×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

به گزارش میلیتاری نیوز، وبگاه آمریکایی«وار ایز بورینگ»  در مطلبی نوشت: پروژه دفاع هوایی ایران مبتنی بر تعمیرات اساسی و ارتقاء سامانه‌های «هاوک» ، «اس-۲۰۰» و دیگر موارد موجود بوده است.

بر این اساس، ایران همچنین سامانه‌های دفاعی چون «تلاش» که نسخه ارتقاء یافته اس-۲۰۰ و «صیاد» است را تولید کرده و در نهایت نیز در مسیر ترکیب تمامی سامانه‌های قدیم و جدید خود همت گمارده است.

این وبگاه نوشت:تلاش، سامانه دفاع موشکی جالب توجهی بوده زیرا ترکیبی از موشک‌های دفاع هوایی اس-۲۰۰ و اس-۵ و موشک‌های آمریکایی بازسازی شده « RIM-66B» و البته صیاد-۲ بود. با این حال در سال ۲۰۱۴ پیکربندی کاملا جدیدی از سامانه تلاش-۳ مشاهده شد که شباهت بسیار کمی با نمونه‌های ساخت شوروی سابق و روسیه داشت.
 

این سامانه به طور تعجب برانگیزی مجهز به رادار الکترونیکی آرایه فازی با نام «قدیر»، یک مقر فرماندهی جدید و یک پرتابگر با چهار آتشبار برای موشک‌های صیاد-۲ بود.

تقریبا در همان زمان ایرانی‌ها یک فرستنده  جدید رادیویی باز شناسایی امواج رادیویی دوست از دشمن (IFF) عرضه کردند که ضروری بود زیرا سامانه‌های موجود IFF در معرض تهدید قرار داشت و به همین دلیل ایران نیاز به یک سامانه  IFFسازگار با طراحی دفاع هوایی جدید خود داشت.

در بخش دیگر این گزارش آمده است: ظهور سامانه تلاش-۳ گامی دیگر در توسعه دفاع هوایی ایران بوده زیرا این یک سامانه کاملا جدیدی بود و جایگزین سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ می‌شد که مسکو تا آن زمان با وجود قولی که داده بود آن‌را تحویل نداده بود.

13960803001656 PhotoL - ایران در حال ایجاد دفاع هوایی متنوع

ساخت سامانه «باور -۳۷۳» نیز بعدا جایگزین اس-۳۰۰ شد. تاریخ ساخت باور-۳۷۳ به سپتامبر ۲۰۱۱ برمی‌گردد که بیانگر پیشرفت علمی و فن آوری ایران و همکاری بین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرماندهی دفاع هوایی خاتم النبیاء، مراکز صنعتی و علمی و جایگزین بومی سامانه اس-۳۰۰ بود. البته این سامانه قرار بود سال ۲۰۱۶ وارد کار و زار شود که به تاخیر افتاد.

بر اساس این گزارش، همه اجزاء سامانه باور- ۳۷۳ بر خودروهای «ظفر» و «ذوالجناح» سوار می‌شوند و متحرک هستند. این سامانه همچنین شامل رادارهای کاملا متفاوت از جمله رادار جدید «معراج -۴» همراه با موشک‌های «صیاد-۴» است.

این وبگاه معراج را رادار آرایه پسیو و متفاوت با رادارهای آرایه اس-۳۰۰ ،اس-۴۰۰ و پتریوت–ام ای آم ۱۰۴ ساخت آمریکا برشمرد  .

 وبگاه وار ایز بورینگ همچنین با اشاره به رادار «حافظ» به خودروهای حامل پرتابگرهای موشک صیاد-۴ پرداخته و نوشت: خودروهای حمل لانچر موشک صیاد-۴ (ظفر و ذوالجناح) با وجود شباهت به «ریم- ۶۶ بی» ساخت آمریکا، نسخه ایرانی بازطراحی شده کاملی هستند که اینک در این کشور قابل تولید است. همه اجزاء سامانه دفاع موشکی باور ۳۷۳ بر خودروهای «ظفر» و «ذوالجناح» سوار می‌شوند و متحرک هستند.

این وبگاه در خاتمه نوشت: ایرانی‌ها با مهندسی معکوس در حال ایجاد دفاع هوایی متنوع و بیش از حدی مقابل هواپیماهای مخفی کار و موشک‌ها هستند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.