×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

2127120 - خطر ورود داعش و تروریست های مرتبط با عربستان به یمن

به گزارش ميليتاری نيوز، کارشناس ارشد خاورمیانه گفت: توازن قدرت در یمن تغییر کرده است و یمنی ها می توانند امیدوار باشند که شیب تحولات به  نفع آن ها بیش از گذشته سرعت گرفته است می تواند با شرایط مناسب تری به جنگ تحمیلی که از طرف عربستان سعودی هست، پایان دهد.

هادی محمدی بخشی از تحولات یمن را منطقه ای و فرامنطقه ای دانست و افزود: بخش دیگر تحولات یمن تحت تاثیر متغیرهای داخلی است و در متغیرهای داخلی ،وضعیت میدانی و سیاسی یک مسیر نامطلوب برای سعودی ها طی کرده است.

محمدی اظهار داشت: سعودی ها مسیرهای مختلفی را برای ورود به یمن شمالی و مناطق اصلی انصارالله و هم پیمانانش شروع کردند تا راهی پیدا بکنند و از محورهای مختلف حدیده ،مدیا ،حجه یا تعز یا محورهای شرقی در منطقه جوف و مناطق مختلف را تجربه کنند تا امکان پیشروی به سمت صنعا را بدست آورند.

وی خاطر نشان  کرد: در تحرکات میدانی حداقل در شش ماه گذشته تلفاتی نیروهای مهاجم و اشغالگر، آن ها را در شرایط یاس قرار داده است، بخصوص این که طرف های تامین کننده نیروی نظامی ائتلاف سعودی که اصلی ترین آن ها در حال حاضر ،سودان است و سودان تقریبا می توانیم بگوییم که در مسیری قرار گرفته است که ممکن است اعزام  نیرو به یمن را تکرار نکند.

کارشناس ارشد خاورمیانه تاکید کرد: سودان با ماهیت تفکر اخوانی ممکن است که اصلا از جرگه همکاری با سعودی ها خارج بشود ،خصوصا این که از جهت یک قدرت حامی به جای آمریکا و عربستان به سمت روسیه حرکت کرد و سفر آقای بشیر به مسکو هم حاکی از این  مساله است .این کفه تحولات نظامی در صحنه میدانی یمن را  تحت تاثیر قرار خواهد داد.

محمدی تصریح کرد: عامل دوم نظامی است پیشرفت های تسلیحاتی انصارالله و کمیته های مردمی است که توانسته است سیستم  موشکی خودشان را در شعاع برد موثر ارتقا بدهند ،ضمن این که  موشک های زمین به زمین  این توازن را ایجاد کردند که عربستان را تحت تاثیر و آسیب قرار دهند.

وی ادامه داد: در زمینه های موشک های زمین  به هوا و ساحل به دریا و سیستم های پهپادی پیشرفت های قابل توجهی داشتند این در حالی است که از طریق این موشک ها امکان اقدام دریایی در ساحل غربی یمن تقریبا از نیروهای عربستان سلب شده و حتی ناوهای آمریکایی ،خودشان را به سواحل یمن نزدیک  نمی کنند.

این کارشناس ارشد خارومیانه گفت: به دلیل امکانات پهپادی و سیستم های موشکی زمین به هوا یک فروند هواپیمای تیفون و هواپیمای پیشرفته امریکایی سقوط کرد و نیز سیستم های پهپادی برای شناخت وضعیت زیر ساخت نظامی سعودی ، آنها را با مشکل راهبردی روبرو کرده است.

محمدی افزود: درعرصه هوایی هم عربستان سعودی و هم پیمانانش با مشکل جدی رو به رو شدند این تصویر برای سعودی ها بسیار نگران کننده است از این جهت که موشک های آن ها  به ریاض رسیده است و می تواند مناطق مختلف را در شعاع 900 کیلومتری هدف قرار دهد و شرایط را به شدت  تحت تاثیر قرار داده است.

وی اظهار داشت: لذا سعودی ها سعی کردند به جمهوری اسلامی ایران اتهام بزنند و ایران را متهم کنند که موشک های اصابت کرده به فرودگاه ملک خالد ریاض از سوی ایران است و این پیشرفت به یمنی ها تعلق ندارد.
کارشناس ارشد خاورمیانه خاطر نشان کرد: در عرصه سیاسی تقریبا در شش ماه گذشته هیچ تحرک سیاسی فعالی نداشتیم از  آنجایی که دولت موقت یا کابینه دولتی یمن در واقع تحرکات جدیدی داشته  ولی از سوی نماینده دبیرکل بدلیل رفتار جانبدارانه از متجاوزین سعودی واماراتی و اقدامات غیر انسانی  با محاصره کامل ملت یمن ،آنها را در آستانه فاجعه انسانی قرارداده است.

محمدی تصریح کرد: منتها تحولات منطقه در شرایط یمن آثار خود را بجای می گذارد ،این حرکت تغییر توازن قوا در سوریه و عراق، یمن را دست خوش دو متغیر کرده است. یکی تروریست های داعش و تروریست هایی که با عربستان مرتبط هستند  به داخل یمن می روند تا کمبود نیروهای نظامی سعودی و اماراتی را جبران کنند که این امر برای یمن پیام مثبتی در بر ندارد.

وی ادامه داد: دوم این که  توازن قدرت در این منطقه تغییر کرده است و یمنی ها می توانند امیدوار باشند که شیب تحولات به  نفع آن ها بیش از گذشته سرعت بگیرد و بتواند با شرایط مناسب تری به جنگ تحمیلی که از طرف عربستان سعودی هست، پایان دهد.

این کارشناس ارشد خاورمیانه گفت: خصوصا این که جوامع بین الملل و سیاست گرسنه سازی و بیمار سازی مردم در محاصره هوایی، دریایی و زمینی اعمال می  شود وارد یک  نوع اعتراضات موثر شده است و عربستان مجبور است با توصیه هایی که از انگلیسی ها و آمریکایی ها یا مجامع بین الملل مطرح می  شود،  بخشی از ممانعت از ارسال کالا و دارو به این کشور را کم بکند وادامه این  وضعیت برای عربستان با شدت گذشته امکان پذیر نیست و لذا در یک آینده قابل پیش بینی می تواند تحولات یمن را به سمت به نتیجه رسیدن و به سرانجام نزدیک شدن تلقی کنیم.

محمدی افزود: از دو روز قبل با توجه به  این که در صحنه های میدانی ، انصارالله دنبال این بوده است با جریان حزب اصلاح در داخل یمن ارتباط هایی برقرار کند و این ارتباطات هم به جای خوبی رسیده است ،طرف  اماراتی و عربستان سعودی خواستند هم پیمانان انصارالله را هدف یارگیری خودشان  قرار بدهند،تا موازنه میدانی را تغییر دهند. حالا از طریق ارسال پول و وسوسه توافق های پنهانی با علی عبدلله صالح برای تاثیر ءذاری بر روند های داخلی و میدانی ،دست به تحرکاتی در حنوب شهر صنعا زدند.

وی اظهار داشت: از صبح دو روز قبل علی عبدالله صالح و برادر زاده اش ،عفاش، دست به یک سری اقدامات در صنعا زد و چند منطقه  را در  مناطق جنوبی صنعا به اشغال خود در آورد، ولی از آن جایی که یک اجماع و یک همبستگی جدی در بین احزاب، ارتش و گروه  های سیاسی شکل گرفت وبا این اقدام برخورد کردند،تا  ساعت های پایانی روز گذشته محله های که مورد اشغال قرار گرفته بود باز پس گرفتند و بقیه درگیری به مسیرهای میانجی گری و پادرمیانی های قبایلی و عشایری رسید.

کارشناس ارشد خاورمیانه خاطر نشان کرد: از آنجایی که بین علی عبدالله صالح و انصارالله فضای تبلیغاتی و سیاسی ویژه ای شکل گرفته ،به نظر می رسد که یکسره سازی در مورد علی عبدالله صالح و نیروهای وابسته به او قطعی است چرا که با هم پیمانی امارات و عربستان دست به  توطئه زدند و لذا این وضعیت و ارتباطاتشان باید یکسره بشود تا دچار خیانت  از درون جبهه با کشورهای خارجی نباشد.

محمدی تاکید کرد: دیروز صبح یک فروند موشک  ارتش یمن به سمت مناطق امارات شلیک شد و پاسخی به تحرک اماراتی ها بود که مسلما در نوع محاسباتشان اثر خواهد گذاشت و در بخش های مختلف امارات  حتما تاثیر گذار خواهد بود که در روندهای بعدی باید مورد توجه قرار گیرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.