
سامانه دفاع هوایی اس-۲۰۰

برد این موشک زمین به هوا بین ۱۲ تا ۳۲ کیلومتر است و کلاهک جنگی‌ ۱۹۰ کیلوگرمی دارد. سامانه موشکی نامبرده در ایران «صیاد» نامیده می‌شود و نیروهای مسلح ایران بر اساس اعلام خود از موشک صیاد ۱ تا ۳ را در اختیار دارد.

1730884 209 - تقویت شبکه پدافند هوایی ایران تا عمق خلیج فارس با سامانه‌های متنوع دفاع موشکی
سامانه پدافند هوایی صیاد-۱

موشک صیاد -۳ مدل ارتقا یافته موشک صیاد- ۲ است و نوعی موشک پدافندی است و برد آن معادل سامانه اس-۲۰۰ است. موشک صیاد -۲ نیز موشک پدافند هوایی برد متوسط و ارتفاع بلند است که سوخت جامد دارد .

 درباره سامانه «اس -۲۰۰» نیز باید گفت که این سامانه موشکی «سام» است که در ناتو «سا-۵ گامون» نام گذاری  شده و ویژه پوشش هوایی برد متوسط و بلند است که برای دفاع و حفاظت از مناطق وسیع برابر حملات بمب افکن‌ها و سایر هواپیماهای راهبردی طراحی شده‌است.

 وبگاه آمریکایی «بررسی تهدیدهای موشکی» نیز در این زمینه نوشت: ایران در حال ارتقا سامانه اس- ۲۰۰ خود و ساخت شبیه ساز این سامانه دفاع موشکی برای استفاده در امور آموزشی است.

منبع

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.