×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

2348610 - خرید جنگنده های فرانسوی، عرصه نزاع در دولت هند

به گزارش ميليتاری نيوز،  رسانه های هند جنجال بزرگی درباره سخنان فرانسوا اولاند که تلویحا دولت هند را به عدم شفافیت در امضای این قرارداد متهم کرده و به این ترتیب بر اتهامات قبلی مخالفان حزب حاکم نسب به ناندرا مودی نخست وزیر هند مهر تایید زد بر پا کرده اند. مخالفان به سرکردگی راهول گاندی رهبر حزب مخالف کنگره هم تا آنجا پیش رفتند که مودی را به خیانت به کشور متهم کرده و خواستار استعفای وی به جرم هدر دادن منابع ملی شدند.

شبکه خبری ‘چنل نیوز آسیا’ اعلام کرد سخنان اولاند رییس جمهوری پیشین فرانسه مبنی براینکه این کشور هیچ گزینه ای برای انتخاب همکار هندی خود در قرارداد جنگنده های رافائل نداشته است و این دولت هند بوده است که یک شرکت هندی را معرفی کرده است سبب آغاز یک جنجالی سیاسی در هند شد.

احزاب مخالف منتقد قراداد سال 2016 هند و شرکت داسالت فرانسه برای خرید 36 فروند جنگنده رافائل به ارزش 8.7 میلیارد دلار بوده اند و اعلام کرده اند نخست وزیر هند این جنگنده ها را با قیمت گرانی خریداری کرده است و در این قرارداد شفاف نبوده است.در ماه های اخیر احزاب مخالف، تصمیم دولت هند برای انتخاب شرکت دفاعی رلاینس متعلق به آنیل آمبانی، میلیاردر هندی، در مقابل یک شرکت دولتی با چندین دهه تجربه را زیر سوال برده اند.
این اظهارات اولاند سبب تایید ادعاهای احزاب مخالف سیاسی شده است. مقامات هندی و فرانسوی اعلام کرده اند که شرکت داسالت به صورت آزادانه همکار هندی خود را انتخاب کرده است.
اما وزارت دفاع هند اعلام کرده است که این کشور و دولت فرانسه هیچ کدام نقشی در این قرارداد نداشته اند.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه ای اعلام کرده است که مقامات فرانسوی نقشی در انتخاب همکاران صنعتی هندی در ارتباط با قرارداد رافائل نداشته اند.در ادامه این بیانیه برای توجیه این قرداد آمده است: تنها وظیفه فرانسه انتقال یک محصول با کیفیت است.راهول گاندی دبیر حزب کنگره هند پس از ادعاهای اولاند در رابطه با جنگنده های رافائل اعلام کرد که مودی به هند خیانت و خون سربازان این کشور را پایمال کرد.
گاندی برای انتقاد از دولت توئیت کرد: خود نخست وزیر شخصا در پشت درهای بسته معامله را تغییر داد. وی اضافه کرد: با تشکر از فرانسوا اولاند، اکنون می دانیم خود مودی شخصا یک قرارداد به ارزش میلیاردها دلار را به آنیل آمبانی ورشکسته تحویل داده است.

روزنامه ‘هندوستان تایمز’ نیز نوشت: سخنان اولاند خلاف موضع گیری های پیشین دولت هند مبنی برنقش نداشتن در انتخاب همکار هندی از سوی شرکت داسالت فرانسه می باشد.این روزنامه تاکید کرده وی گفته است دولت هند به شرکت داسالت فشار وارد کرد تا شرکت رلاینس را به عنوان همکار محلی خود انتخاب کند.روزنامه مذکور خاطرنشان کرد اولاند در مصاحبه با رسانه فرانسوی ‘مدیا پارت’ گفت: ما گزینه ای نداشتیم. ما همکاری را انتخاب کردیم که به ما اختصاص داده شده بود.

دولت فرانسه هم تاکید کرده است که در ارتباط با پروسه خرید هند، شرکت های فرانسوی دارای آزادی کامل برای انتخاب شرکت های همکار هندی و معرفی آنها به دولت هند جهت انجام پروژه های خود در این کشور هستند.
دهلی نو در سپتامبر سال 2016 قرارداد خرید 36 فروند جنگنده رافائل به ارزش هشت میلیارد یورو را با فرانسه امضا کرد.براساس این قرارداد، نخستین گروه از جنگنده های رافائل پس از 18 ماه از امضای توافقنامه به هند تحویل می شود.فرانسه قرار است 30 درصد ازمبلغ 7.8 میلیارد یورو را در برنامه های تحقیقاتی هوایی هند و 20 درصد را در تولید محلی قطعات رافائلدر هند سرمایه گذاری کند.بر اساس گزارش های منتشر شده ،جنگنده های رافائل مجهز به موشک های پیشرفته ای است که می تواند جنگنده ها و موشک های کروز دشمن را از فاصله ی 100 کیلومتری هدف قرار دهد.

وب سایت ‘تلگراف ایندیا’ نیز در این خصوص نوشت: دولت هند تاکنون از پاسخ گویی به سوالات در ارتباط با قرداد رافائل خودداری کرده بود.پیش از این نارندرا مودی نخست وزیر هند، حزب کنگره را مسول تمام مشکلات و فساد های موجود در هند معرفی می کرد. احتمالا یکی از دلایل عدم توجه رسانه ها به قرارداد رافائل، مهم بودن آن از نظر دفاعی برای هند است. اغلب در مورد مسائلی که به امنیت ملی مربوط می شود سوال پرسیده نمی شود.
قراداد رافائل دارای یک تاریخچه طولانی است. در سال 2007 پس از درخواست نیروی هوایی هند برای جنگنده های بیشتر، دولت هند یک مناقصه برای خرید 126 جنگنده دو موتوره چند منظوره را آغاز کرد. شرکت های بزرگ هواپیما سازی در دنیا در این مناقصه شرکت کردند و شرکت داسالت فرانسه توانست این قرارداد را به دست آورد. در ماه های پایانی سال 2012، قرارداد میان دولت هند و داسالت نهایی شد. بر اس قرارداد اولیه 18 فروند جنگنده به صورت آماده به هند منتقل می شد و 108 فروند دیگر توسط شرکت هوایی هندوستان در داخل هند تولید می شد.

اما در سال 2014 پس از پیروزی مودی در انتخابات، این قرداد تغییر کرد. در سال 2015 در طول سفر مودی به فرانسه وی در بیانیه ای ناگهانی اعلام کرد که هند 36 فروند جنگنده رافائل را به صورت آماده خریداری خواهد کرد و شرکت هوایی هندوستان دیگر در این قرارداد حضور ندارد.با وجود درخواست های مکرر رسانه ها و احزاب مخالف هند، دولت هند از اعلام قیمت واقعی این جنگنده ها خودداری کرده است.روزنامه ‘تایمز او ایندیا نیز نوشت: حزب کنگره اتهامات جدی را علیه دولت مودی در ارتباط با قرارداد رافائل مطرح کرده است. کنگره اعلام کرده است که دولت هند این جنگنده ها را با قیمت بسیار بالاتری از قرارداد اولیه در سال 2012 خریداری کرده است. کنگره همچنین خواهان پاسخ گویی دولت هند در ارتباط با عدم انتخاب شرکت هوایی هندوستان است.

حزب مخالف کنگره همچنین علامه کرده است که چگونه قیمت هر فروند جنگنده رافائل از 5.26 میلیارد روپیه به 10.6 میلیارد روپیه افزایش یافته است. اما دولت هند حاضر به اشتراک گذاری جزیات قیمت گذاری این قرداد نشده است.
ای کی آنتونی وزیر دفاع هند در سال 2008 اعلام کرده است که ادعاهای دولت هند مبنی بر سری بودن جزییات این قرارداد کاملا اشتباه است.حزب کنگره ادعا کرده است که قطر در سال 2017 هر فروند جنگنده رافائل را به قیمت 108.33 میلیون دلار خریداری کرده است که این مقدار کمتر از قیمت جنگنده های فروخته شده به هند می باشد.

این حزب همچنین مدعی است که شرکت دفاعی رلاینس تنها 12 روز پیش از امضای قرارداد رافائل توسط نخست وزیر هند تشکیل شده است.بر اساس قوانین خرید دفاعی هند، یک شرکت خارجی باید حداقل 30 درصد از قرارداد خود را در هند سرمایه گذاری کند تا به هند برای ساخت پایگاه تولیدی خود کمک کرده و هزینه واردات دفاعی هند را کاهش دهد.در سال 2016 شرکت داسالت و رلاینس از تشکیل یک شرکت مشترک در بخش هوا فضا خبر دادند و یک سال بعد سنگ بنای این شرکت در شهر ناگپور قرار گرفت.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.