×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
true
false

در جنگ های امروزی ادوات زرهی مثل تانک و نفربرها نقش زیادی در پیش برد جنگ و همچنین حفظ جان سربازان دارد,از این رو کشورها سرمایه گذاری زیادی رو تانک ها و زره پوش ها می کنند.

در این پست قصد داریم به تعداد تانک ها و رزه پوش های موجود در ارتش و سپاه جمهوری اسلامی ایران بپردازیم.

بر اساس آخرین آمار سایت گلوبال فایر پاور که سایت معتبری در مورد تعداد و نوع تسلیحات در کشور های مختلف است تعداد مجموع تانک ها و نفربرها و زره پوش های ایران ۲۹۳۱ عدد است که از این رقم تعداد ۱۶۱۶ عدد تانک اصلی ایران در میدان نبرد است و ۱۳۱۵ عدد زره پوش و نفربر می باشد.

در ادامه به مدل و ویژگی های تانک های ایران می پردازیم.

تانک ام۴۷ پاتون مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

یک تانک متوسط آمریکایی بود که با پیشرفت طرح تانک ام۴۶ پاتون در اوایل دهه ۱۹۵۰ ساخته شد. این تانک به عنوان تانک اصلی نیروی زمینی و تفنگداران دریایی و جایگزین تانک‌های ام۴۶ و ام۴ شرمن وارد ارتش آمریکا شد اما در این ارتش در هیچ جنگی شرکت نکرد.

ام۴۷ پاتون

نام خانواده این تانک که Patton می باشد، از نام ژنرال جرج اس پاتن( General George S. Patton )، گرفته شده است. این تانک برای جانشین شدن به جای تانک های M-4 Shermans و M-46 patton طراحی شد. و اگرچه این تانک با تانک های بعدی خود، M-48 و M-60 ،از نظر ظاهری شباهت زیادی داشت اما این دو تانک طراحی نسبتا جدیدی داشته و تفاوت هایی بین آنان وجود دارد.

مشخصات کلی نوع:تانک میدان نبرد اصلی کشور سازنده:ایالات متحده آمریکا تولید کننده:کارخانه های Detroit Arsenal Tank و American Locomotive تعداد تولید شده:۸۶۷۶ وزن:۴۶ تن طول:۵۱/۸ متر عرض:۵۱/۳ خدمه:۵ نفر زره:۱۰۱ میلیمتر سلاح اصلی:یک قبضه توپ ۹۰ میلیمتری M36 نیروی محرکه:۸۱۰ اسب بخار(۶۰۴ کیلووات) میزان حمل سوخت:۸۷۸ لیتر برد:۱۳۰ کیلومتر سرعت:۴۸ کیلومتر بر ساعت.

تعداد تانک های ایران در مدل ام۴۷ پاتون ۱۶۰ عدد براورد می شود.

تانک ام۴۸ پاتون مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

یک تانک متوسط آمریکایی بود که سومین و آخرین تانکی به شمار می‌رفت که به نام ژنرال جرج پاتون فرمانده سپاه سوم ایالات متحده در جنگ جهانی دوم و از هواداران کاربرد تانک در میدان نبرد، نامگذاری شد. البته ام۶۰ تانکی که بعد از ام۴۸ طراحی و تولید شد هم به طور غیر رسمی ام۶۰ پاتون نامیده می‌شود. طراحی ام۴۸ بر اساس پیشرفت و توسعه ام۴۷ پاتون تانک متوسط قبلی آمریکایی ها صورت گرفت و شباهت ظاهری زیادی با آن دارد اما از نظر ساختار کلی تانکی متفاوت و مستقل است.

ام۴۸ پاتون

تانک ام-۴۸ پاتن آخرین تانک آمریکایی می باشد که مجهز به توپ ۹۰ میلیمتری شده است. این کالیبر ۱۰ م م کمتر از رقیب شرقی آن یعنی تی ۵۴/۵۵ می باشد. اما در ازای آن از سامانه کنترل آنش قویتر با دقت شلیک اول بالا بهره می برد. به طوری که با خدمه ی با تجربه می توانست از ۲ کیلومتری در عرض ۷ ثانیه هدف را با احتمال ۹۰ درصد مورد اصابت قرار دهد. اما این ویژگی در جنگ ویتنام کاملا بی فایده بود. زیرا برد درگیریها به علت بافت جنگلی وناهمواری زمین به ندرت در این فاصله قرار می گرفت و بیشتر نبردها از نزدیک صورت می گرفت. این تانکها تا دهه ی ۸۰ همچنان در ارتش آمریکا به خدمت خود ادامه دادند و امروزه در چندین کشور دیگر همچون ایران، ترکیه، اسراییل، یونان و … با انجام بهسازیهایی در حال انجام خدمت هستند.

تعداد تانک های ایران در مدل ام۴۸ پاتون ۲۱۰ عدد براورد می شود.

تانک ام۶۰ پاتون مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

نخستین تانک رزمی اصلی آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۰ تولید شد و سال‌ها مورد استفاده آمریکا و متحدان آن در جنگ سرد قرار داشت. ام۶۰ هرچند در ارتش آمریکا با ام۱ آبرامز جایگزین شده اما استفاده از آن هنوز در بسیاری از کشورها ادامه دارد.

ام۶۰ پاتون

تانک ام ۶۰ پاتن یک خوردو تمام شنی با توپ ۱۰۵ میلی متری است.تانک ام ۶۰ یک MBT تانک اصلی نبرد نسل ۱ است که در دسامبر ۱۹۶۰ برای اولین بار معرفی شد.این تانک به طور گسترده توسط آمریکا و متحدان جنگ سرد این کشور استفاده شد،مخصوصا آنهایی که عضو ناتو نیز بودند. ام۶۰ هرچند در ارتش آمریکا با ام۱آ۱ آبرامز جایگزین شده اما استفاده از آن هنوز در بسیاری از کشورها ادامه دارد. مصر در حال حاضر بیشتر از همه کشورها از این تانک با تعداد ۱۷۱۶ عدد M60A3 استفاده میکند.ترکیه با ۸۶۶ ام ۶۰ ارتقا یافته در رده دوم و بعد از آن اسرائیل با ۷۰۰ ام۶۰ در رده سوم قرار میگیرد.

تعداد تانک های ایران در مدل ام۶۰ پاتون ۱۷۰ عدد براورد می شود.

تانک تایپ ۶۹ مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

از نام آن اینطور به نظر می آید که در سال ۱۹۶۹ توسعه یافته اما برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ عملا وارد عرصه شده است.تانک تایپ ۶۹ در ابتدا همچون تایپ ۵۹ از توپ بدون خان ۱۰۰ میلیمتری استفاده می کرد اما در مدل دوم از توپ خان دار ۱۰۰ میلیمتری که نسب به قبلی دقیق تر نیز است استفاده می شود.وزن این تانک ۳۷ تن است و از یک موتور دیزلی V-12 با قدرت ۵۸۰ اسب بخار بهره می برد.همچنین به غیر از توپ ۱۰۰ میلیمتری این تانک مثل تایپ ۵۹ دارای دو تیربار یکی ۱۲٫۷ میلمیتری ضد هوایی و دیگری ۷٫۶۲ میلیمتری هم محور با توپ است.

تایپ 69

مشخصات: تاریخ تولید:۱۹۸۰ تولید کننده:کارخانجات دولتی چین تعداد خدمه:۴ نفر تسلیحات: یک توپ ۱۰۰ میلیمتری بدون خان در نمونه اول یک توپ خان دار ۱۰۰ میلیمتری در نمونه دوم دو مسلسل یکی ۱۲٫۷ میلیمتری ضدهوایی و دیگری ۷٫۶۲ میلیمتری هم محور با توپ وزن:۳۶٫۷ تن طول:۶٫۲۴ متر عرض:۳٫۳ متر ارتفاع:۲٫۸۰ متر زره:نامشخص.

تعداد تانک های ایران در مدل تایپ ۶۹ تقریبا۲۵۰ عدد براورد می شود.

تانک چیفتن مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

(به انگلیسی: Chieftain) نوعی تانک اصلی میدان نبرد بریتانیایی است که از سال ۱۹۶۵ وارد ارتش بریتانیا شد. چیفتن که در زمان ورود خود قوی‌ترین توپ و مقاوم‌ترین زره را در بین تمامی تانک‌های دنیا در اختیار داشت تا سال ۱۹۹۵ در ارتش بریتانیا فعال بود و هنوز نیز در نیروهای مسلح اردن و ایران از آن استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:  معرفی نفربر زرهی Enigma ساخت کشور امارات

تانک “چیفتن (Chieftain Tank)” با طول بیش از ۷ عرض بالغ بر ۳ متر، ارتفاع قریب ۳ متر و ظرفیت ۴ خدمه، ۵۶ تن وزن دارد و دارای تسلیحاتی همچون “توپ ۱۲۰میلی متری”، “تیر بار ۷٫۶۲ میلی متر”، بردی معادل ۵۰۰ کیلومتر دارد و سرعت آن ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت است.

چیفتن

اخیرا تانک “چیفتن (Chieftain Tank)” توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران بهینه سازی شده و چند دستگاه با حضور امیر سرتیپ “احمد رضا پوردستان” فرمانده نزاجا در اختیار “لشکر ۱۶ زرهی قزوین” قرار گرفت.

تعداد تانک های ایران در مدل تایپ ۶۹ تقریبا ۲۳۰ عدد براورد می شود.

تانک سفیر-۷۴ یا تایپ-۷۲زد مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

بهینه‌سازی تانک تایپ-۵۹، تی-۵۴ و تی-۵۵؛ تانک‌های دهه ۱۹۵۰ کشورهای عضو پیمان ورشو در ایران است.تایپ-۵۹ مدل تولید چین تانک تی-۵۴ شوروی است و تانک سفیر در سال ۱۳۷۴ برای افزایش قابلیت‌های و طول عمر تانک‌های تایپ-۵۹، تی-۵۴ و تی-۵۵ ایران طراحی شد.

عملکرد تانک سفیر ۷۴ در تیراندازی و سرعت و دقت در هدف‌گیری در حالات سکون و حرکت یک تحول بزرگزرهی برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. این تانک قادر است با تجهیزات اضافه تا عمق ۵ متری آب و بدون تجهیزاتتا .۵۱ متری آب حرکت کرده و عمل کند.

تانک سفیر ۷۴

افزایش قدرت موتور، قابلیت‌های زرهی، واکنش سریع و دقت و سرعت در تیراندازی، از امتیازهایبالای این تانک است.

تانک تی-۶۲ مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

نوعی تانک رزمی اصلی ساخت شوروی است که بر اساس پیشرفت طرح تانک‌های خانواده تی-۵۴/۵۵ طراحی شده و تولید آن از سال ۱۹۶۱ آغاز شد. این تانک به تدریج جای تانک‌های تی-۵۴ را در واحدهای زرهی و موتوری ارتش سرخ گرفته و تولید آن در شوروی تا سال ۱۹۷۵ ادامه یافت، تا اینکه در دهه ۱۹۸۰ با تانک‌های مدرن‌تر تی-۶۴، تی-۷۲ و تی-۸۰ در خطوط مقدم ارتش شوروی جایگزین شد. تی-۶۲ نخستین تانکی بود که از توپ بدون خان استفاده می‌کرد.

تی-۶۲

تفاوت‌های اصلی این تانک با تی-۵۴ شامل شاسی طولانی‌تر و عریض‌تر، توپ بلندتر و پرقدرت‌تر و بدون خان ۱۱۵ میلی‌متری می‌شوند.

تانک تی-۷۲ مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

یک تانک اصلی میدان نبرد است که تولید آن از اوایل دهه ۱۹۷۰ در شوروی آغاز شد. این تانک شباهت‌هایی با تانک قدیمی‌تر اما پیشرفته‌تر تی-۶۴ دارد. تی-۷۲ پس از تانک دیگر شوروی‌ها؛ تی-۵۴/۵۵ پرتیراژترین تانک تولیدشده پس از جنگ جهانی دوم است و در مجموع بیشتر از ۲۵ هزار دستگاه از آن ساخته شده و کماکان برای مشتریان خارجی تولید می‌شود که توسط ده‌ها کشور مورد استفاده قرار گرفته‌است. تانک تی-۹۰ مدل توسعه‌یافته تی-۷۲ و جدیدترین تانک ارتش روسیه محسوب می‌گردد. سلاح اصلی این تانک، یک قبضه توپ بدون خان کالیبر ۱۲۵ میلیمتری از نوع ۲A46M است.

تانک تی-۷۲

یکی از ویژگی‌های تانک تی-۷۲ قابلیت‌های جنگی کاملا متفاوت مدل‌های اصلی و مدل‌های صادراتی آن است. در حالی‌که ارتش شوروی و کشورهای عضو پیمان ورشو و متحدین اصلی آن‌ها مدل‌های اصلی این تانک را دریافت می‌کردند. کشورهای دیگر (عمدتاً کشورهای خاورمیانه) تنها امکان خرید مدل‌های صادراتی بسیار نامرغوب‌تر آن را داشتند. تی-۷۲ام مدل صادراتی «تی-۷۲آ» و تی-۷اس مدل صادراتی «تی-۷۲بی» است که زره، سیستم کنترل آتش، تجهیزات هدف‌گیری و مهمات و گلوله‌های آن بسیار ضعیف‌تر از مدل‌های اصلی است. همچنین سیستم حفاظتی اتمی-میکروبی-شیمیایی در تی-۷۲ام وجود ندارد و در تی-۷۲اس بسیار ساده است.

تانک ذوالفقار ۳ مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

باعث شده است تا ایران به عنوان تنها کشور منطقه با فناوری بومی تولید تانک شناخته شود. سامانه کنترل آتش این تانک موسوم به ” EFCS3 ” یک سیستم چند منظوره است که توانایی قابل توجهی چون ایجاد امکان درگیری با اهداف ثابت و یا متحرک در حال حرکت، قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر محاسبات، قابلیت شبکه شدن با سامانه‌های دید در شب را دارد.سلاح اصلی تانکهای سری ذوالفقار توپ‌های ۱۲۵ میلی متری بدون خان مدل ۲A46 است که نسبت به سلاح اصلی سایر تانک‌های برتر جهان از ابعاد بزرگتر و به تبع آن دارای قدرت انفجاری بالاتری است.

تانک ذوالفقار 3

تانک ذوالفقار ۳

از جمله مهمات قابل استفاده در تانک ذوالفقار ۳ گلوله های انرژی جنبشی (KE) یا پرتابه های ضد زره تثبیت شده با کفشک (APFSDS) است که در ایران با نام مهمات ضد زره ثاقب (نفوذگر) شناخته میشوند. دو نمونه روسی از این مهمات در ایران به تولید میرسد که گلوله های ۳VBM-9 و ۳VBM-17 را شامل میشود. گلوله ۳VBM-9 از پرتابه ۳BM-22 بهره میبرد که این پرتابه با سرعت خروح از دهانه ۱۷۶۰ متر بر ثانیه دارای شکافنده ای با هسته ای از جنس کاربید تنگستن (WC) است و در برد ۲۰۰۰ متر توان نفوذ به ۳۸۰ میلیمتر زره را دارد.

تانک کرار مدلی از تانک های درحال خدمت ایران

یک تانک ایرانی است که ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ رونمایی و همزمان خط تولید انبوه در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود در استان لرستان افتتاح شد.این تانک در مدت سه سال توسط متخصصان سازمان صنایع دفاعی ایران طراحی و ساخته شده است.

تانک کرار

تانک های ایران تانک‌های مدرن ارتش ایران پیشرفته ترین تانک ایران تعداد تانکهای موجود در ایران تعداد تانک های سپاه تعداد تانک های ارتش ایران بهترین تانک ایران

سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق و امکان شلیک توپچی و فرمانده از دو سایت موازی از ویژگی‌های تانک کرار است؛ همچنین این تانک مجهز به سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی، توانایی عبور از مناطق ذو عارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب بوده و قابلیت استتار مقابل سلاح‌های ضد زره را دارا است.

true
true
true
true
 1. ارسلان

  ذوالفقار که فقط یک نمونه بود و اصلا تولید نشد فقط در حد چند عراده آزمایشی و فقط در رژه نمایش داده میشه و توی هیچ کدوم از پادگان ها و رزمایش ها دیده نشده. کرار هم که یک ارتقا معمولی روی تی ۷۲ های قدیمی موجود در ایران هست و حتی معلوم نیست آیا همه تی ۷۲ ها ارتقا داده میشن یا تعداد کمی شامل ارتقا میشن. غیر از این که تانکهای ایران در مقابل تانکهای پیشرفته جهان حرفی برای گفتن ندارن و به درد جنگهای قدیم میخورن مشکل دیگه ایران نداشتن گلوله های مناسب با توان نفوذ بالا در تانک های دشمن هست و گلوله های موجود فقط به درد تانکها و نفربرها و زرهی های سبک خیلی قدیمی به کار میاد. الان بهترین گلوله های تانک ایران در بهترین حالت توان نفوذ در ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلیمتر زره رو دارن اون هم از فاصله نزدیک. اما اکثر تانکهای جدید و پیشرفته غربی و شرقی مثل لئوپارد، آبرامز، چلنجر، مرکاوا، بلک پانتر، تایپ ۱۰، لگرگ، آرماتا و … زرهشون در برابر مهمات با توان نفوذ ۱۲۰۰ میلی متر هم به راحتی مقاومت میکنن. و این که گلوله های هسته اورانیومی که خیلی کارآمد هستن در ایران وجود ندارن.

  ۹۳

  ۳۲
  • فرهاد

   سلام نمیدونم شمااین همه اطلاعات موثق را از کجا می آورید

   ۲۲

   ۲۹
  • محمد

   اعتماد به نفست ستودنیه داری حیف میشی اپلای کن اونور

   ۱۵

   ۳۶
  • محمد

   این چرت و پرت هارو نمیدونم از کجا آوردی در حالی که کار اصلا جزییاتش در دست نیست و گلوله تانک های ایران هم ولی داخلن و اصلا هیچکس جزییات اونارو هم نداره مگر اینکه تو مهندس ساخت سلاح تو سپاه باشی..نمیدونم آخه میآید و ادای ادمای باسوادو در میآرید که چی بشه واقعا که کوته فکر و عقده ای هستی

   ۲۲

   ۳۵
   • شهریار

    واقعا متاسفم براتون که وقتی یک نفر یه نقد درست میکنه پیش شما میشه کوته فکر و عقده ای و اونور ابی.حضرت علی راست گفت تو اخرالزمان حرفای ادمای احمق میشه برا همه حجت.باشه اقای مخ ما تانکا و تجهیزاتمون از امریکا هم بهتره.تو راحت باش.

    ۳۶

    ۱۳
  • علی

   دکتر شما خیلی میفهمی هاااا
   آورین

   ۲

   ۱۴
  • امین شریفی

   با این تفاسیر ، ما اصلا در صنعت نظامی حرفی برای گفتن نداریم با این حال چرا آمریکا و متحدینش به این ایران ضعیف از نظر شما حمله نمیکنند؟!!

   ۸

   ۳۱
  • محرمی

   نخیر! چیزی بیش از ۱۰۰ عراده ذوالفقار ۳ در خدمت ارتش است هم اکنون، که کاملا توانایی رقابت با آبرامز را دارد….در مورد ذوالفقار ۱ و ۲ درست میفرمایید، آنها آزمایشی بودند.

   ۵

   ۱۸
 2. حسین

  فک کنم برای کاهش هزینه ها بهتر باشه تانک های ام۴۷،۴۸و۶۰ به یک استاندار مشابه ارتقا پیدا کنند تا هم نوع مهمات یکی شود و هم قدرت موتور و زره(چه در اطراف و چه در زیر تانک) افزایش پیدا کند. همچنین سامانه های کمکی جدید نصب شود.

  تانک چیفتن هم به عنوان توپ متحرک نیاز به تعویض موتور برای کار در دمای گرم و مقاوم سازی در برابر بمب های جاده ای بنظر دارد.

  تمام تانک های تی۵۵ و ۶۴ و ۷۲ روسی و چینی هم اگر به استانداردی شبیه کرار ارتقا پیدا کنن خوبه! (البته قطعا کرار هم مشکللتی دارد که باید رفع شود)

  اما این ابتدا راه هست ، هم به تانک های نسل جدید نیاز هست ، هم نفربر و امبوللنس زرهی و … نسل جدید!

  ۱۱

  ۱۷
 3. مسعود

  گفته های ارسلان کاملا درست و علمی هست و هیچ نیازی نیست که ادم انیشتن باشه که بخواد ی نقد درست و حساب شده و دقیق راجب پیشرفتهای کشورش و دیگر کشورهای جهان داشته باشه. هر کی که واقعیت و حقایق روز رو گفت اونور ابی یا مخ یا خاین نیست مردم نفهم نیستن شما خودتونو زدین به نفهمی سرتونو مثل کپک کردین زیر برف نمیدونین و نمیخواین بدونین بقیه دنیا چکار میکنن… واقعا متاسفم.پیشرفتهای نظامی ایران در ساخت تجهیزات کارامد در حد جنگ جهانی دوم هم نیست… حالا شما ما ها رو به هر چی دوست داری متهم کن .

  ۵۲

  ۳
 4. م

  متاسفانه حرف های ارسلان در شکل کلیش صحیحه و اختلاف فن اوری را نمیتوان با شعار پر کرد بهتون برنخوره داشته های نظامی ما جدا از فرسودگی در محاسبات تاکتیکی و راهبردی نظامی بی ارزشه . برای همینه که بعد برجام قلابی یک لیست بلند از خرید یا انتقال فن اوری روسی و شاید چینی( که در پایه روسی است و یا پایه غربی دارد که با جاسوسی یا خرید بدست اومده) مطرح شد از هواپیما بالگردکشتی زره پوش ناو و جالبتر انواع ریز و درشت موشک .ارتشداری امروزه بسیار لوکس و گران قیمت میباشد و هر کس از عهده ان برنمی اید. داشته های ما معمولی ولی شعار و تبلیعات عالی احساسات عوام حساس .

  ۲۲

  ۰
 5. م

  یکی از دوستان پرسید چرا پس حمله نمیکنند باید گفت شکست ارتش یک کشور با تسلط بر ان تفاوت دارد امریکا در ویتنام برتری مطلق را داشت اما نتوانست بر مردم ویتنام مسلط شود و ان مردم را تسلیم اراده خود کند . باید بدانید حمله به ایران یک حرکت نظامی فردی از سوی امریکا نخواهد بود بلکه (بخاطر مسایل راهبردی سیاسی و اقتصادی و بالاخص پیامدهای منطقه ای ) این حمله با همراهی شرکای اروپایی ( ناتو) و اسراییل و عوامل منطقه ای ( شیوخ عرب و ترکیه و …حتی نوچه ای مثل اذربایجان ) همراه است .شکشت نظامی ایران حتمی است اما تسلط بر زمین گسترده ایران چطور و چگونه ممکن است؟ این همان سوالی است که بی جواب مانده و دلیل تعویق حمله نظامی شده . هجمه به فرهنگ و اشاعه فساد در بین مردم برای شکستن غیرت و همت عمومی ناکارامدی خودخواسته اقتصادی اتلاف وقت حاکمیت با اشوب های داخلی و … همه و همه پیش درامد ان جنگ است تا زمینه تسلط پس از جنگ فراهم باشد . جنگ مدت هاست شروع شده و ما در خواب خرگوشی مدهوشیم . در پاسخ نظامی ایران هم تمامی توان فقط و فقط برای افزایش خسارت به دشمن است نه شکست دشمن . چرا که چنین توانی چه از یعد فن اوری و لجستیکی و مدیریت کلان منطقه ای وجود ندارد . حرکت ایران شامل زدن موشک های دوربرد به پایگاه های عقبه دشمن استفاده از شبکه گسترده پدافند هوایی برای بالا بردن تعداد سقوط هواپیماهای نفوذی و بیشتر از همه عملیات های انتحاری در خارج کشور(با سپاه و بسیج و نیروهای طرفدار در همان کشور ها ) علیه دشمن است که حساب خاصی روی ان باز کرده است چرا که ایران خود توان خروج و حضور گسترده نظامی در ان کشور ها را ندارد و میتواند به این طریق انها را در شکل گسترده امنیتی و نظامی درگیر کدد

  ۱۸

  ۱

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false