×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

[ad_1]

نگاهی به نیروی هوایی کشور یمن

 

نگاهی به نیروی هوایی کشور یمن 

 

یمن بین سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۰ به دو کشور جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دموکراتیک یمن (یمن جنوبی) تجزیه شده بود که در این سال با هم متحد شدند و جمهوری یمن بوجود آمد . در سال ۱۹۹۴ جنگ داخلی میان جدایی خواهان جنوبی و حکومت مرکزی در گرفت که با پیروزی شمالی ها اتحاد پابرجا ماند .

یمن شمالی طرف کشورهای عربی چون عربستان بود و از غرب نیز خرید می کرد ولی یمن جنوبی از شوروی خرید های خود را انجام می داد و رابطه خوبی نیز با این کشور داشت .

جنگنده میگ ۲۱″ src=”https://www.militarynews.ir/wp-content/uploads/2016/07/mig 21 yemen air force.jpg” alt=”جنگنده میگ ۲۱″ width=”550″ height=”366″/>

نیروی هوایی فعلی یمن دست کم تا قبل از تجاوز ائتلاف سعودی ، بازمانده ای از دو کشور یمن شمالی و یمن جنوبی است .

یمن جنوبی جنگنده هایی چون میگ ۲۳ و میگ ۲۱ را در خدمت داشت که بعدها به یمن متحد راه پیدا کرد ولی در دهه ۱۹۹۰ با پیوند دو یمن همچنان از روسیه خرید نظامی داشت . تا قبل از حمله عربستان به یمن این کشور دارای ۱۳ فروند اف ۵ سری E و F ، ۲۰ فروند میگ ۲۶ و ۲۱ فروند سوخو ۲۲ بود که البته پیشرفته ترین جنگنده آن ها ۲۰ فروند میگ ۲۹ اس ام تی پیشرفته نسخه میگ ۲۹ بود .

میگ 23 جنگنده

میگ 23

 

همچنین بخوانید:  انگلیس به دنبال پایان آبرومند جنگ یمن

این هواپیماها در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ سفارش داده شدند و حتی در کنار آن ها ۲۰۰ تیر موشک آر ۷۷ را نیز دریافت کرد ولی با شروع درگیری های داخلی از میانه سال ۲۰۱۴ میلادی این ارتش عملا از هم پاشید و متخصصی برای به پرواز در آوردن این جنگنده در ارتش یمن نبود و در نهایت با آغاز حمله نظامی رژیم سعودی به یمن اکثر این جنگنده ها بدون این که حتی قادر به پرواز باشند بر روی زمین نابود شدند که بدین  ترتیب می توان گفت در حال حاضر نیروی هوایی یمن تنها بر روی کاغذ وجود دارد و دیگر توان رزمی ندارد . 

 

 نگاهی به نیروی هوایی کشور عراق

 

 نگاهی به نیروی هوایی کشور عمان

 

 نگاهی به نیروی هوایی کشور بحرین

 

 نگاهی به نیروی هوایی کشور کویت

 نگاهی به نیروی هوایی کشور قطر

 

نگاهی به نیروی هوایی کشور ترکیه

 

نگاهی به نیروی هوایی کشور عربستان سعودی

 

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.