×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

[ad_1]

klub mis - نوع موشک های شلیک شده از دریای خزر توسط روسیه

 

نوع موشک های شلیک شده از دریای خزر توسط روسیه

 

موشک کلاب (Klub Missile) در انواع و ابعاد مختلف ساخته شده که قابلیت مولتی پرپوز (چند کاربردی) داشته که اهداف را می‌توانند در سطح و دریا مورد هجمه قرار دهند. با توجه به دیتاهای اولیه شلیک موشک از دریای کاسپین و در نزدیکی بندر “آستاراخان” انجام شده و هدف آن از بین بردن مواضع تروریست‌ها بوده است.  

 موشک “کلاب” یک موشک سطح به سطح بوده که بسته به نوع کاربری می‌تواند زمین یا دریاپایه باشد. نوع زمین‌پایه آن کروز بوده که می‌تواند اهداف را به صورت جدی هدف قرار دهد (لازم به توضیح است که موشک کروز قابلیت رهگیری هدف از مرحله پس از روانه سازی (Launching) تا انهدام را دارد).  

 این موشک بسته به نوع بین 6 تا 8.5 متر طول، سرعت بین 0/8 تا 3 ماخ، هدایت اینرسی (Inertial Guidance)/ آشیانه‌یاب فعال/ ماهواره‌ای و قابلیت حمل از طریق کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها را دارد که کلاس‌های مختلف این موشک بین 250 تا بیش از 2000 کیلومتر برد دارند.

 club - نوع موشک های شلیک شده از دریای خزر توسط روسیه

البته موشکی که از دریای کاسپین به سمت مواضع داعش در سوریه پرتاب شد، حدود 2500 کیلومتر برد و با ماهواره هدایت می‌شد.

 ۳ام۵۴ کالیبر و ۳ام۱۴ بیریوزا گروهی از موشک‌های کروز دوربرد ِ کشتی‌پایه و زیردریایی‌پایه روسی هستند که برای حملات ضدکشتی، ضدزیردریایی، و ساحلی و زمینی استفاده می‌شوند. این موشک‌ها که در سال ۲۰۱۲ وارد خدمت در ارتش روسیه شدند به سر جنگی ۴۵۰ کیلوگرمی مسلح می‌شوند و برد موثر مدل‌های مختلف آن بین ۵۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر است  اولین تجربه جنگی این موشک در سال ۲۰۱۵ به دست آمد که کشتی‌های جنگی روسیه در دریای خزر ۲۶ فروند از آن‌ها را به سوی مواضع داعش در سوریه شلیک کردند.

موشک کلاب با نام کد ناتو “سیزلر” و با کد SS-N_27 / SS-N-30 شناخته شده که دارای سه نوع کاربری “ضد کشتی”، “تهاجمی زمین‌پایه” و “ضد زیردریایی” است. این موشک از طریق لانچرهای عمودپایه (Vertical Launch System) و با هدایت ماهواره‌ای (Satellite Guidance) شلیک می‌شود.

مقامات روسیه اعلام کردند که هر ۲۶ موشک به اهداف خود برخورد کرده‌اند اما منابع آمریکایی از سقوط حداقل چهار موشک در خاک ایران خبر دادند و رسانه‌های محلی ایران خبر از سقوط اشیای پرنده‌ای در شهرستان‌های تکاب و سقز دادند.

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.