×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

1985173 - آغاز ساخت زیردریایی برای استرالیا از ۲۰۲۱

به گزارش میلیتاری نیوز، مالکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا که پس از شرکت در نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان به فرانسه رفت تا با مقامات این کشور اروپایی دیدار و رایزنی کند، گفت که نخستین مشاغل ایجادشده از قرارداد ۵۰ میلیارد دلاری ساخت زیر دریایی استرالیا توسط فرانسه طی ۵ سال آینده به وجود می آیند.

به نوشته روز دوشنبه تارنمای خبری ‘اس.بی.اس’، وی که در شهر ‘شربورگ’ فرانسه با فرمانده نیروهای مسلح این کشور نیز دیدن کرد، گفت: پیش بینی شده است پروژه ساخت زیردریایی در جنوب استرالیا در سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ آغاز شود. این پروژه ی عظیم هزاران شغل به وجود خواهد آورد.

شرکت ‘ دی.سی.ان.اس’ فرانسه دسامبر سال گذشته طی مناقصه ای و در رقابت با کشورهای آلمان و ژاپن قرارداد ساخت ۱۲ زیر دریایی به طول ۹۹ متر را صاحب شد. هم اکنون و پس از گذشت حدود یکسال از عقد این قرارداد، در سفر ترنبول به فرانسه، استرالیا دفتر کار جهت هدایت پروژه در فرانسه راه اندازی کرد.

‘امانوئل مکرون’ رئیس جمهوری فرانسه نیز روز گذشته گفت که قرارداد ساخت زیردریایی در استرالیا بیش از یک قرارداد است و روابط اقتصادی بین دو کشور را به بالاترین سطح می رساند.
رئیس جمهوری فرانسه در نشست خبری مشترک با ‘ترنبول’ نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که روابط دو کشور در هیچ مقطعی از تاریخ تا این حد گسترده نبوده است.وی افزود: این قرارداد تبعات ملی، بین المللی و استراتژیک دارد و برای صنعت استرالیا ایجاد موقعیت های فراوان شغلی می کند.

‘مالکوم ترنبول’ نیز اذعان داشت که این پروژه، بلند پروازانه ترین پروژه نظامی تاریخ استرالیا است و بخشی از حرکت کانبرا برای رسیدن به آزادی است که ۱۰۰ سال پیش شروع شده است.
وی همچنین اعلام کرد که این پروژه یک برنامه ی ۵۰ ساله است که تا چند نسل دیگر در استرالیا ادامه خواهد داشت.’تونی ابوت’ نخست وزیر سابق استرالیا ضمن انتقاد از این پروژه، آن را اقدامی برای رسیدن به زیر دریایی های هسته ای خواند. این اتهام توسط دولت کنونی استرالیا رد می شود.

همچنین نگرانی هایی در رابطه با توانایی شرکت فرانسوی در حفظ اطلاعات محرمانه مربوط به ساخت این زیردریایی ها وجود دارد، با این وجود دولت استرالیا اعلام کرد شرکت ‘ دی.سی.ان.اس’ گزینه ی مناسبی است.قرارداد بزرگ ساخت ۱۲ زیردریایی نظامی فرانسوی ‘شورتفن باراکودا’ در استرالیا آذر ماه سال گذشته به امضای دو طرف رسید. این زیردریایی نسل جدیدی از زیردریایی های اتمی (به طول ۹۹ متر و وزن چهار هزار و ۶۵۰ تن در سطح) است.تعمیر و نگهداری ۵۰ ساله زیردریایی ها از تعهدات فرانسه به استرالیا در این قرارداد فروش و ساخت زیردریایی های اتمی نظامی است.

منبع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.