×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

2049870 - افشای سند محرمانه دستور عربستان برای حمله به دمشق

به گزارش میلیتاری نیوز، سند محرمانه افشا شده آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) حاکی است که شاهزادگان سعودی دستور حمله گسترده ای را داده اند که شهر دمشق در هجدهم ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی شاهد آن بود.

براساس این سند که سایت “اینترسپت” منتشر کرده است، شاهزاده سلمان بن سلطان جانشین وزیر دفاع وقت عربستان حدود ۱۲۰ تن ماده منفجره و موشک برای عناصر مسلح در سوریه تامین کرده و از آنها خواسته است تا آسمان دمشق را با شلیک آتش خود روشن کرده و فرودگاه آن را با خاک یکسان کنند.

سایت اینترسپت آورده است: این سند نتیجه تلاش های آژانس امنیت ملی آمریکا در رصد و زیر نظر گرفتن گروههای مسلح در سوریه است.

براساس این سند، در هجدهم ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی، گروهی از عناصر مسلح سنگر گرفته و اهدافی در قلب شهر دمشق پایتخت سوریه را موشک باران کرد. این حمله عرض اندام آشکار نیروهای تحت پرچم “ارتش آزاد سوریه” بود.

این سایت براساس سند یاد شده افزود: کاخ ریاست جمهوری، فرودگاه دمشق و مجتمع امنیتی دولت سوریه هدف قرار گرفت و پیامی به این دولت بود که “ارتش آزاد سوریه” – بعد از دوسال اقدام علیه آن- سیطره خود را گسترش داده است.

سایت اینترسپت افزود: اما براساس این سند “بسیار محرمانه” که سایت اینترسپت از ادوارد اسنودن افسر سابق سازمان اطلاعات آمریکا دریافت کرد، در ورای این حملات، نفوذ قدرتی خارجی نمایان شد زیرا دستور این حملات موشکی – به طور مستقیم- از سوی یکی از اعضای خاندان حاکم سعودی یعنی شاهزاده سلمان بن سلطان صادر شد.

تهیه کننده این گزارش تصریح کرد: هدف از این حملات در آن زمان مشخص (۱۸ ماه مارس سال ۲۰۱۳)، “جشن گرفتن دومین سالگرد آغاز (به زعم آنها) انقلاب سوریه” بود.

سایت اینترسپت اشاره کرد: سعودیها همواره دل به سرنگونی بشار اسد رئیس جمهور سوریه بسته بودند. شاهزاده سلمان یکی از مسئولان اساسی سعودی بود که جنگ در سوریه را دنبال می کرد. او اینکار را از طریق یک مسئول بلندپایه اطلاعاتی قبل از ارتقای پست خود به جانشینی وزیر دفاع در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام می داد. این سند گوشه ای از چگونگی تحول جنگ را ارایه می دهد و عمق دست داشتن قدرت های خارجی در بخش هایی از اقدامات مسلحانه را به تصویر می کشد.

این سایت سپس تحلیل آرون لاند کارشناس امور سوریه درباره فایل های صوتی و تصویری را منتشر کرد که گروهک های زیر مجموعه های ارتش آزاد سوریه را نشان می دهند. آرون لاند گفت: به نظر می رسد که چند گروهک (در حمله به دمشق) دست دارند که هریک از آنها خود را به عنوان یک گروهک زیر مجموعه ارتش آزاد معرفی می کند. به نظر می رسد که همه آنها با پشتیبان خود (ارتش آزاد) تماس می گیرند.

سایت اینترسپت تصریح کرد: گروهک های زیرمجموعه “ارتش آزاد” وابسته به جبهه مورد حمایت عربستان و اردن هستند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.