×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

[ad_1]

toshka - معرفی موشک بالستیک توچکا ORT-21 Tochka

 

معرفی موشک بالستیک توچکا ORT-21 Tochka

 

مشخصات موشک توچکا

“توشکا (ORT-21 Tochka)” با نام ناتو “اسکاراب اس اس 21 (SS-21 Scarab) ” یک موشک بالستیک تاکتیکی ساخت  “اتحاد جماهیر شوروی سابق” بوده که دارای بیش از 6 متر طول ، بیش از 65 سانتی متر قطر، موتور سوخت جامد، با وزن کلی 1800 تا 2000 کیلوگرم وزن و برد 70 تا 180 کیلومتر است. 

برد موشک “توچکا”  معادل 70 تا 180 کیلومتر است 
سایت فس (Fas) درباره موشک “توچکا (ORT-21 Tochka)” می نویسد: “توشکا (ORT-21 Tochka)” یک موشک سطح به سطح، برد کوتاه بوده که دارای برد معادل 70 تا 180 کیلومتر بوده و وزن سرجنگی آن بیش از 100 کیلوگرم (بسته به نوع ) است.   این سایت همچنین با ارائه جدولی با اشاره به جایگزینی موشک “فراگ 7 (Frog -7)” یادآور شد: این موشک با نام آمریکایی “اس اس 21″ و با نام ناتو ” اسکاراب” شناخته می‌شود. 

toshka1 - معرفی موشک بالستیک توچکا ORT-21 Tochka

موشک توچکا در حال اماده سازی برای شلیک توسط ارتش یمن

میلیتاری تودی: مدت روانه سازی موشک “توچکا” 20 دقیقه است
سایت میلیتاری تودی (Military-Toda)درباره موشک “توچکا (ORT-21 Tochka)” نوشت: این موشک کوتاه برد بوده که با نام SS-21 Scarab شناخته می‌شود. این موشک مدل بهینه سازی شده موشک “فراگ 7 (Frog -7)” که انواع سرجنگی ها را می‌تواند حمل کند و برد آن بین 70 تا 160 کیلومتر  و وزن کلی 2 هزار کیلوگرم است. این موشک دارای هدایت اینرسی  (Inertial Guidance) و مدت روانه سازی این موشک 20 دقیقه  و مدت ترک محل شلیک از سوی موشک کمتر از 2 دقیقه است. موشک “توشکا (ORT-21 Tochka)” به کمک لانچر BAZ-5921  حمل و شلیک می‌شود. 

در بحث عملیاتی و در میدان نبرد ارتش یمن با استفاده از موشک های توشکا خسارات و تلفات زیادی را به نیروهای اعتلاف متجاور سعودی تحمیل کرده و از موشک توشکا به عنوان برگ برنده خود نهایت استفاده را می برد.

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.