×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
false

[ad_1]

نگاهی به نیروی هوایی کشور عمان

 

نگاهی به نیروی هوایی کشور عمان

 

نیروی هوایی سلطان نشین عمان نیروی هوایی کوچکی است. این نیرو توسط افسران انگلیسی راه اندازی شد و با تجهیزات انگلیسی شروع کرد و اگرچه بعدها تجهیزات آمریکایی نیز دریافت کرد.

نیروی هوایی عمان در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و اولین جتی را که دریافت کرد جت آموزشی رزمی استریک مستر بود که دارای دو خدمه در کنار هم بود و در ادامه هاوکر هانتر و جنگنده تهاجمی جگوار را نیز به خدمت گرفت.

جت آموزشی استریک مستر

جت آموزشی استریک مستر

جت آموزشی استریک مستر

 در دهه ۱۹۸۰ میلادی دست به دریافت جت آموزشی انگلیسی هاوک زد که جایگزین استریک مسترها شد . جالب اینکه این کشور توان شکاری موثری نداشت و تنها یک توان تهاجمی داشت و تا مدت ها جگوار پیشرفته ترین جنگنده ی شکاری این کشور و تنها جت مافوق صوت آن بود . ولی در سال ۲۰۰۲ طی دو سفارش اقدام به دریافت ۲۲ جنگنده اف ۱۶ بلوک ۵۰ کرد که تاثیر بالایی در توان رزمی این نیرو داشت.

جنگنده ی شکاری جگوار

اف ۱۶ این کشور مجهز به موشک هوا به هوای سایدواندر در نوع ال ، ام و ایکس هستند و در کنار آن از موشک آمرام نسخه ی سی بهره می برند .

همچنین در نیروی هوایی عمان بمب های هدایت لیزری سری پیوی و هدایت ماهواره ای جیدم نیز دیده می شود . با افزایش سن جگوارها این کشور برای جایگزین بیش از ۲۴ فروند جگوار خود دست به سفارش ۱۲ فروند یوروفایتر تایفون زد و البته جگوارها در سال ۲۰۱۲ از خدمت خارج شدند بدون اینکه جایگزینی داشته باشد ولی در سال ۲۰۱۲ این کشور ۱۲ تایفون سفارش داد که تا سال ۲۰۱۶ تحویل خواهد گرفت تا در کنار اف ۱۶ های این کشور خدمت کند . این کشور در حال حاضر ۱۰۱ جنگنده در اختیار دارد .

هواپیمای ترابری Dornier do 228

هواپیمای ترابری Dornier do 228

هواپیمای ترابری Dornier do 228

 

همچنین بخوانید:  نگاهی به نیروی هوایی کشور قطر

هواپیماهای ترابری نیروی هوایی این کشور نیز از نوع لاکهید سی ۱۳۰ هرکولس ، Dornier Do 228  و ایرباس ای ۳۲۰ می باشد .

 

[ad_2]

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false