×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

[ad_1]

dehlaviye - معرفی موشک ضد زره دهلاویه (کورنت ایرانی)

 

معرفی موشک ضد زره دهلاویه (کورنت ایرانی)

 

موشک دهلاویه موشک ضد زره ساخت ایران است که ارتقاء یافته موشک ضد زره کورنت می باشد. موشک دهلاویه 22/7 کیلوگرم وزن دارد و سرجنگی 2 مرحله ای آن به وزن 6/8 کیلوگرم است، حداقل برد عملیاتی این سلاح صحنه درگیری 100 و حداکثر بردش 5500 متر است.

موشک ضد زره دهلاویه برای رسیدن به حداکثر برد به 22 ثانیه زمان نیاز دارد. سرجنگی آن توان نفوذی برابر با 1200میلی‌متر یا 1/2 سانتیمتر در زره را دارد. توانایی موشک کورنت در درگیری‌های عراق علیه تانک‌های آمریکایی آبرامز اثبات شد پس دهلاویه هم موفق خواهد بود.

توان آتش یا شلیک این موشک دهلاویه 2 تا 3 بار در دقیقه است و با سیستم دید در شب تا شعاع 3500 متری را رصد کرده و مورد اصابت قرار می‌دهد. وزن لانچر یا پرتابگر این موشک 26 کیلوگرم است و قابل حمل توسط خدمه می‌باشد.

این موشک از هدایت پرتو سوار لیزر بهره می‌برد که نوعی سامانه هدف یابی مطمئن است و در مقابله با انواع جنگ الکترونیک و سیستم های اخلال دشمن مقاوم است. کاربرد سامانه کنترل پرتو لیزر و سایت حرارتی تضمین‌کننده ایمنی موشک در مقابل اختلالات فعال و غیر فعال همچون دود است. ایمنی در مقابل جمینگ اپتیکی فعال از سمت دشمن به خاطر نوع هدایت پرتو سوار لیزر حاصل می‌شود.

 8854814694 - معرفی موشک ضد زره دهلاویه (کورنت ایرانی)

موشک دهلاویه با 2 گونه سرجنگی طراحی و ساخته شده است؛ سرجنگی خرج گود و سرجنگی ترموباریک. مجموعه سرجنگی خرج گود به‌صورت 2 مرحله‌ای می باشد که شامل سرجنگی پیشرو به همراه سامانه تسلیح و ایمنی ویژه این سرجنگی و سرجنگی اصلی همراه با سامانه تسلیح و ایمنی این بخش است. سر جنگی پیش رو که در مقایسه با سرجنگی اصلی کوچک‌تر است، در قسمت جلویی موشک دهلاویه قرار می‌گیرد و وظیفه آن حذف یا آسیب زدن به زره واکنشگر یا انواع شبکه‌های فلزی محافظ تانک است.

 1524362719 - معرفی موشک ضد زره دهلاویه (کورنت ایرانی)

طراحی و قدرت تخریب سرجنگی پیش رو به گونه‌ای است که توان حذف نسل‌های جدید رزه‌های واکنشگر را نیز داراست. سر جنگی 152 میلی‌متری و بسیار مخرب این موشک که بین بخش کنترل و موتور پرواز قرار دارد با هدف نفوذ به درون زره اصلی تانک‌های پیشرفته طراحی شده است. قدرت جت خرج گود سرجنگی توان نفوذ کامل به درون زره‌های پیشرفته را معادل 1200 میلی‌متر دارد و همچنین قدرت نابودی نفرات و انهدام مهمات درون تانک را نیز داراست. این موشک همچنین امکان مسلح شده به سر جنگی ترموباریک را داشته که مناسب درگیری با اهداف زرهی سبک، نیروی انسانی و ساختمان‌ها به‌ویژه در جنگ‌های شهری قابل استفاده است.

موشک دهلاویه تاکنون در رزمایش‌های مشترک محمد رسول‌الله(ص) و محرم مورد استفاده قرار گرفته است.

موشک‌های ضد زره با مد نظر قرار دادن چند فاکتور اساسی همچون توان پاک‌سازی زره واکنشگر و افزایش توان نفوذ سرجنگی اصلی، افزایش برد و چابکی سامانه، وزنه شرایط را به نفع خود تغییر داده‌اند؛ به گونه‌ای که بیشتر تانک‌ها توان مقاومت در برابر موشک‌های ضدزره شناخته شده را که هم‌اکنون در اختیار تمامی نظامیان جهان است، ندارند.

 دهلاویه یک موشک هدایت‌شونده ضدتانک است که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ساخته شده‌است. این موشک ضد زره در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۱ توسط وزیر دفاع ایران، سرتیپ احمد وحیدی رونمایی شد.

به گفته وزیر دفاع ایران موشک دهلاویه با بهره‌برداری از هدایت خاص در مقابل انواع جنگهای الکترونیکی مقاوم است. به گفته احمد وحیدی سرجنگی، موتور پرواز موشک‌انداز و قابلیت حمل توسط نفر موجب شده که سامانه موشکی ضدزره دهلاویه به عنوان یک جنگ‌افزار کارآمد در نبرد ضدتانک شناخته شود.

این سامانه موشکی می‌تواند اهداف ثابت زمینی و اهداف متحرک زرهی را مورد اصابت قرار دهد. همچنین موشک دهلاویه قابلیت استفاده بر ضد اهداف دریایی و هوایی در اتفاع پایین مثل بالگردها را نیز دارد.

 473073902 - معرفی موشک ضد زره دهلاویه (کورنت ایرانی)

نمونه‌ای از موشک‌های ضد زره روسی با میزان نفوذ 1000 تا 1200 میلیمتر در جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان و حمله آمریکا به عراق در سال 2003 مورد استفاده قرار گرفت. در این جنگ‌ها به ترتیب انواع مدل‌های مرکاوا از جمله ام-کی-4(در لبنان) و آبرامز(در عراق) مورد اصابت آن موشک قرار گرفتند که بهترین مقاوت حاصل شده توسط این تانک از کار افتادن و از رده خارج شدن تانک‌های مذکور بوده و در مواردی به انهدام تانک انجامیده است. موشک دهلاویه هم با داشتن خصوصیات موشک کورنت و نفوذ بسیار زیاد در زره می تواند در رزم‌های زمینی موفق عمل کند.

 موشک دهلاویه پرنفوذترین موشک ضد زره دنیا

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.