جمعه , شهریور ۳۱ ۱۳۹۶
آموزش وردپرس
خانه / تسلیحات نظامی / موشک / معرفی موشک ضد تانک Bumbar ساخت صربستان

معرفی موشک ضد تانک Bumbar ساخت صربستان

 

bumbar anti tank missile (2)

Bumbar (زنبورعسل)  یک موشک ضد تانک هدایت شونده ساخت صربستان است . این موشک توسط موسسه فناوری های نظامی  صربستان طراحی و تولید شده است و مراحل توسعه و طراحی این موشک از سال ۲۰۰۵ آغاز شد .

طراحی عمومی این موشک را می توان بسیار شبیه همتای فرانسوی- کانادایی خود یعنی  موشک ضد تانک Eryx دانست . این نکته قابل ذکر است که موشک اریکس هرگز به کشوری چون صربستان و یا یوگسلاوی سابق عرضه نشده است . بنابر این Bumbar را می توان به احتمال فراوان یک موشک مهندسی معکوس دانست .

موشک Bumbar در سال ۲۰۱۲ توسط ارتش صربستان به خدمت گرفته شد ولی تنها تعداد کمی از این موشک در اختیار یگان های ارتش صربستان قرار گرفتند .

bumbar anti tank missile (1)

برخی منابع تعداد موشک های Bumbar در اختیار ارتش صربستان تا سال ۲۰۱۵ را تنها ۱۲ واحد پرتاب همراه با ۱۰۰ موشک دانسته اند .

از محاسن Bumbar می توان به توانایی استفاده توسط انسان ، بر روی خودرو و یا هر وسیله ی نقلیه ی دیگر اشاره کرد .

Bumbar یک موشک هدایت سیمی است که می تواند بر روی شانه یک سرباز یا بر روی سه پایه نصب و آماده ی شلیک شود که این مزیت به خاطر وزن آن است که موشک خالی آن ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و به همراه سه پایه مخصوص آن وزن موشک به ۱۸ کیلوگرم می رسد .

حتما بخوانید:  آخرین موشک بالستیک دریایی سپاه چه مختصاتی دارد+ عکس

bumbar anti tank missile (3)

Bumbar دارای برد نسبتا کوتاه تا ۶۰۰ متر می باشد . حداقل برد آتش آن نیز ۶۰ متر است . برخی منابع گزارش می دهند که یک نسخه ی جدید از این موشک با برد ۱۰۰۰ متر توسط صرب ها در حال طراحی و تولید است .

ادعا شده است که این موشک می تواند در ۱۰۰۰ میلی متر زره نفوذ پذیری داشته باشد . موارد استفاده این موشک بسیار است و می توان از آن در برابر پناهگاه ها ، ساختمان ها و یا استحکامات زمینی استفاده شود ، حتی می توان به وسیله ی آن یک هلی کوپتر را در ارتفاع پایین مورد هدف قرار داد . از دیگر قابلیت های این موشک به شلیک در شب با دقت بالا اشاره کرد .

درباره ی M.L

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 17 =