×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

[ad_1]

3003219247 - توقف ناگهاني آزادسازي تکريت تا خيانت جديد در عراق به نفع داعش

علت توقف ناگهانی عملیات آزادسازی تکریت چه بود؟

ايلي ايراک در گزارشي نوشت: کشورهاي عربي حوزه خليج فارس و اردن و مصر از آمريکا خواستند موضوع آزادسازي تکريت و الانبار را در مذاکرات هسته‌اي با ايران وارد کند و از تهران بخواهد که مستشاران نظامي خود را فورا از عراق خارج کند.

به گزارش نسيم، “ديلي ايراک” در گزارشي نوشت: ناگهان عمليات آزادسازي ديگر مناطق تکريت متوقف شد و روز شنبه در حالي که همه منتظر اعلام پايان عمليات آزادسازي تکريت بودند و ارتش عراق و نيروهاي مردمي مشارکت کننده در اين عمليات انتظار رسيدن نيروهاي کمکي و ادوات نظامي براي پايان دادن به اين مسئوليت مهم بودند، ناگهان اعلام شد که بايد عمليات متوقف شد. در حالي که پيش روي هاي نيروهاي عراقي مسجل بود و چيزي باقي نمانده بود تا يک اتفاق بزرگ در روند مبارزه با داعش رقم بخورد، ناگهان عمليات متوقف شد.

منابع آگاه مي گويند که اين اتفاق به دليل دخالت امريکايي ها رخ داده است. کشورهاي عربي حوزه خليج فارس و برخي طرف هاي سني در حکومت عراق خواستار توقف عمليات نظامي شدند و گفتند که نبايد بيش از اين در تکريت و مناطق پيرامون آن پيشروي شود.

در همين رابطه معاون وزير امور خارجه ايالات متحده امريکا به بغداد رسيد تا به دولت عراق فشار بياورد تا عمليات آزادسازي تکريت و پيشروي نيروهاي نظامي در همه محورها متوقف شود. در پشت پرده نيز گويا خيانت تازه اي رقم خورد. نيروهاي لشگر 26 مستقر در اردوگاه راه سامرا به فلوجه اقدام به عقب نشيني کردند و تمامي مهمات نظامي خود را بر زمين گذاشتند تا به اين ترتيت داعش بر اين مرکز مسلط شود و همه ادوات نظامي موجود در آن را در اختيار بگيرد. در نتيجه داعش اعلام کرد در برابر شکست در برابر ارتش عراق در تکريت در اين جا توانسته است آن اقدام را تلافي کند.

از سوي ديگر دولت ابوظبي با اخراج 90 شيعي لبناني از خاک امارات عربي و تهديد به اخراج صدها نفر ديگر در صورت ورود نيروهاي داوطلب مردمي به شهر تکريت اقدام ايذايي ديگري را در قبال ارتش و حکومت عراق مرتکب شد.

در اقدامي مشابه و تامل برانگيز الازهر مصر با صدور بيانيه اي آزادسازي تکريت با حضور نيروهاي داوطلب مردمي و ارتش عراق را به مثابه پاکسازي اهل تسنن و انجام جنايت عليه آنان دانست گويي که داعش سني مذهب است و الازهر با آن مشکلي ندارد و اهالي تکريت از وجود آنها راضي هستند.

در همين رابطه اياد علاوي، معاون رئيس جمهوري عراق در مصاحبه با يک شبکه عربي به وجود مستشاران نظامي ايراني در عراق در جريان عمليات آزادسازي تکريت اعتراض کرد و به بهانه واهي تاثيرات طايفه اي خواستار اخراج آنها از عراق شد.

احمد الجبوري، نماينده سني مجلس عراق نيز به دليل استقبال از عملکرد نيروهاي داوطلب مردمي و توصيف آنها به نيروهاي ملي و استقبال از انضمام 250 نفر از طايفه سني الجبور به جمع نيروهاي داوطلب مردمي توبيخ شد تا به اين ترتيب ثابت شود، اهل تسنن و کشورهاي عربي براي تخريب و تضعيف و اتهام بستن به شيعيان حتي حاضرند از داعش پشتيباني کنند.

در همين رابطه گفته شد که کشورهاي عربي حوزه خليج فارس و اردن و مصر از ايالات متحده خواستند موضوع آزادسازي تکريت و الانبار را در مذاکرات هسته اي با ايران وارد کند و از تهران بخواهد که مستشاران نظامي خود را فورا از عراق خارج کند.

عربستان سعودي نيز اعلام کرد که تکريت يکي از شهرهاي سمبليک اهل تسنن است و نيروهاي داوطلب مردمي شيعي حق ورود به آن يا هر شهر سني ديگر را ندارند.

اين در حالي است که رسيدن مهمات نظامي به داعش به بهانه ارسال اشتباهي اين مهمات همچنان ادامه دارد. ارتش و نيروهاي داوطلب مردمي نيز از سوي نيروي خودي مورد حمله غير عمد (يعني مثلا غير عمد) قرار گرفتند که شماري از آنها شهيد و تعدادي ديگر زخمي شدند. 

تازه اين همه چيز نيست، روزنامه هاي بريتانيايي نيز پر از مقالاتي هستند که نسبت به انتقام گرفتن شيعيان از سني ها در جريان آزادسازي تکريت هشدار مي دهند و اخبار سراسر دروغي را مبني بر آتش زدن خانه هاي اهل تسنن در آل بو عجيل منتشر کرده اند.

در عين حال فرماندهي نيروهاي نظامي امريکا تقاضاي وزارت دفاع عراق براي پوشش دادن هوايي در جريان عمليات آزادسازي تکريت را رد کرد که فرمانده عمليات تکريت هدف از اين کار را سياسي و نه نظامي دانست.

رهبران سياسي اهل تسنن نيز سياستمداران شيعي را به باد انتقاد گرفته اند و خواستار دور کردن کارشناسان ايراني از خود شده اند. هم زمان از امريکايي ها خواسته اند که سلاح هاي سنگين در اختيار عشاير سني عراق قرار دهند. 

تماس هاي دولت هاي عربي با دولت عراق نيز تمامي ندارد. آنها در تماس هاي مکرري خود تکريت را شهر سمبليک اهل تسنن دانسته اند و از دولت عراق خواسته اند که از ورود نيروهاي نظامي و داوطلب مردمي به اين شهر جلوگيري کند.

در همين رابطه دولت اردن به دولت عراق پيام داده است در صورت ادامه عمليات آزادسازي تکريت نيروهاي نظامي اردني بنا به تقاضاي عشاير الانبار وارد خاک عراق خواهند شد.

 

در پي اين فشارهاي مضاعف و بي امان دولت عراق مجبور به توقف عمليات آزادسازي تکريت شد تا به اين ترتيب چالشي تازه در عرصه سياسي عراق رقم بخورد.

منبع : نسیم 

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.