×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

[ad_1]

داسو رافال یا یورو فایتر کدام یک برتر است ؟

 

داسو رافال یا یورو تایفون کدام یک برتر است ؟ 

 

رافال و تایفون از لحاظ ابعاد و اندازه بسیار نزدیک به هم هستند ، با این تفاوت که ارتفاع رافال کمی بیش تر است و در باقی موارد اندکی بزرگتر است . وزن خالی رافال از رقیبش کمتر است اما در مقابل تایفون پیشرانه های قوی تری دارد . با این حال حداکثر ظرفیت حمل مهمات و سوخت خارجی رافال به شکل بسیار قابل توجهی به میزان ۲ تن از یوروفایتر بیش تر است .

شعاع رزمی تایفون با حداکثر مهمات ۱۳۸۹ کیلومتر بوده ، در حالی که رافال با همین شرایط قادر است به شعاع رزمی ۱۸۵۰ کیلومتر دست یابد .

این تفاوت قابل توجه در توانایی حمل مهمات و برد پروازی ، از تفاوت در اهداف طراحی و ماموریت آن ها ناشی می شود . رافال از همان ابتدا به عنوان جنگنده تهاجمی دوربرد با قابلیت حمل مهمات زیاد و پدافند هوایی ارتفاع بلند طراحی شد . اما تایفون در درجه اول به عنوان جنگنده رهگیر با قدرت مانور بسیار زیاد طراحی شد و سپس برای ماموریت تهاجمی ارتقاء یافت .

جنگنده داسو رافال یا یورو فایتر

به دلیل مساحت بیشتر بال ها ، قدرت بالاتر موتورها و موقعیت قرار گیری بهتر کاناردهای تایفون ، این جنگنده نه تنها بسیار چابک تر از رافال است بلکه می توان آن را چالاک ترین جنگنده جهان نیز به حساب آورد . کاناردهای رافال با فاصله اندکی نسبت به لبه حمله بال قرار دارند لذا جریانی از هوای گردابی را برای افزایش نیروی برآر فراهم اورده و میدان دید خلبان را محدود نمی سازد ، اما نزدیک بودنشان به نقطه ثقل باعث می شود تاثیر کمتری نسبت به کاناردهای تایفون داشته باشند . کاناردهای تایفون در دماغه و با فاصله زیادی از بال ها و نقطه ثقل قرار دارند لذا جریان هوای گردابی تولید نمی کنند اما چالاکی را شدیدا افزایش داده و میدان دید خلبان را اندکی محدود می سازد .

رافال از رادار آرایه کاوش غیر فعال الکترونیک بهره می برد که قادر است به طور همزمان در وضعیت تعقیب عوارض زمینی به منظور پرواز در ارتفاع پست ، درگیری با اهداف زمینی و هوایی کار می کند . اما برد آن علیه اهداف هوایی تنها ۱۰۰ کیلومتر است . بدیهی است چنین راداری برای جنگنده ای تهاجمی همچون رافال مناسب است که همچنین می تواند پدافند هوایی ارتفاعات بلند را انجام دهد .

جنگنده داسو رافال یا یورو فایتر

در مقابل تایفون از رادار کاوش فعال مکانیکی بهره می برد که اصلا توانایی تعقیب عوارض زمینی ندارد و در مقابل اهداف سطح پایه نیز کارایی اندکی دارد . اما در برابر اهداف هوایی بسیار کارآمد است و ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر برد دارد . به دلیل این که ورودی هوای تایفون زیر بدنه واقع است ، ارتفاع دماغه آن از رافال بیشتر است لذا برای تعمیر و بازرسی رادار خدمه باید از بالابر استفاده کنند . این در حالی است که به دلیل موقعیت قرارگیری نسبتا منحصر بفرد ورودی های هوای رافال ، دماغه در ارتفاع کمتری واقع است و خدمه به راحتی می توانند در حالی که روی زمین ایستاده اند رادار را تعمیر کنند .

رافال و تایفون هر دو نیمه استیلث هستند و این خصوصیت باعث می شود که تنها از فواصل کم برای رادار های هوایی و زمینی قابل کشف باشند اما رافال سیستم منحصر به فرد حذف فعال امواج راداری نیز دارد که می تواند جنگنده را از رادارهای دشمن محو سازد . همچنین تایفون از نسخه B موشک امرام با برد ۵۶ کیلومتری استفاده می کند ، اما برد موشک میکا (Mica) جنگنده رافال ۸۰ کیلومتر است . رافال حسگرهای اپتیک بهتری هم نسبت به تایفون دارد .

جنگنده داسو رافال یا یورو فایتر

رافال گونه دریاپایه دارد اما تایفون چنین نیست . درعرض ، توانایی تایفون در ماموریت پشتیبانی نزدیک هوایی از رافال بیشتر است . تایفون چالاکی بیشتری دارد و می تواند ۱۸ تیر موشک تخصصی ضد تانک بریمستون حمل کند ، در مقابل رافال پرواز ارتفاع پست را معمولا برای تهاجم عمیق انجام می دهد ، اصلا موشک تخصصی ضد تانک ندارد و از بمب لیزری سبک و بمب خوشه ای به عنوان ضد تانک استفاده می کند .

 

همچنین بخوانید:  نیروهای ویژه سوریه موفق شدند خلبان روسی را نجات دهند

با توجه به موارد فوق علی رغم این که دو جنگنده با ماموریت های متفاوتی توسعه یافته اند در مجموع رافال جنگنده بسیار برتری نسبت به تایفون است و جز این که کمتر چالاک است ، نقطه ضعف قابل توجهی نسبت بدان ندارد آن هم در حالی که از نظر قیمت حداقل ۱۰ میلیون دلار ارزان تر از رقیب است . 

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.