×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1901818 - تهدید اول آمریکا علیه ایران چیست؟

به گزارش میلیتاری نیوز، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل، در نشست فرماندهان بسیج وزارتخانه‌ها و دستگاه های اجرایی کشور در محل سازمان پدافند غیرعامل کشور ضمن گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم و عرض تسلیت به مناسبت ایام عاشورای حسینی و عزای اباعبدالله الحسین، گفت: علی رغم همه مشکلات و فشارها و تهدیدات و آسیب‌ها وضعف‌هایی که در کشور وجود دارد و تحولاتی که ما با آن مواجه هستیم مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)همواره در کلامشان موج می‌زند و اصرار دارند که بتوانیم به مردم وجامعه دستگاه‌های اجرایی کشور امید، شور و نشاط و نگاه انقلابی تزریق کنیم.

وی افزود: از بسیج که یک نهاد انقلابی و کاملا رشد کرده در متن مردم می باشد این انتظار می‌رود که این روحیه و تدبیر را عمل کند.

سردار جلالی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب همواره تلاش زیادی می‌کنند که تصویری کلان که نظام و انقلاب و تهدیدات پیش رو در آن قرار دارد را به ما نشان دهند و تاکید می‌کنند که مسئولین به نحوی درگیر مسائل جاری و اجرایی کشور نشوند که از مسائل اصلی و اولویت‌های اساسی کشور غافل شوند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزود: اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند ما در پیچ و گردنه تاریخی هستیم ناشی از آن است که به ما نشان بدهند و بگویند که کسانی که در این مسیر حرکت می‌کنند و عموما همه ملت و در راس آن بسیج و نیروهای انقلابی هستند، خسته و مأیوس و کم انگیزه نشوید و شور انقلابی و روحیه بسیجی را از دست ندهید بلکه با انگیزه ادامه بدهید و در شرایط دشوار و تنگناها همین روحیه بسیجی است که کارکردش را نشان می‌دهد.

سردار جلالی گفت: در جریانات کلی کشور شاهد آن هستیم که در برابر جریان و تفکر انقلابی که توسط رهبر معظم انقلاب طرح ریزی و هدایت و برنامه ریزی می‌شود، یک روحیه غیرانقلابی با نگاه مثبت به غرب و تسهیل کننده نگاه غربی‌ها در داخل کشور ایجاد شده که طبیعتا وظیفه ما بعنوان بسیج و رهروان راه ولایت این است که شرایط را بشناسیم و ببینیم با چه مشکلاتی مواجه هستیم و دشمنان ما در حال انجام چه کارهایی علیه ما هستند و در صورت تشخیص به موقع و درست می توانیم به وظیفه خودمان عمل کنیم.

وی افزود: یکی از ویژگی‌هایی که برای بسیج و تفکر بسیجی در کلام رهبر معظم انقلاب موج می‌زند، دشمن شناسی است و بسیجی باید دشمن و تهدید را به موقع تشخیص دهد و سر بزنگاه‌ها خواب نماند و به موقع موضعگیری و مقابله کند.

سردار جلالی خاطر نشان کرد: موضوع تهدید شناسی یک بحث بسیار جدی است که اگر صحبت‌های رهبر معظم انقلاب را تحلیل محتوا کنیم می‌بینیم یک بخش عمده‌ای از قالب موضوعاتی که ایشان برشماری و تذکر داده‌اند مربوط تشخیص و هشدار و آماده باش در برابر تهدید می‌باشد که در شقوق و راه حل‌های مختلف بیان می‌فرمایند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: امروز ما در یک رویارویی کامل و همه جانبه با آمریکای جهانخوار در طیف‌ها و لایه‌های مختلف درگیر هستیم و اگر بخواهیم تهدیداتی که علیه کشور ما در حال بکارگیری می‌باشد اشاره کنیم باید بگوییم که طیف تهدیدات هوشمند علیه کشور ما بکارگیری شده است و امروزه دیگر نمی‌توان فقط به یک تهدید اشاره کرد و گفت دیگر تهدیدات متوجه ما نمی‌باشد.

وی افزود: استراتژیست‌های آمریکایی می‌گویند که تهدید تک گزینه‌ای علیه جمهوری اسلامی قابل پیاده سازی نیست و باید رویکرد طیفی و استراتژی همه جانبه علیه ایران بکار گرفته شود وبر این همه جانبه بودن تهدیدات تاکید دارد، یعنی اینکه ما با طیفی از انواع تهدیدات روبرو هستیم.

سردار جلالی گفت: از تهدیدات هوشمند دو واژه حداکثر بهروه وری و هم افزایی در جهت حداکثر سازی مؤلفه‌های قدرت علیه کشور ما استخراج و بکار گرفته می‌شود که بیشترین هم افزایی و کارایی را داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزود: البته این‌ها همه تلاش‌های دشمن می‌باشد که ممکن است در خیلی موارد موفق نشود و ما در بازخوانی نقشه دشمن و نگاه به تهدیدات می‌بینیم که دشمن تلاش می کند که حداقل ۶-۷ مؤلفه تهدید علیه ما بصورت همزمان بکار گیرد.

وی تصریح کرد: اولویت اول تهدیدات آمریکایی‌ها علیه کشور ما جنگ اقتصادی است که به فرموده رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) جنگ اقتصادی صحنه اصلی جنگ است.

سردار جلالی خاطر نشان کرد: نمی‌توان گفت که مؤلفه‌های جنگ نرم و نظامی علیه کشور ما تعطیل شده است و در واقع حضور شناورهای آمریکایی‌ها در منطقه و تقویت پایگاه‌های نظامیشان و عربده کشی‌های آقای ترامپ به نوعی بیان کننده این است که هنوز گزینه نظامی علیه ما وجود دارد اما ممکن است در اولویت نباشد و یکی از شرایطی که می‌تواند این اولویت را تغییر دهد میزان آمادگی ما در برابر تهدید است که هرچه منسجم و آماده و قوی تر باشیم، اولویت نظامی به عقب تر می‌رود و شکل تهدید عوض می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل یکی از تهدیدات جدی علیه کشور را جنگ اقتصادی برشمرد و تصریح کرد: امروز مدرنترین و پیچیده ترین جنگ اقتصادی علیه کشور طراحی و در حال اجرا می‌باشد که اگر هر کشوری بجای جمهوری اسلامی بود که بخشی از این تهدیدات علیه آن اتفاق می‌افتاد تمام ساختارهای حکومتیش بهم میریخت و آسیب‌های جدی می‌دید.

وی افزود: جنگ تمام عیار اقتصادی کلمه‌ای کامل و جامعی است که مقام معظم رهبری مطرح کردند و در ۵-۶ سال گذشته رهبر معظم انقلاب همواره موضوعات اقتصادی را در تیتر شعار سال گذاشتند و عنصر هماهنگ کننده همه مؤلفه‌های قدرت ملی را بر این محور تنظیم و تعریف کردند ولی متأسفانه هنوز اقدامات جدی که ایشان انتظار دارند در این زمینه اتفاق نیفتاده است.

سردار  جلالی گفت: به نظر بنده هنوز جنگ اقتصادی درست تعریف نشده است و خیلی از مسئولین معتقد هستند که همین اقدامات جاری اقتصادی که انجام می‌دهند کفایت می‌کند و می‌شود اسم این اقدامات را اقتصاد مقاومتی گذاشت.اما واقعیت جنگ اقتصادی ماهیتی فراتر از اقتصاد دارد و اینکه فکر کنیم اقتصاددان‌ها باید جنگ اقتصادی را اداره و هدایت کنند به اندازه زیادی انتظار مالایطاق از اقتصادیون می‌باشد چرا که اساسا اقتصادیون در نظام درسی و مطالعاتیشان هیچ گاه جنگ و تخاصم در عرصه اقتصاد را نمی‌خوانند بلکه بیشتردر حوزه تقابل و رقابت و برتری مزیت‌های اقتصادی کار می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل ادامه داد: به دلیل عدم شناخت درست و حسابی ابزار و اجزاء این عرصه، تعریف جنگ اقتصادی در کشور به اندازه زیادی بلاتکلیف مانده است و انتظار رهبرمعظم انقلاب در این عرصه تشکیل یک ساختار دفاعی در برابر جنگ اقتصادی می‌باشد که بتوانیم تمام اندیشه‌ها و تدابیر و راهبردها و دکترین تهاجمی دشمن را بشناسیم و بتوانیم اقدام کنیم.

وی گفت: در یک تعریف کلی در تهدیدات غیر نظامی به طور مستقیم و مشخص از ابزار نظامی استفاده نمی‌شود و بعضا ترکیبی از تهدید نرم و نیمه سخت علیه کشور بکارگیری می‌شود و ابزارهای سیاسی، امنیتی، روابط بین الملل، مقررات و پروتکل‌ها و ساختارها و قوانین بین المللی نقش کاملا جدی و اثرگذاری دارند و آمریکایی‌ها این روش را “فشار برای تحمیل اراده” یا( P2C) نام گذاری کرده‌اند که به نوعی از تمام عناصر و ابزارهای مختلف و ظرفیت‌هایی که علیه یک کشور می‌توان بکار گرفت در جهت پذیرش تحمیل اراده خود به کشور مورد نظر استفاده می‌کنند.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: اگر از مجموعه‌ای بخواهیم انتظار داشته باشیم که یک تصویر واقعی از جنگ اقتصادی و الگوی درست و اساسی برای دفاع اقتصادی ارائه کند، علی القاعده باید از ظرفیت‌های بسیج باشد؛ منظورمان از بسیج، بسیجی شخصی است که طبق تعریف جامع رهبر معظم انقلاب، دلسوز نظام باشد و اولویت‌هایش، اولویت‌های انقلاب باشد و اگر انقلاب آسیب ببیند ناراحت و اگر پیروز می‌شود، خوشحال شود.

وی افزود: از مجامع بسیج تخصصی، اساتید، اقتصاددانان انتظار می‌رود که تعریف درست و دقیقی از ماهیت و شکل و چارچوب جنگ اقتصادی و همچنین تعریف دقیقی از دفاع اقتصادی ارائه کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نفوذ را گام اول چرخه “استراتژی فشار برای تحمیل اراده” (p2c) دانست و تصریح کرد: نفوذ دارای ظاهری زیبا و فناورانه دارد که در قالب‌های تکنولوژی و سرمایه‌های مالی با الگوهای تسلط و وابسته سازی بر کشورها و دستگاه‌های اجرایی ورود پیدا می‌کند و نباید تعریف ما از نفوذ صرفا عناصر جاسوسی پیچیده باشد.

سردار جلالی افزود: سرمایه گذاری‌های خارجی عمدتا شرایط و مشوق‌ها، استاندارها و قوانین و مقرراتی به همراه خود دارد که غربی‌ها اسم قوانین را مسیرهای تسهیل کننده سرمایه و تکنولوژی خارجی می‌نامند که با یک نگاه تهدیدشناسانه متوجه خواهیم شد که وابسته سازی دستگاه‌های اجرایی به منابع و تکنولوژی خارجی محور این کار قرار دارد.

وی ادامه داد: وابسته سازی از طریق قوانین، مقررات، الزامات، استانداردها و پروتکل‌ها با ظاهری کاملا مشروع و قانونی گام دوم چرخه “استراتژی فشار برای تحمیل اراده” می‌باشد که این مدل تهدیدات از لحاظ قانونی روی مرز قانون حرکت می‌کند و به سادگی نمی‌توان قانونی یا غیرقانونی بودنش را تشخیص داد و غربی‌ها خواهان جایگزینی قوانین و مقررات تسهیل کننده نفوذ بجای آن دسته از قوانین و مقرراتی که قابلیت بازدارندگی دارد،هستند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل تصریح کرد: تعهدات و مقررات بین المللی در کنار یکدیگر بصورت شبکه‌ای به یکدیگر متصل و دارای روح واحدی هستند که عمدتا جنبه‌ها و موضوعات سیاسی را دنبال می‌کند.

سردار جلالی مقررات مالیfatf را کاملا سیاسی دانست و تصریح کرد: آمریکا و اسرائیل که خود تروریست ترین کشورهای جهان هستند به عنوان عضو ناظر fatf بر کشورهای عضو این سازمان نظارت می‌کنند که به تروریسم کمک مالی نشود،که این واقعا مسخره است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آمریکایی‌ها با قراردادن قطعاتی بنام ایمپلنت (electronic device) بصورت سخت افزاری و نرم افزاری می‌توانند سیستم مورد نظر را رصد، و در زمان‌های عادی از دستگاه‌ها و سخت افزارها اطلاعات دریافت و در زمانی که لازم است سیستم را تخریب کنند.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده به این جمع بندی رسیده‌ایم که در تمام تجهیزات الکترونیک و فناورانه نظام اشراف و کنترل مدیریت اطلاعاتی و عملیاتی بصورت ثابت و نهادینه شده وجود دارد.

سردار جلالی ادامه داد: تجهیزات و فناوری‌های مدرن که دارای سیستم عامل هوشمند هستند علاوه بر کارکرد مفید و مثبت خود، قابلیت ارسال گزارش کارکرد دستگاه و کنترل از طریق سیستم عامل به آدرس‌هایی که بصورت دقیق و فنی در آنها تنظیم شده است می‌دهد که فقط متخصصین این حوزه به این مسائل آگاهی دارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تعهد ایران به معاهده آب و هوایی پاریس را بر خلاف برنامه ریزی های سند چشم انداز و برنامه ششم دانست و تصریح کرد: بر اساس تعهداتی که سازمان محیط زیست در این معاهده پذیرفته است، باید تا ده سال آینده همه منابع سوخت فسیلی را به سوخت خورشیدی تبدیل کنیم و در صورت عملی نشدن این تعهد به کشورهای عضو این معاهده مالیات پرداخت کنیم در صورتی که ما کشوری هستیم که بخش زیادی از منابع انرژی ما از طریق سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود و دلیلی ندارد کشوری که بخش زیادی از سرمایه‌اش منابع نفتی است به نفع کشورهایی که ذخایر نفتی ندارند این معاهده را امضا کند؛ لذا باید به این مسائل هوشمندانه و با دقت نگاه کنیم.

سردار جلالی افزود: دشمنان با طراحی شبکه‌ای و بهم پیوسته و با تنظیم مقررات فنی و الزامات حقوقی در صدد تحمیل خواسته‌های خود به ما هستند که با یک تحلیل جامع و کامل می‌توان مفهوم تهدید غیر نظامی را متوجه شد و لازم است همه تهدیدات در کنار هم چیده و تنظیم شود و با یک دید کلی تهدید را تشخیص دهیم.

وی خاطر نشان کرد: تهدیدات غیر نظامی دارای ظاهری زیبا و بسیار قانونی و شیک و مدرن می‌باشد که بصورت شبکه‌ای در قالب قانون و مقررات بهم وصل شده و از این طریق می‌توانند اعمال فشار و تحمیل اراده کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: طبق فرموده و تذکر مقام معظم رهبری، باید همه در حوزه های مختلف تهدیدشناس باشند و قبل وقوع حادثه، پیشدستانه تهدید شناسایی شود و راهکارها و راه حل های لازم ارائه گردد.

سردار جلالی، بسیج، دستگاه‌های اجرایی کشور و سازمان پداند غیرعامل را به سه ضلع یک مثلث تشبیه کرد و گفت: فصل مشترک این سه مجموعه این است که طبق وظیفه ذاتی هر دستگاه مأموریت و وظایف خود را طرح ریزی و بر نامه‌ریزی می‌کند که در ذات این وظایف، به نوعی بسیار پیچیده لایه‌هایی از تهدید گنجانده و تعبیه شده است که اولین انتظار این است دستگاه‌های اجرایی در استفاده از فناوری و سرمایه خارجی بسیار هوشمندانه و با چشم باز عمل کند و تهدیدات را بشناسد و از قابلیت‌ها و فرصت‌های نهایت استفاده را ببرد و با تهدیدات مقابله کند.

وی افزود: ما معتقدیم که این کشور و همه زیر ساخت‌های ارتباط و انرژی و حمل و نقل و … به امام زمان(عج) تعلق دارد و مصون سازی و استحکام بخشی کشور امام زمان را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که این یک نگاه ولایی و بسیجی به موضوع پدافند غیرعامل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بسیج را یک ظرفیت عظیم انقلابی و موتور انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: بسیج اصلی ترین نقش در برابر تهدیدات دشمن دارد و هر جا که لازم باشد در برابر تهدیدات موضعگیری می‌کند و در وسط میدان در برابر دشمن حضور دارد.

سردار جلالی گفت: بسیج دارای رتبه و سطح بندی می‌باشد و شهدایی مانند باکری و همت و حججی در سطح بالای این رتبه بندی قرار دارند و در سطوح پایین تر هر کسی که دلسوز نظام و مدافع انقلاب بوده و برخی صفات سلبیه مانند اشتهار به فساد و … نداشته باشد بسیجی است.

وی افزود: وظیفه بسیج دفاع از انقلاب اسلامی در عرصه‌ها و صحنه‌های مختلف نظامی و جنگ نرم است و اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند ما در حال کشیدن و زدن شمشیر با دشمن هستیم به این معنی می‌باشد که ما الان هم در حال جنگ با دشمن در شکل و مدل دیگری هستیم.

سردار جلالی خاطر نشان کرد: بر اساس ماموریت سازمان پدافند غیرعامل ما به دنبال تحقق خواسته‌های رهبر معظم انقلاب با استفاده از همه‌ ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیج در دستگاه‌های اجرایی هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنان خود از انعقاد تفاهم نامه بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان بسیج مستضعفین خبر داد و گفت: این تفاهم نامه در هفت حوزه مشترک با بسیج و دستگاه‌های اجرایی تعریف شده است که فرهنگ سازی و آموزش در جهت ترویج و تبلیغ و تهدید شناسی، آشنایی با انواع روش‌ها و رویکردهای دفاع، از مفاد این تفاهم نامه می‌باشد که در هفته نکوداشت پدافند غیرعامل در قالب همایش، جلسات و کارگاه‌های آموزشی برای بسیجیان و کارکنان دستگاه‌های اجرایی برگزار خواهد شد.

وی افزود: محور سوم این تفاهم نامه ساماندهی عناصر بسیجی دستگاه‌های اجرایی برای اداره همان دستگاه اجرایی در شرایط بحران و تهدید مربوط می‌باشد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: مشاوره تخصصی با فعال سازی بخش‌های مغزافزای مانند بسیج متخصصین و اساتید در شناسایی تهدیدات در حوزه‌های مختلف و برگزاری رزمایش‌ها و ایجاد آمادگی در شرایط اضطراری دستگاه‌های اجرایی و شناسایی تهدیدات بصورت تخصصی در حوزه‌های ذی ربط از محورهای دیگر این تفاهم نامه است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.