×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

سرویس جهان میلیتاری نیوز – هرسال مردم یمن روز «شهید» در این کشور را با شکوه بسیار برگزار می کنند، اما این مراسم امسال حال و هوای خاصی داشت، چون جنبش «انصار الله» برای اولین بار و پس از سال ها هویت واقعی یکی از نخبگان این جنبش که جان خویش را در دفاع از اعتقادات و حمایت از وطن در برابر تجاوز سعودی های وهابی تقدیم کرد و به فیض شهادت نائل آمد، را آشکار ساخت.

اعلام نام این شهید به همراه تصاویری که از وی برای شرکت کنندگان در مراسم روز شهید پخش شد، یک باره محل برگزاری مراسم را در سکوتی عمیق فرو برد.

او کسی جز «طه حسن اسماعیل المدانی»، مرد شماره یک جنبش در دایره امنیت انصار الله نبود که پس از انقلاب ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت دایره امنیت «کمیته های مردمی و انقلابی» یمن را برعهده داشت و پس از انتقال قدرت به «کمیته عالی انقلاب یمن» به موجب قانون اساسی مصوب در فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان «عضو کمیته عالی امنیت ملی یمن» نیز انجام وظیفه می کرد.

2039698 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

2039685 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

2039684 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

طه المدانی، ملقب به «أبو حسن» و متولد سال ۱۹۷۹ میلادی به فریادهای «مرگ بر آمریکا»یش معروف بود که آن روزها ساده ترین سلاح گروهی کوچک از شهروندان یمنی برای ابراز انزجار از آمریکای دوران «جرج بوش» پسر بود.

هنگام تولد شهید طه المدانی، پدرش «حسن بن إسماعیل» کارمند دادگستری شهرستان «میدی»، چهارمین شهرستان از توابع استان «حجه» آن زمان بود. همچنین پدر بزرگش، «اسماعیل المدانی» در دوران حکومت «امام یحیی حمید الدین» از کارمندان بلندپایه دولت وقت بود و در نبردهای نجران مقابل لشکریان «عبد العزیز آل سعود»، بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی مشارکت داشت.

پس از پایان تحصیلات ابتدایی، شهید مدانی با خانواده اش راهی صنعا شد که در آن زمان به «استان صلح» معروف بود تا در آنجا ضمن ادامه تحصیلات خود، فعالیت های فرهنگی و اجتماعی اش را که به آنها شهرت یافته بود، آغاز کند.

2039693 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

2039689 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

در کنار آشنایی با جنبش «سید حسین بدر الدین حوثی»، در سال ۲۰۰۳ مدرک کارشناسی حقوق خود را نیز از دانشگاه صنعا گرفت. ماه مارس همان سال بود که با شماری از دوستانش در مسجد «امام هادی» در صعده شعار مرگ بر آمریکا را در اعتراض به دیدار «علی عبدالله صالح»، رئیس جمهوری وقت یمن با همتای آمریکایی اش جرج بوش سر داد.

بعد از آن شعار دادن ها شهید مدانی در معرض یک ترور ناموفق قرار گرفت، اما این پایان کار نبود، چون در همان سال ۲۰۰۳ طی امتحانات پایان ترم سال چهارم دانشگاهش یک بار دیگر نیز در معرض ناموفق ترور قرار گرفت.

به اذعان دوستان نزدیک مدانی یکی از مهمترین دلایل ناکامی این ترورها به شَم و حس امنیتی این شهید باز می گشت که بعدها به یکی از مهمترین ویژگی هایش تبدیل شد.

2039696 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

2039697 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

سال های زندان و سختی هایی که طی روزهای حبس کشیده بود، سهم بسزایی در شکل گیری شخصیت آرام و صبورش داشت که لازمه ادای مسئولیتش در سمت های امنیتی جنبش انصار الله شمرده می شد.

شهید مدانی شایستگی خود در عرصه میدانی را هم در چندین جبهه و محور عملیاتی ثابت کرده بود. اواخر سال ۲۰۰۶ میلادی پس از پایان جنگ سوم «حوثی های» یمن با عربستان سعودی از زندان آزاد شد. به محض آزادی راهی میدان های نبرد شد.

می دانست، رزمندگان انصار الله به وجود فردی چون او برای اداره دستگاه امنیتی اش نیاز مبرم دارد. طی فاصله زمانی کوتاه بین دو جنگ سوم و چهارم فرصت خوبی بود تا رزمندگان انصار الله از وجودش بهره مند شوند.

با آغاز جنگ چهارم در سال ۲۰۰۷ میلادی او به کوهی استوار تبدیل شده بود که هیچ چیز نمی توانست، او را متزلزل کند. طی نبردهای این دور از جنگ های حوثی ها با وهابی های سعوی سه بار زخمی شد.

2039694 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

2039691 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

در پایان این دور از جنگ ها شخصیت امنیتی و نظامی وی کاملا تبلور یافته و قابل تشخیص بود.  طی دور پنجم جنگ های انصار الله و وهابی های سعودی، شهید مدانی با مدیریت و فرماندهی منطقه عملیاتی آل حمیدان در شهرستان «سحار» استان صعده قابلیت های نظامی خود را نیز آشکار ساخت.

اوج این قابلیت و شایستگی را باید در دفع حمله سنگین تانک ها و زره پوش های رژیم سعودی به منطقه باز و صحرایی آل حمیدان در روز هشتم ماه مه سال ۲۰۰۸ میلادی ملاحظه کرد که نه تنها دشمن سعودی را از دستیابی به اهدافش بازداشت، بلکه چنان شکست سنگینی به این رژیم وارد کرد که بعدها از این نبرد و شکست فضاحت بار ارتش رژیم سعودی در آن به نام نبرد «قتل عام تانک ها» و همچنین نبرد «قبرستان تانک ها» یاد می شد.

این موفقیت ها موجب شد تا با آغاز دور ششم جنگ های حوثی ها و رژیم سعودی در دهم آگوست سال ۲۰۰۹ میلادی مسئولیت دفاع از منطقه «الصعید» در استان صعده به وی محول شود که بارزترین نبرد این منطقه، پیروزی در نبرد لشکر یکم زره پوش ارتش رژیم وقت یمن به فرماندهی «علی محسن الاحمر» بود که در حمایت از ارتش سعودی وارد میدان رویارویی با انصار الله شده بود.

2039699 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

2039687 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

اما حساسیت و اهمیت اوضاع امنیتی موضوع دیگری بود، لذا کادر رهبری جنبش انصار الله با پایان دور ششم جنگ های حوثی ها و رژیم سعودی، مسئولیت دایره امنیتی را به شهید مدانی محول کردند.

به گفته دوستان و نزدیکان شهید او در امر تامین امنیت مردم چنان متعهد بود و خود را مسئول می دانست که به شخصه پیگیر امور و مسائل امنیتی می شد و در این راه موارد بی شماری پیش آمده بود که چند شبانه روز مستمر مشغول کار بود و اجازه دقیقه ای استراحت را به خود نمی داد.

شهید طه مدانی علاوه بر اینکه، به نیروهای امنیتی تحت فرمان خود همواره تاکید می کرد، اخلاق و ارزش های انسانی را سرلوحه کار خویش قرار دهند، کمر به همت توسعه و مدرنیزه ساختن دستگاه امنیتی جنبش انصار الله نیز بست.

تلاش های وی موجب شد تا دستگاه امنیتی جنبش از پیکره نظامی آن جدا شده، به عنوان بخشی مستقل فعالیت خود را آغاز کند. رهاورد این تلاش ها تشکیل کمیته های امنیتی مردمی طی انقلاب یمن و همچنین تشدید مبارزه با گروه های تروریستی وابسته به القاعده و در سال های اخیر داعش بود.

2039688 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

2039683 - با امنیتی‌ترین شهید انقلاب یمن آشنا شوید/ ابوحسن؛ پایه‌گذار دایره امنیتی انصارالله +عکس

جشن های مذهبی و گردهمایی ها و تجمعات مردمی که طی سال های گذشته در استان صنعا به دعوت جنبش انصار الله در امنیت کامل برگزار می شد و شمار شرکت کنندگان در آن در بسیاری از موارد به میلیون ها نفر می رسید، حاصل تلاش های این شهید بزرگوار و یارانش در تامین امنیت این مراسم و حفظ جان شرکت کنندگان در آن بود.

با آغاز تجاوز رژیم سعودی علیه یمن شهید مدانی هم وارد عرصه مبارزه با متجاوزین سعودی شد و تا زمان شهادت نقش بسزایی در دفع حملات متجاوزین سعودی و اماراتی ایفا کرد تا سرانجام در روز پنجم ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی هنگام ادای وظیفه دفاع از وطن در خط مقدم جبهه طی حمله هوایی جنگنده های رژیم سعودی و بمباران خطوط مقدم نبرد به فیض شهادت نائل شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.