×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

[ad_1]

mckinley climatic labrotary (7) - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

 

گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

 

پس از زمین گیر شدن نیروهای نظامی آمریکا در طوفان شن طبس ، آمریکایی ها متوجه شدند که هواپیماهای نظامی باید بتوانند در گرم ترین ، سرد ترین ، مرطوب ترین و آلوده ترین مناطق دنیا به انجام ماموریت های خود بپردازند . 

طبس - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

در این مطلب شما را با یکی از آزمایشگاه های محیطی و هواشناسی که بزرگ ترین نمونه در نوع خود در جهان به شمار می رود آشنا خواهیم کرد .

با گسترش فناوری ، هواپیماها هر روز در حال پیشرفته تر شدن هستند و شاید به همین دلیل باشد که آزمایش شرایط آب و هوایی فوق العاده سخت بیش از هر زمان دیگری برای سازندگان ضروری به نظر می رسند . پرنده های امروزی هر یک صدها میلیون دلار قیمت دارند و فکر این که به خاطر شرایط آب و هوایی نتوانند ماموریت خود را انجام دهند و یا حتی بدتر از آن سقوط کنند ، همواره سازندگانشان را به خود مشغول می دارد .

 mckinley climatic labrotary (3) - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

پرنده های نظامی امروزی اگر نه تمامی ، اما بیشتر شرایط فوق العاده آل و هوایی را در طی دوره خدمت خود تجربه می کنند . در نتیجه در یافتن این نکته که پرنده چه زمانی و در کدام بخش ، دچار از کار افتادگی خواهد شد برای کاربران آن از اهمّیت حیاتی برخوردار است . با این دانسته ها آن ها می توانند از کارایی عملیاتی و نگهداری صحیح پرنده خود در شرایط مناسب برای هر کدام از این وضعیت های فوق العاده اطمینان حاصل کنند .

مشکل آب و هوا این است که نمی توان آن را به طور صد در صد و دقیق پیش بینی کرد و هر بار ممکن است مشکلی را برای تیم امتحان کننده به وجود آورده باشد . حقیقت ماجرا این است که تمامی متغیرهای محیطی در آزمون های صورت گرفته در دنیای واقعی ، قابل کنترل نیستند ، خبر بدتر این که اگر در شرایط آب وهوایی مورد نظر رخ ندهد تیم آزمایش کننده برای داشتن شانس دوباره باید حداقل یک سال دیگر صبر کند و این چرخه می تواند حسابی برای پروژه ای چند میلیارد دلاری دردسر ساز شود .

mckinley climatic labrotary (1) - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

خوشبختانه یک راه حل جایگزین به جای دنبال کردن نقشه های آب و هوا وجود دارد و آن این که آب و هوای بد را می توان شبیه سازی کرد . در خط مقدم این ایده آزمایشگاه Mckinely جای خواهد گرفت . مجموعه ای شامل پیشرفته ترین و قدرتمند ترین ابزارهای موجود که از تاریخچه ای طولانی و پرواز موفقیت آمیز برای آماده کردن هواپیماهای نیروی هوایی ارتش ایالات متحده در برابر هر آن چه ممکن است روزی طبیعت برایشان تدارک ببینند برخوردار است .

mckinley climatic labrotary f  22 raptor - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

تست جنگنده در دمای زیر 45 درجه

mckinley climatic labrotary (2) - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

 

بزرگترین آزمایشگاه هواشناسی جهان

رئیس مجموعه MCL توضیح می دهد Mckinley بزرگترین آزمایشگاه آب و هوا در جهان است آنقدر بزرگ که می تواند یک C-5 گلکسی غول آسا را در دل خود جای دهد .

با فضایی به مساحت 5100 متر مربع ، این آزمایشگاه می تواند تقریبا هر وضعیت آب و هوایی که در زمین وجود دارد را بازسازی کند البته آنگونه که بل توضیح می دهد بازسازی صاعقه و گردبادها از دست آن ها ساخته نیست . هر چند نیروی هوایی از مجموعه مجزایی برای آزمودن اثر رعد وبرق روی پرنده های خود برخوردار است .

mckinley climatic labrotary (4) - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

Mckinley بزرگترین آزمایشگاه آب و هوا در جهان با فضایی به مساحت 5100 متر مربع

mckinley climatic labrotary f 35 - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

نمایی از دماغه یخ زده جنگنده اف 35

MCL در پایگاه هوایی فلوریدا جای گرفته است اما حتی در آن جا هم بازسازی باران هایی با شدت 380 میلی متر بر ساعت فوق العاده به نظر می رسد . بازسازی بادی با سرعت 60 گره (111 کیلومتر) طوفان شن ، مه های فوق غلیظ نمکی ، بارش شدید برف و کولاک و یخ زدگی همگی می توانند در این جا بازسازی شوند . به عبارت دقیق تر مردان Mckinley می توانند پرنده های بخت برگشته را در گستره دمایی مثبت 74 درجه تا منفی 54 درجه سانتی گراد به معرض آزمون بگذارند . هیچ کس دیگری در دنیا نمی تواند کاری این چنین را انجام دهد .

mckinley climatic labrotary b 1 lancer - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

بمب افکن B-1 Lancer در حال طی آزمایشات انجماد

این آزمایشگاه با نزدیک ترین رقبای خود فاصله ای قابل توجه دارد . در حالت معمول آزمایشگاه های هواشناسی چیزی بیش تر از یک اتاق نیستند که در آن ها می توان به سختی یک کامیون باری و یا در مواردی خاص یک هواپیمای کوچک کامل را مورد آزمون قرار داد و این هم در حالی است که پیشرانه را در این اتاقک ها نمی توان روشن گذاشت یا آن که پروانه را به گردش در آورد .

mckinley climatic labrotary (6) - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

از سوی دیگر MCL امکانات جدیدی را در برابر سازندگان هواپیماهای تجاری و نظامی قرار می دهد ، بوئینگ هواپیماهای جدید 787 خود را پیش از راهی کردن به میدان ، به اینجا آورده و این در حالی است که رقیب آن یعنی ایرباس A350 XWB نیز برای انجام آزمون ها رهسپار Mckinley  شده علاوه بر این لیست بلند بالایی از انواع دیگر هواپیماها ، کامیون ها ، خودروهای کار ، تانک ها و پرتابه های موشک و خلاصه هر ماشین دیگری ساخته دست بشر که ممکن است روزی مجبور به رویارویی با طبیعت شود وارد این مرکز شده اند .

mckinley climatic labrotary (5) - گزارشی از بزرگ ترین آزمایشگاه آب و هوایی جهان برای تست هواپیماهای نظامی

از طوفان شن تا تابش های خورشیدی

آزمایشگاه MCL در روزهای اولیه ی خود چیزی بیش از یک فریزر عظیم که در آشیانه سابق کشتی های هوایی با ابعاد 78 متر عرض و 21 متر ارتفاع نبود ، اما در تمامی سال ها ، روند به روزسانی و ارتقاء آن بی وقفه ادامه داشته و حالا چندین قلمرو ویژه شامل : خورشید ، باد ، باران ، محفظه طوفان شن ، محفظه طوفان نمکی و محفظه فشار و ارتفاع را شامل می شود .

بازسازی خشن ترین آب و هوا های ممکن روی سیاره ما به تجهیزات و فناوری های پیچیده ای نیازمند است . فن های عظیم الجثه می توانند از یک نسیم صبحگاهی تا بادهایی با توان مشابه طوفان درجه 3 را بازسازی کنند . به باد دانه های سیلیکای مورد استفاده در سند بلاست را اضافه کنید تا طوفان شن تابشی مختلف خورشید را بازسازی کرده و تاثیرات آن را در طول زمان روی بخش های مختلف سازه بسنجند . 

 

 

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.