×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

8464663159 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

رتبه دهم : F-22 Raptor

بی شک F-22 را باید پیشرفته ترین جنگنده این لیست محسوب کرد ولی همیشه پیشرفته بودن دلیل بهتر بودن نیست. قرار گرفتن پیشرفته ترین جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده در رتبه دهم شاید تعجب برانگیز باشید. اما با توجه به شاخص های درنظر گرفته شده خیلی هم دور از انتظار نیست که جنگنده رادارگریز آمریکا در این رتبه قرار بگیرد. هرچند این هواپیما در فاکتورهای بازدارندگی و نوآوری حائض حداکثر امتیاز میشود اما در فاکتورهای دوره سرویس ، هزینه نگهداری و آمار شکار تقریبا هیچ امتیازی کسب نمیکند و بنابراین در انتهای لیست برترین جنگنده های جهان قرار میگیرد.

نام : F-22 Raptor
کشور سازنده : آمریکا
سال ساخت : ۱۹۹۷
وضعیت خدمت : در حال خدمت در آمریکا
تعداد ساخته شده : ۱۳۵
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۲۴۱۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۹۸۰۰ متر
برد : ۲۹۶۰ کیلومتر
مهمات : مسلسل ۲۰ میلیمتری ، شش موشک آمرام ، دو موشک سایدوایندر و ۲۳۰۰ کیلو انواع —— های هدایت شوند


رتبه نهم : Sea Harrier FA2

9 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

در بین هواپیماهای ناوپرواز مطمئنا اولین نامی که به ذهن علاقه مندان صنایع هوایی میرسد جنگنده هاریر خواهد بود . این جنگنده با ویژگی عمود پرواز بودن خود برای برخاست و فرود بر روی عرشه ناو بسیار ایده آل است و بر روی ناوهای کوچک نیز میتوان به سادگی از آن استفاده کرد ضمن اینکه از قدرت آتش خوبی برای هدف قرار دادن اهداف زمینی برخوردار است و با تغییر زاویه موتورهای خود قادر به انجام مانورهای پیچیده ای در آسمان نیز هست ولی همین عامل پیچیدگی های ساخت آن را افزایش و طول دوره سرویس آن را کاهش میدهد.

نام : Sea Harrier FA2
کشور سازنده : آمریکا
سال ساخت : ۱۹۹۳
وضعیت خدمت : در حال خدمت در آمریکا و هند
تعداد ساخته شده : ۱۸۵
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۱۱۸۲ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۶۰۰۰ متر
برد : ۳۶۰۰ کیلومتر
مهمات : دو توپ ۳۰ میلیمتری ، موشک های سایدوایندر ، آمرام ، R550 ، مارتل و قابلیت حمل ۲۲۰۰ کیلوگرم ——


رتبه هشتم : Sopwhit Camel

8 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

این جنگنده قدیمی ترین هواپیما در لیست است که در جنگ جهانی اول توسط نیروی هوایی سلطنتی انگلیس استفاده میشد و در زمان خود جزو پیشرفته ترین جنگنده های موجود به حساب میامد. در ساخت این هواپیما از چوب و فلز استفاده شده بود و بالهای آن توسط پارچه پوشیده میشدند. قرار داشتن مسلسل این هواپیما در بالای بال مشکل برخورد گلوله به ملخ را برطرف کرده بود هرچند در صورت گیر کردن مسلسل دسترسی به آن برای تعمیر غیر ممکن بود. ولی به هر حال این جنگنده نقش مهمی در پیروزی متفقین در جنگ جهانی اول داشت.

نام : Sopwhit Camel
کشور سازنده : انگلستان
سال ساخت : ۱۹۱۶
وضعیت خدمت : بازنشسته
تعداد ساخته شده : ۵۴۹۰
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۶۴۰۰ متر
برد : ۴۸۵ کیلومتر
مهمات : دو مسلسل ۷٫۷ میلی متری وایکرز


رتبه هفتم : Me 262

7 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

هرچند آلمان نازی به عنوان شروع کننده جنگ دوم جهانی باعث کشته و زخمی یا بی خانمان شدن میلیون ها نفر شد اما نباید از اختراعات این کشور در طول جنگ غافل شد. جنگنده مسراشمیت Me 262 نخستین جنگنده توربوجت عملیاتی جهان بود که در جنگ جهانی دوم توسط نیروی هوایی آلمان (لوفت وافه) استفاده میشد. هرچند ظاهر این جنگنده و حتی محل قرارگیری موتورهای جت آن شبیه هواپیماهای ملخ دار بود اما به وضوح بر سایر جنگنده های جنگ جهانی دوم برتری داشت و بعد از جنگ نیز الگوی بسیاری از کشورها برای ساختن جنگنده های جت بود.

نام : Messerschmitt Me 262
کشور سازنده : آلمان نازی
سال ساخت : ۱۹۴۴
وضعیت خدمت : بازنشسته
تعداد ساخته شده : ۱۴۳۰
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۹۹۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۱۴۵۰ متر
برد : ۱۰۵۰ کیلومتر
مهمات : چهار توپ ۳۰ میلیمتری ، ۲۴ راکت ۵۰ میلیمتری R4M ، قابلیت حمل یک تن ——


رتبه ششم : Spitfire

6 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

جنگنده اسپیت فایر را باید مشهورترین جنگنده جنگ جهانی دوم نامید که ستون اصلی نیروی هوایی انگلیس در این جنگ را تشکیل میداد. از اسپیت فایر هم به عنوان یک شکاری برای نبردهای هوایی ، هم به عنوان یک —— افکن برای حمله به اهداف زمینی و هم به عنوان یک جنگنده برای محافظت از —— افکن های سنگین استفاده میشد و به خاطر قابلیت هایش از تمام آنها به خوبی برمیامد. بسیاری از جنگنده های جنگ جهانی دوم خصوصا انواع ملخی پس از جنگ کنار گذاشته شدند اما اسپیت فایر تا نزدیک دهه ۶۰ میلادی در نیروی هوایی انگلیس به خدمت مشغول بود و پرتیراژ ترین جنگنده این لیست هم محسوب میشود.

نام : Spitfire
کشور سازنده : انگلستان
سال ساخت : ۱۹۳۶
وضعیت خدمت : بازنشسته در سال ۱۹۵۷
تعداد ساخته شده : ۲۰۳۵۱
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۶۰۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۱۳۰۰ متر
برد : ۱۸۴۰ کیلومتر
مهمات : ۸ مسلسل ۷٫۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲۲۶ کیلوگرم ——


رتبه پنجم : MiG 15

5 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

میگ ۱۵ تنها جنگنده ساخت شوروی در این لیست است که برپایه تجربیات به دست آمده در جنگ جهانی دوم و البته تکنولوژی آلمان ساخته شد. اصلی ترین نبرد این جنگنده در جنگ کره بود ولی تعدادی از آنها در جنگ ویتنام نیز به کار گرفته شدند. این هواپیما با داشتن دوره سرویس طولانی و همچنین فناوری ساخت ساده از قدرت آتش و کارایی بالایی نیز برخوردار بود و ضعف کارایی خود در برخی موارد را نیز با تعداد زیاد پوشش میداد. بدنه این هواپیما کماکان شبیه جنگنده های ملخی بود ولی با بالهای پیکان شکل و محل قرارگیری موتور نیز از زیر بالها به جلوی دماغه انتقال یافته بود.

نام : MiG 15
کشور سازنده : شوروی
سال ساخت : ۱۹۴۷
وضعیت خدمت : در حال خدمت به صورت آموزشی در چین
تعداد ساخته شده : ۱۲۰۰۰ + ۶۰۰۰ فروند تحت لیسانس
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۱۰۷۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۵۰۰ متر
برد : ۱۹۷۵ کیلومتر
مهمات : دو مسلسل ۲۳ میلیمتری ، یک توپ ۳۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲۰۰ کیلوگرم ——


رتبه چهارم : F-86 Sabre

44 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

جنگنده ترانس سونیک آمریکا با میگ ۱۵ به رتبه چهارم مشترک این لیست دست پیدا کردند که این به خاطر شباهت های بسیار این دو بود. اولین نبرد مهم F-86 هم در جنگ کره بود. خلبان های ماهر آمریکایی با این هواپیما تعداد زیادی از جنگنده های دشمن را سرنگون کردند و از این حیث و طول دوره سرویس حداکثر امتیاز را کسب میکند.پروفیل بالهای F-86 از جنگنده های جت آلمانی جنگ جهانی دوم اقتباس شده بود. این جنگنده در بیشتر کشورهای بلوک غرب و از جمله ایران استفاده میشد و به قدری کاربرپسند بود که تا اواسط دهه ۹۰ نیز در نیروی هوایی کشورهای مختلف مشغول خدمت بود.

نام : F-86 Sabre
کشور سازنده : آمریکا
سال ساخت : ۱۹۴۷
وضعیت خدمت : بازنشسته (آخرین کشور بولیوی در سال ۱۹۹۴)
تعداد ساخته شده : ۹۸۶۰
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۱۰۷۵ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۵۰۰۰ متر
برد : ۱۹۷۵ کیلومتر
مهمات : دو مسلسل ۲۳ میلیمتری ، یک توپ ۳۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲۰۰ کیلوگرم ——


رتبه سوم : F-4 Phantom

33133 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

جنگنده افسانه ای فانتوم عنوان سومین جنگنده برتر جهان را از آن خود کرده است. برای فانتوم انگار نمیتوان هیچ پایانی متصور شد. در دورانی که تکنولوژی لحظه به لحظه پیشرفت میکند این جنگنده بیش از ۵۰ سال است که در ارتش های بسیاری از کشورها حضور فعال دارد. در دوران جنگ ویتنام فانتوم اصلی ترین جنگنده —— افکن آمریکا برای بمباران مواضع ویتنام شمالی بود و در جنگ شش روزه و همچنین جنگ تحمیلی نیز عملیات ماندگاری از خود به جای گذاشت. علی رغم سنگین بودن از فانتوم به عنوان جنگنده ناوپرواز نیز استفاده میشد که مدیون قابلیت های بالا و دوره سرویس طولانی آن است.

نام : F-4 Phantom
کشور سازنده : آمریکا
سال ساخت : ۱۹۵۸
وضعیت خدمت : ۶۳۱ فروند فعال ( در سال ۲۰۰۸ در آمریکا کاملا کنار گذاشته شد)
تعداد ساخته شده : ۵۱۹۵
خدمه : ۲ نفر
سرعت : ۲۳۷۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۸۳۰۰ متر
برد : ۲۶۰۰ کیلومتر
مهمات : یک توپ ۲۰ میلیمتری، ۴ راکت انداز هر کدام شمال ۱۸ راکت ۶۸ میلیمتری، ۸ موشک شامل انواع موشک های اسپارو ، سایدوایندر ، آمرام ، ماوریک و سایر موشک های هوا به زمین و قابلیت حمل ۶ تن ——


رتبه دوم : F-15 Eagle

F 15 Eagle USAF Photo - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

جنگنده تاکتیکی دوموتوره نسل چهار و نیم F-15 جنگنده ای است که برای تمام فصول . این جنگنده معمولا در نبردهای هوایی به کار میرود و در حال حاضر یکی از بهترین ها در این زمینه به شمار میرود. F-15 از قدرت بازدارندگی زیادی برخوردار است و به خوبی توانایی حفاظت از آسمان کشورهایی را که از آن استفاده میکنند را دارد . مانورپذیری بالا ، توانایی رهگیری مناسب ، حمل مهمات کافی و در کنار آنها قیمت مناسب و ساخت ساده نسبت به همرده های خود F-15 را میان جنگنده های نوین منحصر به فرد ساخته است و کمتر هواپیمایی قادر به مقابله با آن است. این جنگنده قرار است تا سال ۲۰۲۵ در نیروی هوایی آمریکا خدمت کند و به غیر از این کشور در اسراییل ، ژاپن ، عربستان و کره جنوبی هم خدمت میکند.

نام : F-15 Eagle
کشور سازنده : آمریکا
سال ساخت : ۱۹۷۲
وضعیت خدمت : فعال
تعداد ساخته شده : ۱۱۹۸
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۲۶۶۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۲۰۰۰۰ متر
برد : ۵۵۵۰ کیلومتر
مهمات : یک توپ ۲۰ میلیمتری،قابلیت حمل موشک های آمرام ، اسپارو و سایدوایندر و ۷۲۰۰ کیلوگرم ——


رتبه اول : P-51 Mustang

1 - ۱۰ جنگنده برتر دنیا + عکس

و اما رتبه اول و بهترین جنگنده تاریخ هوانوردی جنگنده ای نیست جز P-51 موستانگ. جنگنده ای که بسیاری از پیروزی های متفقین در جنگ جهانی دوم مدیون شاهکارهای آن میباشد. دو عامل تیراژ بالا و قابلیت های خارق العاده در این جنگنده دست به دست هم دادند تا از آن یک شکارچی تمام عیار بسازند که هم در نبردهای هوایی و هم در حمله های زمینی وظیفه خود را به نحو احسنت انجام میداد. حملات موستانگ را باید یکی از عوامل اصلی تسلیم آلمان و ژاپن در جنگ جهانی دوم دانست و پس از این جنگ کماکان موستانگ در جنگ کره نیز اصلی ترین جنگنده آمریکا خصوصا در حملات زمینی به شمار میامد و به همین دلیل با شایستگی رتبه اول را از ان خود میسازد.

نام : P-51 Mustang
کشور سازنده : آمریکا
سال ساخت : ۱۹۴۰
وضعیت خدمت : بازنشسته (در سال ۱۹۸۰ هنوز در ماموریت های غیرنظامی به کار میرفت)
تعداد ساخته شده : ۱۵۸۷۵
خدمه : ۱ نفر
سرعت : ۷۰۳ کیلومتر بر ساعت
سقف پرواز : ۱۲۷۷۰ متر
برد : ۲۷۷۵ کیلومتر
مهمات : شش مسلسل ۱۲٫۷ میلیمتری ، ۵۰ راکت ۱۲۷ میلیمتری و قابلیت حمل ۲ تن

 

نظر شما چیست ؟ 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.