×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

به گزارش میلیتاری نیوز، عناصر تروریستی داعش پس از متحمل شدن شکست های سنگین در شرق سوریه، از پنج شنبه هفته گذشته ( ششم مهرماه) حملاتی سنگینی را برای اشغال دوباره مناطق تازه آزاد شده در استان دیرالزور و استان حمص انجام دادند؛ قطع ارتباط نیروهای متحد در استان های دیرالزور و حمص، هدف نخست تروریست ها در این حملات بود.

2072528 - دست‌کم‌گرفتن داعش چه خسارت‌هایی را در ۹ روز گذشته به نیروهای جبهه مقاومت وارد کرد؟ +نقشه میدانی و تصاویر

مرحله نخست عملیات داعش برای قطع جاده راهبردی « السخنه – دیرالزور»
 
عناصر نخبه چچنی و ازبک گروه تروریستی داعش در گام نخست با حملاتی غافلگیرانه توانستند ۳۰ تن از نیروهای جبهه مقاومت را به شهادت برسانند و خود را به مرکز استان دیرالزور و ورودی شهرک‌های « شولا و کباکب» نزدیک کنند اما در نهایت موفق به قطع جاده راهبردی « السخنه – دیرالزور» نشدند.

2072517 - دست‌کم‌گرفتن داعش چه خسارت‌هایی را در ۹ روز گذشته به نیروهای جبهه مقاومت وارد کرد؟ +نقشه میدانی و تصاویر

در محور دوم درگیری ها، عناصر تروریستی داعش، حملات گسترده ای را از جنوب شرق استان حمص تدارک دیدند و موفق شدند خود را به ارتفاع مهم « طنطور» نزدیک کنند؛ این ارتفاع بر شهر راهبردی « السخنه» اشراف کامل دارد.

2072527 - دست‌کم‌گرفتن داعش چه خسارت‌هایی را در ۹ روز گذشته به نیروهای جبهه مقاومت وارد کرد؟ +نقشه میدانی و تصاویر
پس از ۲۴ ساعت درگیری سنگین در نهایت نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت توانستند ابتکار عمل را در میدان در دست گیرند و پیشروی تروریست ها را در این محور متوقف کنند و مانع از اشغال شهرک‌های « شولا و کباکب» و قطع ارتباط نیروهای متحد در استان های دیرالزور و حمص شوند. در جریان این درگیری ها ۱۱ تن دیگر از نیروهای جبهه مقاومت به شهادت رسیدند و تروریست ها هم حداقل با ۱۰۰ کشته نتوانستند به موفقیتی دست یابند.

مرحله دوم عملیات داعش و ادامه شکست ها

اما این پایان حملات نیروهای ویژه داعش نبود و تروریست‌ها که از انتشار فایل صوتی سرکرده خود ( ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش) روحیه گرفته بودند باز هم شانس خود را در تاسوعای حسینی برای اشغال مناطق تازه آزاد شده در استان‌های دیرالزور و حمص از سه محور جدید امتحان کردند.

2072518 - دست‌کم‌گرفتن داعش چه خسارت‌هایی را در ۹ روز گذشته به نیروهای جبهه مقاومت وارد کرد؟ +نقشه میدانی و تصاویر

تروریست های داعش این بار مواضع نیروهای متحد را در شرق شهر دیرالزور ( روستاهای مراط و مظلوم )، مناطق مرکزی در غرب شهر دیرالزور و حومه فرودگاه هدف قرار دادند که باز هم با واکنش قاطع روبه رو شدند و با تلفات سنگین از مناطق درگیری عقب نشینی کردند.

مرحله سوم عملیات داعش و قطع ارتباط جاده « السخنه – دیرالزور»

پس از سه روز درگیری سنگین در محورهای مختلف، تروریست های داعش، غروب نهم مهرماه و همزمان با عاشورای حسینی آخرین تیر خود را هم به سمت نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت شلیک کردند و با حملات غافلگیرانه توانستند دو شکست قبلی را تا حدود زیاد جبران کنند و با رساندن خود به روستای الطیبه، موفق به قطع ارتباط جاده راهبردی السخنه – دیرالزور شدند.

2072519 - دست‌کم‌گرفتن داعش چه خسارت‌هایی را در ۹ روز گذشته به نیروهای جبهه مقاومت وارد کرد؟ +نقشه میدانی و تصاویر

تروریست ها در این حملات توانستند ارتباط نیروهای متحد را در استان دیرالزور با نیروهای مستقر در استان حمص قطع کنند و با اشغال حداقل ۱۰ منطقه، شوک بزرگی را به نیروهای جبهه مقاومت وارد کردند چرا که کمتر کسی در این شرایط تصور می‌کرد، تروریست‌ها تا به این اندازه بتوانند در این محور پیشروی کنند و با مانور میدانی به شهر السخنه نزدیک شوند.

اشغال شهرک القریتین در استان حمص هم خبری تلخ دیگری بود که همزمان با قطع جاده السخنه – دیرالزور منتشر شد؛ هسته‌های مخفی داعش در این شهرک حملات غافلگیرانه‌ای را علیه ایستگاه‌های دفاعی ارتش سوریه انجام دادند و در نهایت موفق به اشغال القریتین شدند.

2072522 - دست‌کم‌گرفتن داعش چه خسارت‌هایی را در ۹ روز گذشته به نیروهای جبهه مقاومت وارد کرد؟ +نقشه میدانی و تصاویر

شروع عملیات نیروهای متحد برای بازپس گیری مناطق اشغالی

نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت دهم مهرماه و یک روز پس از ضد حملات سنگین داعش، با پشتیبانی نیروهای تازه نفس و جنگنده های روسی عملیات بازپس گیری مناطق اشغال شده را آغاز کردند و پس از درگیری های نفس گیر موفق شدند روستای مهم « الطیبه»، ارتفاع « ضاهق» و مناطق « قصر الحیر شرقی و وادی النجیب» را به کنترل خود در آورند.

در ۴ روز گذشته هم درگیری های سنگین در محورهای مختلف شرق استان حمص و بخش هایی از غرب استان دیرالزور ادامه داشت و نیروهای سوری و مقاومت توانستند تا حدودی تروریست های داعش را در مسیر ارتباطی « السخنه – دیرالزور» عقب برانند اما امنیت این محور به طور کامل تامین نشده و تروریست ها همچنان امکان هدف قراردادن و ایجاد اختلال را در این مسیر ارتباطی دارند.

2072526 - دست‌کم‌گرفتن داعش چه خسارت‌هایی را در ۹ روز گذشته به نیروهای جبهه مقاومت وارد کرد؟ +نقشه میدانی و تصاویر

در حال حاضر، درگیری ها در محور شرق، جنوب شرق شهر السخنه، محور شرقی ایستگاه پمپاژ سوم و برخی مناطق غربی استان دیرالزور همچنان در جریان است و نیروهای جبهه مقاومت درصدد هستند با باز پس گیری مناطق اشغالی، امنیت را در مسیر السخنه – دیرالزور ( مسیر السخنه – هربیشه – کباکب – الشولا – دیرالزور ) تامین کنند. درگیری ها در شهرک القریتین هم ادامه دارد و نیروهای جبهه مقاومت تلاش می کنند این شهرک را از اشغال تروریست های داعش خارج کنند.

به گزارش میلیتاری نیوز، اگرچه وضعیت میدانی در غرب و بخش هایی از مرکز استان دیرالزور با حملات سنگین داعش ناآرام است اما نیروهای متحد در محور غربی شهر دیرالزور با ادامه پیشروی ها به غرب شهر مهم « المیادین» رسیده اند و بر مسیر ارتباطی « دیرالزور- المیادین» مسلط شده اند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.