×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت


چگونه یک تک تیر انداز ماهر و آموزش دیده شویم؟

تک تیرانداز چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

تک تیرانداز در واقع یک تیرانداز ماهر و ورزیده است که علاوه بر مهارتها,قابلیت های جنگی و تکنیکهای فردی ، آموزشهای خاصی و تخصصی برای مأموریت های تک تیراندازی می بیند.

تک تیرانداز نیازمند داشتن مهارتهای بسیاری است ، او باید از نظر بدنی و روحی و جسمی بسیار قوی و قدرتمند باشد.

ویژگی های عمومی یک تک تیرانداز 

*یک تک تیرانداز باید بتواند مسافت خود با هدف را تخمین بزند.یک مسافت یاب لیزری برای مسافتهای طولانی بسیار مفید است اما هر تک تیرانداز باید بتواند بدون هیچ وسیله ای ، مسافت را تخمین بزند.

*یک تک تیرانداز باید منطقه را بررسی کند.مأموریت شما مشخص می کند که باید از چه نوع سلاحی استفاده کنید.

*یک تک تیرانداز باید توانایی شناسایی و ردیابی صداها را داشته باشد.

*یک تک تیرانداز باید از استتار،اختفا و پوشش منطقه بهترین استفاده را ببرد.در تمام طول کمین نباید از موقعیت خارج شد و یا حرکت اضافه کرد و از هرگونه عملی که باعث آشکار شدن ما می شود دوری کرد.

*یک تک تیرانداز باید بتواند از نقشه،کالک،عکس هوایی و قطب نما استفاده کند.

*یک تک تیرانداز باید نفرات دشمن را به سرعت شناسایی و مورد هدف قرار دهد. دقیق شلیک نکردن تنها می تواند ریسک دستگیری ، مجروح شدن یا کشته شدن یک تک تیرانداز را افزایش دهد.

*یک تک تیرانداز باید سریع بدون صدا و جلب توجه دشمن حرکت کند.

*یک تک تیرانداز باید صبر در مدت زیاد و طولانی داشته باشد.بسیار مشکل است که بیش از بیست دقیقه به طور مستمر از دوربین اسلحه یا دوربین به اطراف نگاه کرد.

*یک تک تیرانداز هرگز نباید دخانیات,مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف کند.

*یک تک تیرانداز باید در هر وضعیت سکوت و آرامش خود را حفظ کند.به تک تیراندازها آموزش داده می شود خیلی سریع با نوک انگشتان خود، ماشه را بکشند تا مانع از تکان خوردن اسلحه به طرفین گردد.

*بزرگترین دشمن یک تک تیرانداز نقطه مقابل و  تک تیرانداز  دشمن است.اگر به هدف زودتر شلیک نکنید او به شما شلیک خواهد کرد

*یک تک تیرانداز باید برای اینکه شناسایی نشود در هر موقعیت یکبار فقط تیراندازی کند.دشمنی که جان سالم به در برده، سعی در جستجو و دستگیری تک تیرانداز خواهد کرد.

*یک سنگر مناسب جان یک تک تیرانداز را برای مدتی طولانی تر حفظ می نماید.

*یک تک تیرانداز باید در استتار و استفاده از عوارض زمینی حرفه ای عمل نماید.

*یک تک تیرانداز باید در تخمین فاصله ی اهداف مهارت و دقت زیادی داشته باشد.یک تک تیرانداز باید دارای توانایی کافی برای تخمین مسافت، سرعت و جهت وزش باد، ارتفاع و هرگونه فاکتور دیگری که بر گلوله و خط سیر آن تاثیر گذارد، باشد.

*یک تک تیرانداز باید همیشه در حال تمرین باشد برای کسب مهارت بیشتر در هدف گیری.

*یک تک تیرانداز باید هیچ وقت از تفنگ خود دور نباشد.

*یک تک تیرانداز از هر ده باری که جان سالم به در میبرد نه بار آن بخاطر استتار مناسب و یکبار آن بخاطر شلیک خوب است.

 استتار تک تیرانداز

این عکس استتار یک تک تیر انداز را نشان می دهد!

استتار تک تیرانداز

مأموریت های یک تک تیرانداز

شلیک و هدف قرار دادن نیروهای کلیدی دشمن،مثل فرماندهان ، تیربارچی ها ، خدمه توپها ، بیسیم چی ها ، دیدبانها و تک تیراندازان دشمن و پس از این اولویتها هدف ما هر چیز مهم دیگر است.

بکارگیری یگانهای تک تیرانداز

در طراحی عملیات باید طوری برنامه ریزی شود که مکان استقرار تیم های تک تیرانداز به بهترین شکل ممکن انتخاب شود . البته نیروهای دیگر شرکت کننده در عملیات و منطقه باید از مکان استقرار تیم های تک تیرانداز مطلع باشند.

تجهیزات مورد نیاز تک تیرانداز

یک تک تیرانداز فقط باید لوازم ضروری مورد نیاز برای انجام مأموریت را با خود حمل نماید.غیر از اسلحه ممکن است به دوربین دو چشمی , مصافت یاب لیزری , بیسیم ، دوربین پایه دار ، ساعت ,مواد غذایی و آب، نقشه ، قطب نما , لباس استتار و کلت کمری برای درگیری های نزدیک نیاز پیدا کند.

اما چطور میشه یک تک تیر انداز ماهر و آموزش دیده شویم؟

یک سال از راه اندازی مدرسه تک‌تیرانداز در مرکز آموزش تکاور و واکنش سریع نیروی زمینی ارتش ایران می گذرد.

بخشی از تجهیزاتی که در رزم استفاده می‌شود مانند سلاح‌های 7.62، 14.5، 12.7 و حتی تک‌تیرانداز 23 میلی‌متری ایرانی که اخیرا نیز رونمایی شد در این مدرسه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین از اساتید مجرب تیپ 65 نیز در این مدرسه برای آموزش هنرآموزان استفاده می‌شود و این افراد را از مجموع یگان‌های نیروی زمینی می باشند .

دوستانی که علاقه مند هستند که تخصصی و قانونی دوره های تک تیراندازی را آغاز کنند می توانند به مرکز آموزش تکاور و واکنش سریع نیروی زمینی ارتش ایران مراجعه کنند.

 تصاویری از بهترین استتارهای نظامی که قدرت بینایی شما را به چالش می کشد