×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

2167518 - سرلشکر باقری: باید از تحریف و اغراق در دفاع مقدس دوری کرد

به گزارش میلیتاری نیوز به نقل از ميليتاری نيوز، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز ششم اسفند در همایش علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش طی سخنانی اظهار داشت: این همایش در شرایط خطیر دنیا امروز که با سرعت در حال جریان است بسیار با اهمیت است.

وی افزود: ما در شرایطی قرار داریم که از یک سو قدرت‌های بزرگ استکباری که قرن‌ها ملت‌ها را استعمار کردند بنا دارند فرهنگ مورد علاقه خودشان را به سایر ملت‌ها تحمیل کنند و از سوی دیگر ملت‌ها نیز علاقه دارند براساس فرهنگ خودشان حرکت کنند و این نبرد در بعد فرهنگی در حال جریان است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: ما در دوره‌ای هستیم که تحولات در بازه‌های زمانی کوتاه و با سرعت در حال اتفاق است و فضای مجازی هم به این جریان سرعت بخشیده است.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: در این میدان مفاهیم عالی انسانی و ملی دستخوش تغییر و دستکاری قدرت‌های بزرگ است و این موضوع تنها مختص به کشور ما نیست و بسیاری از کشورهای غربی هم نگران هستند که چگونه از فرهنگ خود مراقبت کنند.

وی با بیان اینکه نوجوان و جوان ما در چنین شرایطی باید خود را برای اداره جامعه آماده کند، عنوان کرد: تکلیف ما در سند چشم‌انداز و سند بنیادین آموزش و پرورش مشخص شده است و در این اسناد مسیری که بایستی آموزش و پرورش برای تربیت نسل آینده کشور طی کند، ترسیم شده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مسئولیت سیاستگذاری تبیین راهبردها و هر آنچه برای تدوین نظام آموزش و پرورش نیاز است گنجانده شده و در سند گفته شده که دانش‌آموز ایرانی باید با هویت ایرانی – اسلامی و انقلابی تربیت شود.

بیشتر بخوانید:

اجازه تکرار نمایش‌هایی شبیه حوادث خیابان پاسداران را به آشوبگران نخواهیم داد/با قاطعیت برخورد می‌کنیم

سرلشکر باقری با بیان اینکه ایران به عنوان کشوری متمدن و تاریخی با شکوه طی قرون گذشته دچار حوادث و انحطاط جدیدی شده است عنوان کرد: ما برای حدود 5 قرن تحت تاثیر حکام نالایق دچار ضعف‌هایی بودیم اما ملت ایران تحت تاثیر آموزش روحانیت و فرهنگ اسلامی، انقلاب برپا کرد و تصمیم گرفت با تکیه بر ارزش‌های اسلامی و ملی روی پای خود بایستد و استقلال کامل را برای خود رقم بزند. این ملت صلح‌دوست و با فرهنگ اما با توطئه‌هایی مواجه شد و به فاصله کمی بعد از انقلاب گرفتار تجاوزی آشکار از جانب استکبار و نماینده آن رژیم بعث شد.

وی ادامه داد: ملت ایران این تجاوز را به یک دفاع مقدس تبدیل کرد در این جنگ 35 کشور دنیا از همه جهت عراق را پشتیبانی می‌کردند و قصد تحقیر ملت ایران، کشور ایران و شکست انقلاب را داشتند اما در مقابل ملت ایران بود که با تحریم‌ها مواجه و با توطئه‌هایی دیگر در جهت ناامن سازی کشور مواجه شد و با دست خالی در مقابل این تهاجم ایستادگی کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: ما شکست از شوروی در ماجرای عهدنامه گلستان و ترکمنچای را تجربه کردیم و می‌بایست گنجینه بزرگ دفاع مقدس را در مقابل آن سرافکندگی موجب افتخار و سربلندی ملت ایران بدانیم.

سرلشکر باقری تصریح کرد: دفاع مقدس می‌تواند مفاهیم مربوط به اداره کشور براساس چشم‌انداز 20 ساله را برای نسل جوان معنا کند و بگوید امنیت ملی، مشارکت مردم و بصیرت چگونه اتفاق می‌افتد.

وی، پیروی ملت ایران از آرمان‌های عالی را یکی از دلایل دشمنی‌ها با این ملت دانست و خاطرنشان کرد: اگر قرار است در برابر تهدیدها به بازدارندگی برسیم و صلح و آرامش برای مردم تامین کنیم نیاز به ابزارهای مختلف از جمله دفاع مقتدرانه داریم با شرایط کشور ما این دفاع غالبا انسان پایه است و نیاز به جوانانی دارد که می‌بایست در آموزش و پرورش تربیت شوند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ضمن قدردانی از اقدامات وزارت آموزش و پرورش در راستای ترویج معارف دفاع مقدس گفت: کاری که تاکنون انجام گرفته در مقابل آن کاری که می‌بایست انجام می‌گرفت بسیار کم است و ما باید در این زمینه تلاش بیشتری بکنیم.

سرلشکر باقری تولید محتوا در حوزه دفاع مقدس را یکی از اقدامات اساسی برای ترویج علوم و معارف این حوزه دانست و گفت: ما می‌بایست از تحریف و اغراق در دفاع مقدس دوری کنیم و از دروغ و افترا و سایر ابعاد غلط نیز مراقبت کرده و واقعیت را آنگونه که بوده منتقل کنیم.

وی ادامه داد: آنهایی که چیزی نمی‌دانند احتمالا جنگ را فقط در حوزه ایثار آن مشاهده کنند، اما من حتی یک مورد سراغ ندارم که فرماندهی به رزمندگانش دستور داده باشد روی مین بروند و یا اقداماتی کورکورانه برای افزایش تلفات نیروی انسانی صورت گرفته باشد احتمالا کسانی در بیان خاطرات خود با اغراق به این نکات پرداخته باشند اما دفاع مقدس مملو از ابتکار و عقلانیت بوده است برای مثال رزمندگان واحدهای تخریب کارهای مهمی انجام می‌دادند که باید ساعت‌ها روی آن بحث کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس استراتژیست‌های بزرگی تربیت شده‌اند که هم اکنون در مقابل استراتژیست‌های بزرگ دنیا بسیار برتر هستند عنوان کرد: زمانی که فرماندهان ما و استراتژیست‌های نظامی ما با استراتژیست‌های بزرگ دنیای روبرو می‌شوند می‌فهمند که آنها در حوزه فهم راهبردی بسیار کوچکتر هستند.

سرلشکر باقری در ادامه با تاکید بر تربیت معلمان و اساتید برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به دانش‌آموزان عنوان کرد: می‌بایست از حضور پیشکسوتان دفاع مقدس برای بیان خاطرات و همچنین فناوریهای روز و استفاده از ابزار هنری برای ترویج فرهنگ دفاع مقدس استفاده کرد.

وی با بیان اینکه طی 12 روز گذشته 10 موزه دفاع مقدس با حضور رئیس جمهور افتتاح شده است، گفت: حدود 5 موزه هم در حال ساخت است که ظرف یکی دو سال آینده آماده می‌شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان با بیان اینکه در سال گذشته حدود 6 میلیون نفر در قالب اردوی راهیان نور از مناطق عملیاتی بازدید کردند، اظهار داشت: می‌بایست به اردوهای رزمی دانش‌آموزی بیش از پیش توجه کرد. البته بسیج در این زمینه کارهای خوبی کرده که باید توسعه یابد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.