×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1548659707 2439615 - پشتوانه ادعاهای سیدحسن نصرالله چیست؟

به گزارش ميليتاری نيوز، در کاخ سفید و دفتر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، پس از توئیتر، ماشین حساب بیشترین کاربرد را دارد. مشخص نیست که ترامپ اول سراغ ماشین حساب می‌رود و بعد توئیت می‌زند یا اول توئیت می‌زند و بعد با ماشین حساب محاسبه می‌کند.

بیشتر بخوانید

سید حسن نصرالله از چه جنگی حرف زد

در هر صورت، آنچه به توئیت‌ها و تصمیمات ترامپ فعلیت می‌بخشد، ماشین حساب و عددی است که روی آن نقش می‌بندد. او با همین شیوه تصمیم‌گیری، اعضای ناتو را تهدید کرد که اگر هزینه‌های بیشتری برای این ائتلاف نکنند، احتمال خروج از ناتو وجود دارد.

او دنبال سود و گریزان از ضرر است و برایش فرقی نمی‌کند این سود یا ضرر از طریق جنگ به دست می‌آید یا تجارت. در آمریکای ساخته دست ترامپ، جنگ‌ها را هم با سودشان، می‌سنجند و موشک‌ها وقتی به سمت اهداف شلیک می‌شوند که پول آن را پرداخت کرده باشند.

رئیس‌جمهور آمریکا با همین دیدگاه، اعلام کرد از سوریه خارج می‌شود و نیمی از نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد. اگر ترامپ و تیم سیاست‌خارجی‌اش، به دنبال مواجهه سخت با ایران بودند، به هیچ‌وجه نباید نیمی از پیاده‌نظام خود را از افغانستان خارج می‌کردند.

این اقدام البته در سوریه هم اتفاق افتاد. آمریکا نه در عراق، نه افغانستان و نه در سوریه، نتوانست به اهداف از پیش تعیین‌شده‌اش دست پیدا کند. آنها تنها در این سه کشور نظاره‌گر هستند و ابتکار عمل در دست کشورهای دیگر است. مجموع این شرایط و هزینه‌های سنگین آمریکا در این سه کشور دلیل شد ترامپ تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان بگیرد.

در افغانستان اما اوضاع بدتر از سوریه است چراکه پس از ۱۷ سال حضور و میلیاردها دلار هزینه، آنان با طالبان به توافق رسیدند که از این کشور خارج شوند. همه این شرایط نشان می‌دهد که آمریکا نمی‌خواهد در منطقه بماند و مستعد عملیات ماجراجویانه جدیدی نیست.

این موضوعی است که شامگاه روز شنبه سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان هم به آن اشاره داشت. او در مصاحبه‌ای زنده با شبکه «المیادین» گفت: «من به حکام، مردم و دولت‌ها و صهیونیست‌ها در منطقه می‌گویم که آمریکایی‌ها هر آنچه توانسته‌اند انجام داده‌اند. شما ببینید دارند با طالبان توافق می‌کنند که از افغانستان خارج شوند و در مقابل طالبان اجازه ندهد که القاعده و دیگران بازگردند. ببینید دارند طوری رفتار می‌کنند که گویی طالبان حاکم آینده است. آمریکایی‌ها نه برای خاطر محمد بن‌سلمان و نه برای خاطر محمد بن‌زاید و نه حتی به خاطر نتانیاهو توانایی این را ندارند که جنگی جدید در منطقه راه بیندازند. ترامپ می‌خواهد همه را یکجا جمع کند مقابل ایران بگذارد تا آن را با جنگ ساقط کند، اما نمی‌توانند. الان ۴۰ سال است که آمریکا و کل دیکتاتورهای عالم مقابل جمهوری اسلامی مبارک ایران ایستاده‌اند اما بگویید چه توانسته‌اند بکنند؟ ‌»

بعد اقتصادی ناتوانی آمریکا

اشاره دبیرکل حزب‌الله لبنان به ناتوانی آمریکا برای جنگ جدید در منطقه، مبتنی‌بر واقعیت‌های میدانی و همچنین وضعیت فعلی آمریکا در حوزه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی است. سال ۲۰۰۳ که آمریکا به عراق حمله کرد، اوضاع اقتصادی این کشور وضع به مراتب بهتری نسبت به اکنون داشت.

در آن سال بدهی دولت فدرال ۵۸ درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا بود. اکنون این رقم به ۱۰۵ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است. جنگ افغانستان و به‌ویژه عراق نقش بسزایی در افزایش بدهی آمریکا ایفا کرد. برای پرداخت هزینه جنگ، دولت آمریکا ناچار به استقراض شد و در این سطح بدهی، استقراض برای یک جنگ جدید سخت خواهد شد.

هرگونه حرکت دادن نیروهای نظامی، هزینه‌های هنگفتی بر دوش دولت می‌گذارد. هزینه استقرار چند ماهه هفت هزار سرباز آمریکایی در مرزهای مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی، ۲۱۰ میلیون دلار شد. این هزینه بدون شلیک گلوله، استفاده از تسلیحات سنگین و هزینه‌های دیگر بوده است. در آمریکا این هزینه، انتقادات مردم را علیه دولت به همراه داشت.

بنابر آمارهای یک نهاد پژوهشی وابسته به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هزینه حضور هر سرباز آمریکایی در افغانستان به‌طور متوسط سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده است. این رقم در سال ۲۰۱۴ به دو میلیون و ۱۰۰ هزار دلار رسیده است. کارشناسان هزینه‌های مستقیم نبرد افغانستان و عراق از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ را یک تریلیون و ۸۰۰ میلیون دلار و آن را با احتساب هزینه‌های غیرمستقیم هفت تریلیون دلار برآورد می‌کنند.

این هزینه سنگین در جنگ بعدی، بسیار بیشتر خواهد شد. همین هزینه‌های سنگین و بی‌بازده دلیل شده ترامپ برخلاف جورج بوش، رفتار عاقلانه‌ای را در منطقه از خود نشان دهد و به جای درگیری، به دنبال خروج از منطقه باشد.

ناتوانی نظامی

جدا از وضعیت نامناسب اقتصادی، آمریکا در بعد نظامی نیز قدرت سابق را ندارد. آمریکا توان هوایی گسترده‌ای دارد اما در جنگ این نیروی زمینی است که با تصاحب مواضع، نتیجه جنگ را مشخص می‌کند. پاشنه آشیل دولت آمریکا در سه جنگ اخیرش نیز همین نیروی زمینی بوده است.

جنگ طولانی‌مدت در افغانستان و عراق ارتش آمریکا را دچار فرسایش کرده تا این ارتش توانایی لازم برای جنگ جدید را نداشته باشند. اما مساله مهم‌تر برای حمله به یک کشور، توان نظامی کشور هدف است. در ۶۰ سال گذشته، آمریکا با هیچ‌کشوری که دارای موشک‌هایی با برد بیش از ۱۵۰ کیلومتر بوده، وارد جنگ نشده است.

در جریان حمله به عراق هم آمریکا حاضر به حمله نشد تا بازرسان سازمان ملل، تمام موشک‌ها با برد بیش از ۱۵۰ کیلومتر عراق را معدوم کردند. با این شرایط آیا این کشور توانایی جنگ با کشوری را دارد که دارای موشک‌هایی با برد دو هزار کیلومتر است؟ این سوالی است که آمریکایی‌ها برای آن پاسخی ندارند.

ناتوانی در اجماع

در جنگ افغانستان آمریکا توانست برخی کشورهای اروپایی را با خود همراه کند. در جنگ عراق تعداد مخالفان بیش از جنگ افغانستان شد و حتی فرانسه به صراحت علیه این تصمیم آمریکا ایستاد.

آمریکا برای هر جنگی نیاز به اجماع‌سازی دنیای دارد اما هیچ‌کشوری حاضر به حمایت از آمریکا برای یک جنگ دیگر در منطقه نیست. به‌طور حتم هر ماجراجویی آمریکا در منطقه بدون همراهی اروپا، چین و روسیه است.

ناتوانی سیاسی

علاوه‌بر عدم اجماع دنیای، در داخل آمریکا نیز اجماع و انسجام لازم برای جنگ علیه ایران وجود ندارد. در دو سال اخیر، رابطه ترامپ با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در شرایط بحرانی بوده است. او بارها علیه این نهادها سخن گفته و آنها را به سیاسی‌کاری متهم کرده است.

آغاز یک جنگ مستلزم تعامل مثبت کاخ‌سفید و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی است. ترامپ درگیر یک پرونده قضایی سنگین است و نمی‌تواند به‌راحتی یک جنگ را رهبری کند. او به‌تازگی از دعوای جدیدش با کنگره و دموکرات‌ها رونمایی کرد و یک ماه دولت را برای ساخت یک دیوار تعطیل کرد.

حتی اگر ترامپ بخواهد در منطقه ماجراجویی کند، نظامیان و ژنرال‌های آمریکایی حاضر نیستند او را با تصمیمات عجولانه‌اش همراهی کنند.

ناتوانی در جنگ محدود

هم آمریکا و هم متحدانش می‌دانند ایران، عراق، افغانستان یا سوریه نیست. ایران نیز این پیام را به طرف‌های غربی و به‌ویژه آمریکا داده است که در صورت هرگونه ماجراجویی، تمامی پایگاه‌های آمریکا در منطقه را هدف قرار خواهد داد. اگر در این ماجراجویی، صهیونیست‌ها نیز همراه آمریکا باشند، تل‌آویو هم مقصد موشک‌ها خواهد بود.

این اتفاق بازوهای منطقه‌ای مقاومت را نیز در لبنان، غزه، یمن و عراق فعال خواهد کرد. غربی‌ها به‌خوبی می‌دانند جنگ با ایران تنها محدود به مرزهای جغرافیایی کشورمان نمی‌شود و آنان باید در منطقه‌ای گسترده با ایران بجنگند.

نصرالله: اسرائیل در سوریه شکست راهبردی خورد

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگوی سه ساعته با شبکه خبری «المیادین»، به بررسی مسائل منطقه و به‌ویژه مساله ایران و سوریه پرداخت. او در پاسخ به سوالی درباره خروج آمریکا از سوریه گفت: «من فکر می‌کنم در همه جاهایی که ترامپ از خروج صحبت می‌کند، صادق است.

این وعده‌های انتخاباتی او است… یکی از وعده‌هایش این بود که چرا آمریکا فرزندانش را به خارج و به این یا آن منطقه می‌فرستد تا کشته شوند و این همه پول خرج می‌کند یا هفت هزار میلیارد دلار هزینه کرده است و بعد با این همه هزینه مخفیانه به عراق می‌رود. او گفت که کشورهای خلیج‌فارس یا اروپا یا ژاپن اگر می‌خواهند از آنان دفاع کنیم، باید پولش را پرداخت کنند.»

وی افزود: «اوباما در ادبیاتش خیلی دورو بود اما ترامپ از روز اول که آمد گفت، میلیون یا میلیارد باید بپردازید [خنده…]. ادبیات او علیه عربستان و کشورهای خلیج‌فارس و حتی درباره اروپا و کره‌جنوبی تحقیرکننده است.»

دبیرکل حزب‌الله با اشاره به توافق آمریکا و طالبان برای خروج آمریکا از افغانستان، تصریح کرد: «در سوریه هم همین‌طور، از روز اول قصد خروج داشت. هفت ماه پیش گفته بود ما به‌زودی از سوریه خارج خواهیم شد. جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین و دیگران گفتند این پیروزی مجانی برای روسیه، ایران و… است. رفتند پیش او و گفتند مهلت بده. اگر مصر هستید که خارج شوید، مهلت ۶ ماهه دهید تا دستاوردی داشته باشیم. اما رسماً ۶ ماه را اعلام نکردند.»

نصرالله افزود: «آمریکایی‌ها به روسیه گفتند آماده خروج از سوریه تا آخرین سرباز هستیم اما شرطش خروج نیروهای ایرانی و حزب‌الله از سوریه است. با ایرانی‌ها صحبت کنید که از سوریه خارج شوند تا آمریکا کامل خارج شود. پوتین به روحانی گفت و رئیس‌جمهور روحانی به من گفت. من به‌عنوان یک طرف، گفتم آمریکایی‌ها دنبال خارج شدن از سوریه هستند و دنبال دستاورد می‌گردند تا بگویند که ترامپ دستاورد مهمی به دست آورده همان‌طور که نتانیاهو دنبال دستاورد بزرگ‌تری است.

پاسخ ایران هم منفی بود و گفت ما به درخواست دمشق برای مبارزه با تروریسم در سوریه هستیم. بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه نیز گفت که من اصلاً چانه‌زنی بر سر ایران مقابل آمریکایی‌ها را قبول ندارم. اینها دوست و متحد ما هستند و آنها دشمن هستند. طرف روسی هم هیچ فشاری وارد نکرد، هر چند در رسانه تبلیغاتی می‌کنند. روسیه فقط به انتقال پیام بسنده کرد.»

وی با بیان اینکه آمریکا حرف مهمی زد و گفت که نمی‌خواهند دیگر پلیس منطقه باشند، تصریح کرد: «این حرف برای عربستان و دیگر کشورهای عربی خلیج‌فارس و گروه‌های متحد آمریکا سخت بود. آمریکایی‌ها گفتند اگر ما نباشیم در عربستان فارسی صحبت خواهند کرد و اگر ما نباشیم شما هم نخواهید بود.»

دبیرکل حزب‌الله هدف سفر اخیر مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به منطقه را امید دادن به متحدان منطقه‌ای آمریکا دانست و گفت: «آمریکا به آنان گفت بیایید در نشست ورشو علیه ایران شرکت کنید. هدف پیام سفر او اطمینان‌بخشی به ناامیدها و طرف‌های هراسان بود.»

نصرالله در ادامه از ناتوانی آمریکا برای جنگ دیگر در منطقه گفت: «من به حکام، مردم و دولت‌ها و صهیونیست‌ها در منطقه می‌گویم که آمریکایی‌ها هر آنچه توانسته‌اند انجام داده‌اند. شما ببینید که دارند با طالبان توافق می‌کنند که از افغانستان خارج شوند و در مقابل طالبان اجازه ندهد که القاعده و دیگران بازگردند. ببینید دارند طوری رفتار می‌کنند که گویی طالبان حاکم آینده است. آمریکایی‌ها نه برای خاطر محمد بن‌سلمان و نه برای خاطر محمد بن زاید و نه حتی برای خاطر نتانیاهو توانایی این را ندارند که جنگی جدید در منطقه راه بیندازند. ترامپ می‌خواهد همه را یکجا جمع کند تا مقابل ایران بگذارد تا آن را با جنگ ساقط کند. اما نمی‌توانند. الان ۴۰ سال است که آمریکا و کل دیکتاتورهای عالم مقابل جمهوری اسلامی مبارک ایران ایستاده‌اند اما بگویید چه توانسته‌اند بکنند؟»‌

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به حمایت تسلیحاتی اسرائیل از گروه‌های مسلح سوریه گفت: «شما جزئی از این جنگ شبه‌دنیای علیه سوریه بودید. هدف‌تان هم رفتن و شکست بشار اسد بود. این هدف محقق شد؟ خیر.»

وی افزود: «امروز نتانیاهو آمده می‌گوید ضمانت ما ارتش ماست. این شکست اول. شکست دوم این است که برای تجاوزهای‌تان به سوریه هدفی تعیین کردید. اهداف لجستیکی را زدید که موشک‌های نقطه‌زن و سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله نرسد. این را آیزنکوت گفته است که ما ۲۰۰ حمله کرده‌ایم.

نتیجه چه شد؟ شما نتوانستید مانع رسیدن امکانات مورد نیاز به لبنان شوید، پس شکست خوردید.» او ادامه داد: «هدف سوم که اعلام کردند این بود که ایران را از سوریه خارج کنند. رفتند و آمدند. به آمریکا رفتند و از نفوذشان استفاده کردند که فشار آورند ایران را از سوریه خارج کنند اما نتیجه چه شد؟ شکست خوردند.

اسرائیل همه امیدش در سوریه برباد رفته و از سال ۲۰۱۱ همه تلاش‌هایش بی‌نتیجه مانده است. نیروی سوریه قوی‌تر شده و ارتش با تجربه‌تر شده و همه جراحت‌هایی که به سوریه وارد شده، مانع انجام وظیفه ملی‌اش نخواهد شد. هدف خارج کردن ایران از سوریه همه در سطح سیاسی و همه در سطح نظامی شکست خورده است. خب، نتانیاهو در چنین وضعی کجا باید برود؟»

منبع: فرهیختگان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.