×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

[ad_1]

ضد گلوله نظامی - آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن

آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن 

 

 

تاریخچه جلیقه ها و زره های محافظ

از زمانی که موضوع حمله و دفاع در تاریخ بشری شکل گرفته، نقش پوشش های محافظ نیز مطرح و مورد استفاده بوده است؛ چه آن زمان که پوست و چرم حیوانات محافظ انسانها بود و چه آن زمان که کاربرد فلز برای آدمی عیان شد، لباس ها و سپرهای خاص، تلاش می کردند بدن انسان را از گزند آسیب مصون نگاه دارند.

اولین نوع زره ها را قطعات ساده و سنگین از فلز توصیف کرده اند که در جنگ های قرون وسطی وظیفه حفاظت از جان جنگجویان را بر عهده داشته است و شخص تن کننده این زره علی رغم مصائب در اختیار داشتن این پوشش بسیار سنگین و طاقت فرسا، زنده ماندن را به هر چیز دیگر ترجیح م داد. هر چند برخی نیز نمدهای تولید شده در ایران باستان را پیش قراول ساخت زره می دانند.

 

انسان از هزاران سال پيش زره به تن  كرده است، قبايل باستان در هنگام شكار پوست حيوانات را به دور بدنشان مي بستند؛ جنگجويان روم باستان و اروپايي هاي قرون وسطي، پيش از رفتن به ميدان نبرد، بدن خود را با صفحه هاي فلزي مي پوشانند.

 

در دهه ۱۴۰۰ زره در دنياي غرب بسيار فراگير و پيشرفته شد و با يك زره مناسب شخص تقريبا شكست ناپذير بود. با پيشرفت اسلحه و توپ در دهه ۱۵۰۰ زره ها تغيير كردند. سرعت بالا ي گلوله ها، مي توانند به آنها انرژي لازم براي نفوذ در لايه هاي نازك فلزي را بدهد.

 

بنابراين مي توان بر ضخامت فلزات زره هاي سنتي افزود ولي بنابراين براي شخص تن كننده بسيار سنگين و طاقت فرسا مي گردد

مهندسين در دهه ۱۹۶۰ يك جليقه ضد گلوله و مناسب را ساختند كه بر خلاف زره هاي سنتي بسيار راحت بود.جليقه هاي ضد گلوله سبك از فلز ساخته نشده اند بلكه از بافت هاي فيبري كه قابل دوخت بر روي جليقه و ديگر لباس هاي سبك مي باشد ساخته شده اند

ورود نسل جدید جلیقه های محافظ
.
اما در عصر جدید زره هایی با جنس فلزی و یا کولار به شکل صفحه های تخت در درون جلیقه های ضد گلوله مورد استفاده قرار می گیرند. این جلیقه ها می توانند در برابر گلوله های کوچکی مثل کالیبر 9 میلی متری که غالبا از سلاح های کمری شلیک می شوند مقاومت کرده و آنان را متوقف کنند. 

اما معرفی نسل جدید گلوله هایی مثل خانواده 4.6 میلی متر و یا سلاح های هجومی در اندازه های کوچک تر و همچنین وجود انبوهی از سلاح های هجومی با کالیبرهایی مثل 5.56 یا 7.62 که به راحتی در این گونه از جلیقه های ضد گلوله نفوذ می کنند کارشناسان این حوزه را با مشکلات زیادی رو به رو کرد. 

یکی از راه های مقابله با تهدید این گلوله ها افزایش قطر جلیقه های ضد گلوله و به عبارت دیگر افزایش لایه های حفاظتی است. در این روش امکان مقاومت در برابر گلوله های بزرگتر فراهم می شود اما نباید فراموش کرد که این افزایش میزان زره باعث افزایش وزن جلیقه و در نهایت فشار به سرباز می شود. 

اگرچه افسرهای پلیس و کارکنان نیروهای مسلح در همه دنیا در ماموریت های مختلف این نوع از لوازم حفاظتی را در هنگامی که میزان خطر احتمالی بالا باشد به تن می کنند، اما باید توجه کرد که این اقدام صرفا به خاطر نبودن روش های مطمئن دیگر برای محافظت از بدن است.

 

3899437356 - آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن

 

جليقه هاي ضد گلوله سبك از فلز ساخته نشده اند بلكه از بافت هاي فيبري كه قابل دوخت بر روي جليقه و ديگر لباس هاي سبك مي باشد ساخته شده اند.

در گذشته Kevlar رايج ترين نوع الياف براي ساختن جليقه هاي ضد گلوله بود ولي امروزه مواد ديگري به كار گرفته شده است كه در دسترس ترين آنها، Vectran نام دارد و حدودا دو برابر مقام تر از Kevlar و ۵ تا ۱۰ برابر مقاوم تر از فولاد است.

 

يك نوع الياف ديگر كه اخيرا رايج شده،ابريشم عنكبوت نام دارد. بر روي بزها كارهاي ژنتيكي انجام شد تا بتوان از آنها در توليد جزء شيميايي ابريشم عنكبوت استفاده نمود. ماده حاصله Biosteel نام گرفت. يك رشته از Biosteel 20 برابرمقاوم تر از فولاد است.

الياف ديگري وجود دارد كه Carbon nanotubes ناميده مي شود و گفته مي شود كه حتي از ابريشم عنكبوت نيز مقاوم تر است نخ Carbon nanotubes هنوز هم كمياب است و قيمت كنوني اين الياف براي هر گرم ۵۰۰ دلار است. كه به مرور زمان اين قيمت ها نزول پيدا خواهند كرد و اين نوع الياف، به عنوان الياف، بادوام در جليقه هاي ضد گلوله به كار خواهند رفت. امروزه جلیقه های مخصوص بانوان و سگ های پلیس نیز مورد استفاده قرار می گیرند

9839471731 - آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن

 

1226847121 - آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن

 

6867892142 - آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن

 

3176118518 - آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن

 

آینده‌ی جلیقه های ضد گلوله

 دانشمندان لهستانی موسسه فناوری امنیتی موراتکس در حال تولید زرهی از جنس مایع هستند که در اثر ضربه سخت و سفت می شود و به این ترتیب بدن فرد را در برابر انواع مختلفی از گلوله ها محافظت می کند. این مایع وقتی در حالت روان است در کیسه های ویژه گذاشته می شود که برای حفاظت از بدن در میان جلیقه پوشیده می شود و در عین حال امکان حرکت کردن در حالتهای مختلف را می دهد.

هنگامی که این پوشش مورد اصابت یک گلوله قرار می گیرد، مایع ضربه را جذب می کند و مانع هرگونه صدمه جدی به اعضای بدن می شود. این زره وابسته به این مایع ویژه است و گردش این مایع بسته به میزان حرارت و فشار متفاوت است.

 

نقاط ضعف جلیقه های ضد گلوله

از مهم ترین معایب و نقاط ضعف جلیقه های ضد گلوله می توان به :

1- سلب قدرت تحرک و چابکی فرد  

2- وزن سنگین این جلیقه ها  در خطوط مقدم جنگی می تواند بر توانایی و استقامت فرد تاثیر بگذارد

3- این جلیقه ها معمولا از قسمت زیربغل یعنی محل قرار گرفتن قلب آسیب پذیر هستند و قادر به

جلوگیری از اصابت گلوله به این نقطه نیستند 

654781310 - آشنایی با انواع جلیقه های ضدگلوله و چگونگی تولید آن

 

[ad_2]

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.