×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
false

به گزارش میلیتاری نیوز، روز گذشته هیات خدمات پزشکی ارتش عمان به ریاست جانشین اداره بهداشت و درمان ارتش این کشور از اداره بهداشت، درمان و امداد ارتش جمهوری اسلامی ایران و بیمارستان ۵۰۱ نیروی زمینی ارتش در تهران بازدید کرد. حضور هیات پزشکی ارتش عمان در ادامه چهاردهمین نشست کمیسیون نظامی ایران و عمان است که اردیبهشت ماه سال جاری در ایران برگزار شد.

ایران و عمان از ۲۰ سال گذشته برای توسعه روابط دفاعی و نظامی، کمیسیون مشترکی تشکیل داده‌اند که منجر به همکاری‌های نظامی نزدیک دو کشور و برگزاری رزمایش‌های مشترک شده است که در نوع خود کم‌سابقه است. این دو کشور در سال‌های پس از انقلاب نه تنها مخاصمه و درگیری نداشته‌اند، بلکه نزدیکترین روابط نظامی و دیپلماتیک را داشته‌ و این روابط روز به روز در حال پیشرفت است.

روابط خوب و ویژه ایران و عمان می‌تواند نقش مهمی در برقراری امنیت در منطقه و دنیا اسلام داشته باشد و دیواری در برابر بی‌ثباتی، مشکلات امنیتی، شکاف‌آفرینی، تفرقه‌افکنی و بحران‌سازی در منطقه توسط آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای منطقه مانند عربستان سعودی باشد؛ موضوعی که طرف عمانی نیز بر آن تاکید دارد. ضمن اینکه معتقد است با بازگشت به میز مذاکره و گفت‌وگو می‌توان شرایط منطقه را تغییر داد و در منطقه پرتنش غرب آسیا همگرایی به وجود آورد.

همچنین دو کشور ایران و عمان با ۶۷۱ کیلومتر مرز مشترک دریایی نقش مهمی در برقراری امنیت دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس دارند و از آنجایی که تنگه هرمز یک تنگه راهبردی در بحث امنیت انرژی در دنیا است، این دو کشور نقش اثرگذاری در تامین امنیت انرژی دارند. همکاری‌های دو جانبه ایران و عمان و حتی همکاری‌های چند جانبه بین ایران، عمان و دیگر کشورها مانند قطر و پاکستان که در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند، می‌تواند موجب امنیت آفرینی در منطقه شود و از حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس جلوگیری کند و این مهم را به اثبات برساند که نه تنها امنیت منطقه بدون نیروهای فرامنطقه‌ای تامین می‌شود، بلکه مداخله آنان در این منطقه راهبردی منجر به ناامنی، تنش‌آفرینی و درگیری می‌شود.

همچنین بخوانید:  چگونگی دستیابی یمن به موشک‌های بالستیک

در این راستا برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی در حوزه‌های مختلف همچون امداد و نجات و اقدامات مشترک همچون ساخت بیمارستان تخصصی امداد و نجات و پایگاه‌های تعمیر شناور و بالگرد می‌تواند منجر به هم‌افزایی در افزایش توان دفاعی ایران و عمان و دیگر کشورها برای برقراری امنیت در تنگه هرمز شود. ایران و عمان با برگزاری چندین رزمایش مشترک دریایی طی سال‌های گذشته و پهلوگیری ناوهای این دو کشور در بنادر همدیگر توانسته‌اند آغازگر این اقدام مهم باشند.

دو کشور ایران و عمان علاوه بر همکاری‌های نظامی، همکاری‌های انتظامی دوجانبه نیز دارند که در جهت مبارزه با قاچاق موادمخدر و کالا و ترددهای غیرمجاز در مرزهای آبی صورت می‌گیرد که این همکاری‌ها می‌تواند به صورت چندجانبه و در حوزه‌های دیگر نیز توسعه یابد و تجربیات دو کشور به خصوص در برهه کنونی که نیروی انتظامی بر امر مبارزه با قاچاق کالا تاکید دارد، مورد استفاده قرار بگیرد.

در عرصه نظامی همچنین دو کشور ایران و عمان در حوزه‌های آموزش، پژوهش، تجهیزات دفاعی و… از طریق دیدارهای دوجانبه و برگزاری دوره‌های مشترک و مسابقات نظامی و ورزشی میان نظامیان دو کشور در حال توسعه روابط هستند.

همچنین دو کشور ایران و عمان در حوزه دریای عمان و تنگه هرمز می‌توانند همکاری‌های تجاری و غیرنظامی داشته باشند که این امر می‌تواند به توسعه سواحل مکران که در دستور کار نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، بیانجامد و روابط ایران و عمان به الگویی برای دیگر همسایگان تبدیل شود.

حال با سفر هیات پزشکی ارتش عمان به ایران، گامی دیگر در راستای توسعه روابط نظامی دو کشور برداشته خواهد شد و ایران و عمان می‌توانند تجربیات خود در حوزه درمان، امدادرسانی، بیمه، بیمارستان‌های تخصصی، بیمارستان‌های صحرایی و… به اشتراک بگذراند و ایران به عنوان قطب مهم طب رزمی در دنیا و آسیا می‌تواند منشا ارائه خدماتی به کشور دوست و همسایه باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false