×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

[ad_1]

تقابل سامانه های  دفاع موشکی

 

تقابل سامانه های  دفاع موشکی  ” اس ۳۰۰ روسی ” یا ” پاتریوت آمریکایی ” ؟

 

در این گزارش با برشمردن دلایل برتری سیستم ضدموشکی روسیه شامل موشکهای اس ۳۰۰، اس ۴۰۰ و اس ۵۰۰، این سیستم به عنوان قویترین سیستم ضدموشکی دنیا معرفی شده است.

اما علل این برتری چیست؟ در اینجا درنظر داریم به این سوال پاسخ بدهیم:

 

موشکهای اس ۳۰۰ روسیه

 

حداقل ارتفاع هدف قراردادن اهداف: ۱۵ متر

بیشترین ارتفاع هدف قراردادن اهداف: ۲۷ کیلومتر

بیشترین برد: ۲۰۰ کیلومتر

سرعت موشکها: ۷ ماخ (هفت برابر سرعت صوت)

توانایی رصد کردن اهداف تا ۳۰۰ کیلومتر

تعداد موشکهای رصد شده به صورت همزمان:۳۰۰

تعداد موشکهای قابل انهدام به صورت همزمان:۲۴

مدت زمان مانور دهی و تغییر جهت: ۳۰ دقیقه

امکان پرتاب موشک به صورت عمودی: دارد

 

 

موشکهای پاتریوت آمریکا

 

حداقل ارتفاع هدف قراردادن اهداف: ۶۰ متر

بیشترین ارتفاع هدف قراردادن اهداف: ۲۴  کیلومتر

بیشترین برد: ۱۶۰ کیلومتر

سرعت موشکها: ۵ ماخ (پنج برابر سرعت صوت)

توانایی رصد کردن اهداف تا ۱۷۰ کیلومتر

تعداد موشکهای رصد شده به صورت همزمان:۱۰۰

تعداد موشکهای قابل انهدام به صورت همزمان

مدت زمان مانور دهی و تغییر جهت: ۵ دقیقه

امکان پرتاب موشک به صورت عمودی: ندارد

 

  

 

همچنین روسیه موشکهای اس ۴۰۰ را در اختیار دارد که تا برد ۶۰۰ کیلومتری می تواند اهداف را شناسایی کند، به صورت همزمان ۳۰۰ هدف را دنبال کرده، ۳۶ هدف را به صورت همزمان منهدم می کند و ۷۲ موشک به صورت همزمان پرتاب می کند.

سیستم موشکی اس ۵۰۰ نیز که پیشرفته ترین سیستم موشکی جهان محسوب می شود، می تواند ۱۰ موشک بالستیک (قاره پیما) را هدف قرار دهد. رادار این سیستم نیز می تواند اهداف را در فاصله ۹۰۰ کیلومتری مورد شناسایی و قرار دهد.

سامانه دفاع موشکی پاتریوت

سامانه دفاع موشکی پاتریوت  

 

این سامانه‌ها دو مأموریت مشابه دارند: نخست حفاظت از تأسیسات راهبردی نظیر رادارهای دفاعی ضد هوایی، پایگاه‌های موشکی، ستادهای مشترک و مناطق صنعتی در برابر حملات هوایی و دوم رهیگیری و انهدام کلاهک‌‌های موشکی.

هر دو این سامانه‌ها به یک رادار مجهز هستند که به آنتن ساکن آنها امکان می دهد تعداد لازم امواج رادیویی متحرک را تولید کند. به علاوه، این مجموعه شامل یک ایستگاه کنترل و قابلیت‌های پرتاب موشک‌های زمین به هواست از سوی دیگر این سامانه‌ها متحرک هستند و می توانند به صورت مستقل یا با دریافت اطلاعات خارجی از مراکز کنترل دفاع ضد هوایی و ضد موشکی، ماهواره‌ها و هواپیماهای نظارتی عمل کنند.

هر مجموعه اس۴۰۰ می تواند طبق دستور شلیک کند یا خود یک شبکه دفاعی زمین به هوا از انواع مختلف اس۴۰۰، اس۳۰۰، پانتسیر-S1، تورM1 را کنترل کند یا کنترل دهها سامانه پرتاب را که شامل صدها موشک هستند در اختیار بگیرد.

 

همچنین بخوانید:  آخرین وضعیت پدافند هوایی کشور و موضوع تحویل S300 به ایران

وسیاسکایا گازتا در مورد نقایص سامانه دفاع هوایی آمریکایی پاتریوت مینویسد: روی پاتریوت یک رادار شناسایی با زاویه اسکن ۹۰ درجه در جهت یک حمله بالیستیکی احتمالی نصب می شود، این رادار چند منظوره اهداف را شناسایی می کند و تشخیص می دهد همچنین مختصات آنها را محاسبه می کند.به تدریج که اهداف خطرناک به خط رهگیری نزدیک می شوند، این سامانه به طرف هدف می چرخد و موشک شلیک می کند.

 

سامانه دفاع موشکی s400

سامانه دفاع موشکی S400

 

موشک MAM104  که ۹۰ کیلوگرم وزن دارد، پس از پرتاب توسط رادار هدایت می شود. بنا بر ویژگی‌های فنی رسمی، پاتریوت قادر است اهداف را که تا ۲۵۰۰ کیلومتر بر ساعت در فاصله ۱۰۰ کیلومتری (۲۵ کیلومتر برای اهداف بالیستیک) و تا ۲۵ کیلومتر ارتفاع (۱۱ کیلومتر برای اهداف بالیستیک) پرواز می کنند رهگیری کند. مدت زمان واکنش این سامانه ۱۵ ثانیه است. پاتریوت می تواند همزمان هشت هدف را نشانه بگیرد و به فاصله سه ثانیه از هم موشک پرتاب کند. به رغم این ویژگی‌های عالی رهگیری، پاتریوت کارایی چندانی ندارد: در عراق، از ۹۱ موشکی عراقی که شلیک شدند، ۴۵ موشک توسط ۱۵۸ موشک زمین به هوای آمریکایی نابود شدند  و در بیشتر موارد، بدنه موشک عراقی مورد اصابت قرار گرفت تا کلاهک آن. در نهایت، ۲۸ سرباز در پایگاه آمریکایی ظهران (عربستان) کشته شدند.

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.