×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

2134459 - واکنش وزارت خارجه به بازداشت زاغری

به گزارش ميليتاری نيوز، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به سوالات آنها در خصوص آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی و به ویژه سفر اخیر بوریس جانسون وزیر خارجه انگلستان به تهران پاسخ داد.

* موضوع زاغری در اختیار قوه قضائیه است

وی سفر جانسون را سفری از پیش تعیین شده و در پاسخ به دعوت ظریف برشمرد و افزود: در این سفر طیف وسیع و مجموعه زیادی از مسائل در حوزه‌های مختلف وجود داشت که بایستی بین دو کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و این سفر در آن چارچوب و با مجموعه‌ای از مسائل و موضوعات مختلف انجام شد.

قاسمی افزود: یکی از موضوعاتی که احتمالاً جانسون در تهران مطرح کرد موضوع خانم زاغری بود چون ایشان دوتابعیتی و از نظر ما ایرانی است و به لحاظ سیستم قضایی ایران محکوم است و دوران محکومیتش را طی می‌کند و وزیر خارجه و وزارت خارجه ایران در این خصوص اعلام کردند که با توجه به مسائل انسان‌دوستانه، این موضوع را با مقامات در سیستم قضایی ایران پیگیری و دنبال می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: این مسئله قضایی و محکومیت است و نهایتاً در اختیار سیستم قضایی ایران است که با توجه به تفکیک قوا باید این موضوع در سیستم قضایی دنبال شود تا ببینیم چه خواهد شد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوال دیگری گفت که موضوع زاغری توسط طرف انگلیسی در سفر جانسون مطرح شد و توضیحات لازم توسط طرف ایرانی و مکانیسم‌های حقوقی و قضایی و تفکیک قوا و اینکه ایران دوتابعیتی‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد و ایشان را شهروند ایرانی می‌شناسد و مجرم است و دوران محکومیتش را طی می‌کند به جانسون منتقل شد.

سخنگوی وزارت خارجه در عین حال بیان کرد: این آمادگی در وزرات خارجه و طرف ایرانی وجود داشت که این موضوع باز مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: این موضوع در دست قوه قضاییه است و دولت و وزارت خارجه نمی‌تواند در آن دخالتی داشته باشد. تفکیک قوا همانطور که در اروپا وجود دارد در ایران هم هست.

*تفسیرهایی که از کیف و کفش و لباس می‌شود

وی درباره عدم برگزاری نشست خبری پس از دیدار وزرای خارجه ایران و انگلستان با بیان اینکه نشست‌های خبری بایستی با تفاهم دو طرف صورت گیرد، اظهار داشت: برخی هیأت‌ها خیلی علاقه‌مند به برگزاری این نشست‌ها نیستند و در پرداختن به حواشی برخی سفرها در رسانه‌ها گهگاهی احساس می‌کنیم که خیال‌پردازی‌ها و اغراق‌گویی صورت می‌گیرد و از چهره، لباس، کیف، کفش و کلاه تفسیرهای عمیق و دقیقی می‌شود که با واقعیت فاصله زیادی دارد.

* امیدواریم یمن به کشوری آرام و امن تبدیل شود

وی درباره گزارش اخیر رویترز در خصوص انجام تحقیقات درباره موشک‌های پرتاب شده به عربستان و ادعاهای مطرح شده مبنی بر اینکه ایران این موشک‌ها را در اختیار انصارالله قرار داده، اظهار داشت: آنچه در خبرها عنوان شده خبرسازی است و پایه و اساس جدی ندارد و با اغراض خاص مشخصی این خبر در هفته گذشته در برخی رسانه‌ها مطرح شد.

قاسمی در خصوص اوضاع یمن نیز گفت: امیدواریم یمن بتواند هرچه زودتر به کشوری آرام و امن تبدیل شود. وضعیت فعلی یمن بسیار خطرناک است چه به لحاظ اقتصادی و نظامی و درگیری‌ها و اختلافات و حوادث تلخی نیز در این کشور همواره اتفاق افتاده است.

وی افزود: آرزوی جمهوری اسلامی ایران این است که حل و فصل موضوعات در مذاکرات یمنی – یمنی اتفاق بیفتد. مشکل اساسی یمن تجاوز نظامی عربستان است و آرزوی ما و جامعه جهانی این است که این تجاوز و فاجعه انسانی هر چه زودتر به پایان برسد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما امیدواریم تراژدی یمن هر چه زودتر پایان یابد و تنها راه‌حل نیز قطع تجاوز نظامی دولت سعودی است.

* اقدام نسنجیده، ناپخته و خطرناک ترامپ/برخی دول عربی در جریان بودند

به گزارش فارس، قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره همراهی برخی از کشورهای عربی با دولت ترامپ در خصوص انتقال سفارتخانه این کشور از تل‌آویو به قدس و موفقیت آمریکا در این خصوص نیز خاطرنشان کرد: این اقدامی نسنجیده و ناپخته و خطرناک است و نیاز به همکاری و همراهی و اجماع همه کشورهای اسلامی و جهان عرب دارد، متاسفانه در درون جهان عرب با آشفتگی‌ها و تکروی‌هایی که وجود دارد فرصت را به عناصر فرامنطقه‌ای و آمریکا می‌دهد که چنین گام‌هایی را بردارند و این مواضع را اعلام کنند.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان ادامه داد: فکر می‌کنم برخی دول عربی در جریان این تحولات قرار داشتند و هماهنگی‌های لازم با آنها صورت گرفته و این خیانتی آشکار به مسئله فلسطین و قدس شریف و جهان اسلام است. با توجه به شناختی که از مقاومت و نیروهای فلسطینی داشتیم این اقدام آمریکا یکی از اشتباهات فاحش و خطاهای استراتژیک این کشور است که در دهه‌های گذشته به طور مرتب تکرار شده و احتمالا باعث آشفتگی، تنش، آشوب و مشکلات عدیده در منطقه خواهد شد و متضرر نهایی دولت آمریکا خواهد بود.

وی با بیان اینکه هرگز باطل نمی‌تواند بر حق پیروز شود، عنوان کرد: اگرچه ممکن است این مسئله هزینه‌های بسیاری داشته باشد و زحماتی را بر مردم منطقه و خود منطقه تحمیل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جمهوری اسلامی برنامه‌های خود را دارد و با توجه به نگاهی که به آرمان فلسطین و مقاومت در منطقه داشته تلاش‌هایی را آغاز کرده و به این تلاش‌ها ادامه خواهد داد.

قاسمی افزود: این هفته جمهوری اسلامی ایران در عالی‌ترین سطح در اجلاس سازمان همکاری اسلامی در استانبول شرکت می‌کند و سعی می‌کنیم با کشورهای همسو، جهان اسلام و کشورهای عربی که در این مسیر حرکت می‌کنند مشورت‌های خود را شدت بخشیم.

به باور وی، مجموعه‌ای از تلاش‌های وسیع‌تر و گسترده‌تر نیاز است که در این خصوص بایستی بررسی‌های لازم صورت گیرد.

*همزمانی سفر جانسون و اعلام مواضع آمریکا در قبال قدس با هم قابل قیاس نیست

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر جانسون و همزمانی آن با اعلام تصمیم ترامپ برای انتقال سفارتخانه این کشور به قدس بار دیگر با بیان اینکه سفر وزیر خارجه انگلستان به ایران از پیش تعیین شده و تاریخ آن هم از قبل بین دو کشور تفاهم شده بود، بیان کرد: این همزمانی سفر و اعلام مواضع آمریکا در قبال قدس با هم قابل قیاس نیست و خیلی سمت و سوی فکر خود را به آنجا نبریم.

وی ادامه داد: آنچه در افکار عمومی و مجموعه دول جهان بعد از اقدام ترامپ دیده شد، یک اجماع همگانی در سطوح مختلف در سطح جهان بود که به اتفاق کشورهای اروپایی هم یکصدا با این روش و اقدام ترامپ مخالفت کردند و اروپا مواضع روشنی را اتخاذ کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه این تفاوت در دیدگاه‌ها از قبل در برخی از حوزه‌های مسئله فلسطین اشغالی بین اروپا و آمریکا وجود داشت، اظهار داشت: در شرایط کنونی نیز این تفاوت دیدگاه‌ها دیده می‌شود و کاملاً روشن و شفاف است و شاهد این دیدگاه‌ها هستیم.

* گفت‌وگو درباره همکاری‌های اقتصادی بین ایران و انگلستان

قاسمی در خصوص گفت‌وگو درباره مسائل اقتصادی بین ایران و انگلستان در سفر جانسون اظهار داشت: یکی از موضوعات و محورهای مذاکره وزیر خارجه انگلستان در تهران با مقامات ایرانی مسائل دوجانبه و روابط فیمابین بود و در عرصه‌های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، سایر حوزه‌ها و به خصوص مسائل بانکی و مالی گفت‌وگوهای مفصلی انجام و در دیدار وزیر خارجه مباحث به صورت تفصیلی بحث و بررسی شد. طرف انگلیسی نیات و آرمان‌های خودش را برای همکاری‌های هر چه بیشتر با جمهوری اسلامی مطرح و طرف ایرانی نیز مشکلات و موانعی که احتمالاً بر سر این همکاری‌های اقتصادی و چگونگی گسترش این همکاری‌ها وجود دارد را بیان کرد.

وی افزود: امیدواریم در نشست‌های بعدی و مذاکرات کارشناسی بتوانیم در مسیر بهتری در همکاری‌های اقتصادی فیمابین قرار بگیریم.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه موافقتنامه‌ای در این سفر امضا نشد، خاطرنشان کرد: در برخی موضوعات اشتراک نظرات قوی وجود داشت و این اشتراکات می‌تواند در آینده نه چندان دور ادامه یافته و شاید در فرصت بهتر و زمان کمتری به نتایج خاص خود برسد.

* به هر گام مثبت در راستای کمک به ثبات و امنیت منطقه خیرمقدم می‌گوییم

خبرنگاری در خصوص خبر منتشر شده در رسانه‌های کویتی مبنی بر درخواست ایران از تونس برای میانجیگری بین تهران و ریاض سؤال کرد که قاسمی بیان کرد: سیاست ما در مورد مسائل منطقه و هر کشوری که بتواند گام موثر، مثبت و سازنده‌ای در جهت افزایش ثبات، امنیت، مبارزه با تروریسم و ایجاد آرامش بردارد، روشن است و ما از این اقدامات استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما چنین درخواستی از جانب تونس نداشتیم، گفت: البته مذاکراتی در این کشور با مقامات تونسی انجام شد و مسائل دوجانبه، جهان اسلام و منطقه مورد گفت‌وگو قرار گرفت اما در مورد میانجیگری چیزی بین ما و تونس مطرح نبوده و نیست.

قاسمی اضافه کرد: ما از هر گام مثبتی که بتواند به ثبات و امنیت در منطقه کمک شایانی کند استقبال کرده و به آن خیر مقدم خواهیم گفت.

*عربستان کماکان بر طبق سابقش می‌کوبد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین اعلام کرد که هیچ تحولی در روابط ایران و عربستان ایجاد نشده و عربستان کماکان بر طبق سابقش می‌کوبد و با عدم درایت و دقت مسائل منطقه را نگاه می‌کند و به صورت مکرر خطاهای قبلی خود را در قبال مجموعه منطقه و سایر همسایگان صورت می‌دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ملوانان ایرانی در دست دزدان دریایی در سومالی با بیان اینکه مدتی است این افراد در اسارت هستند و نسبت به وضعیت آنها متأسف هستیم خاطرنشان کرد: تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام شده. پرونده‌ مفتوح و جدی‌ای است که در مجموعه کشور پیگیری می‌شود و بحث یک وزارتخانه و یا سازمان نیست و این به مسئله نظام و کشور تبدیل شده و موضوعی ملی است و تمام کسانی که می‌توانند به امحاء مختلف در این زمینه کمک‌کار و یاری‌رسان باشند در این پرونده حضور دارند و با هم کار را پیش می‌برند و هماهنگی خوبی وجود دارد.

وی افزود: با توجه به وضعیت خاص سومالی و اینکه این افراد در دست آدم‌ربایان و گروه‌های مافیایی بسیار پیچیده در اسارت هستند کار را دشوار کرده ولی ما هنوز امیدواریم و این موضوع را دنبال می‌کنیم و یکی از وظایف اصلی کشور و وزارت امور خارجه، آزادی این افراد و بازگرداندن آنها به کشور و نزد خانواده‌هایشان است.

قاسمی بیان کرد: امیدواریم که این افراد هر چه سریعتر به نزد خانواده‌هایشان باز گردند.

* بازداشت مسافران ایرانی در فرودگاه بلگراد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر برهنه کردن و بازداشت مسافران ایرانی در فرودگاه بلگراد عنوان کرد: با این بیان و عبارت تایید نمی‌کنم. من هم در برخی رسانه ها این خبر را دیدم و در حال بررسی هستیم ولی به شکلی که مطرح شد با شناختی که از این مسایل و بازرسی‌ها در فرودگاه ها دارم به کارگیری برخی تعابیر شاید تا حدی اغراق آمیز باشد. موضوعی است که در حال حاضر در حال بررسی دقیق آن هستیم و اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد قطعا با برخورد قاطع ایران مواجه خواهد شد.

*سفر وزیر خارجه و رئیس جمهور فرانسه در دستورکار است

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد که سفر وزیر خارجه فرانسه و همچنین امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور به ایران در دستورکار قرار دارد و امیدواریم در آینده نه چندان دور انجام شود.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی سفر هیأت بحرینی به سرزمین‌های اشغالی را شرم آور، بی دلیل و نابه‌جا خواند.

وی درباره تغییر ساختار وزارت خارجه گفت: این موضوع با دقت و سرعت لازم پیش می‌رود مراحل نهایی را طی می کند و چند گام کوچک باقی مانده است که طی خواهد شد. الان زمانش را اعلام نمی‌کنم.

*موضوع خاوری در دست اینترپل است

قاسمی درباره پیگیری‌ها در خصوص محمودرضا خاوری گفت که این موضوع در دست پیگیری اینترپل است و آنها این موضوع را دنبال می کنند و از آخرین وضعیت پیگیری‌ها مطلع نیستم.

*ریشه همه مشکلات تخطی‌های آمریکا در اجرای درست برجام

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره رفع تحریم‌ها علیه ایران نیز گفت: رفع تحریم‌ها صورت گرفته، ما مشکلات بانکی را داریم در برخی حوزه‌ها بیشتر و در برخی موارد کمتر و درصدد برداشتن این موانع هستیم. بانک مرکزی باید این موضوع را دنبال کند و دستگاه دیپلماسی در کنار بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های اقتصادی در این مسیر گام‌های خوبی را برداشتند.

وی افزود: هنوز موانع وجود دارد در بانک‌های بزرگ بیشتر و در بانک‌های کوچک و متوسط مسائل ما کمتر است. امیدوارم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد بر این مشکل فائق بیایم. ریشه همه مشکلات به تخطی‌های اساسی آمریکا در اجرای درست برجام برمی‌گردد که باید با آن برخورد مناسب در زمان خود صورت گیرد. امیدواریم سایر کشورهای اروپایی در این مسیر بتوانند قدم‌های جدی‌تر و موثرتری را برای سهل کردن مسیر تبادلات بانکی ایران بردارند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.