×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

سرویس دفاع و امنیت ميليتاری نيوز – منطقه کُردنشین عفرین در شمال استان حلب سوریه، ۳۲ روزی هست که روی آرامش را به خود ندیده است؛ حداقل ۱۲۵ تن از شهروندان جان خود را در حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه از دست داده اند و بیش از ۴۰۰ نفر هم زخمی شده اند.

رئیس جمهور ترکیه روزی که از عملیات «شاخه زیتون» در شمال سوریه رونمایی کرد با قدرت از یکسره کردن کار شبه نظامیان کُرد در مدت بسیار کوتاه سخن به میان آورد و وعده داد پس از تصرف عفرین به سمت شهر منبج هم لشکرکشی می کند.

حالا ۵ هفته از تجاوز نظامی و  رجزخوانی‌های اردوغان در شمال استان حلب سوریه می گذرد و نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات فقط موفق به اشغال ۲۰ نقطه شده اند که معادل ۵ درصد از مساحت عفرین است.

مقاومت و اشراف میدانی شبه نظامیان کُرد یکی از عوامل مهم زمین گیر شدن نیروهای متجاوز در مناطق مختلف عفرین است که قابل پیش بینی بود اما شکست های نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی وقتی بیشتر به چشم می آید که آنان از سلاح های بسیار پیشرفته ساخت کشورهای عضو ناتو استفاده می کنند.

یکی از پرسش هایی که در یک ماه گذشته بیشتر در محافل رسانه ای مطرح شده این است که نیروهای اردوغان با چه سلاحی به جنگ نیروهای کُرد آمده اند و در ادامه این گزارش میلیتاری نیوز به نقل از، به آن خواهیم پرداخت.

تانک ها

۱- « Leopard ۲A۴»؛ یکی از تانک هایی به شمار می آید که نیروهای ارتش ترکیه در عملیات «شاخه زیتون» علیه شبه نظامیان کُرد استفاده می کنند؛ تانک « Leopard ۲A۴»، ساخت کشور آلمان است که ۳۵۰ دستگاه آن در سال های گذشته توسط ترکیه خریداری شده است.

تعدادی از این تانک ها در جریان درگیری های سال گذشته با گروه تروریستی داعش در شهر الباب (شمال استان حلب) منهدم شد و در حال حاضر تعدادی دیگری از این تانک ها  علیه شبه نظامیان کُرد در مناطق مختلف عفرین استفاده می شود.

2192526 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر
لئوپارد ۲ آ4

۲-« M۶۰A۳ TTS »؛ دومین نمونه از تانک هایی محسوب می شود که نیروهای ارتش ترکیه در عفرین وارد کرده اند؛ این تانک ساخت کشور آمریکا است و با کمک صهیونیست ها به روز شده و به مدل « M۶۰ Sabra » تغییر نام داده است. ترکیه حدود ۸۰۰ دستگاه از این تانک ها را در اختیار دارد.

2192524 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر
تانک ام 60 آ 3 ارتش ترکیه

2192525 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر
M۶۰ Sabra

شبه نظامیان کُرد در ۵ هفته گذشته تعدادی زیادی از تانک های ارتش ترکیه را هدف قرار داده اند اما در مواردی موفق به انهدام کامل آنان نشده اند؛ نیروهای کُرد برای شکار این تانک ها از موشک های ضد زره روسی «کورنت، فاگوت و کونکورس»، ضد زره آمریکایی «تاو» و ضد زره فرانسوی «میلان» استفاده می کنند.

خودروهای زرهی و نفربر

ترکیه در عملیات شاخ زیتون از ۴ نوع خودروی زرهی برای پیشروی در مناطق مختلف عفرین استفاده می کند:

۱- « M۱۱۳ A۳ »؛ خودروی زرهی ساخت کشور آمریکا است که نیروهای ارتش ترکیه آن را به روز کرده اند و به  « ACV-۱۵» تغییر نام داده اند.

2192453 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر
ACV-15

۲- « Cobra و Kirpis»؛ ۲ خودروی زرهی ساخت کشور ترکیه به شمار می آیند که یکی از ویژگی های خاص آنان مقاومت در برابر تله های انفجاری است.

۳- « Navigator »، خودروی زرهی دیگر که ساخت ترکیه است اما به اعتقاد کارشناسان نظامی این خودروی زرهی کپی نمونه اسرائیلی است.

توپخانه

ارتش ترکیه در شمال استان حلب از سنگین ترین توپخانه های خود از جمله «هویتزر» با مدل ۱۵۵ میلی متری «Firtina»  و ۱۲۲ میلی متری «SAKARYA» و  ۱۲۰ میلی متری مدل «HY» استفاده می کند.

2192531 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر
سامانه توپخانه ای خودکششی Firtina با کالیبر 155 میلی متر

به گزارش میلیتاری نیوز به نقل از ميليتاری نيوز، ارتش ترکیه تجهیزات پیشرفته دیگری را از جمله سیستم ضد تله های انفجاری « Bozena-۵ »، سامانه جنگ الکترونیکی «Koral»، پدافند هوایی کوتاه برد « MIM-۲۳ Hawk » ساخت کشور امریکا، سامانه سیستم نجات زره پوش های میدانی « M۸۸A۱» برای پشتیبانی از نیروهای خود به مناطق مرزی ارسال کرده است.

2192455 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر
سامانه جنگ الکترونیکی«Koral»

جنگنده های  F_۱۶ از نوع C، D و مجهز به بمب های هدایت لیزری و هدایت ماهواره ای ساخت آمریکا، بالگردهای « T-۱۲۹، ATAK » و پهپاد « Bayraktar TB۲» ساخت ترکیه در جنگ هوایی علیه نیروهای کُرد مورد استفاده قرار گرفته اند.

2192447 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر

2192449 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر

شبه نظامیان کُرد با وجود این که از داشتن سامانه پدافند هوایی محروم هستند با استفاده از توپ ۲۳ میلی متری موفق به هدف قرار دادن یک بالگرد ارتش ترکیه در آسمان شمال استان حلب سوریه شده اند.

2192457 - اردوغان با چه سلاح‌هایی به جنگ شبه نظامیان کُرد در عفرین رفته است؟ +تصاویر
نیروهای کرد سوریه

گروه های شبه نظامی کُرد هم در مقابله با نیروهای متجاوزگر ارتش ترکیه و عناصر تروریستی بیشتر از سلاح های سبک و نیمه سنگین استفاده می کنند و فقط بخشی کوچکی از شبه نظامیان به تانک های روسی مدل « T-۵۵ و T-۷۲»، خودروهای زرهی مدل روسی (BMP-۱ و btr-۶۰ )، خودروی زرهی مدل آمریکایی (M۱۱۱۷ و Guardian) و موشک دوش پرتاب روسی (BM-۲۱ GRAD) مجهز هستند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.